pawcek
09.01.09,06:38
Dobry den,
potrebujem poradit s vratenim automobilu do bazaru a vratenie penazi.
Asi pred troma tyzdnami som kupil auto z autobazaru. Predavajuci uviedol aj v inzerate a aj v zmluve ze ma najazdenych 183 000 km. Ked som ho vsak napojil neskorsie na pocitac zistil som ze na riadiacej jednotke je o vyse
200 000 km viac a kilometre na pocitadle boli upravene.Ja by som chcel uvedené auto vratit a odstupit od zmluvy. Zmluvu mam spisanu s autobazarom, ale autobazar nebol vlastnikom ale len sprostredkovatelom. Ked som toto oznamil autobazaru tam mi povedali ze oni uz peniaze nemaju a ze ich uz dali majitelovi. Kto je za auto zodpovedny. Ako by som mal postupovat pri vrateni auta do bazaru a teda aj vratenie penazi.
Dakujem
pawcek
11.01.09,10:23
to mi asi nik neporadi :(
Rozalka
11.01.09,10:26
Nezúfaj, v nedeľu mnohí oddychujú, posuň svoju otázku zajtra pridaním príspevku so slovkom "posúvam ..."
pawcek
12.01.09,07:33
pozeral som si aj § 579 obcianskeho zakonika, ale neviem ci sa to na to vztahuje,, posuvam
pawcek
19.01.09,14:36
posuvam
globalpartner
20.01.09,15:04
Dobry den,
potrebujem poradit s vratenim automobilu do bazaru a vratenie penazi.
Asi pred troma tyzdnami som kupil auto z autobazaru. Predavajuci uviedol aj v inzerate a aj v zmluve ze ma najazdenych 183 000 km. Ked som ho vsak napojil neskorsie na pocitac zistil som ze na riadiacej jednotke je o vyse
200 000 km viac a kilometre na pocitadle boli upravene.Ja by som chcel uvedené auto vratit a odstupit od zmluvy. Zmluvu mam spisanu s autobazarom, ale autobazar nebol vlastnikom ale len sprostredkovatelom. Ked som toto oznamil autobazaru tam mi povedali ze oni uz peniaze nemaju a ze ich uz dali majitelovi. Kto je za auto zodpovedny. Ako by som mal postupovat pri vrateni auta do bazaru a teda aj vratenie penazi.
Dakujem

Ťažko sa k tomu jednoznačne vyjadriť, lebo nemám pred sebou kúpno predajnú zmluvu ale :

1. Je dôležité zistiť akú zmluvu mali medzi sebou majiteľ auta a bazar či Zmluvu o obstaraní predaja veci podľa § 737 a nasl.ObZ kedy jednoznačne za vady na predanej veci zodpovedá bazár a ako zmluvná strana by bol uvedený on v kúpnopredajnej zmluve alebo klasiickú sprostredkovateľskú zmluvu.
2. Je tu dôvodné podozrenie so spáchania trestného činu podvodu podobný prípad bol medializovaný s úspešným koncom.
3. Je potrebné podať podnet aj na ŠOI keďže sa tu jedná o spotrebiteľškú zmluvu.

Každopádne ,avšak iba na základe týchto informácií doporučujem nasledovný postup:

1. Bezokladne oznámiť ako bazaru tak ak majiteľovi vozidla odstúpenie od zmluvy podľa §597 ods.2 keďže ste bol uvedený predávajucím do omylu, že vec má určité vlastnosti (počet nabehaných km/a toto tvrdenie sa ukáže nepravdivým. Zároveň s odstúpením vyzvať druhú stranu na prevzatie vozidla (písomne/ a vrátenie peňazíí. Zároveň mu oznámiť pre prípad , že by to omietol miesto kde bude auto trvalo odstavené (nesmiete ho ďalej používať/
V sprievodnom liste ich upozorniť aj na prípadné trestnoprávne následky.

Ďalej postupovať podľa situácie, každý aspoň trochu seriózny bazar , ktorý bol tiež podvedený bude s Vami spolupracovať, ak nie a budú robiť obštrukcie neostáva len podať trestné oznámenie na neznámeho pachateľa , podanie na ŠOI , a žalobu o neplatnosť kúpnej zmluvy, je potrebné si dať vypracovať znalecký posudok od nezávislej inštitúcie prípadne znalca.Dôkazné bremeno znášate Vy a budete sa musieť obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti vzhľadom časovej náročnosti takejto veci.
pawcek
21.01.09,04:52
no ja som uz odstupenie poslal ale zatial sa mi neozvali, do akej lehoty by sa mi mali ozvat
dakujem
globalpartner
21.01.09,09:50
no ja som uz odstupenie poslal ale zatial sa mi neozvali, do akej lehoty by sa mi mali ozvat
dakujem

Termín ste mali uviesť vo výzve na vrátenie plnenia , stále to môžte urobiť dodatočne predžalobnou upomienkou keďže na Vaše odstúpenie nereagovali napr. 10 dní od doručenia.