Zita5
08.01.09,10:55
Dovoľujem si otvoriť túto tému , nakoľko sa v týchto dňoch určite všetci stretávame niekedy s kurióznymi situáciami . Prosím ak máte niečo či už negatívne , alebo pozitívne , tak napíšte .
Zita5
08.01.09,10:00
Mala som dnes možnosť sa stretnúť s nasledovnou situáciou .

Prišla pani poštárka do firmy a priniesla dobierku kolegovi .Ten už mal pripravené slovenské koruny a vytešoval sa už od včera , ako ich minie na očakávanú dobrierku .

Lenže , poštárka trvala len na platbe v eurách , nakoľko ona SKK nemá ako zúčtovať , že jej to nebude sedieť .Nakoľko ten kolega je aj "môj syn ":Dtak som pani poštárke povedala ......pani poštárka , máte šťastie , že ste to Vy , keby to bola iná poštárka , tak ju pošlem aj s touto škatulou preč a pôjde si syn pre dobierku na Poštu a zaplatí menou SKK , ale keďže ste to Vy , tak si choďte dokončiť rajón a cestou späť sa tu zastavte pre eurá , zatiaľ si pôjde do bankomatu vybrať euro menu .:)
Tweety
08.01.09,10:03
Mala som dnes možnosť sa stretnúť s nasledovnou situáciou .

Prišla pani poštárka do firmy a priniesla dobierku kolegovi .Ten už mal pripravené slovenské koruny a vytešoval sa už od včera , ako ich minie na očakávanú dobrierku .

Lenže , poštárka trvala len na platbe v eurách , nakoľko ona SKK nemá ako zúčtovať , že jej to nebude sedieť .Nakoľko ten kolega je aj "môj syn ":Dtak som pani poštárke povedala ......pani poštárka , máte šťastie , že ste to Vy , keby to bola iná poštárka , tak ju pošlem aj s touto škatulou preč a pôjde si syn pre dobierku na Poštu a zaplatí menou SKK , ale keďže ste to Vy , tak si choďte dokončiť rajón a cestou späť sa tu zastavte pre eurá , zatiaľ si pôjde do bankomatu vybrať euro menu .:)
Zituš,To Ťa chváli, že si jej vyšla v ústrety, ale ona nemala právo žiadať €, máme predsa duálny obeh, takže obiehajú dve meny.
Zita5
08.01.09,10:03
Ďalší neskutočný poznatok, ktorý mi priniesol klient .....TTB si za vklad resp. odvod tržby na BU drobných euro mincí účtuje 2% z výšky vloženej sumy .
Vkladal si na účet 354 eur v drobnom , aby toho veľa nemal a poplatok za počítanie a vkladanie bol 7Eur .:rolleyes:
Zita5
08.01.09,10:06
Zituš,To Ťa chváli, že si jej vyšla v ústrety, ale ona nemala právo žiadať €, máme predsa duálny obeh, takže obiehajú dve meny.

Však práve preto , že som vedela , že nemá právo , tak som ju radšej poslala dokončiť rajón :D
Zoltán Kovács
08.01.09,10:06
Ďalší neskutočný poznatok, ktorý mi priniesol klient .....TTB si za vklad resp. odvod tržby na BU drobných euro mincí účtuje 2% z výšky vloženej sumy .
Vkladal si na účet 354 eur v drobnom , aby toho veľa nemal a poplatok za počítanie a vkladanie bol 7Eur .:rolleyes:

A výška tohto poplatku nie je nejako zákonom obmedzená? Veď to je zdieranie.
Zita5
08.01.09,10:11
A výška tohto poplatku nie je nejako zákonom obmedzená? Veď to je zdieranie.

Neviem sa k tomu vyjadriť , mám doklad k účtovaniu za vklad , lebo to bol klient dnes vložiť na BU . Bola som z toho zdierania aj ja sama prekvapená .


P.S. Je to klient , ktorý má novinový stánok .Doposiaľ veru ani nepotreboval BU na odvod tržby , ale tak sa mu strašne začali kopiť drobné , že to inak riešiť nemohol . A teda vieme si predstaviť , že to je len jeden deň ....koľko zaplatí tej banke , ak tam bude chodiť každý deň. Takže ide skúsiť hladať nejakú lacnejšiu banku .
Zoltán Kovács
08.01.09,10:18
Podľa cenníku TB by to malo byť:


