m_miriam3
03.06.05,07:46
Ak sme prijali dohodara na dobu od 1.6.-20.6.2005 som povinná prihlasiť ho do SP?
H.B.
03.06.05,05:51
Áno,ale to ste mali urobiť už 31.5.2005.
Ala
03.06.05,05:52
Ano, už 31. mája alebo 1.6.
aka
03.06.05,06:03
Ak sme prijali dohodara na dobu od 1.6.-20.6.2005 som povinná prihlasiť ho do SP?
Určite áno, a to už 31.5.2005 faxom alebo e-mailom. Do 3 dni potvrdiť prijatie vyplneným registračným listom FO, kde som zvýraznila, že sa jedná o dohodára.
Susan
03.06.05,06:22
Ano, dohodar sa prihlasuje den pred nastupom a zaroven na prihlaske mozete vyznacit aj ukoncenie, t.j. den 20.6.2005 a tak ako sa vyssie pise, v hornom rohu napisat DOVP.
Stina
03.06.05,09:59
A čo dohodár, ktorý robí dva mesiace do roka a to napr. máj a november. Za máj som ho prihlásila aj odhlásila. V novembri urobím to isté.
Počula som , že dohodára stačí prihlásiť raz. No to sa mi nezdá . Bolo by to možné ?
Lucy
03.06.05,10:19
KAždý dohodár sa musí prihlásiť podľa toho, ako napísanú dohodu. Ak robí dvakrát za rok napr. v máji a novembri- tak sa musí prihlásiť a odhlásiť aj za máj aj za november. Ak by mal dohodu na celý rok, tak na začiatku a konci roka.
M0NIKA
03.06.05,19:47
A neviete niekto ako postupovať v prípade, že dohodu má napr. do 31.05. ale prácu ukončí až 15.06.? K akému dátumu urobiť odhlášku? Prepisovať DVP a dorábať dodatky sa mi zdá zbytočné, keď je v dohode uvedené, že zaplatené dostane až po vykonaní práce...

Volala som aj do sociálky a teta mi povedala, že sama nevie a že dohody sa aj tak ani nezačali nahrávať a že si myslí, že sa ani nikdy nahrávať nebudú... nieto ešte aj kontrolovať...

Tak by ma zaujímalo ako to vlastne je. Ja by som povedala, že podľa dohody, len či potom nevadí, keď ho odhlásim až dva týždne po jej ukončení...
alderonka
04.06.05,11:39
Kde v registri FO uvádzate, že ide o dohodára. A mám niekde zaznačiť i to, že ide napr. v mojom prípade o zamestnanca na skrátený pracovný čas a to 10 hod týždenne? Mala by som podľa Vás na to upozorniť sociálku pri registrácií takého zamestnanca? V Čechách sa pri prihlasovaní do SP posiela aj pracovná zmluva, ale čo u nás?
lenkak
04.06.05,15:04
Pri registrácii dohodára zaškrtnem okienko zamestnanec a nad toto okienko napíšem: "Dohoda".
Pri skrátenom úväzku som zatiaľ nič neoznačovala, prihlásila som ho ako zamestnanca.
Paula
04.06.05,15:22
U nás sa už nedáva s prihláškou pracovná zmluva. (Bolo kedysi...). :)
Richard
05.06.05,12:18
A neviete niekto ako postupovať v prípade, že dohodu má napr. do 31.05. ale prácu ukončí až 15.06.? K akému dátumu urobiť odhlášku? Prepisovať DVP a dorábať dodatky sa mi zdá zbytočné, keď je v dohode uvedené, že zaplatené dostane až po vykonaní práce...

Volala som aj do sociálky a teta mi povedala, že sama nevie a že dohody sa aj tak ani nezačali nahrávať a že si myslí, že sa ani nikdy nahrávať nebudú... nieto ešte aj kontrolovať...

