zoi
08.01.09,21:01
Kto mi poradí ohľadne dialničnej známky na r.2009?
Podnikateľ ju kúpil 31.12.2008 dial.známku na rok 2009,zaplatil v Sk,účtuje v JÚ a che ju dať do nákladov r. 2008 ,môže? Ja myslím že ano ale mám problém s DPH.Doklad z RP je v SK ale na doklade krorý sa prikladá z dialničnej známky je suma DPH uvedená v EUR.Stačí to len prepočítať konv.kurzom a dať do DPH za 12/08?
renocka99
08.01.09,20:05
Tak by som to urobila.
renocka99
08.01.09,20:06
Zaujímal by ma doklad z RP.
ekopo
08.01.09,20:08
Kto mi poradí ohľadne dialničnej známky na r.2009?
Podnikateľ ju kúpil 31.12.2008 dial.známku na rok 2009,zaplatil v Sk,účtuje v JÚ a che ju dať do nákladov r. 2008 ,môže? Ja myslím že ano ale mám problém s DPH.Doklad z RP je v SK ale na doklade krorý sa prikladá z dialničnej známky je suma DPH uvedená v EUR.Stačí to len prepočítať konv.kurzom a dať do DPH za 12/08?
Je to náklad r. 2008. Na doklade z ERP nie je DPH uvedené?
oluska_1
08.01.09,20:21
A diaľničná známka nie je náhodou v sadzbe 0% DPH, čiže bez DPH?
Johanka
08.01.09,20:24
Je to náklad r. 2008. Na doklade z ERP nie je DPH uvedené?
... a mala by ? Ešte som novú nekupovala :).
Johanka
08.01.09,20:26
A diaľničná známka nie je náhodou v sadzbe 0% DPH, čiže bez DPH?
Nárok na odpočet DPH je, potrebuješ k tomu podkladovú časť nálepky. Pozri §71/4 Zákona o DPH.
regina.golierova
08.01.09,20:26
doklad o kúpe dial.známky , čiže z reg.pokladne je bez dph, ale podnikateľ si môže upatiť dph zo zadnej strany nálepky , kde je rozpis dph. Pokiaľ to kúpil v roku 2008 tak je to náklad prislúchajúci roku 2008, v JU sa nákup diaľ.známky časovo nerozlišuje a dph prepočítať.
ekopo
08.01.09,20:36
... a mala by ? Ešte som novú nekupovala :).
veď pýtam, lebo dnes je už všetko možné
Orsz
08.01.09,20:43
... a mala by ? Ešte som novú nekupovala :).

My máme tiež zakúpenú dialničnú známku na rok 2009 - a už je tam na tej podkladovej časti DPH len v EUR. Doklad z RP bol vždy s nulovou sadzbou...a taký zostal. Robí tam trošku šarapatu len to DPH. No tiež bola zakúpená v roku 2008 - DPH uplatním dňom nákupu - proste si ju vypočítam, a náklad dám do roku 2009, keďže účtujeme v PU.
Kristina27
13.01.09,13:49
Aj naša diaľničná bola kúpená v r. 2008, doklad o kúpe je z pošty, na podkladovej časti je cena spolu a DPH uvedené v EUR. Ja by som to prepočítala /DPH a základ/ konverným kurzom, nárok na DPH vzniká IV/2008 ale náklad v PÚ časovo rozlišujem?
Johanka
13.01.09,14:37
DZ na rok 2009 je v PÚ nákladom roka 2009.
Jana Acsová
13.01.09,15:52
Dialničná známka predstavuje platby za služby poskytované Národnou dialničnou spoločnosťou. Služby sa hradia kúpou spomínanej dialničnej známky.

Kedy vznikne dialničnej spoločnosti daňová povinnosť za údržbu dialnic v roku 2009? Iba vtedy vznikne právo na odpočítanie dane osobe, ktorá sa spolupodieľa na úhrade služieb poskytovaných Národnou dialničnou spoločnosťou.

