Johanka
08.01.09,15:22
Výborná, ale na čítanie a hľadanie dlhá téma http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html.

Prosím týmto poraďákov o prikladanie ďalších stanovísk DR SR a iných dôležitých oznamov k dani z MV do novozaloženej témy.

Pre uľahčenie vyhľadávania a odpovedania na otázky tu máme výber :

Aktuálne znenie ustanovení týkajúcich sa dane z MV zo Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady :
http://www.porada.sk/581500-post38.html

Oznámenie o vzniku/zániku daňovej povinnosti
http://www.porada.sk/616571-post314.html

Sadzby dane z MV pre rok 2008
http://www.porada.sk/t67990-sadzby-dane-z-motorovych-vozidiel.html

Pokyn DR SR - komentár k novelizovaným ustanoveniam
http://www.porada.sk/667592-post452.html

Stanovisko DR SR - pracovná cesta zamestnanca na MV, v dokladoch ktorého nie je zamestnanec ako držiteľ
http://www.porada.sk/720038-post512.html

EURO a daň z MV
http://www.porada.sk/884519-post713.html

Stanovisko DR SR - výpočet počtu mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie
http://www.porada.sk/903061-post755.html

Tlačivo DP a poučenie na jeho vyplnenie
http://www.porada.sk/863619-post664.html
mandula
08.01.09,17:28
v prílohe:
- kategórie vozidiel podľa zákona č. 725/2004 Z.z. (dani z mot.vozidiel podliehajú len kategórie M,N,O používané na podnikanie)
- zoznam špeciálnych vozidiel (nepodliehajú dani z mot.vozidiel)
- stručný prehľad zákona o DzMV na rok 2008
Johanka
08.01.09,19:04
Stanovisko DR SR k nasledovnému problému
http://www.porada.sk/903094-post757.html

Váš dopyt:

Dobrý deň,
daňovník začal používať MV na podnikanie 31.10.2008, tzn. že daňová povinnosť pre daň z MV vznikla 1.11.2008.
Aký je počet mesiacov používania MV pri výpočte dane z MV? Dva - odo dňa vzniku daňovej povinnosti alebo tri - počíta sa aj október, MV sa v októbri už jeden deň používalo ?
Ďakujem.


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 89 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť VZNIKÁ nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak a ZANIKÁ posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Pokiaľ daňovník použije vozidlo na podnikanie v posledný deň v mesiaci napr. 31.10.2008, v nadväznosti na vznik daňovej povinnosti, ktorý vznikne 1.11.2008, mesiac október sa v uvedenom prípade nezapočítava do výpočtu pomernej časti dane, nakoľko v uvedenom mesiaci vozidlu nevznikla daňové povinnosť.
Rozalka
08.01.09,20:48
vajda65
12.01.09,18:44
ak máme v spoločnosti dve autá, jedno súkromné to sa používalo od mája tak tam je alikvotná časť pre dan tj. 8 mesiacov.
Ak je však druhé auto v majetku firmy a bolo nadobudnuté v júli tak je tam tiež alikvotná časť alebo sa platí komplet plná sadzba?

dakujem za odpovede
Tweety
12.01.09,18:46
ak máme v spoločnosti dve autá, jedno súkromné to sa používalo od mája tak tam je alikvotná časť pre dan tj. 8 mesiacov.
Ak je však druhé auto v majetku firmy a bolo nadobudnuté v júli tak je tam tiež alikvotná časť alebo sa platí komplet plná sadzba?

dakujem za odpovede
Áno, tiež pomerná časť.
vajda65
12.01.09,19:15
dakujem pekne
Johanka
12.01.09,19:57
Informácia DR SR k dani z MV v prílohe.

Copy z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) :

Zaplatenie dane z podaného daňového priznania k dani z motorových vozidiel.

V prípade, ak daňovníkovi na základe podaného daňového priznania k dani z motorových vozidiel vznikne povinnosť zaplatiť daň, túto daň je potrebné uhradiť na číslo účtu :
daň z motorových vozidiel - ( miestne príslušnému správcovi dane).

Platbu daňovník označí konštantným symbolom 1744.
Rozalka
22.01.09,20:28
ZOdpovedané mnohé otázky v prílohe:
http://www.porada.sk/925466-post1016.html
Aljok
23.01.09,07:53
Zo stránky DR SR :

Informácia k zníženiu dane na vozidlo používané na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3,4,5.
Anonymka
23.01.09,11:13
Zdravím. Chcem sa len spýtať, ako to je s DzMV...
čo sa týka roku 2008 - sa DP podáva do 31.12.2009 v ktorom sa odpočítajú preddavky zaplatené v r. 2008. Správne?

a zároveň sa z daňovej povinnosti vypočítajú preddavky na r. 2009? Na taký istý systém, jak DzPPO?
ecompka
23.01.09,11:20
DzMV za rok 2008 sa podava do 31.1.2009, ved uz sa o tom pise a hovori dookola . Odpocitajú sa preddavky zaplatene v roku 2008.
Preddavky pocitas podla predpokladanej dane riadok 52.
Anonymka
23.01.09,11:26
ano ja viem, len som si to chcela ešt raz preveriť. :rolleyes:
Sinkl
23.01.09,13:49
Dobrý deň, prosím o radu. Vypĺňam po prvý krát tlačivo : daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a je tam jedna kolonka ktorá mi robí problém. Prosím poraďte mi čo napísať do kolonky celková hmotnosť vozidla keďže v TP vozidla je prevádzková hmotnosť = 1677 kg a najvyšia prípustná celková hmotnosť = 2700 kg. Ktorý údaj z TP zapísať? Ďakujem.
Tweety
23.01.09,13:53
Dobrý deň, prosím o radu. Vypĺňam po prvý krát tlačivo : daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a je tam jedna kolonka ktorá mi robí problém. Prosím poraďte mi čo napísať do kolonky celková hmotnosť vozidla keďže v TP vozidla je prevádzková hmotnosť = 1677 kg a najvyšia prípustná celková hmotnosť = 2700 kg. Ktorý údaj z TP zapísať? Ďakujem.
Ten druhý.
Sinkl
23.01.09,13:59
ďakujem.
Soňula
26.01.09,09:23
Máme viac vozidiel podliehajúcich dani motorových vozidiel. Na tlačive z DÚ je možnosť výpisu len na 2 vozidlá. Ako to prosím Vás riešite, keď potrebujem vypísať 6 aut. ? Existuje niaka zvláštna príloha? Ďakujem.
Soňula
26.01.09,09:36
Máme viac vozidiel podliehajúcich dani motorových vozidiel. Na tlačive z DÚ je možnosť výpisu len na 2 vozidlá. Ako to prosím Vás riešite, keď potrebujem vypísať 6 aut. ? Existuje niaka zvláštna príloha? Ďakujem.
azla
26.01.09,09:58
Máme viac vozidiel podliehajúcich dani motorových vozidiel. Na tlačive z DÚ je možnosť výpisu len na 2 vozidlá. Ako to prosím Vás riešite, keď potrebujem vypísať 6 aut. ? Existuje niaka zvláštna príloha? Ďakujem.

Jednotlivé vozidlá sa vypisujú v oddieli č. III.
Na jednej strane je miesto na dve vozidlá. Ak potrebuješ zapísať viacej vozidiel, použiješ viacej strán.
V ľavom hornom rohu je čislovanie týchto "tretích strán".

Nemusíš utekať na DU po tlačivo, môžeš si vytlačiť zo stránky drsr, prípadne ho aj na stránke vyplniť.
Dobroslava
26.01.09,10:25
Zo stránky DR SR :

Informácia k zníženiu dane na vozidlo používané na podnikanie, ktoré spĺňa limity úrovne EURO 3,4,5.

