m.hladka
08.01.09,10:32
Môj klient predčasne vrátil motorové vozidlo leasingovej spoločnosti. Leasingová spoločnosť vozidlo prevzala a vystavila "Protokol o odovzdaní a prevzatí vozidla". To je zatiaľ všetko v poriadku, ale je tu ale.
Leasingová spoločnosť ho informovala, že pokiaľ sa auto nepredá, musia ostať jeho EČV na aute (ako nájomca, pod jeho firmou auto naďalej ostáva, ale splátky nemusí ďalej platiť). Leasing je teda predčasne ukončený.
A ďalej je problém v tom, že následne nemôže odhlásiť z poisťovne poistku za to auto, pretože nie je odhlásené EČV a musí ju ďalej platiť. Taktiež nemôže odhlásiť na DU registráciu auta.
Alebo ako to môže urobiť? Odpovie mi niekto? Ďakujem.
m.hladka
08.01.09,09:52
Nik nemal takýto prípad?
Zoltán Kovács
08.01.09,10:01
Na DÚ prečo by nemohol ohlásiť zánik daňovej povinnosti? Nepoužívam na podnikateľské účely, nemám povinnosť.
m.hladka
08.01.09,13:19
No, na tom DU, to by sa dalo na základe protokolu vyradiť z užívania a odhlásiť??? Asi.
V poisťovni sa vraj ešte s takým prípadom nestretli. Tak neviem, ak tam bude stáť auto rok, tak sa má platiť poistka?
Vôbec nemchápem.
912
08.01.09,13:29
Snáď len sa skúsiť ešte raz spýtať na leasingovke, nech si ho prepíšu na seba, pretože s tým má tieto problémy (a možno práve preto to takto robia).
m.hladka
08.01.09,13:36
Veď, áno, ale ako ich presvedčiť, keby bol nejaký §, alebo niečo ... čo ?
137Cs
11.01.09,11:00
Leasingová spoločnosť ho informovala, že pokiaľ sa auto nepredá, musia ostať jeho EČV na aute (ako nájomca, pod jeho firmou auto naďalej ostáva, ale splátky nemusí ďalej platiť). Leasing je teda predčasne ukončený.

Obsahuje vôbec uzavretá leasingová zmluva (alebo aspoň nejaké všeobecné zmluvné podmienky firmy) takéto ustanovenie v súvislosti s predčasným ukončením prenájmu ? Ak áno, skúste sa pri rokovaní s firmou odvolať na zákon č. 315/1996 o premávke na pozemných komunikáciách. Ten v § 90 o evidencii motorových vozidiel uvádza:
§ 90
Zmeny v evidencii vozidiel
(1) Držiteľ vozidla je povinný osobne oznámiť na
okresnom dopravnom inšpektoráte, kde je jeho vozidlo
evidované,
a) prevod držby vozidla na inú osobu,
....
a to do siedmych dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala
ukončením nájomného vzťahu a odovzdaním vozidla prenajímateľovi nájomca prestáva byť užívateľom vozidla a keďže nie je ani vlastníkom, nemal by byť zrejme ani držiteľom vozidla v zmysle § 2/f uvedeného zákona. Niektoré ďalšie súvislosti sú aj v § 90 ods. 3,5 a 6.
m.hladka
14.01.09,19:59
Ďakujem veľmi pekne.
912
23.01.09,09:26
Ja by som sa rada spýtala, či sa podarilo niečo vyriešiť?