wynk11
08.01.09,15:02
Zdravim Vas a prajem Stastny Novy rok.
Mam problem s osvetlenim v parketu v podniku.Som celkom schopny elektrikar ale este taku pracu som nerobil.Nema niekto s tym skusenosti co k tomu treba ,ked osvetlenie a potrebujem spravit plosak s programom nejakym na prepinanie rezimov nejakeho blikania.
Budu to 4 reflektori, v kazdom bude jedna biela ziarovka (100Wattov) a
jedna farebna (neviem kolko Wattove ). Cele to bude na 220V.

Nemate niekto k tomu nejaku schemu alebo neviete mi nejako poradit v tom?
Zatial dakujem.
Mozte ma kontaktovat aj priamo na mail: wynk11@gmail.com
elkibo
08.01.09,19:51
Ked chces urobit nejaku schemu na nejaky blikac odporucam najst nieco v Amaterskom radiu. Ak sa vyznas v elektronike tak to co ti teraz napisem ti nebude cudzie:
Takyto obvod by si mal riesit integrovanym ovodom NE555 alebo od ineho vyrobcu ale musi tam byt to trojcislie 555. Je to taktovaci obvod kde zmenou odporu (nastavitelnym potenciometrom) ovladas taktovaciu frekvenciu jeho vstupu. Tym sa meni aj jeho frekvencia na vystupe 0 1 kde nula znamena ze tam nie je napetie a 1 znamena zopnuty stav - na vystupe sa nachadza napetie. Tento vystup zapojis na nejaky vykonovy tyristor ktory bude spinat urcitu zataz - v tvojom pripade ziarovky. Tyristor daj 2 - 3krat vykonnnejsi ako bude spinana zataz. Ak tam chces spinat kW, za tyristor daj namiesto ziaroviek rele. Rele moze spinat aj niekolko kW ale vsetky hodnoty si musis zistit priamo v katalogoch danych suciastok. Okrem tohto je tam este par rezistorov a kondenzatorov. Doma mam par schem mam aj odskusanych - tiez som taketo veci vyrabal. Ale sam pre seba a sam som ich aj na diskoteke obsluhoval ako byvaly DJ.
Inak taketo blikacie stavebnice predavaju aj v obchodoch z radioamaterskymi potrebami. Dolezite aby si nasiel nieco co vie blikat aj s LED diodami a namiesto tych led diod daj tyristor. Tu pozor!!! Tu sa ti bude stretavat velmi nizke napetie (napajanie 555 je 3-15V) s napetim 230V ktore je zivotu nebezpecne.
Kazdopadne odporucam taketo nieco co pojde na tanecny parket, nestavat doma pokial nie su skusenosti, lebo lahko moze 230V prerazit a zo zabavy bude smutok a ty si pojdes odsedied. Radsej kup nieco original co predavaju disko obchody. Dnes to uz vela nestoji.
legolas
10.01.09,07:36
Ja Ti radím, aby si sa spojil s nejakým človekom čo robí pre mladých disco a ten Ti to najlepšie možno že nielen poradí, ale aj urobí a budeš mať po starosti.