dessire
08.01.09,10:39
Ahojte,

viem, že trošku netradičná požiadavka, ale potrebujem poradiť. Sedela som tri dni za PC a googlovala, prešla množstvo cirkevných linkov, navštívila predajne s tématickou literatúrou, prehľadala JKS, ale nič som k posväteniu príbytku nanašla. Hladám popis, alebo aspoň modlitbu ku tomuto aktu. Viem, že je možné vyžiadať návštevu kňaza, ale napriek tomu by som rada niečo o tom vedela a rovnako viem, že môžem konať tak, ako má v úmysle konať cirkev a toto si v byte vykonať sama. Prosím, poraďte.
Vďaka vopred.
HankaS
08.01.09,10:03
Čo sa týka tohto, prečo si nezavoláš kňaza, aby ti to posvätil?
U nás doma máme tradíciu, že každý rok na sviatok Troch kráľov si voláme kňaza do bytu, aby nám ho vysvätil. Viem že kňaz pri tomto úkone veľa číta
z knihy, ktorú si sám prinesie. Inak sa všetci modlíme modlitbu Verím v Boha,Otčenáš, a tiež úkon Podania si rúk, Potom nám byt pokropí svätenou vodou, a dá nám kamienky, ktoré si priložíme na rozpálený sporák.
To je asi všetko.
duves
08.01.09,11:59
A čo tak šaman? Prečo lipneme na cirkevnych tradiciach?
HankaS
08.01.09,13:15
Človek lipne na rôznych veciach, prečo by nemohol na cirkevných.
durisovad
08.01.09,13:25
A čo tak šaman? Prečo lipneme na cirkevnych tradiciach?
Ak doverujes samanovi, kludne si ho zavolaj. Dessire doveruje cirkvi a Bohu, tak hlada knaza, resp. modlitbu.
HankaS
08.01.09,13:28
Asi si si to trocha pomýlil, lebo ja som nepísala, že volám šamana, ale kňaza, a tak som to radila aj zadávateľovi otázky.
comodo
08.01.09,13:46
Dalo by sa chapat , preco napane niekoho pribytok posvatit , skratka preto aby ho nenavstevoval diabol , ale iba cisty duch svaty. Problem je z akej cirkvi knaz je ten pravy. Lebo pravda je len jedna.
Ked som kedysi chodil na nabozenstvo, na stene tam bol napis "Boh je laska". Ak uzname , ze je to pravda , potom ci tam bude boh ci diabol rozhodujeme sami a nie nejaky ceremonial.
misomiso
08.01.09,18:08
Ahojte,

viem, že trošku netradičná požiadavka, ale potrebujem poradiť. Sedela som tri dni za PC a googlovala, prešla množstvo cirkevných linkov, navštívila predajne s tématickou literatúrou, prehľadala JKS, ale nič som k posväteniu príbytku nanašla. Hladám popis, alebo aspoň modlitbu ku tomuto aktu. Viem, že je možné vyžiadať návštevu kňaza, ale napriek tomu by som rada niečo o tom vedela a rovnako viem, že môžem konať tak, ako má v úmysle konať cirkev a toto si v byte vykonať sama. Prosím, poraďte.
Vďaka vopred.

Prepac, nic v zlom, ale trocha mi to pripomina otazku: Ako si doma usit kabelku PRADA? :):)
elkibo
08.01.09,18:36
Da sa to, ale netreba spekulovat zavolajte knaza. Je to absolutne bezplatne (ma svoj plat) a on vie najlepsie co ma robit. A ked si to nedate nic sa nedeje, az do chvile kym sa nieco neudeje. Mam kamarata knaza exorcistu a ten by vam vedel rozpravat.
mimotemy Napr. Vyhanany duch na neho prehovori a pripomenie mu: Ty ides mna vyhanat ???!!! Ty co si urobil ..., vtedy ked si bol mlady??? - A pritom ten postihnuty sa z knazom - exorcistom nikdy nevidel a nemohol ho stretnut lebo zil v zastrcenej dedine na druhom konci republiky. A to je skutocnost. :eek: Na Slovensku su tusim len dvaja a obidvoch menuje Vatikan a nie nejaka banda samanov.
Posveteny pribytok je pokojny. Ved jeho prve slova (ak sa to uz nezmenilo) su: Pokoj tomuto domu. ;)
olga88
08.01.09,18:51
Mam byt vysvateny knazom, ale davnejsie. Od tej doby kazdy rok na sviatok troch kralov si prinesiem svatenu vodu z kostola a vysvatim cely byt. S vodou urobim v kazdej miestnosti kriz a vyslovim - v mene Otca i Syna i Ducha Svateho amen.
kukučka
08.01.09,19:31
ak ti to postačí v takejto podobe, tu je
evula0
09.01.09,07:32
Myslím, že viera v Boha je každého osobná záležitosť, preto ju netreba znevažovať ani zbytočne kritizovať činnosť s ňou súvisiacu. Podľa mňa ani vysvätený dom nebude stavebne lepší a preto takéto témy by som sem nedával.
dessire
09.01.09,08:15
Ďakujem Vám všetkým za vaše názory, rady, návrhy a postrehy. Vážim si to.