vklad hotovosti – – – – – 0,93 EUR (28 SKK)*

vklad hotovosti formou rýchleho vkladu (do 19. 1. 2009) – – – – – bez poplatku

vklad hotovosti formou rýchleho vkladu (od 20. 1. 2009) – – – – – 0,1 % z
deklarovanej sumy
výber hotovosti – – – 0 EUR (0 SKK)* 1,13 EUR (34 SKK)* 0,93 EUR (28 SKK)*
bv_alexandra
08.01.09,11:21
Ja mám hneď dve skúsenosti s eurom.
1. Išla som si kúpiť noviny, cigarety a chcela som zaplatiť 20eurovkou, a nato mi pani trafikárka povedala, že mi z 20eurovky nemôže vydať, lebo by sa vyhádzala z drobných, tak som jej povedala že mám iba 1000Korunáčku a z tú mi predsa tiež nemôže zobrať. Tak mi radšej rozmenila tú 1000korunáčku a ja som je dala 200,-- Sk a ona mi vydala minimum mincí.
2. Išla som platiť skipassy. Dala som slečne 2000Sk a ona mi vydala rovných 25Eur. Dosť mi to bolo divné že by to vyšlo tak napresne tak som sa postavila kúsok bokom a na kalkulačke prepočítala a prišla som na to že pani mi mala dať 25,36Eur. Podišla som k okienku, so slovami Prepáčte ale vy ste mi zle vydali o 36cent menej a ona na to: Pani ale to už je neskoro, mali ste si to prepočítať hneď pri okienku a rozdiel mi nedoplatila.
A preto som hned utekala do prvej banky vymeniť všetky Skk za Eurá a už nechcem ani počuť o Skk. ;)Aj keď je pravda, že ešte stále rozmýšlam v Skk
linko1
08.01.09,11:32
Ďalší neskutočný poznatok, ktorý mi priniesol klient .....TTB si za vklad resp. odvod tržby na BU drobných euro mincí účtuje 2% z výšky vloženej sumy .
Vkladal si na účet 354 eur v drobnom , aby toho veľa nemal a poplatok za počítanie a vkladanie bol 7Eur .:rolleyes:



tak to nechápem, veď od 1.1.do 16.1.09 majú byť tieto vklady bez poplatku...
ako je to možné?, že platil
rodina1
08.01.09,12:07
Mala som dnes možnosť sa stretnúť s nasledovnou situáciou .

Prišla pani poštárka do firmy a priniesla dobierku kolegovi .Ten už mal pripravené slovenské koruny a vytešoval sa už od včera , ako ich minie na očakávanú dobrierku .

Lenže , poštárka trvala len na platbe v eurách , nakoľko ona SKK nemá ako zúčtovať , že jej to nebude sedieť .Nakoľko ten kolega je aj "môj syn ":Dtak som pani poštárke povedala ......pani poštárka , máte šťastie , že ste to Vy , keby to bola iná poštárka , tak ju pošlem aj s touto škatulou preč a pôjde si syn pre dobierku na Poštu a zaplatí menou SKK , ale keďže ste to Vy , tak si choďte dokončiť rajón a cestou späť sa tu zastavte pre eurá , zatiaľ si pôjde do bankomatu vybrať euro menu .:)
Neviem, ale nemajú pošty výnimku z duálneho obehu? Na konci roka totiž či v televízii alebo v rozhlase hovorili, že od nového roku sa na poštách bude platiť len v €, že Sk už pošty nebudú prijímať. Možno som zle počula, ale možno preto boli koncom roka (teda 31. 12.) všetky pošty zatvorené.
Zoltán Kovács
08.01.09,12:08
Neviem, ale nemajú pošty výnimku z duálneho obehu? Na konci roka totiž či v televízii alebo v rozhlase hovorili, že od nového roku sa na poštách bude platiť len v €, že Sk už pošty nebudú prijímať. Možno som zle počula, ale možno preto boli koncom roka (teda 31. 12.) všetky pošty zatvorené.

Nie je to pravda. Pošta berie aj SKK aj €. Len napr. šeky a všetky ostatné doklady musia byť vyplnené na €.
Zita5
08.01.09,12:09
tak to nechápem, veď od 1.1.do 16.1.09 majú byť tieto vklady bez poplatku...
ako je to možné?, že platil

Ale on už odvázal vlastne novú tržbu - euro mince .
linko1
08.01.09,12:23
aha, tak to áno, ja som myslela, že vkladal ešte slov. koruny...
Marianna01
08.01.09,12:51
Aj ja mám skúsenosť s bankou - bola som meniť zvyšné koruny na eurá. Prišla som k slovenskej sporiteľni - mojej "domovskej" banke :), s ktorou vďačne, rada a dlhodobo spolupracujem napriek niektorým menej kvalitným službám. Ako som sa k nej blížila, bolo mi divné, koľko ľudí tam stojí PRED bankou, ešte som si v duchu vzdychla, že to bude na nejakú tú hodinku, zvažujúc, či tam vôbec ísť som sa dostala pred vchod. Aké bolo moje prekvapenie, keď som zistila, že tých ľudí nie je tak veľa, ale banka je zavretá! Tak som sa opýtala tých ľudí, že čo sa deje. Čuduj sa svete, do banky vpúšťali ľudí len po jednom!:eek: Vážne! Všetci sme čakali vonku, kým sa vnútri (bolo tam asi 5 ľudí) niekto nevybaví, aby ďalšieho vpustili... skrátka Kocúrkovo. Napadla ma pri tom hriešna myšlienka - ktovie, kde si pán Počiatek menil hotovosť na eurá a či aj on musel čakať na mraze takýmto dehonestujúcim spôsobom...
Marianna01
08.01.09,12:54
Ale ešte musím podotknúť, že som sa ešte nestretla s nejakými väčšími problémami v obchodoch, dokonca sa ma pýtajú, či ešte nemám nejaké slovenské mince alebo bankovky, aby som ich minula. Sú fakt milí a obchodníci, predavači a predavačky majú moje absolutórium v týchto dňoch aj za ochotu, flexibilitu a pevné nervy...
Zoltán Kovács
08.01.09,13:04
Čuduj sa svete, do banky vpúšťali ľudí len po jednom!:eek: Vážne! Všetci sme čakali vonku, kým sa vnútri (bolo tam asi 5 ľudí) niekto nevybaví, aby ďalšieho vpustili... skrátka Kocúrkovo.


