janulkajurczak
08.01.09,16:53
Dobry den,

poprosim Vas o radu. Zivnostnik, neplatitel DPH:
Zo VSZP mu prislo, že ma nedoplatok vo výške 2.526,- Sk, napriek pravidelným platbam, napriek ročnému zúčtovaniu, kt. bolo v poriadku, no zaplatil to. Zaúčtovali sme to klasika : pokladna - minusova položka (platil šekom) a odvody do fondov.
O dva mesiace na to, prislo oznamenie zo VSZP o preplatku vo výške 2.410,- Sk. No podla zákona 595/2003 mu odviedli 19% dan z toho, takže mu vrátili na účet preplatok vo výške 1.953,- .
Ako to mám zaučtovat pls?
Mali na toto právo? stiahnut si hned 19%? prisiel o 600,- Sk chybou VSZP no uz sa s tym nic neda robit..
Pls. Mam to zaúčtovať ako: plusová položka na BU, a mínusová položka na odvodoch alebo to mam dať ako nejaký príjem..?
Co s tými 19% t.j. 457,-Sk ako to zaúčtovať, či ignorovať..
DPH ide mimo nas,nakolko je neplatitel..
DAKUJEM PEKNE
Zoltán Kovács
08.01.09,15:57
Dobry den,

poprosim Vas o radu. Zivnostnik, neplatitel DPH:
Zo VSZP mu prislo, že ma nedoplatok vo výške 2.526,- Sk, napriek pravidelným platbam, napriek ročnému zúčtovaniu, kt. bolo v poriadku, no zaplatil to. Zaúčtovali sme to klasika : pokladna - minusova položka (platil šekom) a odvody do fondov.
O dva mesiace na to, prislo oznamenie zo VSZP o preplatku vo výške 2.410,- Sk. No podla zákona 595/2003 mu odviedli 19% dan z toho, takže mu vrátili na účet preplatok vo výške 1.953,- .
Ako to mám zaučtovat pls?
Mali na toto právo? stiahnut si hned 19%? prisiel o 600,- Sk chybou VSZP no uz sa s tym nic neda robit..
Pls. Mam to zaúčtovať ako: plusová položka na BU, a mínusová položka na odvodoch alebo to mam dať ako nejaký príjem..?
Co s tými 19% t.j. 457,-Sk ako to zaúčtovať, či ignorovať..
DPH ide mimo nas,nakolko je neplatitel..
DAKUJEM PEKNE


Je to príjem podľa §6, zdanený u zdroja. Príjem zahrnieš do zdaniteľných príjmov. A zrazenú daň uvedieš v daňovom priznaní ako zaplatený preddavok.
janulkajurczak
14.01.09,17:53
ahojte,
este poprosim o radu.. akosik mam v tom chaos..
Takze v penaznom denníku:
sumu 2400 dam ako prijem ovplyvnújúci zaklad dane
sumu 1900 dam ako príjem na bu
asumu 500 dam ako preddavok na dan - tj. vydavok neovplyv. základ dane
??? (sumu som udávala orientacne..)
účtujem na základe vypisu z BU, takze to zapísem i do knihy účet v banke.. este niekam inam?
Dakujem pekne za trpezlivost..
pekny vecer
Aljok
14.01.09,18:20
Johanka
14.01.09,18:25
Dobry den,

poprosim Vas o radu. Zivnostnik, neplatitel DPH:
Zo VSZP mu prislo, že ma nedoplatok vo výške 2.526,- Sk, napriek pravidelným platbam, napriek ročnému zúčtovaniu, kt. bolo v poriadku, no zaplatil to. Zaúčtovali sme to klasika : pokladna - minusova položka (platil šekom) a odvody do fondov.
O dva mesiace na to, prislo oznamenie zo VSZP o preplatku vo výške 2.410,- Sk. No podla zákona 595/2003 mu odviedli 19% dan z toho, takže mu vrátili na účet preplatok vo výške 1.953,- .
Ako to mám zaučtovat pls?
Mali na toto právo? stiahnut si hned 19%? prisiel o 600,- Sk chybou VSZP no uz sa s tym nic neda robit..
Pls. Mam to zaúčtovať ako: plusová položka na BU, a mínusová položka na odvodoch alebo to mam dať ako nejaký príjem..?
Co s tými 19% t.j. 457,-Sk ako to zaúčtovať, či ignorovať..
DPH ide mimo nas,nakolko je neplatitel..
DAKUJEM PEKNE

Majú povinnosť !