Aké doklady máme pri nákupe známky?
- doklad z ERP vyhotovený predajcom, pre ktorého je známka tzv. prechodnou položkou t.j. neuplatňuje na ňu DPH (nejedná sa o faktúru podľa ZDPH),
- podkladová časť nálepky je faktúrou za poskytovanie služieb v roku 2009.

Kedy vznikne daňová povinnosť dialničnej spoločnosti, vtedy môže uplatniť odpočítanie dane subjekt, ktorý obstaral dialničnú známku. Dialničná spoločnosť nevyhotoví za svoje služby faktúru z titulu vopred prijatej platby, t.j. podľa môjho názoru pri klasickom obstaraní dialničných známok nemá žiadny subjekt doklad, na základe ktorého by si mohol uplatniť odpočítanie dane pred zahájením poskytovania služieb Národnou dialničnou spoločnosťou.

Takto všeobecne sa na dialničnú známku pozerám. Už som uvádzala, že podľa môjho názoru je dialničná známka špecifická pre účely uplatnenia DPH.

Keby som mala v tejto veci dať odporučenie, odporučím z dialničnej známky na rok 2009 uplatniť právo na odpočítanie dane najskôr v januári 2009. Vtedy nemôže vzniknúť žiadna polemika, ktorú (vidieť to aj z tejto diskusie) vyvoláva skoršie uplatnenie práva na odpočítanie dane.
gjana
16.01.09,10:47
Uplatňujete teda DPH z DN pre rok 2009 ešte v decembri alebo až v januári?
Kristina27
19.01.09,16:36
Ja by som účtovala teda takto:

r. 2008, kúpa DN na pošte, doklad z pošty aj podkladová časť DN, platila som v SKK 1099,50, účet 381/211 celá suma.

r. 2009, preúčtovanie NBO /36,50 EUR/:
518/381 základ dane
343/381 DPH z podkladovej časti DN v EUR

Kvôli evidencii DPH by som podkladovú časť DN mala založenú v I.Q./2009-štvrťročný plátca.


Môže to tak byť?
Orsz
19.01.09,19:22
Kedy vznikne daňová povinnosť dialničnej spoločnosti, vtedy môže uplatniť odpočítanie dane subjekt, ktorý obstaral dialničnú známku. Dialničná spoločnosť nevyhotoví za svoje služby faktúru z titulu vopred prijatej platby, t.j. podľa môjho názoru pri klasickom obstaraní dialničných známok nemá žiadny subjekt doklad, na základe ktorého by si mohol uplatniť odpočítanie dane [B]pred zahájením poskytovania služieb Národnou dialničnou spoločnosťou.

Janka, ja sa na to pozerám takto: daňová povinnosť vzniká dňom, kedy bola služba dodaná, čo by bolo až 1.1.2009, alebo dňom, kedy bola prijatá platba, čo je dňom X.12.2008, a to tým dňom, ktorý nastane skôr. Nuž čo si z toho vybrať?
Rozalka
19.01.09,19:23
Aj ja som tak postupovala ako Kristina27, hoci som sa pohrávala s myšlienkou takto:
MD 381/ 923,96
MD 385/ 175,64
D 211 1099,50

V r. 2009:
518/381.... 30,67 €
343/385.... 5,83 €

Erika (Orsz) - o prijatej platbe by sa dalo diskutovať, či NDS už túto platbu prijala a kedy?
Johanka
19.01.09,19:35
DZ na rok 2009 je v PÚ nákladom roka 2009.
Už neverím sama sebe :D.

Na podkladovej časti dialničnej známky je uvedené:
Platnosť 1.1.2009 - 31.1.2010.

Tzn. ,že služby Národnej dialničnej spoločnosti môžem využivať aj v januári 2010.

Robíte časové rozlíšenie je pre rok 2010 (AE) ;) ?
azla
19.01.09,19:41
Nie, také rozlíšenie nerobím.
Rozalka
19.01.09,20:01
Už neverím sama sebe :D.

Na podkladovej časti dialničnej známky je uvedené:
Platnosť 1.1.2009 - 31.1.2010.

Tzn. ,že služby Národnej dialničnej spoločnosti môžem využivať aj v januári 2010.