Kňaza si volám, ale to určitý čas potrvá, kým príde v našom meste na mňa rada. Navyše, vždy chcem vedieť vopred, čo sa bude diať a či existujú aj iné formy a "domáca výroba".

PS. - kabeky nešijem
duves
09.01.09,09:25
Dalo by sa chapat , preco napane niekoho pribytok posvatit , skratka preto aby ho nenavstevoval diabol , ale iba cisty duch svaty. Problem je z akej cirkvi knaz je ten pravy. Lebo pravda je len jedna.
Ked som kedysi chodil na nabozenstvo, na stene tam bol napis "Boh je laska". Ak uzname , ze je to pravda , potom ci tam bude boh ci diabol rozhodujeme sami a nie nejaky ceremonial.
Ano, je to o našej vnutornej sile. Sami určujeme či bude okolo nas diabol http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/devil.gif, alebo anjel http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/angel13.gif. Nie cirkev.
bulnova
09.01.09,15:16
Tak, ako evulaO povedala, tiež si myslím, že tento pokec je mimo tému.
anklar
09.01.09,16:54
V okolí kde žijem, som zachytila, že mnohí, ktorí si postavili nové domy, to tiež urobili. Staronový zvyk?
Nachystali sviatočný obed alebo večeru, pozvali bližšiu rodinu a ďalších hostí a, kňaza, ktorý dom posvätil. Po krátkom úkone veselo hodovali. Sympatické, pekné.
misomiso
09.01.09,20:32
Ďakujem Vám všetkým za vaše názory, rady, návrhy a postrehy. Vážim si to.

Kňaza si volám, ale to určitý čas potrvá, kým príde v našom meste na mňa rada. Navyše, vždy chcem vedieť vopred, čo sa bude diať a či existujú aj iné formy a "domáca výroba".

PS. - kabeky nešijem

Preco som spominal kabelky?

Ja netvrdim, ze aby dom nespadol, musi byt posvateny. Rovnako netvrdim, ze posvetenie domu je najaka nevyhnutnost pre kazdeho veriaceho cloveka. Tvrdim ale, ze ak chces mat nieco poSVATENE, bez knaza (cirkvi) sa nezaobides. Svatenie je nieco, co je sucastou katolickej cirkevnej spirituality. Ja viem, mnohym tato spiritualita moze byt smiesna, ale o to tu teraz nejde. Ide o to, ze je to sucastou vonkajsich prejavov, ktore pouziva katolicka cirkev. Aj nazov pochadza od slova SVATY, teda Duch Svaty. Pokial viem, tak ine (reformovane) cirkvi su v tychto prejavoch skromnejsie, menej narabaju aj s pojom SVATY, napriklad neviem o tom, ze by nejaka ina cirkev svatorecila nejakych ludi po smrti za svatych.

Teda pomodlit sa za stastie a pohodu v domacnosti mozes aj sama, ale ak chces mat posvateny dom, navsteva knaza je nevyhnutna.

