Gabika1
08.01.09,17:14
Dobrý večer

poprosila by som o radu. Od 12.08.2008 som na PN - rizikové tehotenstvo. V roku 2009 nebudem pracovať. Mohla by som požiadať o preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2008? Môže mi ju zamestnávateľ preplatiť?
Ďakujem za radu
Fabiola
08.01.09,16:19
Samozrejme, dokonca by som povedala, že musí.
Tweety
08.01.09,16:22
Dobrý večer

poprosila by som o radu. Od 12.08.2008 som na PN - rizikové tehotenstvo. V roku 2009 nebudem pracovať. Mohla by som požiadať o preplatenie nevyčerpanej dovolenky za rok 2008? Môže mi ju zamestnávateľ preplatiť?
Ďakujem za radu
Nie, dovolenku podľa ZP nie je možné preplatiť, nárok na ňu budeš mať aj po skončení MD, alebo RD.
Fabiola
08.01.09,16:28
Ja som mala tento istý prípad a dokonca ma zamestnávateľ vyzval, aby som si dala žiadosť o vyplatenie dovolenky.
Zoltán Kovács
08.01.09,16:34
Ja som mala tento istý prípad a dokonca ma zamestnávateľ vyzval, aby som si dala žiadosť o vyplatenie dovolenky.

Postupoval v rozpore so zákonníkom práce.
brčko
08.01.09,16:35
Tiež si myslím, že takéto preplatenie dovolenky ZP neumožnuje. Umožnujem ju preplatiť len pri ukončení PP, resp. dovolenku nad základnú výmeru 4-och týždnov po uplynutí aj dalšieho roku po roku, za ktorý nárok vznikol.
Gabika1
08.01.09,16:39
ďakujem Vám všetkým za odpoveď. Aj keď som sa tomu veľmi nepotešila. No čo už zákon je zákon.
veronikasad
08.01.09,17:10
Ja som mala tento istý prípad a dokonca ma zamestnávateľ vyzval, aby som si dala žiadosť o vyplatenie dovolenky.
V ktorom roku to bolo ?
Gabika1
08.01.09,17:22
Nevyčerpaná dovolenka z roku 2008. V roku 2009 žiadosť o preplatenie - v tomto roku materská a rodičovská dovolenka
veronikasad
08.01.09,17:23
Nevyčerpaná dovolenka z roku 2008. V roku 2009 žiadosť o preplatenie - v tomto roku materská a rodičovská dovolenka
Gabika, to nebola otázka pre teba, ty nemáš nárok na preplatenie dovolenky.
mirka1979
09.01.09,07:08
mne pred nástupom na MD zamstnávateľ preplatil dovolenku (časť, na ktorú som mala nárok pred nástupom na MD- neviem, veľmi sa tomu nerozumiem), teraz ma personálna informovala, že tam mám ešte ďalších 17 dní dovolenky, ale tie mi vie vyplatiť až na konci r.2009 alebo vraj existuje ešte jedna možnosť, ale nevedela to na 100%, čiže: vraj si mám prerušiť rodičovskú dovolenku, ona ma nahlási akoby som nastúpila do zamestnania s tým, že si budem čerpať tých 17 dní dovolenky a po vyčerpaní ma zase vyhlási a ja sa mám opäť nahlásiť na rodičovskú dovolenku. Neviem, či som sa vyjadrila správne, ale takto nejako mi to navrhla, ale ešte to nemala potvrdené zo sociálky či je to možné. Vie mi niekto poradiť?
veronikasad
09.01.09,07:14
mne pred nástupom na MD zamstnávateľ preplatil dovolenku (časť, na ktorú som mala nárok pred nástupom na MD- neviem, veľmi sa tomu nerozumiem), teraz ma personálna informovala, že tam mám ešte ďalších 17 dní dovolenky, ale tie mi vie vyplatiť až na konci r.2009 alebo vraj existuje ešte jedna možnosť, ale nevedela to na 100%, čiže: vraj si mám prerušiť rodičovskú dovolenku, ona ma nahlási akoby som nastúpila do zamestnania s tým, že si budem čerpať tých 17 dní dovolenky a po vyčerpaní ma zase vyhlási a ja sa mám opäť nahlásiť na rodičovskú dovolenku. Neviem, či som sa vyjadrila správne, ale takto nejako mi to navrhla, ale ešte to nemala potvrdené zo sociálky či je to možné. Vie mi niekto poradiť?
Zamestnávateľ ti nepreplatil dovolenku, tú si si pred nástupom na MD vyčerpala. Podobne to môže urobiť aj v roku 2009 /neexistuje možnosť ti ju na konci roka 2009 za trvania prac.pomeru preplatiť/. Môžeš prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky, prihlási ťa do SP ako zamestnanca, vyčerpáš si dovolenku a znovu ťa odhlási/.
Nie je to však nutné, nárok na dovolenku nestratíš a môžeš si ju vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky. Ak by si do zamestnania pre skončenie prac.pomeru už nenastúpila, vtedy ti ju zamestnávateľ preplatí.
mirka1979
09.01.09,07:29
ďakujem za odpoveď, dov. pred MD som nečerpala, pracovala som do posledného dňa (dohoda so zamestn.), nastúpila som na MD a o 3 týždne som porodila.
Fabiola
09.01.09,16:03
V ktorom roku to bolo ?
2005
brčko
09.01.09,16:25
v r.2005 bolo ešte možné preplatiť nevyčerpanú dovolenku,
vtedy znel §116 zákonníka práce takto:

