andrea
05.07.04,07:14
Prosím Vás k vyjadreniu sa nasledujúcich prípadov učtov. v JU, všetci zúčastnení sú platcami DPH:

1, Objedna si u mňa prepravu Čech. Preprava sa začína v Belgicku, časť
tovaru je vyložená v Čechách a časť na Slovensku. Ja som FA
vystavila bez DPH. Do výkazu neuvádzam nikde.

2, Prepravu si objednal Poliak. Preprava sa začina v Maďarsku a končí v
Holandsku. Tak tiež je to bez DPH a do výkazu nejde.

Prosím Vás tým, že vyfakturujem prepravu bez DPH, nestaram sa už o nič.?

A ešte by ma zaujímalo - preprava - samozdanenie. Mám z toho dosť nejasno... Uvedie mi niekto príklad, kedy sa mám registrovať - napríklad v Poľsku? ak doprava začína v Maďarsku a končí ...... a vo výkaze to uvediem v riadku 16 a 19 a na FA bude DPH??

Viem, že sa o tom písalo veľa, odkazovalo na rôzne tabuľky. Ja by som chcela konkrétne, aby sa niekto vyjadril k nasludujúcemu.
Velmi pekne ďakujem a prájem pekný slnečný deň.
Luckasari
05.07.04,15:50
1 - spravne
2 - spravne

kedze takato preprava, kedy prenasame danovu povinnost nie je predmetom nasej (slovenskej) dane, uz sa nikde neuvadza, ani sa s nou dalej nic nerobi
Luckasari
05.07.04,16:01
co sa tyka registracie, keby si u vas prepravu objednal Poliak, a zacala by v Polsku, tak vznika povinnost registracie pre vas v Polsku
andrea
05.07.04,16:09
To som rada, že sa niekto ozval. Ďakujem Luckasari! To znamená, že ak si objedná Čech, preprava začína v Česku a končí na Slovensku, tak sa mám zaregistrovať v Česku a FA , ktorú som vystavila bez DPH si samozdanim?
Luckasari
05.07.04,16:47
nie
budes sa registrovat v CZ, a tam budes zdanovat, podavat danove priznanie k DPH aj odvadzat dan
dufam teda, ze dobre pisem, ale mne to takto vychadza
andrea
05.07.04,16:56
A nieje to tak, že Čech si to samozdani sám? Ja sa registrovať nemusím. Myslím si ja dufam, že správne?
Luckasari
05.07.04,17:08
ked si precitam §16 ods. 1 zakona o DPH, tak sa tam pise:
Miestom dodania prepravnych sluzieb tovaru medzi clenskymi statmi je miesto, kde sa preprava zacina. Ak sa prepravna sluzba tovaru vykonava pre odberatela, ktory je identifikovany pre dan v clenskom state inom, ako je clensky stat, kde sa preprava tovaru zacina, je miestom dodania sluzby clensky stat, ktory pridelil odberatelovi identifikacne cislo pre dan, pod ktorym mu bola sluzba dodana - podla 2.vety sa v tomto pripade nemozem riadit, lebo si prepravu objednava cech a zacina sa v CR, podla mna teda je potrebne postupovat podla 1. vety, t.j. miesto dodania prepravnych sluzieb bude miesto, kde sa preprava zacina, to znamena CR
Zuzka
05.07.04,18:08
Andrejka, zjednodušene, ak má objednávateľ pridelené IČ v čl. štáte, tak je faktúra bez DPH, a on si to samozdaní a ak objednávateľ nie je registrovaný pre DPH, nemá IČ, tak sa treba registrovať tam, kde preprava začína, teda v tom čl. štáte. Dúfam, že som Ťa nepomýlila:)
M3G
05.07.04,18:24
Ešte zjednodušenejšie:

