microx
08.01.09,15:54
Zdravím vás,

Opäť mám v jednej veci nejasno. Ide o DPH pri exekúciách. Uvediem príklad:
Firma A nezaplatila firme B svoje záväzky. Následne firma B rieši vec cez exekútora. Exekútor pošle firme A exekúčny oznam(príkaz, upovedomenie, a.i.), kde oznamuje vyčíslenie napr. istiny 40000Sk, úroku 2540Sk a predbežných trov exekúcie vo výške 17350,20 Sk vrátane DPH 19%.
Ako to zaúčtuje firma B, ak exekúciu uhradí???
Istinu zúčtuje na záväzkových účtoch 321, úrok na 562, a trovy na 568??? Ale čo s DPH???
Zaúčtuje na 343 DPH s nárokom na odpočet, alebo ide všetko na 568???

Vzniká pri tom vôbec nárok na odpočet? Je poviný exekútor vystaviť FA na trovy exekúcie, alebo stačí že je to uvedené na oznámení??????

Prosím o vaše názory a skúsenosti, ešte som nikdy neriešil podobnú situáciu.
Ďakujem.
benefin
08.01.09,16:14
ahoj, ja mam nieco podobne. zistovala som na du a citala som zakon a podla vsetkeho su trovy konania odmena, resp. vykon exekutora a teda tato suma podlieha dph (ak je platcom). na odpocet staci oznamenie pokial obsahuje vsetky nalezitosti dan dokladu pre ucely dph. ale som z otazky nepochopila, kto vlastne od koho vymaha? firma B je prijemca exekucie, cize uctuje o uhrade na uctoch pohladavok 311 (pride jej cela suma pohladavky a pripadne uroky) a to je vsetko. firma A - dlznik - ak uhradi, uctuje istinu na 321/325 - zavazok sa meni z dodavatela na exekutora, urok z omeskania (ak je to tak zmluvne dohodnute) na 545/325, a trovy 568 + 343/325 s narokom na odpocet. cize by som si to vsetko najprv zauctovala na 325 alebo 379 internym dokladom a potom z uctu 325/221 (alebo 379/221) celu sumu uhrady. moj nazor.
microx
09.01.09,09:02
Ďakujem za názor, znie to celkom logicky, len by ma zaujímalo či exekútor má povinnosť vystaviť FA (ak je platcom DPH).
Skúsim ešte počkať možno ešte niekto pridá svoj názor na vec.
Vladimír Ozimý
09.01.09,13:40
činnosť exekútora je výkon nezávislého povolania a tým pádom ide o výkon ekonomickej činnosti, ktorú vykonáva zdaniteľná osoba. Ide o predmet dane ak ide o dodanie služby v tuzemsku, čo ide. Exekútor ako každý iný platiteľ DPH ak dodá službu je povinný na výkon svojej činnosti vystaviť faktúru podľa § 71 zákona o DPH. Žiadna výnimka na neho neplatí, pričom spoločnosti B vzniká nárok na odpočet DPH zo služieb poskytnutých exekútorom. Spoločnosti A ktorá je v tomto spore povinná zaplatiť výlohy exekučného konania vrátane všetkých iných výdavkov tento nárok nevzniká pretože jej služba exekútora nebola poskytnutá. Takže spoločnosť A zúčtuje výdavky exekúcie (vrátane DPH) na účet 518 - ostatné služby, úroky sú úroky z omeškania ktoré sa úščtujú na účet 544- Zmluvné pokuty a penále, o istine účtovať nebude pretože to je záväzok ktorý ma evidovaný už v účtovníctve. Spoločnosť B by mala zúčtovať na základe faktúry od exekútora náklady na exekúciu 518 (bez DPH) - ostatné služby, DPH na účet 343 - DPH ale na druhej strane by si mala nárokovať od spoločnosti A tieto výdavky ako predpis exekučného konania na 648 - ostatné výnosy z hospodárskej činnosti ďalej nárok na úrok z omeškania na 644 - Zmluvné pokuty a penále.
Monika Kováčová
09.01.09,14:04
microx
09.01.09,19:22
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Hneď mám v tom jasnejšie.

Porada.sk je absolútne SUPER fórum!!! Len tak ďalej :)