Preto tie kabelky. Je to presne to iste. Netvrdim, ze je nevyhnutne, aby mal kazdy kabelku Prada za 1000 Eur, ani netvrdim, ze treba vobac nejaku labelku nato, aby som prezil stastny zivot. Ak ale checem mat kabelku Prada, nemozem si ju jednoducho usit doma. To je to cele...
legolas
10.01.09,07:29
tak ako to napísala olga88 môžeš si sám posvätiť dom na troch kráľov. Vtedy sa v kostoloch svätí voda no a tou si môžeš ako som už napísal posvätiť svoj dom sám, po všetkých izbách pomodlíš sa základné modlitby a to je všetko.
marian7148
10.01.09,19:15
Píšeš že je možné požiadať návštevu kňaza tak prečo o to nepožiadaš? Ak ti stačí modlitba tak ju najdeš na wwwmodlitbask - konkr. požehnanie bytu
t.betinka
10.01.09,19:50
Caute poradníci,každý človek ma v sebe nejake zvyky vykonáva rituály či už ako vo forme tradícii alebo zo zvedavosti tak aj posvietenie príbytku. Kňaz,kostolník kym im vysvetia dom miništranti idu do dalšieho domu a opytaju sa či aj im možu prist vysvetit dom.Dom posveti knaz domaci prečíta modlidbu potom kostolník napíše na dvere G-M-B-2009.Vysvetlim Vam čo to znamena Gašpar-Melichar-Baltazar-2009 to su traja krali ktori prišli z vychodu a doniesli dary Ježiškovi no a 2009 to je rok.Alebo humorne nechcem nikoho urazit! My vychodnare ako sa vravi sme šaleny. ;) Tak a teraz G-M-B-2009 to znamena berte to zhumorom :D Gašpar-Miloval-Betku-2009.:)
marian7148
11.01.09,08:37
suhlasím so všetkým okrem toho že zavolám iného kňaza.Posvätiť príbytok môže iba duchovný správca danej farnosti alebo s jeho súhlasom aj niekto iný
marian7148
11.01.09,08:40
C+M+B znamená Christus Mansionem Benedicat - Kristus žehnaj tento dom
misomiso
11.01.09,16:39
suhlasím so všetkým okrem toho že zavolám iného kňaza.Posvätiť príbytok môže iba duchovný správca danej farnosti alebo s jeho súhlasom aj niekto iný

Mozem sa opytat, odkial to cerpas ?? :):)
olga88
11.01.09,18:49
Posvatit pribytok moze kazdy knaz, nemusi byt prave z Vasej farnosti.
svetielko01
12.01.09,08:15
presne tak robim aj ja kazdorocne a je citit ze je vysvätený
ondrzi
18.01.09,16:34
Nechápem ako niektorý ludia môžu napísať že to sem nepatrí !!! Veď je to slobodná vôla. Keď sem neveriaci napíše nejakú blbosť tiežm mu nenadávame. :cool:
babka - ježibabka
19.01.09,11:17
U nás máme šikovného mladého kňaza, ktorý pre tých čo ho nevolajú posvätiť príbytok pripraví posvätené lístky, ktoré stačí iba prilepií na dvere. Ináč miestnosti sa dajú aj doma vysvätiť svätenou vodou, ako tu už niekde bolo napísané. Pán farár nám pri tom nezabudne pripomenúť pre tých, ktorí to nevedia, alebo od vlani zabudli, že starý lístok sa memá všelikade povaľovať ale sa mé spáliť a takisto aj predmet (vetvička, prípadne niečo iné) čo bolo použité pri vysvätení domu.
ALDA
19.01.09,11:49
Nechcem znevažovať pre mnohých túto tému, ale prepáčte, že som si spomenula na príhodu z detstva, keď kňaz chodil aj s miništrantami vysväcovať príbytky.
Náš oco mal veľký zmysel pre humor. Pracoval v tej istej budove ako sme bývali. Čakali sme na príchod kňaza, ktorý meškal, tak ocko 2x zaklopal na dvere a mamina ho otvárajúc dvere vítala ako pána farára atď. Tretí krát na zaklopanie reagovala: ty jeden chumaj starý, čo nemáš rozum, keď stále klopkáš, už to nie je smiešne. V otvorených dverách stál kňaz s vyvalenými očami, za nim ocko /smejúc sa/ a my deti sme stáli stuhnué a čakali veľký trest boží. Všetko dopadlo super, pretože aj kňaz sa po vysvetľovaní zasmial, vysvätil príbytok a nažívali sme v ňom spokojne ešte niekoľko rokov, pokiaľ sme sa neodsťahovali. Stalo sa to v Janíkovciach pri Nitre.

