lucya.s
08.01.09,14:49
Dobry den,

v novembri sa mi stala nehoda, kde som ja bola poskodena. Policia volana nebola,kedze islo o v podstate malu skodu (cca 15000). V poistovni mi bolo povedane, ze si mam teda opisat vsetky potrebne udaje od vodicky, ktora do mojho auta naburala. Nasledne som nahlasila skodu na poistovni, a vybavila vsetko co s tym suviselo, az po opravu. Nasledne som musela uhradit spoluucast vo vyske 5000 Sk. Bolo mi povedane, ze mi tato suma bude vratena, pretoze ide o vnutorny regres, kedze vinnicka nehody mala tu istu poistovnu ako ja, a krylo sa to z mojej havarijnej poistky. Vinnicka nehody vsak nehodu nenahlasila,a na moje telefonaty nereaguje, taktiez ani na postu z poistovne. Kym to nenahlasi, mne sa peniaze vraj vratit nemozu. Nerozumiem tomuto systemu, ako je mozne, ze ja, ktora som bola poskodena,a mala som okolo vybavovania vsetkeho potrebneho k oprave auta, som este musela zaplatit za nieco, co niekto mne sposobil, a teraz sa uz ani nedostanem k svojim peniazom?? Viete mi prosim niekto poradit, mam este nejaku moznost, ako by som peniaze dostala spat? Velmi pekne dakujem!!! Lucia S.
preboha
09.01.09,09:59
To že ste boli poškodená, je pre poisťovňu iba Vaše tvrdenie, ktoré treba nejako podložiť. Ak nemáte správu polície nemáte podklad, ktorý doloží, že k nejakej nehode vôbec došlo, a teda nie je čo platiť. Jediná možnosť je fyzicky "odchytiť" vodiča - vinníka nehody, a dať mu na mieste vypísať ( a podpísať) príslušné tlačivo ( Oznámenie poisteného o tom, že spôsobil škodu inému). Ak sa vyhýba kontaktu, asi nemá zaplatenú poistku. Poisťovňa neplatí peniaze na prosté požiadanie, ale na písomný pokyn svojho klienta ( v tomto prípade vinníka), inak by sa mohlo stať, že napr. ja by som chcel uhradiť škodu na svojom aute z Vašej zákonnej poistky, poisťovňa by zaplatila, a Vy (ako poistený) by ste ani nemuseli vedieť že niekto použil Vašu zákonnú poistku a dostal od poisťovne napr. 1000 EUR.
zeron
11.01.09,14:18
no, v podstate nepoteším - robiť nemôžete takmer nič, pokiaľ vinník nehody dobrovoľne poistnú udalosť neohlási, tak poisťovňa plniť nebude, lebo nemá dôvod, pretože pre ňu v podstate žiadna positná udalosť vo vzťahu k poistke vinníka nehody neexistuje, nakoľko je tento nenahlásil. Keď opomeniem možnosť chytiť vinníka nehody pod krk a odvliecť ho na posiťovňu, nech to nahlási, tak zostáva už len možnosť vymáhať si tento nárok v občianskom súdnom konaní, čiže dotyčného zažalovať. Avšak okrem povinnosti uniesť bremeno tvrdenia, musíte v súdnom konaní uniesť aj bremeno dôkazné, čo znamená, že všetky svoje tvrdenia by ste mali oprieť o dôkazy. Ak obe bremená unesiete, čo znamená, že všetky tvrdenia aj podľa názoru súdu budú podporené dôveryhodnými dôkazmi, môžete sa domôcť svojich 5tis Sk. V praxi tam môžu vzniknúť problémy, ako dokázať, že sa vôbec nehoda stala, aká tam vznikla škoda a kto je vinný. čiže to treba spracovať po zvážení všetky okolností, treba určite výsluch svedkov, možno aj znalecké dokazovanie a pod. Osobne z vlastnej skúsensosti a praxe však viem, že tento postup je relatívne náročný na čas a peniaze, tak to poškodení radšej vzdajú, aby neboli ešte viac škodoví v prípade neúspešného súdneho końania.