Robíte časové rozlíšenie je pre rok 2010 (AE) ;) ?

Nerobím, no asi by som robila, keby som si ďalšiu zakúpila po uplynutí jej platnosti a platila by od 1.2.2010 do 28.2.2011 ... atď, tj. jej platnosť by bola naozaj 13 mesiacov.
cloe
19.01.09,20:11
No, v niektorých prípadoch je nutné účtovať časové rozlíšenie aj na viac učt. období ako len na nasledujúci rok. Takže v tom nevidím nič tak zvláštne ak sa vytvorí AE aj pre ďaľšie obdobia.
Johanka
19.01.09,20:16
No, v niektorých prípadoch je nutné účtovať časové rozlíšenie aj na viac učt. období ako len na nasledujúci rok. Takže v tom nevidím nič tak zvláštne ak sa vytvorí AE aj pre ďaľšie obdobia.
Podstata otázky bola v tom, či časť ceny DZ(zakúpenej napr. v 12/2008) preúčtovaváte až do nákladov roka 2010 :).
Rozalka
19.01.09,20:17
Nie
Johanka
19.01.09,20:19
Nerobím, no asi by som robila, keby som si ďalšiu zakúpila po uplynutí jej platnosti a platila by od 1.2.2010 do 28.2.2011 ... atď, tj. jej platnosť by bola naozaj 13 mesiacov.
Ale je bežné, že sa ročná známka s takto uvedenou platnosťou kúpi v priebehu roka ... :).

Po pravde - až dnes som sa za celé roky existencie DZ zamyslela nad tým, že ju skutočne môžem využívať 13 mesiacov a napr. ďalšiu si už nekúpiť ;).

Ani ja to nerobím, iba robím prieskum :)
cloe
19.01.09,20:23
Podstata otázky bola v tom, či časť ceny DZ(zakúpenej napr. v 12/2008) preúčtovaváte až do nákladov roka 2010 :).

No, to sa mi občas stáva, že podstata mi unikne:D
gjana
20.01.09,06:16
Včera som osobne bola na daňovom úrade spýtať sa, či si môžem uplatniť DPH z diaľničnej nálepky pre rok 2009 už v decembri 2008, pokiaľ mám samozrejme podkladovú časť nálepky a doklad o zakúpení. Bolo mi povedané, že môžem.
Mária.K.
20.01.09,06:45
Včera som osobne bola na daňovom úrade spýtať sa, či si môžem uplatniť DPH z diaľničnej nálepky pre rok 2009 už v decembri 2008, pokiaľ mám samozrejme podkladovú časť nálepky a doklad o zakúpení. Bolo mi povedané, že môžem.
Ja si myslím, že na odpočet DPH z diaľničnej známky na rok 2009 nie je nárok v decembri 2008 už z toho dôvodu, že výška dane nie je na doklade uvedená v slovenských korunách. §71 zákona o DPH upravuje povinnosť vyčíslenia dane v slovenských korunách.
azla
20.01.09,07:02
Včera som osobne bola na daňovom úrade spýtať sa, či si môžem uplatniť DPH z diaľničnej nálepky pre rok 2009 už v decembri 2008, pokiaľ mám samozrejme podkladovú časť nálepky a doklad o zakúpení. Bolo mi povedané, že môžem.

Mne v tejto súvislosti prišiel na um obľúbený výrok mojej kolegyne :;)

" slovo ku papieru neprišiješ "
Jana Acsová
21.01.09,09:18
Janka, ja sa na to pozerám takto: daňová povinnosť vzniká dňom, kedy bola služba dodaná, čo by bolo až 1.1.2009, alebo dňom, kedy bola prijatá platba, čo je dňom X.12.2008, a to tým dňom, ktorý nastane skôr. Nuž čo si z toho vybrať?Faktúru ... musíte mať faktúru. Máte ju k platbe? Alebo k službám dodaným NDS?
Jana Acsová
21.01.09,09:36
Už neverím sama sebe :D.

Na podkladovej časti dialničnej známky je uvedené:
Platnosť 1.1.2009 - 31.1.2010.