Ak je objednávateľ dopravy aj platiteľ DPH vo svojej krajine, tak sa nemusíš registrovať nikde a faktúruješ vždy bez DPH a nemáš žiadny problém.
M3G
05.07.04,18:25
Samozrejme zahraničný odberateľ...
andrea
05.07.04,18:36
No a už v tom mám myslim si jasno! Nepotrebujem citácie zákona ten som prešprtala x-krát a stále mi tam niečo "nesedí". Potrebujem k veci "polopatisticky". Srdečná vďaka.
Luckasari
06.07.04,07:12
tak teraz mam v tom trochu zmatok ja
prosim teda ako to je v pripade, Cech platitel DPH si objedna prepravu u mna SK - platitel DPH. Preprava sa uskutocni z Ciech do SR. Ako to je s DPH v tomto pripade? Fakturujem bez DPH? Alebo sa musim zaregistrovat v Cechach?
prosim vysvetlenie, aj § podla ktoreho budem postupovat
vopred dakujem pekne
Veselá
06.07.04,07:25
Ak je objednávateľ z ČR a má pridelené IČ DPH CZ xxxxx, postupuje podľa českého zákona o DPH § 108 ods. 1 písm. g. Osoby povinné přiznat a zaplatit daň.

Podľa tohto § musí daň priznať a zaplatiť osoba ktorej je poskytnutá preprava
s miestom plnenia v tuzemnsku. To je splnené aj v prípade, že sa preprava začína na slovensku, pretože miestom plnenia pri preprave je štát, ktorý pridelil IČ DPH odberateľovi prepravy.

Obdobné ustanovenia sú vo všetkých zákonoch o DPH v krajinách EÚ.
U nás je to §69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane.
Luckasari
06.07.04,07:47
cize registracia v CZ a podanie danoveho priznania k DPH v CZ? prosim, napiste mi konkretny podrobny postup
nejako sa mi to pomiesalo, a neviem z toho vyjst
dakujem
Veselá
06.07.04,07:54
Registrovať sa na DPH v ČR musí len ten, kdo vykoná prepravu, ktorá sa začína v ČR a objednávateľ nemá pridelené IČ DPH, -nieje platiteľ dane v ČR-

Ak vznikne povinnosť priznať a zaplatiť dań v ČR môže osoba registrovaná v inom členskom štáte EÚ zmocniť daňového zástupcu na zaplatenie dane v zmysle § 109 českého zákona o DPH.
Luckasari
06.07.04,08:06
dakujem pekne za vysvetlenie
andrea
06.07.04,11:10
Ešte by som chcela poprosiť o vaše nazory, ako by ste postupovali v tomto prípade: Objedna si u mňa prepravu Čech z Belgicka, časť tovaru sa vyloži v Čechách a časť na Slovensku. Jedna sa mi o to, aký kurz použijem, keď v Ćechách vyloži 8.7. a na Slovensku 9.7. Na FA bude deň zdaniteľného plnenia bude 9.7. a kurz tiež z 9.7.? Fakturujem Čechovi bez DPH a kurz použijem 9.7.? Správne? Podotýkam, že všetci sme platcovia DPH.

Ďakujem všetkým ochotným a prajem pekný deň. :)
Oldi
06.07.04,11:30
Ak dovolíte, tiež by som mal otázku z tejto oblasti, konkrétny prípad:

Slovenská firma si objedná prepravu u rakúskej prepravnej firmy, pričom ide o prepravu tovaru z Číny na Slovensko. Mám došlú faktúru od rakúskej prepravnej spoločnosti. Ako zaúčtujem ? Vstup aj výstup, podobne ako pri tovare, ibaže s náväznosťou na § 69 - povinnosť platiť daň podľa ods.2, a následne možnosť odpočítania podľa §49,ods.2,písm.b) ? Prosím poraďte ako s výkazom a ako so zaúčtovaním... Ďakujem.
M3G
06.07.04,19:05
Ešte by som chcela poprosiť o vaše nazory, ako by ste postupovali v tomto prípade: Objedna si u mňa prepravu Čech z Belgicka, časť tovaru sa vyloži v Čechách a časť na Slovensku. Jedna sa mi o to, aký kurz použijem, keď v Ćechách vyloži 8.7. a na Slovensku 9.7. Na FA bude deň zdaniteľného plnenia bude 9.7. a kurz tiež z 9.7.? Fakturujem Čechovi bez DPH a kurz použijem 9.7.? Správne? Podotýkam, že všetci sme platcovia DPH.

