Nataša
03.06.05,07:57
Chystáme sa do Grécka a asi by som si mala vybaviť formulár E111. Prosím niekoho kto by mi vedel poradiť: čo k vybaveniu potrebujem, urobia mi ho v poisťovni na počkanie? Potrebujem i komerčné poistenie?
Jana Acsová
03.06.05,06:10
Asi nepotrebuješ nič. Môj syn má 16 rokov a vybavil si to sám - (ani mi o tom nepovedal). Stále nosí zo sebou OP a preukaz poistenca. Takže určite to nebolo hrozné. Choď na pobočku. (Netuším ako ju môj syn našiel.)

Teda ak hovoríme o dovolenke ... dúfam, že to som dobre pochopila.
viktoria
03.06.05,06:20
Potrebuješ len OP, a urobia to na počkanie.
Katty
03.06.05,06:28
a platí sa volačo?
Aňuška
03.06.05,06:31
VšZP dáva možnosť si požiadať o formulár aj cez internet.
Pozrite si na www.vszp.sk (http://www.vszp.sk). Na e-mailovú adresu vám oznámia,
že formulár je pripravený a potom si ho idete na pobočku len vyzdvihnúť.
Palino
03.06.05,06:39
V poisťovni Dôvera to tiež robia na počkanie a neplatilo sa nič. Teraz neviem.
Ja si platím vždy aj komerčné poistenie (mám medzinárodnú kartu EURO/26), lebo ak by sa stalo, že by som musel pri ošetrení niečo doplácať, tak poisťovňa UNION mi peniaze vráti po návrate domov.
viktoria
03.06.05,06:42
Nič sa neplatí, a vystavenie formulára trva cca 5 min. Platnosť formulára je odo dňa vystavenia do konca roka. Formulár vám zabezpečí bezplatné ošetrenie u zmluvných lekárov. Avšak bezplatné neznamená že nič neplatíte. V rôznych krajinách sú rôzne podmienky.napr. v Tal. sa platí ako u nas 20,- korunový poplatok cca 1500,- Sk. Preto odporúčam si uzavrieť aj komerčné poistenie.
Janca
03.06.05,07:03
Nič to nestoji, stačí OP a v tomto teple len čakať v rade, ak sa náhodou vytvori. Uvítala by som skôr to vybavenie cez e-mail, ale na druhej strane, ktovie, či Vám ho dajú prednostne. Keď tam budem musieť vystáť aj tak radu, tak tých 5 min., čo to nahodí a vytlačí už vydržím. Ja si ho idem obnoviť, lebo starý mi už neplatí, hoci idem len do Bulharska letecky, ale čo keď spadneme nad nejakým štátom EU ? Aby ma bolo za čo zlepiť.
ZuzulkaB
03.06.05,12:01
VšZP dáva možnosť si požiadať o formulár aj cez internet.
Pozrite si na www.vszp.sk (http://www.vszp.sk). Na e-mailovú adresu vám oznámia,
že formulár je pripravený a potom si ho idete na pobočku len vyzdvihnúť. Straaaaaaaaaaaaaašne prehľadná stránka, musím podotknúť...
Viki
04.06.05,18:45
Ja by som si určite vybavila aj komerčné poistenie.... keď si zoberieš, že dovolenka sa Ti predraží na 10 dní max. o 350 Sk/osobu -v UNION, tak asi nie je čo riešiť :)
E111 platí len na bežné ošetrenie u štátneho lekára -a taký nemusí byť stále nablízku. Tak si spočítaj ten čas, náklady a nervy na jeho hľadanie.

Prajem Ti aby si na dovolenke nemusela využiť žiadne poistenie... :)
M0NIKA
04.06.05,18:59
Nataša,

tu je moja osobná skúsenosť:
v Dôvere mi E 111 vystavili na počkanie a bezplatne, ale...
na dovolenku takisto odporúčam aj cestovné poistenie o.i. preto, lebo nám sa stalo, že vtedy nášmu 3,5 ročnému synovi vybrali v Tunise slepé črevo. Operácia za cca 60-tisíc. Nie som si istá, či by to E 111 pokryla...
Okrem toho nám poisťovňa preplatila náš pobyt v nemocnici s ním, lieky, ošetrenie a ešte aj pokazenú dovolenku, lebo sme boli v nemocnici viac ako 5 dní. Takže pri tej smole... aj toto poteší. Dokonca mi povedali, že keby som do poisťovne volala nie za svoje, ale nechala si vystaviť účet za telefón, preplatili by aj to. Denne volali a zisťovali ako sa Robko má... bolo to milé.
Boli sme v súkromnej nemocnici, mali sme dvojlôžkovú izbu s kúpeľňou a TV sami pre seba, lekári v pohode a všetok sterilný materiál rozbaľovali priamo nad jeho posteľou... Hotelový lekár nás svojím autom odviezol do nemocnice, cestou vybavil, aby bola pripravená izba a nevypytoval sa na "preukaz poistenca" :) V nemocnici nás už čakali a potom nastali "fukoty".
Kto vie, ako by to bolo bez poistenia...
Magma
06.06.05,04:08
Potrebujem vybaviť poistenie liečebných nákladov v komerčnej poisťovni pre pobyt v europskej krajine, ktorá však nie je členom EÚ, na dobu 2-3 mesiace. Máte niekto skúsenosti?, prosím poraďte! Po zbežnom prezeraní produktov mám totiž taký dojem že tieto poistenia sa vybavujú iba na 30 dní!
viktoria
06.06.05,04:42
V Uniqe sa dá poistit aj na rok.
Bubika
06.06.05,05:50
Ano, vo viacerych poistovniach je mozne poistenie na cely rok, dokonca niektore banky ponukaju spolu s bankovou kartou i poistenie (aspon v nasej firme to tak mame). Samozrejme za poplatok. Tu uz si len treba porovnat, ako to je financne vyhodnejsie. Bohuzial neviem, ci je to mozne ku kazdemu druhu karty.
A k formularu E111 asi tolko, ziadajte ho vystavit na 6 mesiacov, aby v pripade dalsej necakanej dovolenky :O) ste nemuseli utekat do poistovne znova.
Magma
06.06.05,05:57
Celoročné poistenie je zavádzajúce, lebo napr. v Unione sa dá poistiť celoročne, ale 1 cesta nesmie trvať dlhšie ako 30 dní, v Uniqe 37 dní. A ja potrebujem pre dlhší jednorazový pobyt...
M0NIKA
06.06.05,18:41
Celoročné poistenie je zavádzajúce, lebo napr. v Unione sa dá poistiť celoročne, ale 1 cesta nesmie trvať dlhšie ako 30 dní, v Uniqe 37 dní. A ja potrebujem pre dlhší jednorazový pobyt...Teraz nechcem robiť reklamu, ale ak máš vek po 26 alebo si učiteľ/ka môžeš využiť karty EURO 26 alebo GO 26. Tam sa, myslím, dá zaplatiť aj celoročné poistenie v hodnote cca 250,- Sk. Karta stojí tiež tak nejako...
Medvedíková
17.06.05,04:18
Tiež som čítala v dennej tlači, že formulár E 111 platí len u štátnych lekárov a v štátnych zdravotníckych zariadeniach, lenže v Grecku je drvivá väčšina lekárov súkromných, takže bez komerčného poistenia by som nešla. Upozorňujem ešte, že ak má niekto chronické ochorenie a berie pravidelne lieky, sú problémy aj pri komerčnom poistení pri tejto diagnóze. Takže všetky lieky, ktoré pacient pravidelne užíva nech má so sebou.
Jozef Mihál
17.06.05,05:11
Nejde mi do hlavy, ako svoje zdravotné poistenie potom riešia samotní Gréci, keď sú tam samí súkromní lekári - to všetci platia na drevo alebo všetci Gréci majú komerčné poistenie? Alebo lekára nepotrebujú?
Medvedíková
17.06.05,05:57
Je to presne tak isto ako aj u nás. Sú súkromní a štátni. Pacienti chodia k tomu lekárovi, ktorého si zvolia. Preukaz pacienta E 111 zaručuje v zahraničí ošetrenie len v rozsahu úkonov zachraňujúcich život, všetko ostatné je mimo.To znamená, že ak Vás začne bolieť zub, je to nadštandard, zlomeninu riešiť musia. Rozsah a podmienky sú dohodnuté v rámci EÚ. Pracujem v zdravotníckom zariadení, takže som sa bola spýtať, ako to vlastne je. Štátny lekár a zariadenie ošetriť M U S Í a súkromný M O Ž E. Takisto ako aj u nás. Ozvala som sa preto, lebo som čítala v nejakej príručke o dovolenke, že v Grécku na pobreží je väčšiná lekárov súkromných. Dúfam, že sa tomu dá rozumieť.Pri formuláci E 111 pacient musí zaplatiť spoluúčasť/ako aj u nás niektoré úkony platí pacient sám/. Túto čiastku mu naša zdravotná poisťovňa nezaplatí ale komerčná preplatí všetko. Samozrejme, že si treba vyžiadať doklad.Takže podľa mňa na dovolenku bez komerčného poistenia ani na krok /v podstate potom E 111 by mala byť bezpredmetná, ale do toho až tak ďaleko nevidím - to by vedeli posúdiť pracovníci zdravotných a komerčných poisťovní/.
Socha
08.07.05,08:39
Presne to by som rada vedela, či je potrebný vôbec ten formulár E111. Ideme o týždeň na dovolenku do Grécka a cestovka nám automaticky uzavrela aj poistenie, ktoré zahŕňa aj poistenie liečebných nákladov v zahraničí do výšky 80.000 EUR. Tak teraz neviem, či je vôbec ešte nutné sa terigať do zdravotnej poisťovne kvôli tomu formuláru. Mám to trochu od ruky a vôbec sa mi tam nechce.
Dada
08.07.05,09:38
To by aj mňa zaujímalo, či je to vôbec nutné (tá E111), alebo stačí to poistenie, ktoré je v cene zájazdu.
Jozef Mihál
08.07.05,09:49
Hm, ja by som na Vašom mieste otázku otočil:
Je nutné platiť cestovke nejaké cestovné poistenie, keď stačí E111?

Ak pôjdem do Tatier, tiež si nebudem vybavovať cestovné poistenie. Mám preukaz poistenca platný v celej SR.
dacascoss
11.07.05,16:15
- pred akýmkoľvek vycestovaním do iného členského štátu EÚ (a Islandu, Lichtenštajnska a Nórska) hoci len na deň, sa obráťte na vašu zdravotnú poisťovňu, ktorá vám vystaví formulár E111. Ten slúži na preukázanie nároku na zdravotnú starostlivosť, ak to bude potrebné. Vydáva sa na počkanie a BEZPLATNE.

- v prípade potreby poskytnutia zdravotnej starostlivosti v EÚ odporúčam navštíviť také zdravotnícke zariadenia, ktoré sú napojené na tzv. verejný systém. Informáciu o nich vám podajú miestne zdravotné poisťovne alebo príslušné úrady. Ak tak nevykonáte, rátajte s platbou v hotovosti.

- pokiaľ musíte zaplatiť za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v hotovosti, máte po predložení originálnych dokladov nárok na refundáciu vynaložených nákladov vo svojej slovenskej zdravotnej poisťovni
(Za istých podmienok až do výšky ceny zdravotnej starostlivosti platnej v štáte, kde bola zdravotná starostlivosť poskytnutá).

- Ak ste však museli uhradiť spoluúčasť ( v štátoch EÚ je na naše pomery dosť vysoká), táto vám zdravotnou poisťovňou refundovaná nebude. Preto sa doporučuje aj komerčné pripoistenie



PETER
bepo
11.07.05,16:45
Kto chce vycestovať na dlhšiu dobu tak najvýhodnejšie je mať firemnú kreditnú kartu VISA z TB-je tam celoročné poistenie.Celoročné znamená že môžete byť celý rok v zahraničí bez návratu na SK.Osobne si myslím že v rámci EU je komerčné pripoistenie zbytočné a určite nie je povinné.Iba cestovky majú z toho províziu a tak nabulíkajú somariny.Poistenie v rámci EU by malo fungovať tak že napr. v Grécku mu slovenská ZP zaplatí toľko isto koľko by platila grécka ZP a nie koľko to stojí na Slovensku.Ale najlepšie je neskúšať experimenty podobného typu.
dacascoss
11.07.05,18:37
Osobne si myslím že v rámci EU je komerčné pripoistenie zbytočné a určite nie je povinné.Iba cestovky majú z toho províziu a tak nabulíkajú somariny.Poistenie v rámci EU by malo fungovať tak že napr. v Grécku mu slovenská ZP zaplatí toľko isto koľko by platila grécka ZP a nie koľko to stojí na Slovensku.
- v rámci EÚ je komerčné poistenie dobré na to, aby komerčná poistka preplatila pripadnú spoluúčasť, ktorá je v EÚ vyšia ako na Slovensku
dacascoss
11.07.05,18:41
inak, ak nestihnete vybaviť formulár E111, tak sa dá vystaviť aj dodatočne, ak sa náááhodou niečo zlé stane, ale je s tým menej roboty, ak to má človek pri sebe
ANNA
25.07.05,10:40
E111 platí aj v iných štátoch EÚ, ale mňa by aj tak zaujímalo, ako si ho vôbec dotyční preložia, keď je iba s Sk. To akože budú veriť môjmu prekladu? Keď takéto tlačivo existuje pre všetky krajiny EÚ nemalo by byť aj v inom - svetovom jazyku?