Tzn. ,že služby Národnej dialničnej spoločnosti môžem využivať aj v januári 2010.

Robíte časové rozlíšenie je pre rok 2010 (AE) ;) ?Na známke je napísané, že je ročná, t.j. na rok 2008, 2009. Platnosť známky má svoje dôvody, napr. čas na emisiu, distribúciu, výmenu, sankcionovanie atď. Nie je to podľa môjho názoru dôvod na časové rozlíšenie.
účtovník 007
21.01.09,09:55
Faktúru ... musíte mať faktúru. Máte ju k platbe? Alebo k službám dodaným NDS?

Zaujímavá polemika, nakoľko oni majú fa(podkladová časť nálepky), kde je uvedená DPH v EUR a majú doklad z ERP o úhrade Fa z 12 mesiaca 2008.
Tak kedy? v 12/08 alebo 1/09.
Zaujímavé je zamyslieť sa, kedy vzniká DP NDS. Všetci predajcovia posielajú NDS mesačne výkaz "predierovaných" DN. Zámerne píšem predierovaných, nakoľko predavač musí DN predierovať, ale zákazník si určí obdobie na ktoré sa predieruje. Tieto výkazy sú podkladom pre NDS, na určenie výšky daňovej povinnosti. Takže, z DN predaných v decembri 2008 na rok 2009, NDS odvedie daň už v 12/2008.
Viete si predstaviť situáciu, že všetci dovolenkári si zakúpia mesačné nálepky už v apríli, ale predierovať si ich dajú na júl? NDS nezisťuje mesiac, kedy je DN aktivovaná, ale mesiac, v ktorom je predaná a "predierovaná".
Podľa môjho názoru je možnosť uplatniť DPH v 12/08 aj 1/09.
137Cs
21.01.09,10:47
Podnikateľ ju kúpil 31.12.2008 dial.známku na rok 2009,zaplatil v Sk,účtuje v JÚ a che ju dať do nákladov r. 2008 ,môže? Ja myslím že ano ..Ja zase, že ani veľmi nie ;).Dialničná známka je cenina. V zmysle § 4/1/a PvJU jedna z foriem peňažných prostriedkov v hotovosti. Vzájomné prevody peňažných prostriedkov sa v zmysle § 4/3 PvJU neúčtujú ako príjmy a výdavky v druhovom členení, ale ako priebežné položky. V zmysle Postupov by teda nákup DN by mal byť v roku 2008 úbytkom hotovosti a zároveň prírastkom cenín v peňažnom denníku - s účtovaním ako priebežná položka bez vplyvu na základ dane. Výdavkom (VOZD) by mala byť až spotreba cenín - vydanie DN do spotreby v roku 2009. (Aj keď sa DN nalepí na sklo 31.12.2008, treba zvážiť, či je to možné považovať v účtovnom či daňovom zmysle za spotrebu = začatie čerpania jej nominálnej hodnoty, keďže v roku 2008 táto DN nie je ešte platná a neoprávňuje vozidlo na použitie diaľnice v roku 2008).
Tweety
21.01.09,10:51
Dialničná známka nie je ceninou, fa-podkladová časť nálepky je dokladom o službe za používanie diaľníc, náklady 518.
137Cs
21.01.09,11:05
Dialničná známka nie je ceninou, fa za jej nákup je dokladom o službe za používanie diaľníc.
Doklad o jej nákupe nie je faktúra, len bloček od predajcu s 0 % DPH. Faktúrou (pre účely DPH) je len podkladová časť nálepky.
DN je poukazom na odber dialničných služieb - má hodnotu, ktorá bude čerpaná po vydaní do užívania. Spĺňa teda podľa mňa definíciu ceniny napr. podľa § 47/1 PvPÚ.
Jana Acsová
21.01.09,12:41
Zaujímavé je zamyslieť sa, kedy vzniká DP NDS.Skúsme ostať pri ročných dialničných známkach. Už som uvádzala, že dialničné známky všeobecne sú z pohľadu ZDPH zaujímavé. A ak ostaneme pri ročných známkach, tak aké doklady má kupujúci a čo mu z nich vyplýva.