:)Predpokladám, že vystavujete 2 faktúry, jedna je pre čecha a faktúrujete dopravu z belgicka do ČR, pričom doprava v čechách bola ukončená 8.7.-t.j. zdaniteľné plnenie 8.7., vystavená by mal byť do 15 dní, a použijete kurz vystavenia, t.j. ak vystavíte 9.7., tak použijete kurz 9.7. Keď ste platitelia všetci, vystavujete fa bez DPH.

A druhá faktúra predpokladám pre slováka...ČR-SR alebo BE-SR, zdaniteľné plnenie 9.7. a vystavená do 15 dní, kurz podobne ako v predch. prípade. A ak teda faktúrujete pre Slováka, faktúrujete s DPH.
M3G
06.07.04,19:09
Ak dovolíte, tiež by som mal otázku z tejto oblasti, konkrétny prípad:

Slovenská firma si objedná prepravu u rakúskej prepravnej firmy, pričom ide o prepravu tovaru z Číny na Slovensko. Mám došlú faktúru od rakúskej prepravnej spoločnosti. Ako zaúčtujem ? Vstup aj výstup, podobne ako pri tovare, ibaže s náväznosťou na § 69 - povinnosť platiť daň podľa ods.2, a následne možnosť odpočítania podľa §49,ods.2,písm.b) ? Prosím poraďte ako s výkazom a ako so zaúčtovaním... Ďakujem.
Dopravu z Činy nemám prejdenú a nemám ju ani rád...
Ale ak ju rakúšan faktúruje bez dph(podľa mňa by mal), tak
službu výstup uvediete v priznaní v riadku 10-základ a 11-daň(dopočítate si)
službu vstup uvediete v priznaní v riadku 16-daň(dopočítate si nárok na odpočet)

Výsledná daňová povinnosť 0
M3G
06.07.04,19:10
Ospraveďlňujem sa za extrémne rýchlo napísané odpovede, strašne sa ponáhľam.


Majte sa.
Luckasari
06.07.04,20:08
k tej preprave z Ciny
ide o dovoz tovaru, kde sa bude tovar preclievat?
ak totiz ide o dovoz tovaru, tak preprava sa zahrna do JCD, tam je DPH na vstupe pre zakaznika, a preprava by mala ist bez DPH vid §48 ods.8
Zuzka
06.07.04,20:15
M3G sa naozaj veľmi ponáhľal a neuvedomil si to, že prepravu treba zahrnúť do JCD a tovar sa bude preclievať na colnici.
andrea
07.07.04,00:23
M3G prosím Vás, prečo si myslite, že majú byť dve FA?
K tej preprave z Belgicka : Ja mám iba jednu objednávku od špedičnej českej firmy, ktorá si u mňa objednála prepravu z Belgicka. Vykladka je pol kamiona v Brne a druha polovička v Ivanke pri Dunaji. Z akého dôvodu by som mala fakturovať aj Slovákovi, keď nijaky si u mňa prepravu neobjednával? Objednal si Čech, tak si myslim, že aj jemu by som mala fakturovať? Či nie? Prosím Vás vyjadrite sa k tomu alebo mi povedze, čím sa mám riadiť. Prosím súrne....prosím.
A potom ten kurz? 8.7. alebo 9.7.? Skôr 9.7., kedy je deň zdaniteľného plnenia alebo sa mýlim a mám z toho zase miš-maš???? Prosím vás má niekto podobný prípad?
Oldi
07.07.04,05:53
Luckasari:

áno, ten tovar sa preclieva... Teraz tomu už začínam rozumieť. Akurát pozerám tie JCD, zrovna pri tých prípadoch tam preprava nie je uvedená, pri ostatných JCD áno. Vyzerá to, akoby presne tieto boli zvlášť, musím to ešte preveriť. Veľmi pekne ďakujem za všetky cenné informácie!
Zuzka
07.07.04,05:55
Andrejka, ja by som vystavila jednu faktúru pre českú firmu, celá preprava skončila na Slovensku. Použila by som kurz 9.7. vtedy bolo dodanie služby. Keďže je registrovaný v CR tak bez DPH. V texte by som iba napísala, že vykládka bola od 8.7. do 9.7.
M3G
07.07.04,19:23
Pre andrejku:

