MMMACA
09.01.09,08:46
cestovná agentúra
Dobrý deň,
som začínajúca účtovníčka a chcem sa opýtať na účtovanie v cestovnej agentúre -neplatca dph. Čo sa zahŕňa do obratu pre dph ? Robia predaj zájazdov, leteniek cestovných lístkov a vstupeniek za províziu od iných CK. a leteckých spoločností. V zákone o dph som sa dočítala, že preprava cestujucich je oslobodená od dph a v metodickom pokyne tiež, že aj provízia leteniek je oslobodená od dph. Ide to potom do obratu pre dph? Je to tak aj u cestovných lístkov?
Robia aj cestovné poistenie lieč. nákladov - tiež ide provízia do obratu?
Zákon o Dph som prečítala, ale nie je mi to jasné konkrétne, tak Vás prosím o radu...
Ďakujem
Vladimír Ozimý
09.01.09,14:01
odporúčam si preštudovať čo je obrat podľa § 4 ods. 9 zákona o DPH. Vy ako cestovná agentúra dosahujete výnos (príjem) len zo sprostredkovania. To znamená, že do obratu vám určite nebude vstupovať prijatie peňazí od klienta pre CK, ktorej túto zálohu vyplatíte. Len provízia alebo služba ktorú poskytujete vy vo vlastnom mene na vlastný účet.
MMMACA
16.01.09,06:52
Ďakujem za radu, ale mala som na mysli konkrétne § oslobodené od dane ... To znamená, že sa nezahŕňaju pre výpočet obratu na registráciu, alebo to znamená že len vtedy keď je registrovaný platiteľ tak z toho neplatí dph?
Prosím o odpoveď , aby som to pochopila
Ďakujem
uzivatel2
16.01.09,07:21
Ďakujem za radu, ale mala som na mysli konkrétne § oslobodené od dane ... To znamená, že sa nezahŕňaju pre výpočet obratu na registráciu, alebo to znamená že len vtedy keď je registrovaný platiteľ tak z toho neplatí dph?
Prosím o odpoveď , aby som to pochopila
Ďakujem
Pozri zákon o dph § 65 osobitná úprava uplatňovania dane pre CK a CA hlavne ods. 8 . Zožeň si zákon s komentárom, býva to tam rozvedené.
MMMACA
16.01.09,11:24
Ďakujem,pokúsim si to zohnať
555
26.03.09,10:34
pekny den prajem. chcela by som sa opytat na uctovanie v cestovnej agenture-platitel dph:
-na co je potrebne davat pozor vo vztahu k dph?
-co to znamena "65, ods 8 dphcka ze ak poskytujem sluzbu mimo EU alebo ciastocne na uzemi EU, sprostredkovanie predaja je oslobodene v pomernej casti?
-vie niekto uviest konkretnu modelovu situaciu s uctovanim?
dik moc.
liba2
26.03.09,12:17
pekny den prajem. chcela by som sa opytat na uctovanie v cestovnej agenture-platitel dph:
-na co je potrebne davat pozor vo vztahu k dph?
-co to znamena "65, ods 8 dphcka ze ak poskytujem sluzbu mimo EU alebo ciastocne na uzemi EU, sprostredkovanie predaja je oslobodene v pomernej casti?
-vie niekto uviest konkretnu modelovu situaciu s uctovanim?
dik moc.pred pár rokmi som robila účto CK a pamätám si, že problematika DPH tam nie je jednoduchá, preto odporúčam absolvovať (aj viackrát) školenie DPH Ing. Kováčikovej.
555
26.03.09,20:06
nikto na porade neuctuje cestovnu agenturu?
Bea16
10.06.09,06:49
Prajem krásny deň, prosím postrehli ste nejakú zmenu v roku 2009 v paragrafe 65 - cestovné kancelárie? Jedná sa mi o dodaňovanie služby vo vlastnej réžii, deledátov a delegátov- fakturantov.
Bea16
11.06.09,05:01
Neviete mi aspoň poradiť nejakú aktuálnu odbornú literatúru alebo čokoľvek ohľadom účtovania a daní cestoviek? Budem veeeeľmi vďačná.
Kristina27
11.06.09,05:12
Ja účtujem CK, riadim sa §65 zákona DPH, sme členmi aj SACKA, ktorá nám organizuje školenia a zasiela rôzne stanoviská na účtovanie, príklady. Taktiež som tu na porade našla aj Stanovisko DRSR na účt. cestoviek, je ale trochu staršie, zmenu som postrehla len § 65 ods. 10 - ak faktúrujete platiteľovi, zdaňuje sa celá čiastka na výstupe a máte nárok aj na odpočet DPH na vstupe.
Bea16
11.06.09,05:34
Ďakujem za reakciu, nejaké účtovné príklady sa dostali aj mne do ruky. Len by som ešte k tomu potrebovala aj nejakú radu, poradu, konzultáciu...
Kristina27
11.06.09,06:00
Ak som niečo konkrétne potrebovala vedieť, napr. zdanenie zálohy na zájazd ak služba ešte nie je kompletne dohodnutá a môže sa meniť, písala som dotaz na DRSR, www.drsr.sk, a prišla mi odpoveď do dvoch týždňov.
Bea16
11.06.09,06:31
a bola by to odo mňa veľká dzrosť poprosiť aby si poskytla to stanovisko?
Kristina27
11.06.09,06:32
nemám pri sebe, potom napíšem ...
Bea16
11.06.09,06:34
Ďakujem!!!
Kristina27
11.06.09,07:18
Ten pokyn sa volá: Metodický pokyn DRSR k osobitnej úprave uplatňovaniu dane pre osoby, ktoré poskytujú služby cestovného ruchu podľa zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, neviem ho vložiť, keby niekto vedel .......

DRSR mi píše na moju otázku, ak klient si zaplatí zálohu pre uskutočnením zájazdu a ešte nevie, či využije všetky služby CK /stravovanie, dopravu, výlety/, citujem:
Vznik daňovej povinnosti pri poskytovaní služieb cestovného ruchu upravuje §65 ods. 5 zákona o DPH. Na to, aby sa daň stala splatnou pri prijatí preddavku, je potrebné, aby všetky príslušné prvky udalosti, ktorou vzniká daňová povinnosť, teda budúca dodávka alebo budúce poskytnutie služieb, boli už známe, v momente vyplatenia preddavku už musia byť tovary a služby presne určené ....
Bea16
11.06.09,09:31
Ďakujem, za info. Ani ja neviem pripnúť ten met. pokyn. Ešte sa musím veľa účiť.......
Bea16
01.03.10,11:38
Prosím o pomoc,
ak cestovná agentúra obstará pre svojho klienta vstupenky na MS vo futbale je provízia za sprostredkovanie oslobodená od DPH?
Ďakujem za každú radu
Rozalka
10.04.10,19:17
Môj známy má ísť robiť delegáta pre cestovnú kanceláriu, ktorá má sídlo v inom členskom štáte. Služby delegáta bude vykonávať v ďalšom členskom štáte.

Viem, čo taký delegát robí, ale sa pýtam skúsenejších, či jeho služby spadajú do § 16 ods. 3
(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Neviem prečo, ale mám taký pocit, že by sa mal registrovať za platiteľa dane v štáte, kde bude služby delegáta vykonávať.
Aký je váš názor?