A ďalej ... VÝZNAMNOSŤ, t.j. či riešime jednu známku alebo 100 kusov na autopark väčšej firmy. Nie predajcu známok, ale užívateľa dialnic. Verím, že vážnosť problému nastáva s výškou úhrady za nákup známok. A vtedy si každý subjekt zváži postup ... a aj opatrnosť. Diskusiu má k dispozícii. A to je dobre.

Nakoniec prípadov môže byť viac:
- kúpa od sprostredkovateľa, pre ktorého je známka "prechodnou položkou",
- kúpa od NDS (predpokladám výnimočne, ak vôbec),
- kúpa od sprostredkovateľa, ktorý koná v mene NDS, ktorý vyhotoví doklad o predaji známok s DPH...

...
a ešte aj kúpa od osoby, ktorá nesprávne na doklad o nákupe daň uvedie.
Jana Acsová
21.01.09,12:51
Zaujímavá polemika, nakoľko oni majú fa(podkladová časť nálepky), kde je uvedená DPH v EUR a majú doklad z ERP o úhrade Fa z 12 mesiaca 2008.
Tak kedy? v 12/08 alebo 1/09.Majú faktúru (podkladovú časť nálepky). K čomu? K prijatiu platby vopred, alebo k dodávke služieb v roku 2009? Doklad o kúpe nie je faktúrou a preto podľa môjho názoru majú iba faktúru k dodávke služieb NDS v roku 2009. Pre uplatnenia práva na odpočítanie dane mne chýba doklad predchádzajúci vzniku daňovej povinnosti skôr ako 1.1.2009. Štandardne v ostatných prípadoch máme 2 faktúry:
- k vyúčtovaniu dane pri prijatí platby vopred,
- k dodávke služby s vyúčtovaním prijatej platby vopred.
Osobne v tejto oblasti postrádam doklad k skoršiemu uplatneniu dane. Nerozporujem vznik daňovej povinnosti NDS z titulu prijatých platieb, ale dokladovanie nároku užívateľa dialnic, ktorý má podkladovú časť nálepky ako jedinú faktúru (§ 71/4 ZDPH).
marta bodonova
22.01.09,11:22
Dobrý ďeň,
vedel by mi niekdo povedať, či si môžem dať dialničnú známku do nákladov ? Použivám súkromné auto na podnikateľské účely.
Ďakujem
Jana Acsová
22.01.09,11:35
Dobrý ďeň,
vedel by mi niekdo povedať, či si môžem dať dialničnú známku do nákladov ? Použivám súkromné auto na podnikateľské účely.
Ďakujemmimotemy

Nezadávajte prosím v téme otázky, ktoré sa netýkajú DPH dialničnej známky na rok 2009. Téma má svoje špecifiká. Otázku zadajte v téme dani z príjmov - ak sa Vám jedná o dańové výdavky.

V prípade vyhľadávania je možné nájsť napríklad:
http://www.porada.sk/t25486-dialnicna-znamka-vlastny-autumobil.html
účtovník 007
24.02.09,06:38
Síce po funuse, ale predsa:)

Váš dopyt:

Dobrý deň,
zakúpila som si diaľničnú nálepku(ďalej len DN) v decembri 2008. DN je na rok 2009. Moja otázka znie, kedy mám nárok na odpočítanie dane z uvedenej DN? V decembri 2008, alebo až v januári 2009? Podotýkam, že daň je uvedená na podkladovej časti DN v EUR.
Ďakujem