Tak by ma zaujímalo ako to vlastne je. Ja by som povedala, že podľa dohody, len či potom nevadí, keď ho odhlásim až dva týždne po jej ukončení...
Dohoda o vykonaní práce má byť od... do.... Ak bude pracovať do 15.06. a dohodu má iba do 31.05. tak potom to podľa môjho názoru nie je správne. Iné by bolo keby odovzdal prácu napr. 15.06., hoci by pracoval na tom iba do 31.05.
Dohodu by si mala mať na celé obdobie a tak ho aj prihlásiť/odhlásiť.
M0NIKA
05.06.05,19:57
Dohoda o vykonaní práce má byť od... do.... Ak bude pracovať do 15.06. a dohodu má iba do 31.05. tak potom to podľa môjho názoru nie je správne. Iné by bolo keby odovzdal prácu napr. 15.06., hoci by pracoval na tom iba do 31.05.
Dohodu by si mala mať na celé obdobie a tak ho aj prihlásiť/odhlásiť.To si myslím aj ja, ale problém je v tom, že dohodári píšu posudky na knihy. Keď aj odhadneme ako dlho im to bude trvať, nikto nemá páku na to, aby - keď to nestihnú - to z nich vymámil načas. Niektorí sú proste takí... A keď budú mať termín neskôr, tak ho aj tak nestihnú...
V dohode majú napísané, že zaplatené dostanú až po vykonaní a odovzdaní práce, takže ja sa to dozviem až vtedy, keď prácu odovzdajú.
Čo je teda menšie zlo: keď ich odhlásim podľa dohody (hoci prácu neodovzdali) alebo keď reálne ukončia prácu neskôr?
Opravovať dohodu je nereálne, pretože niekedy trvá dosť dlho podpísanie tej "pôvodnej"... (Ak to nie sú Bratislavačania)
Alebo existuje aj iný spôsob ako to vyriešiť?
evae
07.06.05,08:02
viem, ze na tuto temu tu uz bola rozsiahla konverzacia, ale v piatok som bola na SP a pani mi povedala, ze pokial mam predpoklad, ze niekto mi odrobi maj a zrejme ho zoberiem na dohodu aj, povedzme, v novembri, tak mam dat prihlasku od maja a nechat ju platit cely rok, iba do vykazov dam do mesiacov kedy nerobi ten dotycny dohodar 0,- VZ. vraj kto by to nahraval. ale dohoda by nemala byt uzavreta takto, ci moze? co vy na to?
Bionda
07.06.05,08:46
súhlas s evae
Denda
07.06.05,09:01
Ano, dohodar sa prihlasuje den pred nastupom a zaroven na prihlaske mozete vyznacit aj ukoncenie, t.j. den 20.6.2005 a tak ako sa vyssie pise, v hornom rohu napisat DOVP.
Dnes som sa dozvedela na pobočke SP pikošku. Vraj tak to nahláseného dohodára neuznali pri kontrole inšpektorátu práce ako splnenú oznamovaciu povinnosť z dôvodu nejasnosti vypisaného formulára.

Tak ma napadlo, nezišlo by sa na porade rozbehnúť tému: "Nevadí ,nevadí.... "http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Tento príspevok prosím berte ako reakciu na už niekedy nepochopiteľné dôvody našich úradníkov pri "dôslednom" vykonávaní svojej práce. Čo nemám na papieri nemôžem mať v hlave.
To Endrju : Einstein večne živí...... alebo, že by ten vesmír?
evae
07.06.05,09:04
Dnes som sa dozvedela na pobočke SP pikošku. Vraj tak to nahláseného dohodára neuznali pri kontrole inšpektorátu práce ako splnenú oznamovaciu povinnosť z dôvodu nejasnosti vypisaného formulára.

Tak ma napadlo, nezišlo by sa na porade rozbehnúť tému: "Nevadí ,nevadí.... "no ved ja som tej pani tiez hovorila, ze to asi nie je spravne, aby som mala niekoho prihlaseneho cely rok, pretoze tak sa kryjem pred uradmi, ze je nahlaseny a mozem ho mat nacierno, pretoze mu dam nulovy vymeriavaci a tym padom mam 0,- UP. ona, ze to sa vsetko sledovat neda a kto to ma vsetko registrovat. tak co mam robit? mam pripravit dve dohody a neviem ako mam teraz posupovat, pretoze mam na SP ZBLBLI :mad:
mali by sme dat nejaky link, nevadi, nevadi a sarkasticky pisat co vsetko nam "nevadi" :D
Denda
07.06.05,10:31
V dohode majú napísané, že zaplatené dostanú až po vykonaní a odovzdaní práce, takže ja sa to dozviem až vtedy, keď prácu odovzdajú.
Čo je teda menšie zlo: keď ich odhlásim podľa dohody (hoci prácu neodovzdali) alebo keď reálne ukončia prácu neskôr?
Opravovať dohodu je nereálne, pretože niekedy trvá dosť dlho podpísanie tej "pôvodnej"... (Ak to nie sú Bratislavačania)
Alebo existuje aj iný spôsob ako to vyriešiť?Dohoda o vykonaní práce má mať okrem toho čo za to aj presne vymedzenú dobu, do kedy sa má úloha vykonať. Zákonník práce hovorí o tom, že v prípade nedodržania dohodnutej doby môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť alebo mu môže znížiť odmenu ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
V tvojom prípade radím upozorniť zamestnancov na dodržiavanie termínov v zmluve alebo zmeniť typ zmluvného vzťahu.
Darana
07.06.05,11:54
To si myslím aj ja, ale problém je v tom, že dohodári píšu posudky na knihy. Keď aj odhadneme ako dlho im to bude trvať, nikto nemá páku na to, aby - keď to nestihnú - to z nich vymámil načas. Niektorí sú proste takí... A keď budú mať termín neskôr, tak ho aj tak nestihnú...
V dohode majú napísané, že zaplatené dostanú až po vykonaní a odovzdaní práce, takže ja sa to dozviem až vtedy, keď prácu odovzdajú.
Čo je teda menšie zlo: keď ich odhlásim podľa dohody (hoci prácu neodovzdali) alebo keď reálne ukončia prácu neskôr?
Opravovať dohodu je nereálne, pretože niekedy trvá dosť dlho podpísanie tej "pôvodnej"... (Ak to nie sú Bratislavačania)
Alebo existuje aj iný spôsob ako to vyriešiť?
Nie dohodu opraviť, ale jednoducho sa obojstranne dohodnúť o predĺžení doby vykonávanej práce. Samozrejme túto dohodu o zmene dohody treba dať podpísať aj zamestnancovi. A potom ho následne odhlásiš s dátumom, na ktorom ste sa dohodli v dohode o zmene ...
ilona
07.06.05,12:03
Ako je to sprihlasovaním dohodára,keď pracuje napr.každý druhý,alebo tretí deň a odpracuje v mesiaci napr.40 hodín.Stačí keď ho prihlásim na celý mesiac,alebo to musím robiť každý deň.Napíšte ako to praktizujete.
Darana
07.06.05,12:03
Dnes som sa dozvedela na pobočke SP pikošku. Vraj tak to nahláseného dohodára neuznali pri kontrole inšpektorátu práce ako splnenú oznamovaciu povinnosť z dôvodu nejasnosti vypisaného formulára.