Teraz je to jasnejšie, vystavujete iba jednu faktúru a ak je objednávateľ(čech)platiteľ v čechách, faktúrujete bez DPH. A kurz použijete zo dňa vystavenia faktúry, určite nie kurzom dodania, ak faktúru vystavujete neskôr.
Pekný večer.
dedoooo
12.11.08,18:44
prosim vas..chcem dovažat niečo s činy nechcem prezradzat čo...ako si vybavim ten prevoz..kde by som sa mal informovať?prosim vas poradte mi velmi...napiste mi na moj email bo tu moc nechodim... budem vam vdačny
SAIVI
17.06.09,06:02
Obdržali sme faktúru od maďarského platcu DPH ,ktorý nám fakturoval dopravu od nás odobratého tovaru a je vystavená s 20% DPH.

dodavateľ prepravy - platca DPH z Maďarska
príjemca faktúry - platca DPH z SR
nakládka - SR
vykládka - Maďarsko

...nemala by byť bez DPH?
..do ktorého riadku sa to bude uvádzať v DPH priznaní?
SAIVI
17.06.09,06:37
..posuvam
dufulus
17.06.09,13:14
ja len taká rýchlovka:
- doprava vo vystavenej faktúre plátcovi DPH do DE bez DPH (dopravu vykonáva slovenský prepravca zo SR do DE)?
- a účtovanie dopravy bude 601 alebo 602?

ďakujem :)
m.lujza
07.07.09,12:20
Slovenský prepravca s IČ DPH má zmluvu s maď. firmou s IČ DPH v HU. Má prepraviť pre ňu tovar z Vrútok SR , vrámci tejto prepravy časť vyloží v Tornali SR, časť prepraví do Maďarska. Dohodnutú má jednu cenu za prepravu.
Platí pre túto prepravu ako celok §16 ods 2 a) ZDPH - prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov - ?
DušanČ
07.07.09,12:30
Slovenský prepravca s IČ DPH má zmluvu s maď. firmou s IČ DPH v HU. Má prepraviť pre ňu tovar z Vrútok SR , vrámci tejto prepravy časť vyloží v Tornali SR, časť prepraví do Maďarska. Dohodnutú má jednu cenu za prepravu.
Platí pre túto prepravu ako celok §16 ods 2 a) ZDPH - prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov - ?

Áno, je to tak. Pre tento prípad je možné aplikovať ustan. § 16, ods. 2a., teda celá faktúra bude vystavená bez DPH, maďarská firma je povinná službu samozdaniť v Maďarsku.
DušanČ
07.07.09,12:34
Obdržali sme faktúru od maďarského platcu DPH ,ktorý nám fakturoval dopravu od nás odobratého tovaru a je vystavená s 20% DPH.

dodavateľ prepravy - platca DPH z Maďarska
príjemca faktúry - platca DPH z SR
nakládka - SR
vykládka - Maďarsko

...nemala by byť bez DPH?
..do ktorého riadku sa to bude uvádzať v DPH priznaní?

Domnievaš sa správne, faktúra bola zle vystavená, mala byť bez DPH.
m.lujza
08.07.09,10:47
ďakujem
m.lujza
16.07.09,05:56
Áno, je to tak. Pre tento prípad je možné aplikovať ustan. § 16, ods. 2a., teda celá faktúra bude vystavená bez DPH, maďarská firma je povinná službu samozdaniť v Maďarsku.
Takže je to inak, prikladám odpoveď z DÚ:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V nadväznosti na obsah zmluvy o preprave veci (§ 610 a nasl. Obchodného zákonníka) v prípade prepravy určitého tovaru zo SR do miesta určenia v SR a prepravy ďalšieho tovaru z miesta zo SR do miesta určenia do iného členského štátu, ide o vykonanie dvoch prepráv, u ktorých sa miesto dodania posúdi: u prvej prepravy podľa § 15 ods. 3 a u druhej podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH.
Difi
20.07.09,06:08
Dobrý deň!
Robíme prepravu vlastného tovaru, naposledy sme z Talianska plavili do Grécka. Grécka firma, platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), ktorá má zastúpenie v Taliansku nám poplatok za loď vyúčtovala bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html). Neviem, či mi to vstupuje do DP?
Difi
20.07.09,08:05
Nikto mi nevie pomôcť?