Písalo sa tu o cirkvi, ešte jedného kňaza, ktorého som uznávala bol pánko /tak sme ho volali/ v Štiavníku pri Bytči a potom prázdno. Už som sa len utešovala keď som si hovorila: Aj kňazi sú len ľudia. Preto chodím do kostolov už iba ako do kulturných pamiatok.
amoo
01.08.09,09:29
Nehanbite sa za svoju vieru, ak chcete byt vysvetit takto urobte z patricnym umyslom kedykolvek cestou akeho kolvek (krestanskeho) knaza, najlepsie vo velkonocnom obdobi, nikdo vam vasu slobodnu volu nemoze vziat a nadvovazok ak je to este z dobrym umyslom. Ma to svoju moc. Proste a dostanete, klopte a bude vam otvorene. Moja stara mama mala dobry zvyk ak odchadzala z domu na dlhsiu dobu prezehnala ho znakom kriza, (ak spadol na zem kusok chleba zdvihla ho a pobozkala ako Bozi Dar) Mozte takymto sposobom dat diablovi na javo ze ho neakceptujete v svojom obidli. Nebolo by mudre od nas abu sme vas umysel odopierali, toto je moj skromny nazor.
ski555
01.08.09,18:27
no ako bez urážky ale pripomína mi to tuná aspoň 13 storočie,inak potom dom zbúrať?no a poďho do jaskyne,ešte raz pardon,ale nemohol som nereagovať a určite to bude stáť nejaké to euro,veď o tom to je i v cirkvi,je len svetská
misomiso
01.08.09,18:47
no ako bez urážky ale pripomína mi to tuná aspoň 13 storočie,inak potom dom zbúrať?no a poďho do jaskyne,ešte raz pardon,ale nemohol som nereagovať a určite to bude stáť nejaké to euro,veď o tom to je i v cirkvi,je len svetská

Pokojne si dom mozes nechat vysvetit, je to celkom zadarmo. A mas pravdu v tom, ze Svata Cirkev je jedna z naozaj mala institucii ci firiem, :) ktora existovala rovnako v 13. storoci ako aj dnes, v 21.:)
ondrejvla
01.08.09,19:08
Pokojne si dom mozes nechat vysvetit, je to celkom zadarmo. A mas pravdu v tom, ze Svata Cirkev je jedna z naozaj mala institucii ci firiem, :) ktora existovala rovnako v 13. storoci ako aj dnes, v 21.:)

Aj veriaci ľudia boli v 13.storočí a sú aj dnes.
ondrejvla
01.08.09,19:11
no ako bez urážky ale pripomína mi to tuná aspoň 13 storočie,inak potom dom zbúrať?no a poďho do jaskyne,ešte raz pardon,ale nemohol som nereagovať a určite to bude stáť nejaké to euro,veď o tom to je i v cirkvi,je len svetská

