vlnka111
08.01.09,17:47
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu skusenejsich, pretoye jam am v tom mierny chaozz.
Vo firme mame obstarany pocitac v sume 30 000,-Sk, zaradeny do uzivania a odpisovania 1.1.2008 – odpis 48 mesiacov, teda koniec odpisovania 1.1.2012.
V roku 2008, konretne 5/2008 bolo technicke zhodnotenie tohto majetku vo vyske 7 200,-Sk /rozhodlo sa, ze napriek nizkej sume to bude evidovane ako technicke zhodnotenie/ a tak OC bola navysena o 7 200,-Sk.
Na evidenciu majetku vyuzivam software, kde pri zaradeni majetku nastavim datum zaciatku uctovneho odpisovania a pocet mesiacov odpisovania. Vysku mesacneho odpisu si system rata sam na zaklade OC.
Avsak tento datum ani mesiace odpisovania uz pocas zivotnosti majetku nemenim – ani ked nastane technicke zhodnotenie.
Ked nastane technicke zhodnotenie, system reaguje na zvysenu OC a uctovne odpisy zmeni len zvysenou odpisovou sumou od prislusneho mesiaca technickeho zhodnotenia – nepredlzuje sa doba odpisovania, jej koniec ostava nezmeneny, konkretne v mojom pripade do 1.1.2012.
Avsak v Zakone o dani z prijmov §26 od. 5 som nasla:
...Vykonanim technickeho zhodnotenia sa doba odpisovania predlzi o dobu vyplyvajucu zo sposobu vypoctu podla §27 alebo §28.
Teraz nerozumiem ci ked slo o TZ v sume 7 200,-Sk /podla nasich vnutornych predpisov by sa IM v tejto sume odpisal za 1 rok/ odpisy su OK, lebo ten rok je este do datumu 1.1.2012?
A co ked by v tomto istom priklade, v tom istom datume nastalo TZ v sume 32 000,-Sk – aky by to malo vplyv na odpisy, a na dobu odpisovania?

Vopred dakujem za kazdulinku odpoved.
Zoltán Kovács
08.01.09,16:53
Nepletne účtovné a daňové odpisy. Tebou citované platí na daňové odpisy. Dobu účtovných odpisov si určuje účtovná jednotka sama.
Johanka
08.01.09,16:56
Myslím, že miešaš účtovné a daňové odpisy - daňové odpisy počítaš rovnomerné alebo zrýchlené ?
vlnka111
08.01.09,18:31
rovnomerne