Kika69
08.01.09,21:19
Dobrý večer vám prajem!


Celé poobede som študovala PORADU konkrétne ohľadom koeficientu a par. 54 zákona o DPH (úprava dane odpočítanej pri inv. majetku) Prečítala som si veľké množstvo príspevkov, ale stále sa mi vynárajú otázky, na ktoré som nenašla odpoveď resp. ostali v iných príspevkoch nezodpovedané. Chcela by som Vás pekne poprosiť, či by ste mi poradili a napísali Váš názor na nasledovný problém:

S.R.O.-čka technicky zhodnotila prenajímané priestory. Zatiaľ o tom účtujem na účte 042, nakoľko stavebné úpravy ešte neboli skolaudované, avšak priestory už začala dočasne užívať. V 4. Q. dodala služby - výstupy s DPH a taktiež dala časti nehnuteľnosti do prenájmu platiteľom DPH a jednej FO- neplatiteľovi DPH, čiže je prenájom od DPH oslobodený. Je mi jasné, že bude musieť vstupy koeficientovať. Lenže tu prichádzajú aj moje otázky:

1. Keďže k oslobodenému prenájmu došlo až v 4.Q a podľa par. 50 by sa mal určiť koef. odhadom a oznámiť správcovi dane, no však teraz v 4.Q už viem vyrátať konkrétny presný koeficient, ako sa postupuje v tomto prípade? Oznámim DÚ vyrátaný ročný koeficient, ktorý budem na budúci rok používať a v DP za 4.Q spravím prepočet vstupov???
2. Stále mi nie je jasné, ako je to s úpravou dane odpočítanej pri inv. majetku, keďže zmenila účel použitia inv. majetku t.j. používa technicky zhodnotenú prenajímanú nehnuteľnosť aj na dodávky služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane, ale ako som už spomínala stavebné úpravy zatiaľ neboli skolaudované už tento rok upravujem daň podľa par. 54 alebo až PO KOLAUDÁCII ???
3. Ešte k par. 50 teda ku koeficientu-zahŕňajú sa pri výpočte koeficientu do výnosov aj výnosy budúcich období z účtu 384 ???

Vopred Vám ďakujem za každučkú odpoveď. ;)
Kika69
12.01.09,08:06
Môže mi prosím niekto pomôcť? Vďaka.:)
optimistka
12.01.09,12:03
čo sa týka prdbežného koeficientu, ten ste si mali odsúhlasiť so správcom dane vtedy, keď ste začali prenajímať nehnuteľnosť neplatiteľovi
tento použiješ na prepočet v 4.Q. zároveň v 4.Q. urobíš ročný koeficient zo skutočných údajov, môžu tam byť odchýlky od predbežného koeficientu do plusu aleebo do mínusu
tento ročný koeficient budeš používať počas celého roka 2009
výnosy budúcich období sa do koeficientu neuvádzajú
nad ostatným skúsim pouvažovať
Kika69
13.01.09,08:44
čo sa týka prdbežného koeficientu, ten ste si mali odsúhlasiť so správcom dane vtedy, keď ste začali prenajímať nehnuteľnosť neplatiteľovi
tento použiješ na prepočet v 4.Q. zároveň v 4.Q. urobíš ročný koeficient zo skutočných údajov, môžu tam byť odchýlky od predbežného koeficientu do plusu aleebo do mínusu
tento ročný koeficient budeš používať počas celého roka 2009
výnosy budúcich období sa do koeficientu neuvádzajú
nad ostatným skúsim pouvažovať


Optimistka ďakujem ti za odpoveď. Čo sa týka odsúhlasenia koeficientu-odhadu so správcom dane, nehnuteľnosť sa prenajala neplatičovi v 10. mesiaci, t.j. spadá to do 4.Q a jedná sa o kvartálnych platiteľov, podľa môjho názoru je v tomto prípade zbytočné odsúhlasovať koeficient so správcom dane, vlastne ten odhadovaný koeficient sa ani nepoužije, keďže vo 4.Q sa vyráta ročný koeficient, ktorým sa prerátajú všetky vstupy.
Či je moja úvaha nesprávna?
Môžem poprosiť, či by ešte niekto napísal svoj názor, najmä na tú nezodpovedanú otázku, či použiť v tomto prípade ten par. 54 o zmene účelu použitia HIM, keďže ešte stavebné úpravy na nehnuteľnosti neboli skolaudované?