S čakaním pred bankou mám aj ja skúsenosť (v inej banke). Dokonca aj s odchodom z banky cez vzadný služobný vchod. Totiž nechali sme všetky veci naraz prerobiť na € (nové účty, knižky, príkazy, úvery) a tak sa to pretiahlo, že banka zavrela na obednajšiu prestávku a spolu s pracovníkmi sme odchádzali zadným vchodom. :)
helas
08.01.09,13:06
Otec mojej kamarátky poslal vnuka /10 rokov/do obchodu niečo mu kúpiť a dal mu 200,-- Sk.Chlapec kúpil, vydali mu v €. Dedkovi odovzdal nákup aj výdavok, ale dedko mu výdavok vrátil s tým, že drobné si nechaj ,lenže to bolo viac ako 3 €, teda skoro 100,- Sk. Takže pozor na tie drobné.
veronikasad
08.01.09,13:08
Neviem sa k tomu vyjadriť , mám doklad k účtovaniu za vklad , lebo to bol klient dnes vložiť na BU . Bola som z toho zdierania aj ja sama prekvapená .


P.S. Je to klient , ktorý má novinový stánok .Doposiaľ veru ani nepotreboval BU na odvod tržby , ale tak sa mu strašne začali kopiť drobné , že to inak riešiť nemohol . A teda vieme si predstaviť , že to je len jeden deň ....koľko zaplatí tej banke , ak tam bude chodiť každý deň. Takže ide skúsiť hladať nejakú lacnejšiu banku .
Moj klient s novinovým stánkom to vyriešil tak, že synovi založil vo VUB detskú vkladnú knižku a na tú berú mince bez poplatku /či je to nejako obmedzené počtom ks, neviem. Nosí ich tam častejšie/.
Zita5
08.01.09,13:11
Moj klient s novinovým stánkom to vyriešil tak, že synovi založil vo VUB detskú vkladnú knižku a na tú berú mince bez poplatku /či je to nejako obmedzené počtom ks, neviem. Nosí ich tam častejšie/.

Aj tak sa dá , len neviem si predstaviť , ak príde deň "D" a nebude na úhradu niektorej z FA , tak potom bude musieť synovi vybrať z knižky :D:)
Jara
08.01.09,13:19
Ja som sa dnes celý deň pokúšala rozmeniť 100 € bankovku. Nikde mi ju nevzali, lebo vraj by prišli o všetky drobné.... V markete je lepšie platiť kartou ale sú drobné obchodíky a novinové stánky kde to nejde. Platby kartou ale tiež riadne zdržujú. Nejaký čas to trvá kým sa obchod spojí s bankou kým naťukate PIN a potom doklad. Je to dosť o nervy. Korún som sa už ale tiež zbavila, lebo sa mi tie mince plietli v peňaženke, ale teraz mám zase ťažkú peňaženku.
veronikasad
08.01.09,13:22
Aj tak sa dá , len neviem si predstaviť , ak príde deň "D" a nebude na úhradu niektorej z FA , tak potom bude musieť synovi vybrať z knižky :D:)
Dá sa z nej vyberať, tak to aj robí ...
zuzana.š.
08.01.09,13:25
To ste ešte nevideli, koľko bolo u nás v kostole namiesto 20,-Sk 20€!!!
Marianna01
08.01.09,14:07
To ste ešte nevideli, koľko bolo u nás v kostole namiesto 20,-Sk 20€!!!

tak to na konci mesiaca zostanú riadne zaskočení, že nie je na chleba. Ale duša pôjde do neba isto...:D
Ibaka
08.01.09,14:23
To ste ešte nevideli, koľko bolo u nás v kostole namiesto 20,-Sk 20€!!!
No my sme babkám urobili školenie, porobili kopečky, koľko majú dať do zvončeka alebo na oferu :). Kým si zvyknú.
Jozef Mihál
08.01.09,14:43
Dnes som môjmu 81 ročnému otcovi vysvetľoval, čo je euro, akú majú hodnotu jednotlivé mince, bankovky...

hrôza, ak bude sám chodiť do obchodu, a narazí na nepoctivú predavačku, o chvíľu má po dôchodku.

...ak pikoška tak táto:

Celý čas som mu pre zjednodušenie hovoril:

1 euro to je ako 30 korún,

2 eurá to je ako 60 korún...

potom sme otvorili takú malú knižočku - pomôcku na prepočty, a tam bolo...

1 € = 30,1260 Sk,
2 € = 60,2520 Sk,

Otec za svet nevedel pochopiť, či ho klamem, alebo čo znamená to "celá 1260"...