Pekný deň, viem, že sa toho tu popísalo už dosť, ale stále som sa nedozvedel konkrétne o znížení dane /Euro 3,4,5/. Aké kritériá musí spĺňať MV?
Používam súkromné MV na podnikanie, som držiteľom MV, auto je vyrobené v roku 1992, od čoho sa mám odvíjať? ˇakujem
Maaaria
27.01.09,10:47
ahojte, mam na vas otazku ohladom tlacivo k DzMV, podane tlacivo moze byt stiahnute aj internetu, alebo musi byt original tlacivo zo Sevtu. Viem ze sa vyplnit aj elektronicky, ale mna zaujima ta prva moznost.
dakujem vam
Johanka
27.01.09,10:55
Pekný deň, viem, že sa toho tu popísalo už dosť, ale stále som sa nedozvedel konkrétne o znížení dane /Euro 3,4,5/. Aké kritériá musí spĺňať MV?
Používam súkromné MV na podnikanie, som držiteľom MV, auto je vyrobené v roku 1992, od čoho sa mám odvíjať? ˇakujem
To nemyslíš vážne, čítal si túto tému od začiatku ? Aj prílohy?
Pozri príspevok 5 a 10.
Johanka
27.01.09,10:57
ahojte, mam na vas otazku ohladom tlacivo k DzMV, podane tlacivo moze byt stiahnute aj internetu, alebo musi byt original tlacivo zo Sevtu. Viem ze sa vyplnit aj elektronicky, ale mna zaujima ta prva moznost.
dakujem vam
Môže byť. Len nechápem, prečo nevyužiješ možnosť vyplnenia na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) ... je to veľká pomôcka ;).
Danica F.
27.01.09,11:04
Môže byť. Len nechápem, prečo nevyužiješ možnosť vyplnenia na drsr ... je to veľká pomôcka ;).
ja som chcela pouzit vyplnenie tlaciva na internete, ale pri tlaceni alebo exportovani do pdf, sa text zobrazoval chybne/necitatelne, asi takto :
NHUY JKOJ52 JMNI UJub5426 :)
takze som to musela vypisat tiez rucne
seda
27.01.09,11:19
Dobrý deň, vypísala som tlačivo, no neviem či správne. Sme s.r.o., máme 6 nákl.voz. a 1 os.vozidlo. Moje nezrovnalosti:
- I.oddiel r.03 /FO/ pokiaľ tam nenapíšem meno štatutára, tak ma nepustí vyplniť výpočty dane, aj keď ja z návodu na vyplnenie chápem, že sa tam má písať len FO. /už našla som chybu mala som zaškrtnuté FO/
- II.oddiel mám vypísať údaje nášho štatutárneho zástupcu - konateľa? Nie je mi to jasné.
- III.oddiel pri nákl. voz. nevypisujem r. 04 a naopak pri os.voz. nevypisujem r. 05 a r. 06, r.07 vypisujem aj pri os. aj pri nakl. voz.
Skúsite sa mi na to pozrieť? Ďakujem
seda
27.01.09,11:22
ja som chcela pouzit vyplnenie tlaciva na internete, ale pri tlaceni alebo exportovani do pdf, sa text zobrazoval chybne/necitatelne, asi takto :
NHUY JKOJ52 JMNI UJub5426 :)
takze som to musela vypisat tiez rucne

To isté robí aj mne ak chcem uložiť tlačivo, iné tlačivá v PDF z drsr mi uloží dobre, no to je nejaký súbor FDF, možno mi to môj PC nepodporuje. Pri tlači problém nemám.
Kelis
27.01.09,15:47
Dobrý deň,
keď mal SZČO vozidlo registrované na DU od 1.1.08 do 13.6.08, následne ho v tento deň odhlásil a prihlásil druhé vozidlo, ktoré si kúpil čiže od 13.6.08 do 31.12.08, v daňovom priznaní k dani z MV za rok 2008 na str. 3 uvedie pri prvom vozidle počet mesiacov v riadku 10 šesť mesiacov a pri druhom vozidle tiež? Povinnosť mu vzniká na druhé vozidlo od 1.7.2008?

Ďakujem,...
mandula
27.01.09,16:19
Dobrý deň,
keď mal SZČO vozidlo registrované na DU od 1.1.08 do 13.6.08, následne ho v tento deň odhlásil a prihlásil druhé vozidlo, ktoré si kúpil čiže od 13.6.08 do 31.12.08, v daňovom priznaní k dani z MV za rok 2008 na str. 3 uvedie pri prvom vozidle počet mesiacov v riadku 10 šesť mesiacov a pri druhom vozidle tiež? Povinnosť mu vzniká na druhé vozidlo od 1.7.2008?

Ďakujem,...

Bohužial, za prvé vozidlo zaplatí za šesť mesiacov - január až jún, za nové vozidlo za sedem mesiacov - jún až december. Za druhé vozidlo mu totiž vzniká povinnosť od 14.6. a zaplatí celý mesiac jún, ak hneď začal vozidlo používať na podnikanie.
Johanka
27.01.09,16:19
Dobrý deň,
keď mal SZČO vozidlo registrované na DU od 1.1.08 do 13.6.08, následne ho v tento deň odhlásil a prihlásil druhé vozidlo, ktoré si kúpil čiže od 13.6.08 do 31.12.08, v daňovom priznaní k dani z MV za rok 2008 na str. 3 uvedie pri prvom vozidle počet mesiacov v riadku 10 šesť mesiacov a pri druhom vozidle tiež? Povinnosť mu vzniká na druhé vozidlo od 1.7.2008?

Ďakujem,...