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vzhľadom k tomu, že informácie nie sú dostatočné vychádzame z predpokladu, že úhrada bola uskutočnená v slovenských korunách.
Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. V zmysle § 51 ods.2 platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods.2 písm.a/ v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm.a/.
V nadväznosti na uvedené, platiteľ dane si môže uplatniť odpočet dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu vzniklo právo na odpočet podľa § 49 ods.1 (t.j.dodávateľovi služby-národná diaľničná spoločnosť a.s. vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby podľa § 19 ods.4 zákona o DPH), t.j. za zdaňovacie obdobie december 2008, najviac do výšky odvedenej dane po splnení podmienok vymedzených v § 49 až § 51 zákona o DPH


viď. môj prvotný príspevok, na základe ktorého som dopyt podala
http://www.porada.sk/923603-post31.html
arven
24.02.09,07:20
Dobrý deň, ja by som sa k tejto téme chcela spýtať, že ako to je keď nemám ten podklad k dialničnej známke, len bloček z pošty o jej zakúpení, ktorý je bez DPH (doklad od známky mi nedali a vôbec som netušila, že by tam mala byť nejaká DPH). Takže som samozrejme neuplatnila DPH v 1/2009 kedy bola zakúpená. Musím si uplatniť DPH, alebo úhradu môžem dať celú do VOZD aj s DPH? Ide o JÚ, mesačný platca DPH a DPH za 1/2009 som už odovzdala. Poradíte prosím? Ďakujem.
Tweety
24.02.09,07:24
Dobrý deň, ja by som sa k tejto téme chcela spýtať, že ako to je keď nemám ten podklad k dialničnej známke, len bloček z pošty o jej zakúpení, ktorý je bez DPH (doklad od známky mi nedali a vôbec som netušila, že by tam mala byť nejaká DPH). Takže som samozrejme neuplatnila DPH v 1/2009 kedy bola zakúpená. Musím si uplatniť DPH, alebo úhradu môžem dať celú do VOZD aj s DPH? Ide o JÚ, mesačný platca DPH a DPH za 1/2009 som už odovzdala. Poradíte prosím? Ďakujem.
Nie, nemáš doklad,(podkladov. časť nálepky) na základe ktorého by si si mohla uplatniť odpočet dph. Suma vo výške neuplatnenej dph nie je výdavkom OZD.
§ 21 Zákon o dani z príjmov
(2) Daňovými výdavkami nie sú tieža) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
b) prirážky k základným sadzbám poplatkov za znečisťovanie ovzdušia a za ukladanie odpadov, 104)
c) prirážky k základným odplatám za vypúšťanie odpadových vôd, 105)
d) tvorba rezervného fondu a ostatných účelových fondov okrem povinného prídelu do sociálneho fondu podľa osobitného predpisu, 13)
e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,
f) zostatková cena trvale vyradeného hmotného majetku a nehmotného majetku s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. b) až d),
g) daň podľa tohto zákona,
h) dane zaplatené za iného daňovníka,
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
j) tvorba rezerv a tvorba opravných položiek s výnimkou podľa § 20, k) úroky platené daňovníkom poskytovateľovi z úverov a pôžičiek, ak poskytovateľ má na základnom imaní tohto daňovníka priamy podiel alebo nepriamy podiel najmenej 25 %, alebo ak tento daňovník má na základnom imaní poskytovateľa priamy podiel alebo nepriamy podiel najmenej 25 %, a to vo výške úrokov zo sumy, o ktorú priemerný stav úverov a pôžičiek od týchto osôb počas zdaňovacieho obdobia presahuje šesťnásobok výšky vlastného imania1) vykázaného ku koncu zdaňovacieho obdobia, ktoré predchádza zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré je výška úrokov vyčísľovaná, a u daňovníka, ktorý vznikol v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa namiesto vlastného imania použije výška základného imania vykázaná ku koncu prvého zdaňovacieho obdobia, pričom tento postup sa použije, iba ak vypočítaný priemerný stav úverov a pôžičiek presahuje 100 000 000 Sk 3 319 400 eur; priemerný stav úverov a pôžičiek sa vypočíta zo stavu úverov a pôžičiek vykázaných k poslednému dňu kalendárneho mesiaca alebo zo stavu úverov a pôžičiek vykázaných k poslednému dňu kalendárneho štvrťroka,
l) rozdiel medzi hodnotou pohľadávky a nižším príjmom z jej postúpenia pri postúpení nadobudnutej pohľadávky ďalšiemu postupníkovi okrem postúpenej pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak táto pohľadávka spĺňa podmienku na tvorbu opravnej položky uznanej za daňový výdavok podľa § 20 ods. 10 až 12.
arven
24.02.09,08:38
Ďakujem za odpoveď, ale aj keď nemám doklad o DPH tak na základe čoho si potom mám vyrátať, že DPH si nemôžem uplatniť vo výdavkoch OZD? Mám len papierik z pošty kde je uvedené, že dialničná zmámka, suma v EUR bez DPH a nič viac. Takže teraz neviem. Len tak z ničoho si uvediem, že toto je základ a toto DPH? Ešte raz ďakujem a prepáčte, že sa tak hlúpo pýtam, ale som z toho šoknutá, že dialničná známka je s DPH, lebo vždy som ju účtovala bez (pretože podklad mi nikdy nedoniesli a sama som tú známku neskúmala, lebo ani nie som šofér a neprichádzam s ňou do kontaktu), takže asi tak som mimo.
Tweety
24.02.09,08:39
Ďakujem za odpoveď, ale aj keď nemám doklad o DPH tak na základe čoho si potom mám vyrátať, že DPH si nemôžem uplatniť vo výdavkoch OZD? Mám len papierik z pošty kde je uvedené, že dialničná zmámka, suma v EUR bez DPH a nič viac. Takže teraz neviem. Len tak z ničoho si uvediem, že toto je základ a toto DPH? Ešte raz ďakujem a prepáčte, že sa tak hlúpo pýtam, ale som z toho šoknutá, že dialničná známka je s DPH, lebo vždy som ju účtovala bez (pretože podklad mi nikdy nedoniesli a sama som tú známku neskúmala, lebo ani nie som šofér a neprichádzam s ňou do kontaktu), takže asi tak som mimo.
Ale veď z konečnej sumy, ktorá je s dph,( aj keď tam uvedená nie je), si vieš vyrátať dph, či nie?
liba2
24.02.09,08:46
Ďakujem za odpoveď, ale aj keď nemám doklad o DPH tak na základe čoho si potom mám vyrátať, že DPH si nemôžem uplatniť vo výdavkoch OZD? Mám len papierik z pošty kde je uvedené, že dialničná zmámka, suma v EUR bez DPH a nič viac. Takže teraz neviem. Len tak z ničoho si uvediem, že toto je základ a toto DPH?
napr. ročná DN stojí 36,50 eur - tak urobíš prepočet:
36,50 : 1,19 = 30,67 eur základ dane x 19% = 5,83 eur DPH.