Že už tí naši experti nevedeli dohodnúť kurz rovných 30...
simka999
08.01.09,14:45
Tiež mám novinový stánok. Každý platí iba drobnými za 3 dni sa mi už nazbierala pekná kôpka drobných. Ešte som s nimi v banke nebola, ale ak sa bude platiť poplatok tak to bude totálne zdieranie obchodníkov. Každý deň odviesť poplatok za vklad na účet a ešte aj poplatok za vklad mincí. Dnes mi v slovenskej sporitelni mi povedali, že na vklady eurominci ešte nemajú sadzobník, tak to musím využiť.
Jana Motyčková
08.01.09,14:53
Vklad na účet hotovosti v Sk má byť podľa GZ (§3) bez poplatkov. Poplatok si budú môcť účtovať až po skončení duálneho hotovostného obehu - pri vklade nad 100 ks mincí alebo 100 ks bankoviek. Vklad € môže byť spoplatnený.

Ešte mi napadlo - niektoré menšie obchody ba sa možno potešili, keby im niekto zamenil € na drobné.
Excise Duty
08.01.09,15:21
Dnes som môjmu 81 ročnému otcovi vysvetľoval, čo je euro, akú majú hodnotu jednotlivé mince, bankovky...

hrôza, ak bude sám chodiť do obchodu, a narazí na nepoctivú predavačku, o chvíľu má po dôchodku.

...ak pikoška tak táto:

Celý čas som mu pre zjednodušenie hovoril:

1 euro to je ako 30 korún,

2 eurá to je ako 60 korún...

potom sme otvorili takú malú knižočku - pomôcku na prepočty, a tam bolo...

1 € = 30,1260 Sk,
2 € = 60,2520 Sk,

Otec za svet nevedel pochopiť, či ho klamem, alebo čo znamená to "celá 1260"...

Že už tí naši experti nevedeli dohodnúť kurz rovných 30...
Bohužiaľ, keď bol jachtár na jachte, bola vonkajšia teplota akurát 30,1260 ° C...
Inak aj mne je mnohých starších ľúto, lebo mnohí gauneri ich pookrádajú.
Tweety
08.01.09,15:29
Bohužiaľ, keď bol jachtár na jachte, bola vonkajšia teplota akurát 30,1260 ° C...
Inak aj mne je mnohých starších ľúto, lebo mnohí gauneri ich pookrádajú.
Moju mamu rovno poštárka, dostala za donesenie dôchodku 12.- Sk, a ešte zobrala aj jedno €, je to na zaplakanie, akí sú ľudia chamtiví. Starším nevysvetlíš, že jedno € nie je už koruna, ale kde je česť a charakter tej poštárky, ak to dostane tak od každého dôchodcu:mee:. Bude mať ďalší nezdanený príjem a nie hocijaký.
andreaS
08.01.09,15:46
neviem ci to sem patri, ale skusim...

rada sem-tam listnem zahranicne casaky, ale ich slovenska cena ma vzdy odradila od kupy - cca 300,- za casopis...

bola som zvedava ako sa zmeni ich cena po prechode na euro, kedze na vsetkych casopisoch je cena uz predtlacena v eurach... vacsinou okolo 4,50 EUR... a na moje prekvapenie aj po 1.1.09 je na casopisoch navyse cenovka, kde je cena uvedena ako 9,- EUR = 290,- Sk ...

Pritom na kazdom tom casopise je predtlacena cena pre uvedenu krajinu, je ich tam aj zo 6 ale zakazdym okolo spominanych 4,50, preco pre SR daky dodatavatel urcil dvojnasobnu cenu?

---
co sa tyka platenia eurom tak, vcera pri drobnom nakupe sme chceli kupit dzus, ale tie ceny! minimalne 40-50 Sk za dzus.. pritom predtym sme rovnaky dzus kupovali za cca 30-35,- Sk a jeden z dzusov dokonca za cenu litra kupujem 2litrovku... a ze nezdrazuju... ha ha ha...

dalsie sme skonstatovali ze s eurom sa da lahko oklamat zakaznika pri vydavani... a ako vzdy doplatia nato hlavne ti starsi :(
Kazu
08.01.09,16:13
Dnes som bola na benzínke a na euro nemôžem povedať ani jediné krivé slovo. Veď kedy som natankovala za päťdesiatku celú nádrž? :D Snáď voľakedy v sedemdesiatomštvrtom :---:---:---
Muška
08.01.09,16:17
Nie je to pravda. Pošta berie aj SKK aj €. Len napr. šeky a všetky ostatné doklady musia byť vyplnené na €.
V obchodoch mám pocit, že je "vľúdnejšie" prostredie. Pokladníčky sú mimoriadne ochotné, milé, trpezlivé....snáď im to ostane
Myslím, že najhoršie sú pripravené práve panie za poštovými priečinkami. Vyfasovali "modré" kalkulačky a na nich prepočítavajú.
Chcela som minúť všetky známky, tak som polepila známky s hodnotou 9,- Sk na listy a poslala som dcéru na poštu......pani jej listy vrátila, že 1,- Sk známky nemá. Našťastie moja papuľnatá dcéra sa nedala a opýtala sa či tie listy má poslať poštovým holubom, tak to vyriešila pani vedúca a na 13 ks listov dopísala ručne 0,03 € a dala pečiatku. Dcéra ešte kupovala 20 ks známok po 0,33 €...no a pani počítala, počítala, počítala....a došla k sume 20,39 € /namiesto 6,99/ no moja matematicky "zdatná" :D dcéra by to kľudne "cvakla", no našťastie tam bola moja segra a tá to zatrhla.
Najskôr pani nechcela uznať chybu, lebo predsa 13 ks doplatok po 0,03 je 0,39 € + 20 ks je predsa 20,39 €.
Takže pozor pošta kľudne zráta € s kusmi :D

A vraj čo zákazník, to problém.

