chrobák
09.01.09,10:40
Dobrý deň, my o stavbe ešte len uvažujeme, no verím, že je som sa trafil do oblasti. :o Radi by sme kúpili obecný pozemok - je klasifikovaný ako obecný, zastupiteľstvo nám odpredaj odkleplo. Vyzvali nás ale, aby sme prišli s návrhom zmluvy, oni sa k nemu vyjadria. Nevidím za tým špekulantsvo, skôr si len chcú uľahčiť prácu. Skúšal som web, ale žiadny vzor kúpnej zmluvy na obecný pozemok som nenašiel. Neviete niekto o nejakom? Taktiež budem vďačný za rady, na čo si dať pri kúpe obecného pozemku pozor (infraškturúra, ďalšie skryté poplatky, inžinierske siete....). Vopred vďaka
marko182
09.01.09,10:39
Ja osobne by som sa na nejaku "vzorovu" kupnu zmluvu urcite nespoliehal. Dal by som ju vypracovat nejakemu pravnikovi. Sice Vas to bude nieco stat, ale urcite by som tie peniaze obetoval a vyhol sa problemom v buducnosti.
Pozemok nie je nieco, co sa kupuje kazdy druhy den a lacne to tiez urcite nebude. Taktiez si myslim, ze pokial nebude zmluva v poriadku, tak budete mat aj problem so zapisom do katastra.
geodet123
09.01.09,19:27
Najlepšie je obrátiť sa na právnika, alebo aspoň nejakého známeho, ktorý sa obšmietal okolo katastra.

Ja som našiel toto (zmluva aj návrh na vklad):

vaza.sk/Vzory/Ob%E8iansk%E9_pr%E1vo/K%FApna_zmluva_o_prevode_vlastn%EDctva_k_nehnute%B Enosti/

vaza.sk/Vzory/Spr%E1vne_pr%E1vo/N%E1vrh_na_vklad_do_katastra_nehnute%BEnost%ED.htm l

Vyzerá to byť v poriadku, ale skontroluj si to podľa katastrálneho zákona (162/1995 zb.z. §22 a ďalej, najmä § 30) a vyhlášky (79/1996 zb.z. § 36 a ďalej, najmä § 36b). A nezabudni, že obec nemá adresu a rodné číslo, ale IČO a sídlo ;)

A na záver ešte jedna dobrá rada, obráť sa na právnika ;)
sarasara
09.01.09,20:58
Zmluva na obecný i súkromný pozemok je v podstate rovnaká. Ak ti ju napíše niekto, kto tomu nerozumie, môžeš mať problém. Niekedy kataster vyzve účastníkov zmluvy, aby chybu odstránili. No môže ju aj zamietnuť, ak nebude v súlade so zákonom. Ak je pozemok obecný a zastupiteľstvo ti predaj schválilo, určilo zrejme aj cenu, ktorá by mala byť potom aj na kúpnej zmluve. Pozemok asi poznáš, vieš kde sú IS, je dôležité, aby bol prístup na pozemok, ten by mal siahať až po prístupovú cestu. A rada, aby si si dal zmluvu vypracovať právnikom je naozaj dobrá. Ja ti radím, daj si ju vypracovať notárom. U notára ju aj všetci podpíšete, nemusíte ju nikde inde overovať, a je zodpovedný za jej napísanie. Je registrovaná pod číslom, a pošle ju do archívu. Samozrejme tým nechcem povedať, že právnik nie je zodpovedný, aj ten ti napíše dobrú zmluvu ktorú ti kataster nevráti.
wegamizi
10.01.09,05:06
Urcite pred vyhotovenim zmluvy chod k plynarom, elektrikarom a vodarom, kde sa nachadzaju siete, aby ti neisli cez pozemok, lebo maju ochranne pasma. Nekupuj pozemok v blizkosti byvaleho JRD, byvaju tam znecistene spodne vody na pripadnu studnu a pozor aj na to, ci tam nie su stromy, je preblem s vyrubom. To su moje skusenosti a mne sa este stalo, ze sa dotoho zastarali aj ochranari, na pozemku mi zije akysi chraneny zivocich, tak aj na to bacha.
jana32
29.04.10,09:01
Dobrý deň prajem, potrebovala by som zúfalo poradiť v takejto veci. Škola už roky funguje v budove ktorá patrila obvodnému úradu, minulého roku sa nám podarilo ju od OU odkúpiť aj s pozemkom pod budovou. Toho roku sme chceli dokúpiť aj priľahlé pozemky, ktoré využívame namiesto telocvične ( nemáme ju ) 15 rokov. Po dlhých ťahaniciach sa nám podarilo dohodnúť stretnutie, na ktorom sme sa dozvedeli že OU už tieto pozemky pred mesiacom odpredal nejakému súkromíkovi. Nikto nás neoslovil v tejto veci, veď bolo jasné, že by sme do toho išli,avízovali sme dávno že máme o to záujem, takto sme ostali "oklieštený " a škola prišla o možnosť zabezpečiť deťom akú takú náhradu za telocvičňu. Prosím Vás poraďte, dá sa nejako toto rozhodnutie OU napadnúť? Jeden známy nám radil dať podnet na generálnu prokuratúru, ale nevieme akou formou, alebo o čo sa oprieť.
jana32
29.04.10,10:17
Ešte jeden dodoatok - pozemok sme užívali na základe zmluvy o nájme, už preto si myslím, že sme mali byť vyzvaný aspoň sa vyjadriť k predaju, prípadne nevzťahuje sa na nás nejaké predkupné právo na odkúpenie pozemku?
jana32
29.04.10,14:37
Ešte jeden dodoatok - pozemok sme užívali na základe zmluvy o nájme, už preto si myslím, že sme mali byť vyzvaný aspoň sa vyjadriť k predaju, prípadne nevzťahuje sa na nás nejaké predkupné právo na odkúpenie pozemku?

Prosím neviete niekto poradiť?