Keď sa tu môže diskutovať o hlučnom sexe u susedov, prečo by sa nemohlo diskutovať aj o viere? Nepozeraj na všetky služby kaplánov a farárov len cez €, viera je v každom z nás, jeden verí mamonu, ďalší svojmu EGU, tak prečo brať niekomu vieru v Boha? Vari ti to prekáža? Ak áno, tak je to len a len vlastná ješitnosť.
ski555
02.08.09,16:57
vidím,že reakcie boli na moj prispevok,no veď rozhodujúce je len to,pokiaľ si to vzájomne nevnucujeme a sme v pohode nie?
amoo
03.08.09,07:07
petrajanka1 Preto najlepsie vo velkonocnom obdobi, pretoze vtedy raz rocne cirkev ponuka posvetenia pribytkov. Robia to v kazdej farnosti, staci zatelefonovat ap. je to zadarmo. Diabla zoziera kazde dobro a kazde zlo ho posilnuje a tak posobi v nas. Nikto znas nieje bez viny ci krestan ci iny. Su to vazne veci. Je len na nas aky mu dame priestor. Kazdy ukon nielen spomenute maju svoju silu.
dolfort
03.08.09,08:15
posvätiť treba
Gustaffson
29.09.10,11:08
Veľmi ľutujem Vašu naivitu, že chcete "posvätiť" nehnuteľnú alebo i hnuteľnú vec, teda nemožnú vec. Podľa Božieho Slova Biblie je možné posvätiť iba zachráneného hriešnika, ktorý prijal Ježiša Krista do svojho života, do svojho vnútra (podľa Božieho Slova do srdca), ktorý bol ospravedlnený Ježišovou krvou viď text z Biblie: Žid (Heb) 10:10 -"V tejto vôli sme posvetení donesenou obeťou tela Ježiša Krista, raz navždy." alebo čítajte Žid 13:12 -"Preto aj Ježiš trpel vonku za bránou, aby posvätil ľud svojou krvou." a ešte čítajte 1 Kor 6:11 -"A takýmito ste niektorí boli. Avšak boli ste obmytí, ba posvätení a ospravedlnení v mene Pána Ježiša Krista a v Duchu nášho Boha." Musíte si urobiť jasno vo Vašom osobnom vzťahu voči Bohu, ktorý Vám umožní posväcovať sa, keď príjmete Božiu ponuku, čítajte Ev.Jána 3:16 -"Lebo tak Bol miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik nezahynul, ale aby mal každý večný život, kto verí v neho." a Ev.Jána 3:36 -"Kto verí v Syna, má večný život. Kto však neposlúcha Syna, neuzrie život, ale hnev Boží zotrváva na ňom." Božie Slovo Vám dá odpoveď na všetko, len ho musíte mať a čítať si ho resp. študovať, ak chcete mať posvätený život. O tom to je, aby Váš vzťah bol s Bohom vyrovnaný a Váš spoločný život s Bohom potom Boh posväcuje, lebo má prečo. Čítaj 1 Tes 4:3 -"Lobo to je vôla Božia: vaše posvätenie." Musíte byť zachránená, ospravedlnená, potom budete aj posvätená a počas ďalšieho života sa budete posväcovať, oddelovať pre život s Pánom Ježišom Kristom naším Bohom.
Prajem Vám príjemné zamyslenie sa nad týmito slovami a hlavne, aby ste prijala Božiu ponuku do svojho života. Gustaffson
Gustaffson
29.09.10,11:55
Veľmi ľutujem, že chcete niečo o čom sa v Biblii teda v Božom Slove, ako to zvykneme hovoriť nepíše a nehovorí. Je to medzi nebom a zemou, ale s Bohom to nemá nič spoločné "posväcovanie príbytku". Je to ľudský výmysel na odpútavanie pozornosti od podstatných vecí a tie sú veľmi jednoduché. Máte Bibliu? Zadovážte si ju, ak ju nemáte. Teraz niečo o tom "posvätení". Podľa Božieho Slova posvätený môže byť len človek zachránený krvou Pána Ježiša Krista, teda zachránený a ospravedlnený. Sám Pán Ježiš hovorí v Ev.Jána 17 vo svojej velekňažskej modlitbe Bohu, ako ju zvykneme nazývať -"... Posväť ich v pravde, tvoje slovo je pravda! ... A ja sa za nich posväcujem sám za seba, aby aj oni boli posvätení v pravde. ...". Je tu reč o ľuďoch a nie o veciach. Ďalej čítajte Žid 10:10-"V tejto vôli sme posvätení donesenou obeťou tela Ježiša Krista, raz a navždy" a Žid 13:12-"Preto aj Ježiš trpel vonku za bránou, aby posvätil ľud svojou krvou." Základom pre posvätenie je mať vyrovnaný vzťah s Bohom! Prijali ste už od neho ponuku byť spaseným, zachráneným a ospravedlneným hriešnikom? Ponuka je zaznamenaná v Ev.Jána 3:16-"Lebo tak Boh miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik nezahynul, ale aby