Jedného pána otočile vo dverách, že SK nemenia, že to robí iba banka. A Poštová banka túto povinnosť nemala?? :eek:
Zita5
08.01.09,17:12
Moja svokra si do predzáhradky ešte v decembri zatĺkla kolík a na tom kolíku je pripevnený oznam :

PREDAJ VÍNA TU
35 SK


No neviem neviem ,čo na to povie okolo idúca ŠOI v tomto období ....:D
Muška
08.01.09,17:19
PREDAJ VÍNA TU
35 SK €



Zituš, no teda, čo si to za nevestu, šups opraviť :)
Ale podľa hesla "Meníme menu /t.j. €/ nie cenu, /35,-/ takže cena ostáva."
Dúfam, že som to dobre pohopila :rolleyes:
Zita5
08.01.09,17:29
Zituš, no teda, čo si to za nevestu, šups opraviť :)
Ale podľa hesla "Meníme menu /t.j. €/ nie cenu, /35,-/ takže cena ostáva."
Dúfam, že som to dobre pohopila :rolleyes:

Muška , no toto by teda nemohla čítať :---, lebo ona je dosť čiperná .....jej by sa tých 35 € celkom pozdávalo:---
beandy
09.01.09,19:11
Nuž nie je euro ako euro...


31521
Muška
09.01.09,19:22
.....a môžme pokračovať, Lidl, Billa......
erzet
12.01.09,10:18
Nie je to pravda. Pošta berie aj SKK aj €. Len napr. šeky a všetky ostatné doklady musia byť vyplnené na €.
Iba som bol prekvapený že Poštová banka, teda pošta, nemenila po 1.1. Sk na eurá.
erzet
12.01.09,10:35
Ale ako to máte s tým rátaním tých "pidižvíkov" centov? Nezdržuje Vás to?
Bol som včera na obede. Stál ma 6,40 EUR. Vysypal som vrchnej celú europeňaženku drobných, centov, všetkého druhu. Nechala mi v nej iba 3 centy a ešte som doplatil 4 eurá.
To isté sa mi stalo v BnB v obchode. Tam boli dokonca radi že som im tie drobné vysypal.
To je hrozné, tá spústa drobných centíkov.
Ale je pravda že obsluž. personál je trpezlivý. Ku počudovaniu?
mysimis
12.01.09,11:41
Dnes som si kontrolovala účet v banke a skoro ma porazilo, dala som do banky príkaz na úhradu v eurách a oni mi ho ešte raz prepočítali konverzným kurzom! Po jednom telefonáte sa ospravedlnili a dnes mi to aj opravia. Toto je zatiaľ moja jediná zlá skúsenosť s €, inak sa mi to celkom páči.
Tweety
12.01.09,11:45
Dnes som si kontrolovala účet v banke a skoro ma porazilo, dala som do banky príkaz na úhradu v eurách a oni mi ho ešte raz prepočítali konverzným kurzom! Po jednom telefonáte sa ospravedlnili a dnes mi to aj opravia. Toto je zatiaľ moja jediná zlá skúsenosť s €, inak sa mi to celkom páči.
To je ešte dobre, ale čo ten nešťastník v správach, ktorému banka za phm v hodnote 144O.- sk, odpočítala z účtu toľko, ale v €. :mee:
Zoltán Kovács
12.01.09,11:47
To je ešte dobre, ale čo ten nešťastník v správach, ktorému banka za phm v hodnote 144O.- sk, odpočítala z účtu toľko, ale v €. :mee:

Žeby natankoval na celý rok jednorázovo do 50 l nádrže svojho auta?! :D
Tweety
12.01.09,11:51
Žeby natankoval na celý rok jednorázovo do 50 l nádrže svojho auta?! :D
Tá nádrž by musela byť bezodna.
Zoltán Kovács
12.01.09,11:52
Tá nádrž by musela byť bezodna.

Alebo mal menšiu cisternu. ;)
Zita5
12.01.09,12:40
Zituš, no teda, čo si to za nevestu, šups opraviť :)
Ale podľa hesla "Meníme menu /t.j. €/ nie cenu, /35,-/ takže cena ostáva."
Dúfam, že som to dobre pohopila :rolleyes:

Muška , a že ja nie som "až taká najhoršia nevesta " tak som mojej svokre pripravila na dnes darček .:D Lebo na môj veru , včera mi dala počas dňa zabrať .:rolleyes:Ešte som jej aj jemne zvýšila cenu , aby nemala problém s euro centami , lebo to je hrozné pochopiť to z jej pohľadu .

