johny
05.07.04,11:13
Prosim o radu: stal som sa platcom dph a pri podnikani pouzivam vozidlo, ktore nemam zaradene v majetku firmy, ako je to s narokom na odpocet dph z pohonnych hmot? prosim o skoru odpoved je to surne zachvilku podavam prve danove priznanie vdaka
Jozef Mihál
05.07.04,09:18
Pokiaľ viem nárok na odpočet DPH je len pri nákupe PHM do firemného auta.
Danielle369
05.07.04,09:26
:) Správne pán Mihál,DPH sa môže odpočítať len ked je auto majetkom firmy.
Gira
06.07.04,05:04
Správne, len ešte doplním, že PHM je možné odpočítať aj v prípade, ak má podnikateľ, alebo firma auto prenajaté, teda nemusí byť vyslovene majetkom firmy.
Katty
06.07.04,07:04
Dobrý deň,

chcela by som reagovať na Vaše príspevky takto:

V PORADCOvi 11-12 2004 v článku Automobil a uplatňovanie daňových výdavkov od 1.1.2004 sa píše...
Motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku podnikateľa - súkromné vozidlo vo vlastníctve podnikateľa... Od 1.1.2004 môže uplatňovať daňové výdavky rovnakým spôsobom, ako keby mal vozidlo zahrnuté v obchodnom majetku, s výnimkou odpisov. Daňovník teda môže ako daňový výdavok uplatniť:-výdavky na spotrebované pohonné látky; - ďalšie výdavky súvisiace s použitím mot.vozidla(poistné na havarijné poistenie, resp. zákonné poistenie, opravy, údržba, diaľničné poplatky a pod.; -cestnú daň.
Platiteľ DPH má pri nákupe nárok na odpočet dane!!!!
Vzhľadom na to, že nejde o vozidlo zahrnuté v obchodnom majetku daňovníka, nie je možné do daňových výdavkov uplatňovať odpisy.

Z toho mi vyplýva že nárok na odpočet DPH je...
Jozef Mihál
06.07.04,07:20
Katty, ja som pochopil z otázky, ktorú položil johny, že ide o FIRMU, teda nie o podnikateľa (SZČO). V prípade firmy - právnickej osoby, je daný problém v inej rovine.
Katty
06.07.04,07:22
hmmmm ..stal som sa platcom DPH.... no neviem čo ty na to Johny máš s.r.o. alebo živnosť???
maja
06.07.04,08:53
Sukromné vozidlo vo vlastníctve podnikateľa - ak je v tech. preukaze manžel, ale používam auto iba ja platí to aj pre mňa???
Ďakujem
Zuzka
06.07.04,16:57
Môj názor je, že je nárok na odpočet DPH z PHM. Pred r. 2004 si mohol podnikateľ (SZČO) uplatňovať cestovné náhrady za svoje súkromné vozidlo, ktoré nemal v majetku. Od r. 2004 sa to zmenilo tak ako to citovala Katty. Samozrejme nárok na odpočet DPH je iba z pracovných ciest.
johny
06.07.04,17:52
dakujem vsetkym za Vase rady, som SZČO - viac menej sa živím sprostredkovaním predaja t.j. že cestujem po našom krásnom štáte a 80 % zo svojho "pracovného času" trávim v aute. Ak to zhrniem mám nárok na odpočet z tých dokladov na nákup phm, ktoré si zaradím do účtovníctva do daňových výdavkov , alebo sa mýlim?
Zuzka
06.07.04,19:00
Ano johny, máš nárok na daňové výdavky z PHM. Len si nezabudni prepočítať spotrebu podľa techn.preukazu a viesť knihu jázd. Zo súkromných jázd nemáš nárok na DPH. Skrátka, aby Ti nevyšlo, že auto používaš iba na pracovné cesty a všetky bloky od PHM si zaradíš do účtovníctva. To by Ti asi neuznali.:)
ankap
07.07.04,07:46
Podľa Daňovo uznateľných výdavkov od A po Z fy Verlag...nemá SZČO používajúca auto nezaradené do obchodného majetku nárok na uplatnenie tých výdavkov, ktoré sú daňovými výdavkami u automobilu, ktorý je zaradený do obchodného majetku. Ide v prvom rade o odpisy, výdavky na opravu a udržiavanie, povinné zmluvné poistenie za škodu, havarijné poistenie atď. Má nárok iba na spotrebované PHM prepočítané podľa TP a cestnú daň.Cestnú daň si može zahrnúť do daňových výdavkov za rovnakých podmienok ako pri automobile zahrnutom v obchodnom majetku. O DPH nehovoria, ale z toho vyplýva , že odpočet si nemože uplatniť.
Kedže aj ja používam súkromné auto, rada by som sa dopátrala správnej odpovede
ekin
07.07.04,08:49
dovolim si spochybnit to, co napisala Katty - alebo aspon vyvolat diskusiu na tuto temu. Skôr by som suhlasila s ankap, lebo nevidim dôvod na uznanie poistného za automobil, ci ine opravy do nakladov, ak vozidlo nie je v majetku - dochadzalo by k udrzbe cudzieho majetku a to by cez dan.kontrolu nepreslo. Je mi jasne, ze zivnostnik v r.2004 prisiel o mnozstvo vyhod, a v tej nahrade cest.vydavkov za km na sukr. vozidle to bolo, ale neaplikovala by som to takto do nakladov!! Nech si tvrdi Poradca co chce, este by som si to overila. Nasli ste v zakone o dani z prijmu oporu? Ja nie. A ten zakon je pre nas velmi dôlezity... Takze este raz precitat a potom to môzeme uzavriet...Ja sa na to doma pozriem, lebo teraz nemam zakon pri sebe.
McMarti
07.07.04,09:07
Ekin, pokial viem tak niečo podobne malo isť na schválenie do parlamentu alebo sa mýlim čo sa týka SZČO. Bolo tu už o tom diskutované, môj názor je že si nemôže uplatniť.Ale treba sa ešte poriadne zahryznúť do zákona. Myslím si že zákon povoluje takéto veci len na automobile zaradenom do majetku.
ekin
07.07.04,09:22
ano, novela sa chysta, len.... treba vyckat, ako dopadne paragrafove znenie..Potom to bude uz o inom - bude nahrada za km
ale stale to nebude riesit DPH - z benzinu
Ja osobne by som si neodpocitavala, pretoze to nie je moje !! zdanitelne plnenie, je to iba náhrada, takze do nakladov by som davala cenu PHM aj s DPH. Odbornici na DPH - ozvite sa !!!!!!:)
McMarti
07.07.04,09:26
Ekin ani ja by som to neodpočítala, lebo zober si zamestnaca ktorému preplácaš nahrady, je to podobné , tiež auto nieje v majetku firmy. Podla tohto by som ja vyychádzala.
Katty
07.07.04,09:49
čaute všetci,

