AlenockaS
09.01.09,08:04
V ktorom zákone je presne napísané, že faktúra sa zaúčtuje dátumom prijatia dokladu ?
mpca
09.01.09,07:25
Nie som síce účtovník ale pri DF je najdôležitejší dátum dodania tovaru/služby (daňová povinnosť).
bv_alexandra
09.01.09,08:09
Nie som síce účtovník ale pri DF je najdôležitejší dátum dodania tovaru/služby (daňová povinnosť).
Nesúhlasím
dátum prijatia faktúry je dôležitý, aby bol dodržaný zákon o účtovníctve, ktorý hovorí o tom že o účtovných dokladoch účtujeme v časovej postupnosti, tak ako nám prišli, resp. vznikli.
dátum dodania T/S je zas dôležitý z titulu zákona o DPH
Takže ja vravím že sú dôležité obidva dátumy
evina
09.01.09,08:15
V lište hľadaj si zadajte "dátum účtovného prípadu" - to je pe účely účtovníctva a "dátum daňovej povinnosti" to je pre DPH a dátum prijatia pre účely evidencie....je tu toho veľa dosť presne popísané...
alušik
09.01.09,08:36
V ktorom zákone je presne napísané, že faktúra sa zaúčtuje dátumom prijatia dokladu ?
V postupoch účtovania http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2008-a.html - konkrétne § 2

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
lubienka
19.07.10,06:00
Prosím o radu čo s dátumami:

- tovar prišiel napr.14.07. (príjem na sklad v daný deň)
- faktúra 15.07. (takto bol aj zaevidovaná)

ktorý dátum brať ako dátum prijatia - prijatie tovaru alebo dokladu ?

ďakujem, ľubi
Tweety
19.07.10,06:15
Prosím o radu čo s dátumami:

- tovar prišiel napr.14.07. (príjem na sklad v daný deň)
- faktúra 15.07. (takto bol aj zaevidovaná)

ktorý dátum brať ako dátum prijatia - prijatie tovaru alebo dokladu ?

ďakujem, ľubi
Podstatné je, či je to tuzemské, alebo zahraničné dodanie, a to si žiaľ neuviedla.
Llívia
19.07.10,06:21
Ako dátum prijatia faktúry dávam dátum, ktorý je uvedený na dodávateľskej faktúre ako "dátum vyhotovenia". Takto to uvediem aj do vnútropodnikovej smernice k účtovníctvu. Pošta ide mimo mňa, takže nemám šancu zistiť, kedy ktorá faktúra prišla, navyše ešte keď niektoré trčia aj pár týždňov na stole zodpovednej osoby, ktorá ich priraďuje k zákazkám, príp. u šéfa na stole.
lubienka
19.07.10,08:48
Skúsme to s tuzemskými :)
Podotýkam že dátum prijatia do firmy je jasný - faktúra je evidovaná vrámci registratúry. Takže ak aj trčí niekomu na stole, trčí zapísaná a zaevidovaná s pečiatkou došlo.
§ 2 postupov hovorí - dňom uskutočnenia účt. prípadu je deň splnenia dodávky... kedy je splnená? dodaním tovaru alebo dodaním všetkých vecí s tým súvisiacich.
a § končí - ...a ÚJ má k dispozícii potrebné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti - stačí len dodací list alebo týmto dovetkom čakám aj na došlú faktúru.
Tweety
19.07.10,08:55
Skúsme to s tuzemskými :)
Podotýkam že dátum prijatia do firmy je jasný - faktúra je evidovaná vrámci registratúry. Takže ak aj trčí niekomu na stole, trčí zapísaná a zaevidovaná s pečiatkou došlo.
§ 2 postupov hovorí - dňom uskutočnenia účt. prípadu je deň splnenia dodávky... kedy je splnená? dodaním tovaru alebo dodaním všetkých vecí s tým súvisiacich. Dodaním tovaru.
a § končí - ...a ÚJ má k dispozícii potrebné doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti - stačí len dodací list alebo týmto dovetkom čakám aj na došlú faktúru.
Môžeš prijať na sklad na základe dod. listu, ale do účtovníctva potrebuješ doklad o dodaní- faktúru.
lubienka
19.07.10,09:10
ďakujem.
jasné, stručné, zrozumiteľné...

a pri zahraničných vrámci EÚ sa tiež riadiš - faktúra alebo prijatie tovaru - čo nastalo skôr?
Llívia
19.07.10,10:41
Skúsme to s tuzemskými :)
Podotýkam že dátum prijatia do firmy je jasný - faktúra je evidovaná vrámci registratúry. Takže ak aj trčí niekomu na stole, trčí zapísaná a zaevidovaná s pečiatkou došlo...

Netrčí zapísaná a zaevidovaná s pečiatkou došlo, lebo takýto postup zaužívaný nebol. Trčí len tak bez všetkého. Čo teraz? Aký je dátum prijatia faktúry?
Maria3
10.08.10,13:09
Ahojte Poraďáci,
riešim podobný problém a nedrí sa mi nájsť odpoveď - akým kurzom prijmem tovar na sklad (príjemka), keď fyzicky dorazí týždeň po faktúre. Ide o dodávku z ČR, dát. vystavenia a zdan. plnenia je napr. koniec júna a tovar príde poštou začiatkom júla. Faktúru som zaevidovala kurzom zo dňa predchádzajúceho dňu vystavenia fa a tovar teraz neviem, či môžem použiť kurz ako na faktúre alebo kurz zo dňa predchádzajúceho dňu prijatia tovaru. Ak použijem 2 rôzne kurzy na tovar (fa a dodanie), čo s tým rozdielom? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Maria3
12.08.10,08:50
Viem, že sú dovolenky, ale nikto mi neporadí? Aspoň ma pls niekto nasmerujte, kde si to môžem naštudovať. Už sa tu začínam strácať. Začínam so skladmi a neviem nájst niečo prehľadné a komplexné pre účtovanie skladov spôsobom B (kurzy, rozdiely...). Vopred vďaka za pomoc.