Dnes idem vyrábať cenovku a asi aj preceňovanie .....:)
jozka56
12.01.09,19:03
Zita 5 pekne si to pripravila svokre, ale celé litre by som jej dala inou farbou, aby bola rýchlejšia:D. "Ťahák" je výborná vec. Dúfam, že to má veľkým písmom, aby nemusela mať vždy okuliare. Nech sa svokričke darí.
Zita5
12.01.09,20:12
Zita 5 pekne si to pripravila svokre, ale celé litre by som jej dala inou farbou, aby bola rýchlejšia:D. "Ťahák" je výborná vec. Dúfam, že to má veľkým písmom, aby nemusela mať vždy okuliare. Nech sa svokričke darí.

jozka , žiadne farebné rozmaznávanie, nech vie, čo je tvrdá realita .:D
Ale prebabka jedna , potešila sa:) Vysvetlím prečo prebabka ...lebo tak ju volá môj vnuk .;)
Muška
12.01.09,22:46
Noooooooo, Zituš, neviem, neviem ????
Mala si meniť MENU a nie CENU :D:D:D
Melnick
12.01.09,23:43
Ty Zituš,

a nerobíš Ty reklamu prebabke? Ja už som o tom vínku aj uvažovala, keby si bola bližšie.:D:D:D:D
Marianna01
13.01.09,06:53
Muška , a že ja nie som "až taká najhoršia nevesta " tak som mojej svokre pripravila na dnes darček .:D Lebo na môj veru , včera mi dala počas dňa zabrať .:rolleyes:Ešte som jej aj jemne zvýšila cenu , aby nemala problém s euro centami , lebo to je hrozné pochopiť to z jej pohľadu .

Dnes idem vyrábať cenovku a asi aj preceňovanie .....:)

Teda Zitka, aby k vám nedošli eurokomisári, lebo bude pokuta :D
michelle84
15.01.09,10:40
Ani neviem, kam zaradiť moju otázku. Rozhodla som sa sem. Bola som v cukrárni, kde som platila mincami. Platila som 5,88 €. Dala som mince nominálnych hodnôt 1, 2, 0,50, 0,20, 0,10. Počet ani neviem. Ale zrazu mi ujo za pultom povedal, že dávam veľa mincí, on toľko veľa mincí neprijme. Existuje nejaký zákon, ktorý hovorí o tom, koľko mincí môžeme dať za jeden nákup? Viem, že sa to týka mincí SKK ale o eure som ešte nepočula. Takže darmo som chcela použiť super eurobalíček ...
Olice
15.01.09,10:58
Ani neviem, kam zaradiť moju otázku. Rozhodla som sa sem. Bola som v cukrárni, kde som platila mincami. Platila som 5,88 €. Dala som mince nominálnych hodnôt 1, 2, 0,50, 0,20, 0,10. Počet ani neviem. Ale zrazu mi ujo za pultom povedal, že dávam veľa mincí, on toľko veľa mincí neprijme. Existuje nejaký zákon, ktorý hovorí o tom, koľko mincí môžeme dať za jeden nákup? Viem, že sa to týka mincí SKK ale o eure som ešte nepočula. Takže darmo som chcela použiť super eurobalíček ...
http://www.nbs.sk/sk/informacie-pre-media/tlacove-spravy/spravy-vseobecne/detail-tlacovej-spravy/_pravidla-pre-prijimanie-eurobankoviek-a-eurominci-od-1-januara-2009
michelle84
15.01.09,11:12
Zita5
15.01.09,11:18
Ďakujem za informáciu, ale 50 ich nebolo, možno nejakých 30 ks.

Z toho plynie , že dokument vytlačiť , založiť do kabelky a ak sa to bude niekde opakovať , tak ich jemne usmerniť.:)
Olice
15.01.09,11:20
Z toho plynie , že dokument vytlačiť , založiť do kabelky a ak sa to bude niekde opakovať , tak ich jemne usmerniť.:)
Len neviem, či by nás poniektorí s tým dokumentom niekam neposlali;).
michelle84
15.01.09,11:21
Z toho plynie , že dokument vytlačiť , založiť do kabelky a ak sa to bude niekde opakovať , tak ich jemne usmerniť.:)

:D veď som sa ho chcela opýtať podľa akého zákona koná, ale nechala som to tak.
michelle84
15.01.09,11:40
Len neviem, či by nás poniektorí s tým dokumentom niekam neposlali;).

Tak to by mi bolo jedno, hlavne, že by musel prijať všetky mince, aj keby ich bolo 50 :)
Excise Duty
15.01.09,12:22
Tak to by mi bolo jedno, hlavne, že by musel prijať všetky mince, aj keby ich bolo 50 :)
Musí, článok 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura to ustanovuje jednoznačne.
azla
15.01.09,14:14
http://www.nbs.sk/sk/informacie-pre-media/tlacove-spravy/spravy-vseobecne/detail-tlacovej-spravy/_pravidla-pre-prijimanie-eurobankoviek-a-eurominci-od-1-januara-2009
Presne toto som dnes hľadala, lebo drobní podnikatelia, ktorým zvyšujú euromince sa rozhodli ich všetky minúť vo veľkosklade a vedúca veľkoskladu sa nevie ako brániť, tak som ju "vyzbrojila týmto článkom".
Ale aj tých 50 je veľa, keď sa u nej viackrát otočia takýto "zmenárnici"
Ale čo už, .... zákon treba dodržiavať.:D
Marianna01
16.01.09,07:25
to je zaujímavé. Mňa sa práve v obchodoch stále pýtajú, či nemám drobné, lebo nevedia vydávať. A všetci sa strááášne báli množstva drobných.
Marianna01
17.01.09,07:26
celý január som sa hrdila v duchu tým, že ja som žiaden "eurokiks" nespravila. Tak to platilo do včera.:D Kamarátka mi objednávala nejaké veci z Oriflame. Mala som jej zaplatiť 20,94 Eur. Nuž tak som vytiahla dvacku, čo som si vložila do peňaženky na kaderníčku a nejaké tie centíky. Kamoška išla do BA, medzi iným aj do Oriflame vyplatiť faktúru. Aké bolo moje počudovanie, keď mi zavolala, že čo som jej to dala za dvacka, veď to sú srbské dináre! Nuž, mne nedošlo, že dvasať eur je modrá bankovka a srbské (alebo slovinské?:eek:) je zelená. Tak som si ešte gratulovala, že som tým nechcela platiť u kaderníčky.:D Kamoška našťastie pochopila a dobre sa na tom smiala.
Tweety
17.01.09,07:42
celý január som sa hrdila v duchu tým, že ja som žiaden "eurokiks" nespravila. Tak to platilo do včera.:D Kamarátka mi objednávala nejaké veci z Oriflame. Mala som jej zaplatiť 20,94 Eur. Nuž tak som vytiahla dvacku, čo som si vložila do peňaženky na kaderníčku a nejaké tie centíky. Kamoška išla do BA, medzi iným aj do Oriflame vyplatiť faktúru. Aké bolo moje počudovanie, keď mi zavolala, že čo som jej to dala za dvacka, veď to sú srbské dináre! Nuž, mne nedošlo, že dvasať eur je modrá bankovka a srbské (alebo slovinské?:eek:) je zelená. Tak som si ešte gratulovala, že som tým nechcela platiť u kaderníčky.:D Kamoška našťastie pochopila a dobre sa na tom smiala.
Mariannka, neklam:---,(to sa nemá) že celý január, veď sme ešte len v polovici.:)
Marianna01
17.01.09,07:45
:) myslela som tým celý január až doteraz :D

nikdy by som si nedovolila chcieť vás oklamať :D
Tweety
17.01.09,07:46
:) myslela som tým celý január až doteraz :D

nikdy by som si nedovolila chcieť vás oklamať :D
No preto,:--- teším sa na nové milé príhody s jurášikmi.:---
Ivana Galambošová
19.01.09,15:18
Moja skúsenosť s euromincami: v slsp som vložila na B-účet euromince, za každú si stiahli poplatok 1 cent a za vklad si zaúčtovali 1,29 eura, keď to takto pôjde ďalej už budem zarábať len na banku. Hlavne, že sme prechod na euro zvládli hladko !!!!
Cecilia
19.01.09,17:34
Odložili ste si na pamiatku nejaké slovenské koruny? A čo miléniové bankovky? Oplatí sa ich držať ako zberateľský artikel alebo vymeniť a minúť.
bepo
19.01.09,17:57
Moja skúsenosť s euromincami: v slsp som vložila na B-účet euromince, za každú si stiahli poplatok 1 cent a za vklad si zaúčtovali 1,29 eura, keď to takto pôjde ďalej už budem zarábať len na banku. Hlavne, že sme prechod na euro zvládli hladko !!!!
Treba hľadať lacnejšiu banku, je ich dosť.
vasana
19.01.09,18:01
Ak to niekto prešvihol s micami v rámci prezásobenia EUR, môže dopadnúť ako moja známa, keď ich chcela vložiť naspäť na BÚ v SLSP, kde skutočne za 1 ks účtujú poplatok 1 cent, teda vklad 500 ks 1 cenťákov = poplatok 500 centov + popl. za vklad 1,29 EUR.

Mimochodom tiež mám odložené miléniové bankovky.
Kazu
19.01.09,18:03
Moja skúsenosť s euromincami: v slsp som vložila na B-účet euromince, za každú si stiahli poplatok 1 cent a za vklad si zaúčtovali 1,29 eura, keď to takto pôjde ďalej už budem zarábať len na banku. Hlavne, že sme prechod na euro zvládli hladko !!!!

Som zvedavá, aký poplatok stiahnu z 1-centových mincí :eek: To si ich radšej budem odkladať na podbíjanie opätkov, aspoň ušetrím :---
Kazu
19.01.09,18:04
Ak to niekto prešvihol s micami v rámci prezásobenia EUR, môže dopadnúť ako moja známa, keď ich chcela vložiť naspäť na BÚ v SLSP, kde skutočne za 1 ks účtujú poplatok 1 cent, teda vklad 500 ks 1 cenťákov = poplatok 500 centov + popl. za vklad 1,29 EUR.

Mimochodom tiež mám odložené miléniové bankovky.