citovala som Poradcu tam to tak uviedli (Ing. Dušan Dobšovič) ďalej citujem ....celá problematika posudzovania daňového výdavku pri pracovných cestách je založená predovšetkým na nasledovných ustanoveniach zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov:
- §2 písm.i) -definícia daňového výdavku,
- §19 ods.2 písm.d) - výdavky na pracovnú cestu všeobecne,
- §19 ods.2 písm.e) - výdavky SZČO pri vykonávaní činnosti na inom mieste, než je miesto pravidelného vykonávania činnosti,
- §19 ods.2 písm.l) - výdavky na spotrebované pohonné látky.

Je pravda že v Praktickom sprievodcovi daňami od Verlagu, píšu inak...
johny
07.07.04,17:25
No dokelu vidim, že ani odborníci v tom nemajú jasno a čo už potom my úbohí živnostníci? A môžem si potom keď som platca dph dať do nákladov dph na odpočet ktorej podľa niektorých z Vás nemám nárok? A čo urobiť s dph, ktorú si nemôžem odpočítať, lebo nemám správny daňový doklad? je to pripočitateľná položka k základu dane alebo nie?
McMarti
08.07.04,06:59
V dnešných t.j. 8/7/2004 Hosp. novinách je výklad k cestovným náhradam SZČO.
Katty
08.07.04,07:02
... a čo tam teda píšu?
McMarti
08.07.04,07:06
Píšu že si nemože uplatnit PHM ak auto nemá v majetku ale ak ho má zapožičané tak ano.Ale k DPH tam vyjadrenie nieje. :(
Katty
08.07.04,07:10
počkaj PHM ako vôbec??? alebo len PHM bez náhrady za km a opráv atď
McMarti
08.07.04,07:16
nana
08.07.04,11:30
Do nakladov si mozes dat celu sumu t.j. zaklad plus dph, spotrebovanych phm, na ktore mas doklad. Nemozes si uplatnit dph na vstupe. Stale to tak bolo a myslim si, ze aj zostalo. Ved keby nebol rozdiel medzi " sluzobnym " a "sukromnym" automobilom naco by sa to rozlisovalo. Prepac, blbne mi klavesnica.
janaGT
08.07.04,11:40
Do nakladov si mozes dat celu sumu t.j. zaklad plus dph, spotrebovanych phm, na ktore mas doklad. Nemozes si uplatnit dph na vstupe. Stale to tak bolo a myslim si, ze aj zostalo. Ved keby nebol rozdiel medzi " sluzobnym " a "sukromnym" automobilom naco by sa to rozlisovalo. Prepac, blbne mi klavesnica.
Náš zamestnanec používal svoje vlastné vozidlo s tým, že bola urobená zmluva o výpožičke na firmu. Kolegyňa uplatňovala aj DPH, bola aj daňová kontrola na daň z príjmu aj na DPH a nič nenamietali, len chceli vidieť originál zmluvy o výpožičke. Žeby platilo staré známe, že aký kraj - taký mrav? Myslím tým na pracovníkov DÚ.
nana
08.07.04,11:51
Je rozdiel medzi požičaným autom a autom FO, súčasne SZČO, ktoré nie je vložené do obchodného majetku SZČO.
Julča
17.07.04,14:40
Ozývam sa až teraz, lebo som si skôr neprečítala tento príspevok. Ja som národ na odpočet DPH z PHM auta, ktorén nie je v majetku firmy konzultovala s DÚ. Dostala som odpoveď, že nárok na odpočet DPH nemám. Môžem si PHM včetne DPH uplatniť len do daň. nákladov / samozrejme prepočet podľa tehcnického preukazu/.