Ešte raz ďakujem a prepáčte, že sa tak hlúpo pýtam, ale som z toho šoknutá, že dialničná známka je s DPH, lebo vždy som ju účtovala bez (pretože podklad mi nikdy nedoniesli a sama som tú známku neskúmala, lebo ani nie som šofér a neprichádzam s ňou do kontaktu), takže asi tak som mimo.viď modrý text.
arven
24.02.09,08:47
No ja len zato, že na základe čoho som mala vedieť, že je tá známka s DPH, takže preto sa pýtam, či je to taká veľka chyba, že so to dala všetko do výdavkov OZD? Môžu mi to vyhodiť z výdavkov?
liba2
24.02.09,08:48
No ja len zato, že na základe čoho som mala vedieť, že je tá známka s DPH, takže preto sa pýtam, či je to taká veľka chyba, že so to dala všetko do výdavkov OZD? Môžu mi to vyhodiť z výdavkov?
http://www.porada.sk/t21376-dialnicna-znamka-ako-faktura-od-1-1-2006-a.html
arven
24.02.09,08:54
Ďakujem Vám za rýchle odpovede, som sa z toho veľmi nepotešila. Takže budem musieť upravovať aj za r. 2008? Zase som o niečo múdrejšia. Ešte raz vďaka, múdre hlavičky.
arven
24.02.09,09:08
http://www.porada.sk/t21376-dialnicna-znamka-ako-faktura-od-1-1-2006-a.html
Neviem sa z toho spamätať, že mi to ušlo. No čo už, človek sa učí neustále a najhoršie na vlastných chybách.