§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
(3) Za dovolenku alebo jej časť, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

no a jeho znenie AKTUáLNE:

§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Fabiola
10.01.09,12:23
Aha, to som nepostrehla.
mirka1979
12.01.09,10:04
Zamestnávateľ ti nepreplatil dovolenku, tú si si pred nástupom na MD vyčerpala. Podobne to môže urobiť aj v roku 2009 /neexistuje možnosť ti ju na konci roka 2009 za trvania prac.pomeru preplatiť/. Môžeš prerušiť čerpanie rodičovskej dovolenky, prihlási ťa do SP ako zamestnanca, vyčerpáš si dovolenku a znovu ťa odhlási/.
Nie je to však nutné, nárok na dovolenku nestratíš a môžeš si ju vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky. Ak by si do zamestnania pre skončenie prac.pomeru už nenastúpila, vtedy ti ju zamestnávateľ preplatí.
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som sa informovať o preplatení zvyšku tej mojej dovolenky, kde by som prerušila rodičovskú dovolenku, vyčerpala si dovolenku a potom sa opäť nahlásila. Chcela som to však urobiť z dôvodu, aby mi zamestnávateľ preplatiť zvyšnú dovolenku avšak dnes som sa na soc. dozvedela, že to takto urobiť síce môžem , ale dovolenku aj tak budem mať preplatenú až na konci r.2009 a za obdobie vyhlásenia by som nemala nárok ani na rodičovský príspevok, čiže by som teoreticky ten mesiac ostala bez akéhokoľvek príjmu. V tomto prípade to skutočne riešiť nebudem, len sa chcem informovať či je info zo soc.pravdivá alebo som to zle pochopila. Viete ma navigovať na nejaký zákon, kde by som si to mohla naštudovať? Ďakujem.
brčko
12.01.09,10:37
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Bola som sa informovať o preplatení zvyšku tej mojej dovolenky, kde by som prerušila rodičovskú dovolenku, vyčerpala si dovolenku a potom sa opäť nahlásila. Chcela som to však urobiť z dôvodu, aby mi zamestnávateľ preplatiť zvyšnú dovolenku avšak dnes som sa na soc. dozvedela, že to takto urobiť síce môžem , ale dovolenku aj tak budem mať preplatenú až na konci r.2009 a za obdobie vyhlásenia by som nemala nárok ani na rodičovský príspevok, čiže by som teoreticky ten mesiac ostala bez akéhokoľvek príjmu. V tomto prípade to skutočne riešiť nebudem, len sa chcem informovať či je info zo soc.pravdivá alebo som to zle pochopila. Viete ma navigovať na nejaký zákon, kde by som si to mohla naštudovať? Ďakujem.

info zo soc.p. je pravdivá. Ty začínaš poberať rodič.príspevok podla zákona o rodič.príspevku účinného od 1.1.09 a v tomto zákone je práve zmena. Toto neplatí pre mamičky, ktoré začali poberať rodič.príspevok za obdobie do 31.12.08, t.j. napr. na rodič.dovolenku nastúpil už v r.2008.

Ale ved by si nebola bez príjmu. Dostala by si plat za čerpanie dovolenky. Neviem prečo by mala byť preplatená až na konci roku 2009??? Vypláca sa rovnako, ako by si robila a dostávala výplatu (teda nie akoby ale je to výplata!), t.j. vždy mesiac pozadu, presne tak ako materské zo soc.poistovne a aj rodič.príspevok z UPSVaR.

Ak by ti ale čerpanie MD/poberanie materského končilo napr. dnom 1.3.09 a dovolenku čerpala napr. do 29.3.09 a na rodič.dovolenku nastupovala 30.3.09, tak nárok na rodič.príspevok ti vznikne aj za mesiac 3/09. T.j. za marec by si dostala vyplatené:
- za 1.3.09 materské zo soc.poistovne
- za obdobie 2-29.3.09 zdanitelný príjem za čerpanie dovolenky od zamestnávatela
- za odb. 30-31.3.09 rodič.príspevok v plnej výške cca 4780,-Sk (neposkytuje sa na dni, ale vždy v plnej výške) z UPSVaR

Samozrejme ak by si ale napr. ukončila čerpanie dovolenky až napr. 2.4.09, tak za 3/09 rodič.príspevok nedostaneš.

ešte DOPLNAM,
že ide o novelu zákona o rodič.príspevku, v ktorom bol doplnený § 3 ods.1 písm.d. Takže podmienkou na nárok na rodič.príspevok je aj podmienka "nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom".
Kedy je táto podmienka splnená, je pre SZčo uvedené v § 3 ods.4. zákona o RP. No a pre zamestnancov bude predpokladám platiť aj definícia "zárobkovej činnosti" zo zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa § 4 ods.2 + 3 (aj ked odkaz na tento § som v zákone o RP nenašla, no nemám ho úplný a až tak preštudovaný)