§43 ods.3 Zákona o dani z príjmov
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
...
l) poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného. 136aa)
andrea
09.04.09,07:44
Prosím súrne o radu. VšZP mi oznámila, že náš pracovník, ktorého odvody sme pravidelne odvádzali do ich zdravotnej poisťovne, nieje ich poistencom, ale je poistencom spoločnej zdravotnej poisťovne. Celú sumu odvodov, ktoré sme odvádzali nam vrátili na účet. Jedná sa o dobu jedného roka. Túto sumu sme odviedli do slopočnej zdravotnej poisťovne. Chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať vrátené odvody???? Učtujem v jednoduchom účtovníctve. Aký to bude príjem????? To čo sme odviedli do spoločnej zd.poisťovne zaúčtujem normálne ako odvody do fondov. Neviem pod akú položku mám dať príjem(vrátené odvody) učtujem v Alfe. Prosím prosím pomôžte mi. Ďakujem všetkým.
UBIKA25
09.04.09,09:07
Prosím súrne o radu. VšZP mi oznámila, že náš pracovník, ktorého odvody sme pravidelne odvádzali do ich zdravotnej poisťovne, nieje ich poistencom, ale je poistencom spoločnej zdravotnej poisťovne. Celú sumu odvodov, ktoré sme odvádzali nam vrátili na účet. Jedná sa o dobu jedného roka. Túto sumu sme odviedli do slopočnej zdravotnej poisťovne. Chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať vrátené odvody???? Učtujem v jednoduchom účtovníctve. Aký to bude príjem????? To čo sme odviedli do spoločnej zd.poisťovne zaúčtujem normálne ako odvody do fondov. Neviem pod akú položku mám dať príjem(vrátené odvody) učtujem v Alfe. Prosím prosím pomôžte mi. Ďakujem všetkým.

POZD - ostatné príjmy
andrea
10.04.09,09:47
UBIKA25 - tak sú to príjmy ostatné zdaňované????? Tak to mám chápať? Ďakujem
UBIKA25
10.04.09,13:28
UBIKA25 - tak sú to príjmy ostatné zdaňované????? Tak to mám chápať? Ďakujem
ANO SAMOZREJME, PREDTýM SI SI ICH TIEž DALA DO VýDAVKOV OVPLYNUJúCICH ZáKLAD DANE....
Antea
10.04.09,16:06
Prosím súrne o radu. VšZP mi oznámila, že náš pracovník, ktorého odvody sme pravidelne odvádzali do ich zdravotnej poisťovne, nieje ich poistencom, ale je poistencom spoločnej zdravotnej poisťovne. Celú sumu odvodov, ktoré sme odvádzali nam vrátili na účet. Jedná sa o dobu jedného roka. Túto sumu sme odviedli do slopočnej zdravotnej poisťovne. Chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať vrátené odvody???? Učtujem v jednoduchom účtovníctve. Aký to bude príjem????? To čo sme odviedli do spoločnej zd.poisťovne zaúčtujem normálne ako odvody do fondov. Neviem pod akú položku mám dať príjem(vrátené odvody) učtujem v Alfe. Prosím prosím pomôžte mi. Ďakujem všetkým.
Ja by som to zaučtovala ako výdavky mímusom, samozrejme mzdový záväzok.
andrea
13.04.09,13:43
Dám to do ostatných príjmov. Ďakujem za zareagovanie na moju otázku.