Zdravím Vás.
Milka
17.07.04,15:35
Samozrejme, že nie je nárok na odpočet DPH, keď auto nie je vložené do firmy, načo by chystali novelu o "paušali", keď by si SZČO mohla i bez nej uplaňovať všetky náklady /odpisy, DPH, poistky, atď/? Veď je to nelogické. Viď ďalšie nejasnosti pri výklade zákonov! Prečo sa neozvú kompetentní "vykladači" zákona?
Sisa
15.08.04,21:19
Nie je mi to z diskusie celkom jasné, takže ako firma-s.r.o. keď mám prenajatý osobný automobil od inej s.r.o. mám nárok na odpočet DPH z prenájmu a tiež aj pri kúpe PHM??????
ikula
16.08.04,07:07
Mne DPH-čku tiež uznali, veď "použité na zdaniteľné príjmy a doložené bločkami. A toho Poradcu som s Vami chcela už dávno rozobrať, ale mi nikto neodpovedal. Teda či sa toho môžem držať, alebo nie. Lebo o zákon to opreté je. Takže to už potom fakt záleží na kontrolórovi, pod ktorého patríme, nie? Len si myslím, že to súkromné auto, ak si chce uplatniť všetky uvedené výdavky v Poradcovi, musí podnikateľ používať výlučne na svoju podnikateľskú činnosť a toto aj doložiť záznamom z parc. ciest a tak. V opačnom prípade iba percentuálne. To by sa dalo obhájiť nie?
ikula
16.08.04,07:08
A ešte Sise: pri prenajatom máš nárok na odpočet DPH z PHM aj DPH z prenájmu.
Sisa
16.08.04,09:19
Ikula, veľmi pekne ti ďakujem za pomoc. Nemala som v tom jasno. Poplietol ma zákon o DPH, kde sa píše, že platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobili. Ešte raz díky.
Mikolajova
28.11.05,18:33
Neviete ako to je ak SZCO ma auto na leasing a PHM si dava podla nakupu do nakladov. Kazdy nakup PHM je u neho danovy vydaj ak auto vyuziva na pracovne ucely alebo treba tuto nakupenu PHM davat ako nedanovu a potom prepočitavat cez spotrebu a dat len tu ako danovu. Vedieme JU.
andrej_rv
28.11.05,18:37
Neviete ako to je ak SZCO ma auto na leasing a PHM si dava podla nakupu do nakladov. Kazdy nakup PHM je u neho danovy vydaj ak auto vyuziva na pracovne ucely alebo treba tuto nakupenu PHM davat ako nedanovu a potom prepočitavat cez spotrebu a dat len tu ako danovu. Vedieme JU.Ja to robím tým druhým spôsobom - bločky ako nedaňový výdaj a prepočítanú spotrebu ako daňový výdavok. Dá sa to aj prvým spôsobom, ale pri uzávierkových operáciách treba tieto výdavky na PHL účtované ako daňové znížiť do výšky prepočítanej spotreby.
Paula
28.11.05,18:51
Ja to robím tým druhým spôsobom - bločky ako nedaňový výdaj a prepočítanú spotrebu ako daňový výdavok.
Tiež robím takto a ten daňový výdavok zaúčtujem do réžie jedným interným zápisom 31.12. Teda za celý rok úhrnom.