lea.t
08.01.09,18:32
Dobry den,
poprosila by som vas o radu, mozno uz niekto riesil podobnu situaciu. Nevieme totiz ako dalej. Byvame na 1. poschodi (pod bytom je obyvany byt). Mame 3 izbovy byt, do ktoreho sme sa len nedavno nastahovali. Prisla zima a my trpime prilis nizkymi teplotami v izbach. priemerna teplota v izbach je 17 - 19stupnov, pricom radiatory sa javia byt horuce a su zapnute na max. stupni. dom zapetleny zatial nie je, vacsina obyvatelov su seniori a nie su prilis nakloneni tomuto rieseniu...mozno sa to podari az o 2-3 roky...
Prosim o radu, co sa da urobit - moznosti, aj pravne, vo vztahu k spravcovi bytoveho domu, resp. zodpovednemu uradu za dodavku tepla. laicky povedane - co mame urobit, aby sme dosiahli v byte teplotu cca 22 stupnov, pretoze na zaklade zmluvy o vykone spravy sa spravca domu zaviazal dodrziavat aj vyhlasku MH c. 152/2002, ktora urcuje min. teplotu v izbach 21stupnov (pricom vyhlaska umoznuje odchylku +- 3 stupne). neviem, ci to chapem spravne, ze aj tych 18-19 stupnov v byte je "legalnych". ale taketo byvanie je neunosne. a to si neviem predstavit, ze by som mala deti a v tychto teplotach by sme zili dlhodobo...
ma niekto prosim skusenosti s uspesnych riesenim takejto situacie? (pravne riesenie, sud....) este pre doplnenie - byt je orientovany vsetkymi oknami na vychod, krajna izba ma jednu stenu orientovanu na sever...sme rozny byt.

Dakujem vopred velmi pekne za akekolvek cenne rady, uz koncim lebo tento mail pisem skrehnutymi prstami :-(

lea
sthruska
09.01.09,05:45
Právne Ti neporadím. No, nenapísala si či máte pôvodné okná. Ak áno, tak ich stačí vymeniť.
timejka200
09.01.09,06:19
ja mám taký istý problém ale u nás by asi pomohli plastové okná lebo všetko teplo vytiahne zima cez okn o to je strašné....a pritom radiátory sú nastavené dosť vysoko a vôbec to necítiť..
evula0
09.01.09,07:07
V súčasnosti sme už v super kapitalizme, preto keď sme kúpili nie najlepší byt, musíme sa o to sami postarať. Ak sa ostatní susedia na zimu nesťažujú, ťažko uspejete v dodávkach tepla. Prvé dôležité riešenie sú okná (utesnenie, lepšie výmena za plastové) a prípadne dvere do bytu. Ďalším pokusom môže byť snaha o schválenie zateplenia bytovéko domu (to ale nemusí byť úspešné a môže trvať aj 2-3 roky). V podstate posledné riešenie je individuálne zateplenie obvodových stien bytu zvnútra. Toto je veľmi účinné (vlastná skúsenosť), ale je potrebné sa poradiť o spôsobe. Aj po prípadnom následnom zateplení domu z vonku (tak je to správne)je vnútorné len k dobru a v prípade PRVN Vám bude šetriť peňaženku. Reči o nevhodnosti vnútorného zateplenia a následnom vlhnutí stien domu sú len teoretické hypotézy a Vám teplotu v byte nezvýšia.
kvietko
09.01.09,07:34
My sme našťastie stihli vymeniť okná a neverila som tomu koľko tepla nám unikalo, resp. výchlo vychladli miestnosti. Ak máš v susedstve seniorov ktorý šetria tak vlastne ty musíš vykurovať aj ich byt. Okolité steny prenášajú teplo, takže aj keď máš naplno radiátory a susedia vypnú tak musíš aj im vyhriať izby cez steny. Takže buď predať byt a nájsť si nové bývanie alebo zatepľovať. Iné riešenie nevidím. Správca s tým nezmôže nič ak radiátory sú teplé. Iba ak by si si pridala radiátory. Pekný deň.
lea.t
09.01.09,08:06
ahojte,

dakujem velmi pekne za vsetky reakcie. vymena okien bola prva vec, co sme urobili ked sme byt kupili. vchovodve dvere sice nie su masivne bezpecnostne, ale su hrubsie ako klasicke, zvnutra maju taku vypln a su potiahnute kozenkou..taky starsi typ, iste to poznate.
ked sme sa boli pytat susedov nad nami (2 poschodnie), oni maju v byte 20 stupnov...vraj si na to musime zvyknut. ja mam v krajnej izbe cca 17-18 stupnov, vedla uz nie je byt, lebo sme rozny byt.
uz sme sa zacali, zatial len laicky, informovat o vnutornom zatepleni, ale co som pocula, presne ako pises evula0, vacsinou v bytoch vznikli plesne. je mozne, ze to bolo amatersky zateplene, to uz takto kontretne neviem. ale zatial som nezistila ziadnu pozitivnu reakciu ani vhodny sposob zateplovania interieru.....
evula0
09.01.09,08:48
[uz sme sa zacali, zatial len laicky, informovat o vnutornom zatepleni, ale co som pocula, presne ako pises evula0, vacsinou v bytoch vznikli plesne. je mozne, ze to bolo amatersky zateplene, to uz takto kontretne neviem. ale zatial som nezistila ziadnu pozitivnu reakciu ani vhodny sposob zateplovania interieru.....[/quote]

Mám severný byt s tromi vonkajšími stenami v paneláku z r.1961. Kým nebol dom zateplený z vonka (až v r.2006), problém nedostatočného vykúrenia a studených stien som musel riešiť vnútorným zateplením(r.1992). Zateplil som polystyrénom 3-5 cm(nehľadajte spojitosť s vonkajším, tam je potrebné min.8-10cm, vo vnútri si nechcete nadmerne zmenšovať priestor), dal mriežku a podľa výberu omietku,stierku,obklad ... Je dôležité zateplenie v rohoch spojenia s priečkami a stropom predĺžiť o cca 15 cm, lebo tam sa chlad ťahá po betone(murive) a vznikali by tam plesne. To predĺženie sa dá urobiť šikmo do stratena alebo aj ukončiť rôznymi ozdobnými polystyrénovými profilmi. Dôležité sú aj špalety okolo okien(aspoň 1-2cm). Nesmie zostať žiadna špára s prístupom teplého vzduchu na pôvodnú studenú stenu, vtedy by sa tam tvorili plesne. Dobré je ešte za radiátory nalepiť odrazovú fóliu.
Mám s tým dlhoročnú skúsenosť vo vlastnom byte a môžem to len odporúčať. Predtým som mal ťažkosti s 20 stupňami, potom bez vetrania a regulácie radiátorov "ťažkosti" s 24 stupňami.
Ak by bolo v budúcnosti urobené vonkajšie zateplenie (ako u mňa) a namontované PRVN na radiátory, budete mať aj pri teplotach okolo 20-22 stupňov najnižšie platby za kúrenie (ak tam nechcete 25 stupňov).
Halli
09.01.09,20:11
ahojte,

dakujem velmi pekne za vsetky reakcie. vymena okien bola prva vec, co sme urobili ked sme byt kupili. vchovodve dvere sice nie su masivne bezpecnostne, ale su hrubsie ako klasicke, zvnutra maju taku vypln a su potiahnute kozenkou..taky starsi typ, iste to poznate.
ked sme sa boli pytat susedov nad nami (2 poschodnie), oni maju v byte 20 stupnov...vraj si na to musime zvyknut. ja mam v krajnej izbe cca 17-18 stupnov, vedla uz nie je byt, lebo sme rozny byt.
uz sme sa zacali, zatial len laicky, informovat o vnutornom zatepleni, ale co som pocula, presne ako pises evula0, vacsinou v bytoch vznikli plesne. je mozne, ze to bolo amatersky zateplene, to uz takto kontretne neviem. ale zatial som nezistila ziadnu pozitivnu reakciu ani vhodny sposob zateplovania interieru.....
A čo keby ste si zvýšili prietok na vstupe do budovy? Ak aj v ostatných bytoch je okolo 20 stupńov máte priškrený prietok, treba isť k hlavnemu meraču a otvoriť viac ventil...Neviem ako veľmi sa javia radiatory horuce, ale možno môžu byť aj viac. Ak mate merače škrtia ostatní ak nie môžte pridať...a viac zaplatiť :rolleyes: