jemnostka
09.01.09,09:25
Ahojte Poraďáci,
Poprosila by som o radu..........Som živnostníčka a vychádza mi za rok 2008 dosť vysoká daň. Potrebovala by som znížiť daňový základ. Nemám vlastnú kanceláriu, ale časť prác vykonávam doma, teda kde mám sídlo podnikania. Môžem si uplatniť do nákladov aj časť energií a napr. aj časť nákladov na pevnú linku? Ak áno, aký doklad na to potrebujem? Za Vaše názory vopred ďakujem a privítam aj iné postrehy na zníženie zakladu dane. Účtujem v JU.
Leila2006
09.01.09,08:38
Neviem to teraz nájsť, ale niekto tu raz pripol stanovisko, alebo odpoveď DRSR, že práve v takomto prípade je možno uplatniť aj energie pomernou časťou, bohužiaľ, hľadám to márne. Nemáte to niekto? Sú okolo toho polemiky, ale tu som to videla čierne na bielom, že je to podľa drsr možné.
ekopo
09.01.09,09:09
Ano bola tu niekde pripojená odpoveď z DRSR ohľadne uplatnenia výdavkov na domácej adrese. Tiež som ju nevedel nájsť, ale vo všeobecnosti je možné dať určite do výdavkov napr. stôl, stoličku, PC, regále, skrinku....S energiami je to určite problematickejšie, tie by som nedával do výdavkov ani v alikvótnej čiastke., hlavne ak nebola vyňatá plocha na podnikanie. Ani v tom prípade ak by odpoveď z DRSR bola viac menej v tomto smere kladná. Je to len odpoveď bez podpisu, môže poslúžiť ako návod. Myslím si že ak by sa aj časť výdavkov za energie v byte účtovala ako výdavok, určite to nemá výrazný vplyv na daňový základ. Dokazovanie výdavku by bolo vždy diskutabilné. Tu sú nejaké témy:

http://www.porada.sk/t80059-zivnostnik-pracuje-aj-doma-moze-si-dat-cast-najmu-energie-atd-do-nakladov.html
http://www.porada.sk/t70799-podnikanie-doma-co-si-mozno-uplatnit-do-nakladov.html
Leila2006
09.01.09,09:25
Myslím si že ak by sa aj časť výdavkov za energie v byte účtovala ako výdavok, určite to nemá výrazný vplyv na daňový základ.
No, pri kancelárii v RD môže ísť o celkom zaujímavé sumy pri cenách za energie v dnešnej dobe. A išlo mi hlavne o to, že už DRSR (aspoň podľa tej odpovede) prestalo podmieňovať uznanie takýchto výdavkov vyňatím z bytového fondu.
Zita5
09.01.09,09:29
ekopo
09.01.09,10:41
No, pri kancelárii v RD môže ísť o celkom zaujímavé sumy pri cenách za energie v dnešnej dobe.
Ak počítame s mesačnou úhradou za kúrenie + el. energiu mesačne 200-,€
(v chladných oblastiach to môže byť viac), pri rozlohe bytu 100 m2 vyčleníme 1/5 na podnikanie (čo je až až), tak ročná "spotreba" , čiže možný výdavok ,vyjde celkom na 480,-€ , čím sa "usporí" na dani z príjmu 91,20 €, čo podľa mňa až taká zaújmavá suma nie je (pre niekoho je..) s ohľadom na fakt, že tieto výdavky musím obhájiť, a v prípade neobhájenia riskujem aj pokutu..atď. § 19 zákona o dani z príjmu totiž hovorí o preukázaných výdavkoch. Je možné napr. preukázať spotrebu PC, stolnú lampu pri určitom časovom úseku. Ak by sme ale išli k dokonalosti, tak by sa musela evidovať "odpracovaná" doba. Vtedy by som uvažoval o vykázaní takýchto výdavkov. A museli by byť samozrejme zaplatené. S vykázaním kúrenia by to bolo určite ešte problematickejšie. V odpovedi z DRSR nie je priamo zmienka o spotrebovaných energiách. Len o DHM, ktorý som už aj ja spomenul. Ohľadom pevnej linky, ktorá nie je zavedená na ICO som tu už tiež na Porade písal. Výdavok doložiť výpisom z hovorov, žiadne %. Opäť platí preukaznosť výdavku. Pri linke na ICO nie je problém. Ale na margo celého: po ukončení roka je dosť neskoro dumať nad výdavkami. Tými sa treba zaoberať v priebehu účtovného obdobia.
M77
20.02.09,10:27
Dobrý deň.
SZČO má predjňu v jednej izbe svojho domu. Túto izbu vyňal z bytového fondu. Môže dať do nákladov výdavky na rekonštrukciu tejto izby (napr. obkladačky)? Keď áno môže si uplatniť DPH z týchto výdavkov? Vedie JÚ. Naozaj to kúpil do tejto izby ale je to asi ťažké dokázať v budúcnosti pri daňovej kontrole. Prosím o Váš názor.