MV kúpil 13.6. Daňová povinnosť vzniká deň po použití na podnikanie. Chýba základná informácia - kedy MV prvý raz použil na podnikanie ? Píšeš, že druhé vozidlo prihlásil .... kedy?....čo napísal do oznámenia o vzniku daňovej povinnosti ?
Kelis
27.01.09,17:14
Čo znamená, kedy vozidlo prvý raz použil na podnikanie??? Nerozumiem. V knihe jázd?Prvé vozidlo mal na DU nahlásené ešte v roku 2007. 13.6. v deň nákupu druhého vozidla išiel na DU a odhlásil prvé vozidlo a prihlásil nové vozidlo. A čo napísal do oznámenia o vzniku daňovej povinnosti neviem, nemá z toho kópiu.
Johanka
27.01.09,17:21
Čo znamená, kedy vozidlo prvý raz použil na podnikanie??? Nerozumiem. V knihe jázd?Prvé vozidlo mal na DU nahlásené ešte v roku 2007. 13.6. v deň nákupu druhého vozidla išiel na DU a odhlásil prvé vozidlo a prihlásil nové vozidlo. A čo napísal do oznámenia o vzniku daňovej povinnosti neviem, nemá z toho kópiu.
Hm, to je potom ťažko vyplniť správne DP :rolleyes:. Ako vieš správne vypočítať počet mesiacov , za ktoré MV podlieha dani ? Nákup MV nemá nič so vznikom daňovej povinnosti. Môžeš MV kúpiť, ale celý rok na ňom nemusíš jazdiť.... Ako som už vyššie napísala, dôležité je prvé POUŽITIE. To by sa malo dať vyčítať z knihy jázd ( ak nejakú píše :)). Podnikatelia píšu na DÚ kadejaké somariny, neporadia sa a potom sa čudujú, koľko musia platiť :rolleyes:.
Dobroslava
28.01.09,10:10
To nemyslíš vážne, čítal si túto tému od začiatku ? Aj prílohy?
Pozri príspevok 5 a 10.
Práveže čítal, ale bohužial nie som si istý ... Dobre som pochopil, že toto zníženie dane platí IBA pre úžitkové vozidlá a nákladné MV, tzn. že sa to netýka môjho prípadu? /súkromné osobné MV používané na služobné účely/. Ďakujem.
Johanka
28.01.09,12:02
Práveže čítal, ale bohužial nie som si istý ... Dobre som pochopil, že toto zníženie dane platí IBA pre úžitkové vozidlá a nákladné MV, tzn. že sa to netýka môjho prípadu? /súkromné osobné MV používané na služobné účely/. Ďakujem.
No , z tých tabuliek so sadzbami Ti nesmie byť smutno :), treba to iba zobrať na vedomie ;). Chápeš dobre.
dara
29.01.09,19:30
prosím vás do riadku 50 sa vypĺňa čiastak v SK či v EUR? Taktiež v potvrdení sa uvádza daň v EUR či SKK?
Zita5
29.01.09,19:44
prosím vás do riadku 50 sa vypĺňa čiastak v SK či v EUR? Taktiež v potvrdení sa uvádza daň v EUR či SKK?

r.50 - v SKK
r.52- v Euro

Potvrdenie o podaní - v SKK .
dara
29.01.09,19:45
Dakujem, mám to rovnako.
kubranka
30.01.09,09:48
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: V osvedčení o evidencii vozidla je uvedený ako vlastník vozidla leasingová spoločnosť a ako držiteľ osvedčenia podnikateľ FO, ktorý auto obstaral na základe leasingovej zmluvy a využíva ho na podnikanie. Nie som si istá, daňovníkom podľa ktorého písmena § 85 je tento podnikateľ. V zákone aj v usmerneniach sa hovorí o držiteľovi vozidla, a tak neviem, držiteľom vozidla je vlastník vozidla alebo držiteľ osvedčenia? Ktoré písmeno § 85 by som mala uviesť v DP a) alebo c)? Vopred ďakujem za pomoc :).
mandula
30.01.09,15:29
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: V osvedčení o evidencii vozidla je uvedený ako vlastník vozidla leasingová spoločnosť a ako držiteľ osvedčenia podnikateľ FO, ktorý auto obstaral na základe leasingovej zmluvy a využíva ho na podnikanie. Nie som si istá, daňovníkom podľa ktorého písmena § 85 je tento podnikateľ. V zákone aj v usmerneniach sa hovorí o držiteľovi vozidla, a tak neviem, držiteľom vozidla je vlastník vozidla alebo držiteľ osvedčenia? Ktoré písmeno § 85 by som mala uviesť v DP a) alebo c)? Vopred ďakujem za pomoc :).

