anna81
08.01.09,10:51
Z nedostatku práce ma chce zamestnávateľ "dať" na 60% hrubej mzdy. Nemá niekto skúsenosti, či by sa mi neoplatilo ísť radšej na OČR so synom? Neviete ako sa OČR počíta? Či je k tomu potrebný určitý počet dní...alebo aké podmienky by som musela spĺňať?
:confused:
Tweety
08.01.09,09:54
Z nedostatku práce ma chce zamestnávateľ "dať" na 60% hrubej mzdy. Nemá niekto skúsenosti, či by sa mi neoplatilo ísť radšej na OČR so synom? Neviete ako sa OČR počíta? Či je k tomu potrebný určitý počet dní...alebo aké podmienky by som musela spĺňať?
:confused:
60% je viac ako náhrada za dni ošetrovného. Zo stránky SP:
Výška dávky poskytovanie za kalendárne dni
ošetrovné sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
55% DVZ od 1. dňa
od prvého dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa do skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti o dieťa, najviac desať dní
Infarkt
08.01.09,10:10
Z nedostatku práce ma chce zamestnávateľ "dať" na 60% hrubej mzdy. Nemá niekto skúsenosti, či by sa mi neoplatilo ísť radšej na OČR so synom? Neviete ako sa OČR počíta? Či je k tomu potrebný určitý počet dní...alebo aké podmienky by som musela spĺňať?
:confused:

Z nedostatku práce...treba sa pridržať Zákonníka práce, konkrétne §142 a ak nemáte dohodnuté podmienky v zmysle odstavca 4, tak máš nárok na priemerku a nie na 60 %...ináč súhlas s Tweety...na OČR máš len 10 dní a to len 55% ;)

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
anna81
08.01.09,11:04
Ďakujem obom príspevkom! :) :) :)