ho spasil. a Ev.Jána 3:36-"Kto verí v Syna, má večný život. Kto však Syna neposlúcha, neuzrie život, ale hnev Boží zotrváva na ňom." a ešte čítajte 1 Ep.Jána 5:10-12-"Kto verí v Božieho Syna, má svedectvo v sebe. Kto neverí Bohu, urobil ho klamárom, lebo neuveril svedectvu, ktoré Boh vydal o svojom Synovi. A to je to svedectvo, že nám Boh dal večný život a tento život je v jeho Synovi. Kto má Syna, má život, kto nemá Božieho syna, nemá život." Ak ste prijala Pána Ježiša Krista do svoho života podľa Božieho Slova do srdca, tak potom ste posvätená raz a navždy s ospravedlnením, ale Váš život pokračuje musíte sa oddelovať resp. posväcovať v každodennom živote pre Pána Ježiša Krista nášho Boha. Čítajte znova Božie slovi 1 Tes 4:3-"Lebo to je vôla Božia): vaše posvätenie....". Z doteraz uvedeného vyplýva, že Pán Ježiš Kristus nezomieral na Golgote za naše príbytky, veci či zvieratá, ale za nás za ľudí. Posväcovanie príbytku je teda v rozpore s Bibliou Božím Slovom. Je to vymyslený rituál, kvôli niečomu, ale to nie je teraz dôležité. Skúste porozmýšľať nad tým čo ste teraz čítala. Pokúsil som sa v skratke vysvetliť kto môže byť posvätený, posväcovaný a nie čo má byť posväcované. V Božom Slove v Novom Zákone sa o tom nikde nedočítate! V prvom rade s Bohom.
lenkam68
29.09.10,12:11
petrajanka1 Preto najlepsie vo velkonocnom obdobi, pretoze vtedy raz rocne cirkev ponuka posvetenia pribytkov. Robia to v kazdej farnosti, staci zatelefonovat ap. je to zadarmo. Diabla zoziera kazde dobro a kazde zlo ho posilnuje a tak posobi v nas. Nikto znas nieje bez viny ci krestan ci iny. Su to vazne veci. Je len na nas aky mu dame priestor. Kazdy ukon nielen spomenute maju svoju silu.
Posvätenie príbytkov sa vo všeobecnosti vykonáva k sviatku Troch kráľov, teda 6. januára. Ale na požiadanie príde kňaz vykonať posviacku hocikedy.
ciners
29.09.10,12:14
Gustaffson vy tomu davate nespravny vyznam. To nie je posvacovanie, aby ten dom bol posvateny, je to take pripomenutie si, ze tu chceme zit a mat domov pod Bozou ochranou. Nema to nic s materialnym vnimanim nehnutelnosti.
Ked sa na velku noc, teda nedelu pred nou posvacuju kvietky, to vam vadi?
ciners
29.09.10,12:16
Veľmi ľutujem Vašu naivitu, že chcete "posvätiť" nehnuteľnú alebo i hnuteľnú vec, teda nemožnú vec. Podľa Božieho Slova Biblie je možné posvätiť iba zachráneného hriešnika, ktorý prijal Ježiša Krista do svojho života, do svojho vnútra (podľa Božieho Slova do srdca), ktorý bol ospravedlnený Ježišovou krvou viď text z Biblie: Žid (Heb) 10:10 -"V tejto vôli sme posvetení donesenou obeťou tela Ježiša Krista, raz navždy." alebo čítajte Žid 13:12 -"Preto aj Ježiš trpel vonku za bránou, aby posvätil ľud svojou krvou." a ešte čítajte 1 Kor 6:11 -"A takýmito ste niektorí boli. Avšak boli ste obmytí, ba posvätení a ospravedlnení v mene Pána Ježiša Krista a v Duchu nášho Boha." Musíte si urobiť jasno vo Vašom osobnom vzťahu voči Bohu, ktorý Vám umožní posväcovať sa, keď príjmete Božiu ponuku, čítajte Ev.Jána 3:16 -"Lebo tak Bol miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik nezahynul, ale aby mal každý večný život, kto verí v neho." a Ev.Jána 3:36 -"Kto verí v Syna, má večný život. Kto však neposlúcha Syna, neuzrie život, ale hnev Boží zotrváva na ňom." Božie Slovo Vám dá odpoveď na všetko, len ho musíte mať a čítať si ho resp. študovať, ak chcete mať posvätený život. O tom to je, aby Váš vzťah bol s Bohom vyrovnaný a Váš spoločný život s Bohom potom Boh posväcuje, lebo má prečo. Čítaj 1 Tes 4:3 -"Lobo to je vôla Božia: vaše posvätenie." Musíte byť zachránená, ospravedlnená, potom budete aj posvätená a počas ďalšieho života sa budete posväcovať, oddelovať pre život s Pánom Ježišom Kristom naším Bohom.
Prajem Vám príjemné zamyslenie sa nad týmito slovami a hlavne, aby ste prijala Božiu ponuku do svojho života. Gustaffson

