Gabika1
08.01.09,19:42
Prosím Vás, vedeli by ste mi prosím poradiť?
V roku 2008 sme uskutočnili technické zhodnotenie budovy- výstavba sociálnych zariadení. táto prístavba nemá žiadny pevný základ. Boli v existujúcej budove len drevenými a sadrokartonovými priečkami oddelené steny a inštalované potrebné zariadenia. Musí byť na to kolaudácia? Prípadne stačí nejaké písomné vyjadrenie majiteľov o zaradení do používania?
ďakujem
adato
11.01.09,14:10
Ak bolo na stavebné úpravy vydané stavebné povolenie, potom musí byť aj kolaudačné rozhodnutie. Ak ste mali len ohlásenie stavby, potom kolaudácia nebude a po ukončení stavebných úprav možte zhodnotenie zaradiť.
Iwett
13.02.09,10:33
Dobrý deň, prosím, môže sa zahrnúť do TZ budovy, ktorú FO prenajíma aj kuchynská linka, ktorú dal prenajímateľ namontovať do bytu nájomcu? A je tiež nárok na odpočet DPH z uvedenej kuchynskej linky?Ďakujem.
Iwett
13.02.09,13:19
Prosím, neodpovie mi nikto?
adato
13.02.09,15:37
Kuchynská linka sa môže zaradiť do obstarania budovy, keď je obstaraná prvý krát. Jej výmena je považovaná za opravu. Ale v prípade rekonštrukcie celej kuchyne by bolo asi možné zaradiť linku ako technické zhodnotenie.
betka
15.02.09,19:19
Dobrý deň, prosím, môže sa zahrnúť do TZ budovy, ktorú FO prenajíma aj kuchynská linka, ktorú dal prenajímateľ namontovať do bytu nájomcu? A je tiež nárok na odpočet DPH z uvedenej kuchynskej linky?Ďakujem.

Odpoveď Adato.

K DPH:
1.Ide o nájom podľa 38?-oslobodený? Vtedy nie je nárok na odpočítanie DPH
2. Ak ide o prenájom, kt. je predmetom dane a nie je od dane oslobodený, ano, je možné DPH odpočítať.

Osobne predpokladám, že ide možno o nájomcu občana. Vtedy nárok nie je. Nájom je od dane oslobodený.
Iwett
19.02.09,07:02
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Iwett
19.02.09,07:14
Odpoveď Adato.

K DPH:
1.Ide o nájom podľa 38?-oslobodený? Vtedy nie je nárok na odpočítanie DPH
2. Ak ide o prenájom, kt. je predmetom dane a nie je od dane oslobodený, ano, je možné DPH odpočítať.

Osobne predpokladám, že ide možno o nájomcu občana. Vtedy nárok nie je. Nájom je od dane oslobodený.
Ide o nájomcu-občana, a a budova je v majetku firmy, ktorá ho prenajíma. A práve preto sa pýtam, lebo podľa môjho názoru by sa kuchynská linka, ktorú používa nájomca nemala objaviť v nákladoch prenajímateľa. Ale na druhej strane, keď sa budova v budúcnosti predá, tak kuchynská linka bude vlastne jej súčasťou. A o ňu bude vlastne cena za budovu väčšia. Môže mi prosím niekto poradiť, ako by to malo byť zaúčtované, aby to bolo správne? Ďakujem ešte raz.
betka
19.02.09,08:37
Ide o nájomcu-občana, a a budova je v majetku firmy, ktorá ho prenajíma. A práve preto sa pýtam, lebo podľa môjho názoru by sa kuchynská linka, ktorú používa nájomca nemala objaviť v nákladoch prenajímateľa. Ale na druhej strane, keď sa budova v budúcnosti predá, tak kuchynská linka bude vlastne jej súčasťou. A o ňu bude vlastne cena za budovu väčšia. Môže mi prosím niekto poradiť, ako by to malo byť zaúčtované, aby to bolo správne? Ďakujem ešte raz.

Ak novú kuchynskú linku dodal prenajímateľ, ide o TZ budovy,v (TZ zaúčtujeme na 042/321, zaradenie do používania 021/042) ak vymenil kuchynskú linku prenajímateľ ide o opravu budovy. Učtuje o tom prenajímateľ. 511/321

Ak kuchynskú linku dodal nájomca. Je potrebné, aby sa zmluvné strany dohodli, akým spôsobom sa vysporiada TZ, resp. výmena kuchynskej linky.
- buď dá prenajímateľ súhlas, že nájomca mohol vykonať TZ, a teda si ho môže i sám odpisovať 042/321, 029/042-zaradenie do používania,
- alebo ak sa jedná o opravu, ide o náklad nájomcu (511/321), pričom má prenajímateľ nepeŇAžný príjem.
Iwett
19.02.09,11:01
Ďakujem za odpovede
MartinkoK
20.02.09,08:09
Prosím vás, mám takýto problém. S.r.o. uzavrela dňa 3.3.2008 nájomnú zmluvu. Predmetom zmluvy je budova, nájomca používa na podnikateľské účely. Zmluvne je dohodnuté, že nájomca môže v budove uskutočniť úpravy.
Nájomca vykonal potrebné úpravy v hodnote cca 84000,- Sk.
Dňa 28.05.2008 uzavreli kúpnu zmluvu a nájomca budovu kúpil.

Otázka znie: môže si dať nájomca náklady na vykonané úpravy jednorázovo do nákladov? Alebo ide o TZ budovy aj keď v tom čase nebola jeho.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
MartinkoK
20.02.09,10:11
Prosím vás, mám takýto problém. S.r.o. uzavrela dňa 3.3.2008 nájomnú zmluvu. Predmetom zmluvy je budova, nájomca používa na podnikateľské účely. Zmluvne je dohodnuté, že nájomca môže v budove uskutočniť úpravy.
Nájomca vykonal potrebné úpravy v hodnote cca 84000,- Sk.
Dňa 28.05.2008 uzavreli kúpnu zmluvu a nájomca budovu kúpil.

Otázka znie: môže si dať nájomca náklady na vykonané úpravy jednorázovo do nákladov? Alebo ide o TZ budovy aj keď v tom čase nebola jeho.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc

prosím pomôže niekto.
adato
21.02.09,19:59
V čase realizácie sa jednalo o technické zhodnotenie na cudzom majetku. Predpokladám, že ste mali povolenie od majiteľa na realizáciu technického zhodnotenia a povolenie odpisovať ho - na základe toho ste mali právo účtovať na účet obstarania. Nakoľko ste budovu odkúpili v tom istom roku, ako ste realizovali zhodnotenie, podľa môjho názoru by ste mali hodnotu zlúčiť a považovať ju za hodnotu obstarania.
MartinkoK
23.02.09,09:23
A ak sa všetky práce na budove dokončili a budova sa začala užívať až 01.06.2008. Môžem všetky tieto práce zaradiť do majetku spolu s budovou a začať spolu aj odpisovať. Budova bude teda navýšená o tech.zhodnotenie.
Iwett
25.02.09,11:26
Odpoveď Adato.

K DPH:
1.Ide o nájom podľa 38?-oslobodený? Vtedy nie je nárok na odpočítanie DPH
2. Ak ide o prenájom, kt. je predmetom dane a nie je od dane oslobodený, ano, je možné DPH odpočítať.

Osobne predpokladám, že ide možno o nájomcu občana. Vtedy nárok nie je. Nájom je od dane oslobodený.
Dobrý deň, chcem sa ešte spýtať ohľadom toho odpočtu, ked je nájom oslobodený, nieje nárok na odpočet, v takom prípade ide do TZ suma aj s dph? Ďakujem
Ivuchak
01.04.09,12:29
Prosím ako mám zaúčtovať faktúru za odbornú technickú pomoc pri technickom riešení a dostavbe budovy? Ide o budovu už zaradenú do majetku. Dostavba budovy je technické zhodnotenie, je ním aj " nehmotná " investícia? Ak áno, DF bude 042/321?Ďakujem.
adato
02.04.09,14:10
Áno sú to náklady súvisiace s dostavbou budovy a budete účtovať na účet 042.
Ivuchak
02.04.09,14:18
Ďakujem, a ešte jedna - pre istotu - otázka : preúčtujem z 042 hned na 021 alebo až po dokončení dostavby ? Je nutný nejaký protokol? Asi smiešne otázky, ale nemám s tým skúsenosti. Ešte raz vďaka.
adato
03.04.09,15:28
Zaradíte na 021 až po ukončení dostavby, keď budete mať kolaudačné rozhodnutie, alebo rozhodnutie o dočasnom alebo predčasnom užívaní stavby.
MartinkoK
06.04.09,11:08
prosím vás ak firma kúpila nové vchodové dvere, za 14000,- Sk - 466,- €, môžem to dať jednorázovo do spotreby alebo musím odpisovať cez TZ.
Lenka1979
06.04.09,13:11
prosím vás ak firma kúpila nové vchodové dvere, za 14000,- Sk - 466,- €, môžem to dať jednorázovo do spotreby alebo musím odpisovať cez TZ.
Ak sa nemenili základné parametre (rozmery) dverí, môžeš dať jednorázovo do nákladov, na účet 501AÚ.
Ivuchak
21.04.09,06:58
Prosím ako mám zaúčtovať faktúru za odbornú technickú pomoc pri technickom riešení a dostavbe budovy? Ide o budovu už zaradenú do majetku. Dostavba budovy je technické zhodnotenie, je ním aj " nehmotná " investícia? Ak áno, DF bude 042/321?Ďakujem.

Zdravím. Dočítala som sa, že technické zhodnotenie do 996 € je na posúdení daňovníka, týka sa to aj tohto prípadu? Viac by mi vyhovovalo dať to do nákladov naraz...Ďakujem za odpoveď.
Lenka1979
21.04.09,07:01
Účtovala by som to na 042-ide o investíciu úzko súvisiacou s dostavbou budovy.