Aha, takže už viem :D
misolga
19.01.09,20:35
Práve mám pred sebou faktúru z minulého roku:
Spolu k úhrade: 15.660,50 Sk
471.788,22 eur :eek:
Rozalka
19.01.09,21:08
:D:D:D:D:D:D ale ty sa asi tváriš takto: :eek::eek::eek::eek:, však????
JarkaL
22.02.09,08:01
Práve sa pokúšam zaúčtovať doklad z 28.01.2009, je to za nákup v elektropredajni za CD stereo systém uhradený kartou:
Spolu bez DPH: 150,07
DPH: 28,51
K úhrade: 178,58 SKK (aké lacné, že?)

Informačná cena EUR: 5,942

Ibaže na doklade z terminálu je odpísané z banky 178,58 EUR. Takže zajtra zháňame správny daňový doklad.
Dav
02.03.09,17:58
Počítala som v Exceli mzdu v €,vypočítalo, zaokrúhlilo.Fajn. O dva dni neskôr - že vypíšem aj výkaz do ZP. Ten, čo si neuchováva dáta. Najprv príloha - vymeriavací základ, 10%,4 % - ale veď to nesúhlasí, čo to rátalo? To sú bludy. Tak som to prepočítala : VZ, 10%, 4% - kalkulačka pomôže. Vytlačila výkaz, zavrela súbor. Pozerám, ale prečo je tam tak málo, keď ten, čo má menej hodín, má viac, pri minimálke??? Pozerám, civím - jasné, jemu som predsa nerátala odvody z odpracovaných hodín!!!!
andreaS
06.03.09,08:49
prave sa mi dostala do ruk jedna fa za uctovne poradenstvo a kukame na to s kolegynou s velkym usmevom na tvari...

fa ma byt vystavena v EUR a informativne prepocitana na SKK... tak tejto firme sa podaril opak... suma je sice prepocitana na EUR ale uviedli ze to je SKK a prepocet na EUR /nie skk ako malo byt/ je 0,88 EUR :D

tymto sa firma zaraduje medzi tych, kt. po prechode na euro znizuju ceny :D
iriska
07.03.09,16:34
Ak to niekto prešvihol s micami v rámci prezásobenia EUR, môže dopadnúť ako moja známa, keď ich chcela vložiť naspäť na BÚ v SLSP, kde skutočne za 1 ks účtujú poplatok 1 cent, teda vklad 500 ks 1 cenťákov = poplatok 500 centov + popl. za vklad 1,29 EUR.


A v NBSke neberú? :eek:
abel
07.03.09,16:46
Môj zážitok s vysokohorskou bankou a eurom: dcéra šla na lyžovačku, tak si vyberala z bankomatu 50.- € - vyšla bankovka s odtrhnutým rohom. Dúfam, že keď to pôjdem v pondelok zameniť, budú si pýtať poplatok!!!
Rozalka
07.03.09,17:10
.. tak to si píš!
mlyn16
29.04.09,10:32
Mám prosbu na poraďakov. Pred dvomi rokmi som dostala od dcéry darček knihu o euromene a minciach jednotlivých štátov (viď príloha), ktoré sú v knihe v papierovej podobe a môžu sa vymieňať za pravé. Začala som ich aj vkladať, ale do dnešného dňa mi niektoré chýbajú. Nepomohli by ste mi, samozrejme výmenou? :)
Chobot
29.04.09,11:33
Môj zážitok s vysokohorskou bankou a eurom: dcéra šla na lyžovačku, tak si vyberala z bankomatu 50.- € - vyšla bankovka s odtrhnutým rohom. Dúfam, že keď to pôjdem v pondelok zameniť, budú si pýtať poplatok!!!

Aj mne už vydali v ich bankomate poškodenú bankovku, v jednej predajni mi ju nechceli zobrať. Asi ich to netrápi, že by to nemali dávať do obehu.
mlyn16
29.04.09,11:37
Môj názor je, že europeniaze sú horšej kvality ako boli slovenské.
aisa
01.10.09,16:17
Stalo sa mi toto: Pracujem v malej predajni a je termín pred výplatami, zákazníci chodia rozmienať veľké automatové bankovky za drobné, niekedy okato nepodstatné nákupy. 30.minút pred záverečnou som mala papirových drobných za 100 Sk. Prišiel 1. zákazní, polovica sa minula.Druhý, minul sa i zvyšok. Ale prišiel i tretí zákazník, urobil pekný nákup, no ja som ho pri pokladni upozornila, že nemám vydať z 50tky, len samé drobné mince. Rozčuľoval sa tak, že viac k nám nepríde, nákup hodil na pult a do...neuvidenia. Môžem ja za to? Ani nezaspím. Stratiť pre takú vec dobrého zákazníka je mi ľúto. A on je chlap ako remeň
, svoje slovo dodrží akože sa volá...neviem ako. čo v takýchto pripadoch robiť, ak nemám vydať a jeho bankovka je väčšia ko dvojnásobok hodnoty nákupu? Trápi ma to. Ďakujem
tetrisss
01.10.09,17:53
Aisa, hadam neberies este slovenske koruny?:---

No ale vazne, neda sa vzdy postupovat podla zakona, i ked si bola v prave, tak zakaznik sa nahneval, mozno navzdy. Mozes to vyriesit iba primeranym mnozstvom drobnych, aby bolo pre kazdeho, najma okolo vyplat a podpor.