lu.o
08.01.09,20:21
Dobrý večer,
potrebovala by som sa poradiť ohľadom môjho pracovného pomeru. Zaujíma ma, či mi môj zamestnávateľ správne predĺžil pracovnú zmluvu opäť na dobu určitú. V tejto spoločnosti pracujem od 15.06.2006. Pracovný pomer som mala uzatvorený na dobu určitú do 14.05.2007, potom som mala predĺženú zmluvu opäť na dobu určitú do 14.05.2008. No a toho roku mi môj zamestnávateľ predĺžil zmluvu opäť na dobu určitú do 14.05.2009. Zaujíma ma, či je to v poriadku a v súlade s novým zákonníkom práce.

Ďakujem za odpoveď
veronikasad
08.01.09,19:25
Dobrý večer,
potrebovala by som sa poradiť ohľadom môjho pracovného pomeru. Zaujíma ma, či mi môj zamestnávateľ správne predĺžil pracovnú zmluvu opäť na dobu určitú. V tejto spoločnosti pracujem od 15.06.2006. Pracovný pomer som mala uzatvorený na dobu určitú do 14.05.2007, potom som mala predĺženú zmluvu opäť na dobu určitú do 14.05.2008. No a toho roku mi môj zamestnávateľ predĺžil zmluvu opäť na dobu určitú do 14.05.2009. Zaujíma ma, či je to v poriadku a v súlade s novým zákonníkom práce.

Ďakujem za odpoveď
Kolko zamestancov má vaša firma ?
renocka99
08.01.09,19:42
Pozri § 48 ZP, nedá sa mi to sem prilepiť.
lu.o
08.01.09,19:56
viac ako 500.
renocka99
08.01.09,20:01
Pozrela si?
lu.o
09.01.09,06:56
ano pozrela som. ale nie je mi celkom jasne. plati to aj spatne?
Infarkt
09.01.09,07:06
ano pozrela som. ale nie je mi celkom jasne. plati to aj spatne?

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.

Toto ustanovenie Zákonníka práce platí od 01.09.2007.

Zamestnávateľ ti predĺžil PP tohto roku ? Rok 2009 ?
Alebo ti ho predĺžil od 15.5.2008 ?
veronikasad
09.01.09,07:06
ano pozrela som. ale nie je mi celkom jasne. plati to aj spatne?
Pokial má firma menej ako 20 zamestnancov, môže opätovne so zamestnancami uzatvárať pracovný pomer na dobu určitú.To nie je tvoj prípad. Máš v pracovnej zmluve napr. zastupovanie počas nemoci, materskej dovolenky, alebo tam nie je uvedený žiadny dôvod ?
lu.o
09.01.09,18:52
mne zamestnavatel opat predlzil zmluvu na dobu urcitu toho roku do 15.05.2009.
lu.o
09.01.09,19:23
nemam zmluvu na zastupovanie.
predlzovanie pracovenho pomeru mi robia cez dodatky ku zmluve
Infarkt
16.01.09,14:29
mne zamestnavatel opat predlzil zmluvu na dobu urcitu toho roku do 15.05.2009.

Nebude tu niečo v poriadku...

Keď chceš poradiť, musiš uviesť konkrétne veci :

od 15.6.2006 pracovný pomer na dobu určitú do 14.5.2007...potom predĺženie - kedy ? do 14.5.2008... od 15.5.2008 si pracovala ? Na základe čoho ? U toho istého zamestnávateľa ?
Tohto roku ti predĺžil PP - kedy ? do 14.5.2009...to by už bolo porušenie Zákonníka práce (viď môj príspevok vyššie), lebo uvádzaš, že máte 500 zamestnancov a tvoj PP nie je napríklad na zastupovanie počas MD...
lu.o
24.01.09,18:57
Prepac pomylila som sa v roku.
Od 15.05.2006 pracujem na zaklade pracovnej zmluvy u toho isteho zamestnavatela. Pracovnu zmluvu som mala uzatvorenu na dobu urcitu do 14.05.2007. Potom mi cez dodatok predlzili prac.pomer opat na dobu urcitu do 14.05.2008. No a v maji 2008 mi predlzili opat na dobu urcitu do 14.05.2009. Nezastupujem nikoho pocas MD ani z ineho dovodu. Nie som si ista, ci to posledne predlzenie je v poriadku a nemala som mat uz prac.pomer na dobu neurcitu.
Tweety
25.01.09,09:03
Prepac pomylila som sa v roku.
Od 15.05.2006 pracujem na zaklade pracovnej zmluvy u toho isteho zamestnavatela. Pracovnu zmluvu som mala uzatvorenu na dobu urcitu do 14.05.2007. Potom mi cez dodatok predlzili prac.pomer opat na dobu urcitu do 14.05.2008. No a v maji 2008 mi predlzili opat na dobu urcitu do 14.05.2009. Nezastupujem nikoho pocas MD ani z ineho dovodu. Nie som si ista, ci to posledne predlzenie je v poriadku a nemala som mat uz prac.pomer na dobu neurcitu.
Následné predlženie PP v máji 2008 bolo porušením ZP konkrétne § 48. PP mohol byť uzatvorený už len na dobu neurčitú.
kveten
04.11.10,09:00
Dobrý deň chcel by som sa opýtať, pracovna zmluva mi skončila ku dňu 3.11.2010 no a zmluvu o predĺženi pracovného pomeru som nepodpísal. Problém je ze chcem oddisť z práce, no zamestnavateľ mi tvrdí že novu zmluvú o predĺženi pracovného pomeru už odoslali do centrali a že nemôžem len tak oddisť. Chcem sa opýtať . Mohlo nastať, že mi predlĺžili zmluvu aj bez môjho podpisu? Alebo zamestnavateľ len skúša nejaké "finty" ,pretože nemá momentálne náhradu za mňa.

Za odpoveď vopred ďakujem Róbert.
ewita888
04.11.10,09:09
ak si už 4.11. nenastúpil do práce, PP skončil dobou určitou
kveten
04.11.10,09:38
Dobrý deň do práce som nenastúpil. Aj kvoli tomu ,že podľa rozpisu mám mať voľno a pracovať by som mal až od piatku. No v každom prípade som sa pre mesiacom ústne dohodol na predlžení, keď sa ma na to pýtali, no žadnu zmluvu som nepodpísal a neodovzdal. Ta je ešte stále u mňa na stole. Dohodol som sa ústne len kvoli tomu, že som nemal istu novú prácu v ktorej sa od dnes nachádzam a kvoli tomu som aj nič nepodpisoval.
Takže pokiaĺ by som sa vrátil v piatok do práce znamenalo by to to, že s predlžením súhlasím ? Alebo nemusím sa nikde vraciať a jednoducho stačilo oznámiť zamestnavateľovi mailom a telefonický, že neprídem , pretože už žiadna zmluva medzi nami neexistuje a tým pádom dalšie dni, by mi neboli preplatené.
Znamená ústna dohoda, slovne tvrdenie proti slovnemu tvrdeniu ?
ewita888
04.11.10,09:53
Ak bola doba určitá do 3.11.2010, končí tento PP dohodnutým dňom, čiže 3.11.2010. Ak by si po tomto dni nastúpil do práce, automaticky je to predĺženie PP na dobu neurčitú, pokial by si nemal od zamestnávateľa zmluvu o opätovnom predlžení na dobu určitú.. Stačilo aj mailom oznámiť, že PP skončil dobou určitou..
VERONIKA6
04.11.10,09:59
Ak bola doba určitá do 3.11.2010, končí tento PP dohodnutým dňom, čiže 3.11.2010. Ak by si po tomto dni nastúpil do práce, automaticky je to predĺženie PP na dobu neurčitú, pokial by si nemal od zamestnávateľa zmluvu o opätovnom predlžení na dobu určitú.. Stačilo aj mailom oznámiť, že PP skončil dobou určitou..
Iba doplním: Ak by po tomto termíne nastúpil do zamestnania s vedomím svojho nadriadeného, pracovný pomer na dobu určitú sa zmení na pracovný pomer na dobu neurčitú.
kveten
04.11.10,10:14
A môžem sa ešte opýtať, pokiaľ mám u zamestnavateľa 6 dni nevybranej dovolenky a môj pracovný pomer bol do 1.11.2010 (25 hod/týžd)od 1.11. som mal mať zniženie na (15hod/týžd).

A zároveň som od dohto dátumu ešte nebol v práci /čerpanie dovolenky+rozpís smien/ a PP mi skončil 3.11.2010
Tak po ukončeni pracovného pomeru mi musia preplatiť dovolenku? a keď ano koľko hodín to bude?
VERONIKA6
04.11.10,10:35
A môžem sa ešte opýtať, pokiaľ mám u zamestnavateľa 6 dni nevybranej dovolenky a môj pracovný pomer bol do 1.11.2010 (25 hod/týžd)od 1.11. som mal mať zniženie na (15hod/týžd).

A zároveň som od dohto dátumu ešte nebol v práci /čerpanie dovolenky+rozpís smien/ a PP mi skončil 3.11.2010
Tak po ukončeni pracovného pomeru mi musia preplatiť dovolenku? a keď ano koľko hodín to bude?
Preplatenie nevyčerpanej dovolenky pri skončení pracovného pomeru vyplýva zo zákona, netreba o ňu žiadať.
Nerozumiem tomu predchádzajúcemu popisu.
kveten
04.11.10,19:12
Ďakujem za bleskové odpovede .

S pozdravom Róbert