Samozrejme je to nesprávne tlačivo - takto sa to v žiadnom prípade nemôže urobiť. Zároveň ho prihlásiť aj odhlásiť aj tak nedáva zmysel. Veď keď ho berieš tak predsa ešte nevieš či ti tú prácu skutočne aj odrobí, alebo budeš musieť prihlásenie zrušiť. A potom čo zaškrtneš hore "prihláška" alebo "odhláška" oboje predsa nemôžeš. Takže v tomto prípade sa Inšpektorátu vôbec nečudujem...
Denda
07.06.05,13:02
Samozrejme je to nesprávne tlačivo - takto sa to v žiadnom prípade nemôže urobiť. Zároveň ho prihlásiť aj odhlásiť aj tak nedáva zmysel. Veď keď ho berieš tak predsa ešte nevieš či ti tú prácu skutočne aj odrobí, alebo budeš musieť prihlásenie zrušiť. A potom čo zaškrtneš hore "prihláška" alebo "odhláška" oboje predsa nemôžeš. Takže v tomto prípade sa Inšpektorátu vôbec nečudujem...
Však to nebol ani môj výmysel. Je to postup akceptovaný Sociálnou poisťovňou pobočka BB a myslím si, že ak si zamestnávateľ splní všetky povinnosti prihlášok a odhlášok, neviem, či úrad BOZP má dostatok pák na to, aby sa mu nepáčili prihlášky podľa zákona o Sociálnej poisťovni (a v zmysle ich usmernení). Úrad BOZP by si to ako orgán štátnej správy mal vydiskutovať s poisťovňou a nie so zamestnancom.
Takže to, čo ty uvádzaš, že sa v žiadnom prípade, je pre niekoho postupom podľa usmernenia SP (aj s ich pečiatkou).
Ostatné je vecou DOVP a to, či zamestnanca môžem rovno odhlásiť, záleží na type dohodnutej práce, lebo (a to musí uznať každý) - dohodnutá úloha môže byť veľmi rôznorodá. U niektorej viem odhadnúť presne, kedy skončí (v tom prípade nevidím problém v jednorázovom potvrdení prihlášky aj odhlášky), u niektorej sa to nedá - vtedy je potrebné iné riešenie.
Zuziana
07.06.05,14:40
Je v tom dobrý chaos. Sp by sa mala najprvrozhodnúť, čo od nás vlastne chce. Prihlásiť zamestnanca alebo dohodára deň predtým ako nám má nastúpiť do práce, potom nám nenastúpi, tak ho zase odhlasujeme. Nech spracovávajú. Celé je to nelogické.
Darana
08.06.05,06:15
Však to nebol ani môj výmysel. Je to postup akceptovaný Sociálnou poisťovňou pobočka BB a myslím si, že ak si zamestnávateľ splní všetky povinnosti prihlášok a odhlášok, neviem, či úrad BOZP má dostatok pák na to, aby sa mu nepáčili prihlášky podľa zákona o Sociálnej poisťovni (a v zmysle ich usmernení). Úrad BOZP by si to ako orgán štátnej správy mal vydiskutovať s poisťovňou a nie so zamestnancom.
Takže to, čo ty uvádzaš, že sa v žiadnom prípade, je pre niekoho postupom podľa usmernenia SP (aj s ich pečiatkou).
Ostatné je vecou DOVP a to, či zamestnanca môžem rovno odhlásiť, záleží na type dohodnutej práce, lebo (a to musí uznať každý) - dohodnutá úloha môže byť veľmi rôznorodá. U niektorej viem odhadnúť presne, kedy skončí (v tom prípade nevidím problém v jednorázovom potvrdení prihlášky aj odhlášky), u niektorej sa to nedá - vtedy je potrebné iné riešenie.
Len toľko som sa ti snažila naznačiť, že ty nevieš či sa ti zamestnanec nevybodne a vôbec sa nedostaví na výkon práce - potom budeš musieť zrušiť prihlásenie .... takže sa mi zdá nelogické že ho rovno odhlásiš a ani nevieš či vôbec príde niečo odrobiť.