Z vasho prispevku typujem, ze nie ste krestan ale nejaka odnoz krestanstva, nejaka sekta. Tak nechajte krestanom ich tradicie, tak ako aj zidom a vsetkym ostatnym.
day
29.09.10,12:17
Gustaffson pozor na fanatizmus, fanatizmus nema miesto ani v krestanstve. Bibliu teda Slovo Bozie, napisali ludia.

Ked mi to nabozenstvo umoznuje tak si dam pribytok posvatit, co je na tom zle, mozno budem mat vacsi pokoj na dusi a budem lepsim clovekom.

Nabozenstvo postupilo za tie roky velku zmenu, ked je to zmena k ludom nevidim dovod aby sa v tom nepokracovalo :).
hnedoočka
29.09.10,12:20
ak si dobre pamätám vysvetlenie kňaza, posvätenie domu sa nezakladá na pokropení múrov ,či nábytku svätenou vodou...pri tomto akte by malo byť účastných čo najviac ľudí, ktorí tam budú bývať, aby v ich spolunažívaní prebývala viera, pokoj a láska.:)
Snoopie
06.01.12,21:53
"V prípade, že by ste si svoje príbytky chceli so svätenou vodou požehnať sami, ponúkame vám kompletný text tejto súkromnej pobožnosti."

Zdroj: http://sekcov.fara.sk/archives/759

Požehnanie príbytku

Všetci členovia rodiny sa na požehnanie pripravia nielen vnútorným úmyslom, ale je vhodné, aby aj slávnostnejšie oblečenie napomáhalo vydvihnúť význam chvíle požehnania. Zhromaždia sa na jednom mieste, napr. pri stole, na ktorý postavia zažatú sviecu a ak je možné aj kríž. Ak visí na stene, nemusí sa dávať dole. Taktiež je na stole položená aj nádoba so svätenou vodou a krieda. Modlitbu požehnanie vedie (ak je to možné) otec ako hlava rodiny. Samotný obrad môže začať spoločným spevom niektorej z vianočných kolied.

O: V mene, Otca i Syna i Ducha Svätého.- Amen.
O: Pokoj nášmu domu a všetkým, čo v ňom bývame. - I s duchom tvojím.
O: Počúvajme slová sv. Evanjelia podľa Matúša (Mt 2, 1-12):

„Keď sa za čias kráľa Herodesa v judejskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci od východu. A hľa hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Ako zbadali viezdu, nesmierne sa zaradovali. Vošli do domu a uvideli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a klaňali sa mu. Potom otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.“

(Chvíľa ticha, alebo krátky príhovor)

O: S radosťou za dar Božieho Syna velebme nášho Spasiteľa a prednesme mu svoje prosby:

1. Pane Ježišu, Boží Syn, žil si s nami ako človek, aby sme sa my mohli stať Božími deťmi, daj, aby sme boli dobré deti nášho dobrého Boha.
2. Pane Ježišu, ty si sa v nazaretskej rodine vzmáhal v múdrosti a bol si v obľube u Boha i ľudí, daj, aby otcovia a matky boli prvými učiteľmi a svedkami viery pre svoje deti.
3. Pane Ježišu, Kráľ pokoja, ty si nám priniesol svoj pokoj, daj, aby všetci, čo v tomto dome bývajú, tešili sa zdraviu i pokoju a žili v láske a svornosti a boli ti za všetko vďační.
4. Pane Ježišu, priniesol si radostnú zvesť trpiacim a chudobným a uzdravoval si pokorných srdcom, chráň nás od prílišných starostí a otvor naše srdce pre trpiacich a núdznych.
5. Pane Ježišu, Život veriacich, ty si prijal Máriu a Jozefa k sebe do nebeskej vlasti, prijmi aj zosnulých z našej rodiny (možno spomenúť aj mená) medzi svojich spravodlivých v nebi.

O: A teraz sa spolu modlime, ako nás naučil náš Pán, Ježiš Kristus: Otče náš, ...
O: Ako znamenie vzájomnej lásky, úcty a pokoja, dajme si znak pokoja. Pokoj a bratská láska nech je medzi nami.

Modlitba požehnania: Všemohúci Bože a Otče, ty si nás v krste prijal za svoje deti a urobil si nás bratmi a sestrami tvojho Syna; posilňuj naše spoločenstvo s ním a daj, aby sme v našej rodine žili vo svornosti a láske. Bože, ochraňuj náš dom pred zlom a hriechom, požehnávaj ho i všetkých, čo v ňom bývajú, aby sme ti ako domáca cirkev prinášali duchovné obete: zlato lásky, myrhu utrpenia a kadidlo modlitby. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

Otec/matka pokropí svätenou vodou prítomných i celý dom, pričom povie: Táto požehnaná voda nech nám pripomenie náš krst i Ježiša Krista, nášho Spasiteľa, ktorý nás vykúpil svojím krížom a zmŕtvychvstaním.
Na horné veraje dvier kriedou napíše: 20 - C + M + B - 12, čo znamená Christus Mansionem Benedicat (Kristus nech po*žehná náš príbytok).

O: Prosme teraz spoločne Pannu Máriu o pomoc a ochranu: Zdravas, Mária... ; Pod tvoju ochranu sa utiekame ...
O: Dnes prišla spása do nášho domu. Pokoj a požehnanie nech spočíva na ňom a nech napĺňa všetkých nás.
O: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen.

(Určené pre súkromnú pobožnosť)
marleau
07.01.12,09:09
Najlepšie vysvätíte dom/byt vtedy,keď tam budete žiť ako ľudia,v láske a nie ako sotony bažiace po mamone....
lapejko
08.01.12,19:50
Aj my sme dali po pár rokoch tentoraz posvätiť dom na Troch kráľov, náš pop až také veľké ceremónie s tým nerobil, voľakedy u rodičov nám svätil dedo/kantor. Ale keď som kúpil auto zakaždým ho manželka posvätila a mama mi doňho nanútila ruženec alebo svätý obrázok...Neochotne to priznávam ale po troch dňoch ma kamión vytlačil pri predbiehaní do 120 cm priekopy a dodnes nechápem ako som zo 140 km rýchlosti zbrzdil, šmykol bokom do priekopy a zastavil vedľa nej s vyfučanou gumou a poškriabaným blatníkom?! Žeby ten ruženec na prístrojovke?
marleau
08.01.12,19:54
Aj my sme dali po pár rokoch tentoraz posvätiť dom na Troch kráľov, náš pop až také veľké ceremónie s tým nerobil, voľakedy u rodičov nám svätil dedo/kantor. Ale keď som kúpil auto zakaždým ho manželka posvätila a mama mi doňho nanútila ruženec alebo svätý obrázok...Neochotne to priznávam ale po troch dňoch ma kamión vytlačil pri predbiehaní do 120 cm priekopy a dodnes nechápem ako som zo 140 km rýchlosti zbrzdil, šmykol bokom do priekopy a zastavil vedľa nej s vyfučanou gumou a poškriabaným blatníkom?! Žeby ten ruženec na prístrojovke?

Možno keby si ho tam nemal,tak ani tá guma ti nevyfučí.
lapejko
08.01.12,20:25
:D
Terezia13
09.01.12,18:46
veríme akejakým vešteniam, amuletom, snárom a neviem akým bludom, ale posvätenie našich príbytkov sa nám už v tejto chaotickej dobe zdá skôr smiešne, priťahuje nás mágia, ale chápeme tým silám okolo nás? .......a pre toto je potrebné v dnešnej dobe viac ako kedykoľvek pred tým posväcovať príbytky, verte tomu
alltracboy
09.01.12,19:55
a mozno keby si ten ruzenec nemal tak ta ziaden kamion nevytlaci..

kazdy veri tomu comu chce.. ludia sa obracaju na vieru hlavne ked su v srackach.. si myslia ze ich nieco spasi.. zrazu.
predpokladam ze 99% dnesnych veriacich su pokrytci co nedodrzuju ani desatoro.. sak sa staci vyspovedat.
lapejko
10.01.12,19:41
neprovokuj, ja som bol takto vychovaný a tiež sa dosť búrim voči rodine a na spoveď veľmi nechodím, keďže ak chcem prežiť ako živnostník určite poruším svetské zákony a aj z toho sa treba spovedať...Posvätenie príbytku je ale jednoduchý, tradičný rituál.