buffalobill
08.01.09,11:37
Dobrý deň,

chcel by som zopár informácii ohľadne vykurovania ľahkým vykurovacím olejom. Pri súčasnej kríze s dodávkou plynu do EU je toto aktuálna téma.
Dopočul som sa že v Nemecku je to bežná forma vykurovania rodinných domov a že je to finančne výhodnejšie ako kúriť plynom. Trošku som si na internete na túto tému posvietil. Našiel som že vykurovací olej vyrába na SVK Slovnaft. Že na jeho uskladňovanie je potrebná nádrž, pričom sa musí zabezpečiť vyhrievanie kvôli jeho nizkemu bodu tuhnutia. To je všetko čo sa mi podarilo zistiť. Nikde som nenašiel ekonomicku analýzu, ktorá je najdôležitejšia pri budovaní takéhoto druhu vykurovania. Preto sa chcem touto cestou opítat, či nemáte niekto skúsenosti s týmto spôsobom vykurovania. Koľko sa dá ušetriť za jeden rok na nákupe paliva? Koľko približne víde vybudovanie a zavedenie takéhoto druhu vykurovania? Nemá tento olej zápach, ktorý by bol cítiť v prípade umiestenia vykurovacieho kotla v dome? momentálne ma ine otázky nenapadnú, ale ak je niečo ďalšie dôležité vedieť, prosím, spomente to. Myslím že táto téma bude zaujímať mnohých ďalších ludí. Vopred ďakujem za odpovede.

Richard
Zoltán Kovács
08.01.09,11:00
Viem, že budem mimotemy, ale mi tak napadlo, že aj ropa z ktorého sa vyrába je z Ruska, tak isto ako plyn. Takže aj tu sa môže vyskytnúť rovnaký problém ako s plynom.