A čo sa týka toho čo uvádzaš "postup akceptovaný" SP to znamená čo? Lebo v LC napríklad absolútne nijakú ženu za okienkom nezaujíma či máš prihlášku vypísanú správne alebo nie (niekedy sa to ani nedá z ich strany skontrolovať).
evae
08.06.05,07:02
a ako to robite vy, ked sa vam opakuju dohody? nechavate ich platit cely rok, alebo zakzadym, ked vystavujete novu, tak prihlasujete a odhlasujete? ide mi o to, ze mam kazde dva mesiace na dva dni grafika a da mi dokopy veci, ohladom webu, vizitiek atd atd... a bude sa to opakovat cely rok, dokopy mozno stravi 10 dni... pani na SP mi povedala, ze ho mam prihlasit a odhlasit ku 31.12. ale to je podla mna blbost, ved ja zakazdym robim dohodu a nie vzdy je ta praca rovnaka... :eek: :confused:
Sebo
08.06.05,08:35
Dobrý deň! Chcela by som sa pripojiť k tejto téme, totiž aj ja mám s DoVP nejaké nejasnosti. Pri prihlasovaní zamestnanca na dohodu som na tlačivo neuviedla "Dohoda o vykonaní práce", len som označila prihlášku na úrazové poistenie. Je pokyn na označenie "Dohoda o vyk.práce" v nejakej metodike o vyplňovaní tlačív SP, alebo v zákone? Totiž pani v SP ma upozornila na toto značenie len teraz, keď som "dohodára" odhlásila z poistenia. Mám napísať pre SP hlásenie, že zamestnanec bol na dohodu a nejak sa ospravedlniť neznalosťou povinností?! Ďakujem za odpoveď!
Darana
08.06.05,08:50
a ako to robite vy, ked sa vam opakuju dohody? nechavate ich platit cely rok, alebo zakzadym, ked vystavujete novu, tak prihlasujete a odhlasujete? ide mi o to, ze mam kazde dva mesiace na dva dni grafika a da mi dokopy veci, ohladom webu, vizitiek atd atd... a bude sa to opakovat cely rok, dokopy mozno stravi 10 dni... pani na SP mi povedala, ze ho mam prihlasit a odhlasit ku 31.12. ale to je podla mna blbost, ved ja zakazdym robim dohodu a nie vzdy je ta praca rovnaka... :eek: :confused:
Ak ty tú dohodu uzatváraš neustále po celý rok s tým istým človekom napr. jednu ukončíš 31.05.2005 a druhú uzatvoríš od 01.06.2005 tak ho vôbec nemusíš prihlasovať a odhlasovať lebo poistenie nie je prerušené a trvá...
Darana
08.06.05,08:54
Dobrý deň! Chcela by som sa pripojiť k tejto téme, totiž aj ja mám s DoVP nejaké nejasnosti. Pri prihlasovaní zamestnanca na dohodu som na tlačivo neuviedla "Dohoda o vykonaní práce", len som označila prihlášku na úrazové poistenie. Je pokyn na označenie "Dohoda o vyk.práce" v nejakej metodike o vyplňovaní tlačív SP, alebo v zákone? Totiž pani v SP ma upozornila na toto značenie len teraz, keď som "dohodára" odhlásila z poistenia. Mám napísať pre SP hlásenie, že zamestnanec bol na dohodu a nejak sa ospravedlniť neznalosťou povinností?! Ďakujem za odpoveď!
Mňa na to upozornila tiež len známa čo robí v SP. Tie tlačivá vôbec nie sú stavané na túto možnosť a preto si myslím, že by nás za to nemuseli postihovať. Ja som tiež na jedno zabudla naznačiť, že ide o DoVP ale nerobím si z toho ťažkú hlavu - veď na mesačnom výkaze to vidia, nie?
comex
09.11.05,09:54
Súhlasím s tebou, aka. Ja viem, že sa to dá aj cez sms, čísla zistíš na pobočke SP.

Kati