daňovníkom je držitel vozidla/osvedčenia, čiže leasingový nájomca, a to podľa § 85 ods. 1 písm. a.
Dáša_
30.01.09,17:05
Prosím vas, v akej mene sa vyplna DP k DMV? Dnes mi DU vratil danove priznanie, na ktorom bolo 12 aut mala som ho v sk a oni ho chceli kompletne v euro - nie iba predpoklad na tento rok. Pritom ešte v pondelok zobrali danove priznanie v SK.
Miriam.x
30.01.09,18:12
Prosím vas, v akej mene sa vyplna DP k DMV? Dnes mi DU vratil danove priznanie, na ktorom bolo 12 aut mala som ho v sk a oni ho chceli kompletne v euro - nie iba predpoklad na tento rok. Pritom ešte v pondelok zobrali danove priznanie v SK.
DP za rok 2008 vypočítaš aj vyplníš v SKK len daň k úhrade prepočítaš dole v pomocných výpočtoch na €, predpokladanú daň nasl. obd. uvádzaš len v €.
kubranka
30.01.09,20:16
daňovníkom je držitel vozidla/osvedčenia, čiže leasingový nájomca, a to podľa § 85 ods. 1 písm. a.

Veľmi pekne ďakujem :):):) .
jamaso
31.01.09,08:01
Dobrý deň všetkým Poraďákom, chcela by som sa Vás spýtať, ak ste niekto mali podobný prípad, alebo viete poradiť ohľadom dani z motorových vozidiel:
Vo firme máme vozidlá, ktoré sa zatiaľ pre nedostatok práce nevyužívajú, pre zdĺhavé vybavovanie dočasného vyradenia vozidiel /v prípade výskytu práce, znovu prihlasovanie/, chceli by sme ušetriť aspoň v tom, aby sme nemuseli za toto obdobie platiť daň z motorových vozidiel.
Mojou otázkou však je, ak dáme oznámenie na DÚ o ukončení používanie daného vozidla na podnikanie /zániku daňovej povinnosti/, má tento krok aj iné súvislosti? Myslím tým, či nie sú obmedzenia v uplatnení výdavkov /firma vedie JÚ/ na povinné zmluvné poistenie za toto obdobie, alebo iné obmedzenia/povinnosti/.
Ďakujem za Vaše reakcie, ktoré by nás usmernili.
Dáša_
31.01.09,09:07
DP za rok 2008 vypočítaš aj vyplníš v SKK len daň k úhrade prepočítaš dole v pomocných výpočtoch na €, predpokladanú daň nasl. obd. uvádzaš len v €.

toto som si myslela aj. Ale DU trval na vyplneni celeho v Eurach :confused::confused:

Vraj im to nebude sediet, ked mame 12 aut a oni vypocitaju kazde auto zvlast a porovnaju to s tym, ze mi sme prepocitali iba vyslednu dan
Johanka
31.01.09,09:53
toto som si myslela aj. Ale DU trval na vyplneni celeho v Eurach :confused::confused:

Vraj im to nebude sediet, ked mame 12 aut a oni vypocitaju kazde auto zvlast a porovnaju to s tym, ze mi sme prepocitali iba vyslednu dan
:eek::eek::eek::eek: A váš DÚ je v inej republike ????
Dáša_
31.01.09,10:21
:eek::eek::eek::eek: A váš DÚ je v inej republike ????

Aj ja mám ten pocit :D:D
jamaso
01.02.09,13:43
Prosím nevie nikto reagovať na príspevok č.42?
dopravca
02.02.09,09:08
Pekne prosím, pri vyplňovaní tlačiva mám problém s r. 04 zdvihový objem motora v cm3 . Autobus má 11940cm3 a do tlačiva sa dajú napísať iba 4 čísla. Čo stým? Mám ho vypísať ručne? Ďakujem A ešte- autobus je M?
abel
02.02.09,09:15
Pekne prosím, pri vyplňovaní tlačiva mám problém s r. 04 zdvihový objem motora v cm3 . Autobus má 11940cm3 a do tlačiva sa dajú napísať iba 4 čísla. Čo stým? Mám ho vypísať ručne? Ďakujem A ešte- autobus je M?
Pri autobuse nevypĺňaš objem motora, ale hmotnosť v tonách - riadok 05. Autobusy sú kategória M3.
bredikova
02.02.09,11:58
Dobrý deň.

Náš daňový úrad chce aby sme oznámili koľko aut budeme používať v roku 2009 na podnikanie. Ževraj je to povinnosť do 2.2.2009. Nikde som to nenašla. Mám aj iné DU a tie to odomňa nežiadali, tak som sa trochu zľakla či som niečo nezameškala. Viete o to niečo???? :rolleyes: