Ociviste
09.01.09,08:49
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať.Na konci roka zostali skladové zásoby z nakúpeného tovaru.Som FO živnostník a učtujem v jednoduchom účtovníctve. Moja otázka je či tieto skladové zásoby podliehaju dani z príjmov FO. Príkl. skladové zásoby sú 100.000,- Sk, teda predpokladaná daň by mala byt 19.000,- Sk. Je to správne, alebo skladové zásoby v jednoduchom učtovníctve nepodliehajú dani z príjmov.
Dakujem za odpoved.
Aknazuz
09.01.09,12:04
Dobrý deň,
skladové zásoby v jednoduchom účtovníctve nepodliehajú dani z príjmov, len vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa uvedú v kolonke zásoby v hodnote 100.000,- Sk. V podvojnom účtovníctve skladové zásoby dani príjmov FO podliehajú, účtuje sa 504A/132A = -100.000,- Sk. Píšem to pre porovnanie, tak Ťa, dúfam, nepomýlim.
Ociviste
09.01.09,14:07
Dakujem za odpoved. Velmi ste mi pomohli. Este raz vdaka.
junes
16.01.09,21:44
Mam otazku - JU, platca DPH, hl. cinnost sluzby, ked parkrat do roka nakupim 1 druh tovaru - stale ten isty pre 2 klientov, ktorym ho v nasl. mesiaci predam. Nakup tovaru davam rovno ako VoZD. Je treba viest sklad? Ak ano, pocula som o nejakom type A a type B evidencie/uctovania tovaru. Nevie mi niekto poradit o com to je?

A ak mi ostane k 31.12. nejaky tovar na sklade /cca v hodnote 1000,- Sk/, treba to riesit v uzavierkovych operaciach, kedze cely nakup davam hned do VoZD? Dik.
liba2
16.01.09,22:35
Mam otazku - JU, platca DPH, hl. cinnost sluzby, ked parkrat do roka nakupim 1 druh tovaru - stale ten isty pre 2 klientov, ktorym ho v nasl. mesiaci predam. Nakup tovaru davam rovno ako VoZD. Je treba viest sklad? Ak ano, pocula som o nejakom type A a type B evidencie/uctovania tovaru. Nevie mi niekto poradit o com to je?

A ak mi ostane k 31.12. nejaky tovar na sklade /cca v hodnote 1000,- Sk/, treba to riesit v uzavierkovych operaciach, kedze cely nakup davam hned do VoZD? Dik.Spôsob A / B účtovania majetku sa týka podvojného účtovníctva - viď Postupy účtovania.
Tovar na sklade 31.12. sa neúčtuje v závierkových operáciach, iba sa uvedie vo výkaze o majetku.
junes
17.01.09,06:34
Dakujem za odpoved
erika_H
17.01.09,18:02
Dobrý deň,
skladové zásoby v jednoduchom účtovníctve nepodliehajú dani z príjmov, len vo Výkaze o majetku a záväzkoch sa uvedú v kolonke zásoby v hodnote 100.000,- Sk. V podvojnom účtovníctve skladové zásoby dani príjmov FO podliehajú, účtuje sa 504A/132A = -100.000,- Sk. Píšem to pre porovnanie, tak Ťa, dúfam, nepomýlim.
Naozaj to je v JU take zjednodušené?
To potom môže každý podnikateľ účtujúci v JU na konci roka nakúpiť tovar a zásoby,ktoré môže predávať ďalších 5 rokov.. a bude ich zdaňovať iba z predaja..
takže keď nakúpi tovar,ktoré v podstate ani v tom momente nepotrebuje,môže si riadne upraviť a znížiť daň z príjmu..
Anja111
17.01.09,18:10
Naozaj to je v JU take zjednodušené?
To potom môže každý podnikateľ účtujúci v JU na konci roka nakúpiť tovar a zásoby,ktoré môže predávať ďalších 5 rokov.. a bude ich zdaňovať iba z predaja..
takže keď nakúpi tovar,ktoré v podstate ani v tom momente nepotrebuje,môže si riadne upraviť a znížiť daň z príjmu..
Áno, ale raz to aj tak zdaní...
erika_H
18.01.09,09:08
Áno, ale raz to aj tak zdaní...

no áno.. ale v PU sa mi to zdá také prehľadnejšie a aj reálnejšie.. keď sa preúčtujú zásoby na sklad..
latka
18.01.09,13:25
Dobrý den, chcela by som sa opýtať čo sa týka PU zásob, nejako mi vypadol učet 549 manka a škody, kam účtujem manko na sklad. zásobách zistených inventúrou - nad normu prirodz.úbytkov. dakujem
Zoltán Kovács
18.01.09,14:34
Dobrý den, chcela by som sa opýtať čo sa týka PU zásob, nejako mi vypadol učet 549 manka a škody, kam účtujem manko na sklad. zásobách zistených inventúrou - nad normu prirodz.úbytkov. dakujem

Máme účet 582. A ako ti vypadol účet 549? Nie je v účtovej osnove?
Lotarka
18.01.09,20:43
Pri inventarizácii bol zistený a vyčíslený chýbajúci tovar na sklade, čo s tým v jednoduchom účtovníctve?
Marína
18.01.09,22:37