Lenka1979
09.01.09,13:24
Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť, či to budem účtovať správne?
Ide o to, že sme výrobná firma-výroba plast.okien. K 31.12.2008 sme urobili fyzickú inventúru zásob materiálu-čisto len materiál, ktorý zaúčtujem na konci roka k 31.12. ako 112/501, lenže na sklade nám zostali aj hotové výrobky, ktoré ešte neboli vyfakturované, budú až v januári/februári 2009. Môžem to zaúčtovať cez účet 326-nevyfakturované dodávky? Dostane sa mi to von z nákladov? Nechceme mať stratu.
Ďakujem za rady, ak môžte,tak ma niekde posuňte. Idem hľadať ďalej.
Lenka
Lenka1979
09.01.09,16:26
... posúvam...
Zoltán Kovács
09.01.09,16:39
Plastové okná by sa nemali účtovať ako zákazková výroba? A na konci roka aktivovať?
Lenka1979
09.01.09,16:52
Plastové okná by sa nemali účtovať ako zákazková výroba? A na konci roka aktivovať?
O zákazkovej výrobe je tu veľa popísané, veľa som o tom čítala, a myslím, že účtovná jednotka sa aj môže rozhodnúť či bude účtovať o zákazkovej výrobe, myslím, že je tu tiež povinnosť o nej účtovať, ak má účt.jednotka povinnosť auditu. či nie?:eek: Ježiši, ja o zákazkovej výrobe ani neuvažujem.
Mali sme daňovú kontrolu za min. rok a zatiaľ mi nič nevytkli, že o nej neúčtujem, tak neviem.
Ale Smith, našla som na porade takéto účtovanie:
- nedokončená výroba - rozpracovaná 121/611
- hotové výrobky, ktoré sú ku koncu účt.obdobie vyrobené, ale nie sú vyfakturované odberateľovi - 123/613.
Zásobami sú aj:
- materiál
- polotovary vlastnej výroby
- nedokončené výrobky
- tovar
Lenka1979
10.01.09,11:07
posúvam...
Lenka1979
11.01.09,11:20
... prosím , neviete ma niekto posunúť s týmto problémom ďalej? stále hľadám, ...zatiaľ nič,... ale idem hľadať ďalej...:o
dom
11.01.09,11:41
O zákazkovej výrobe je tu veľa popísané, veľa som o tom čítala, a myslím, že účtovná jednotka sa aj môže rozhodnúť či bude účtovať o zákazkovej výrobe, myslím, že je tu tiež povinnosť o nej účtovať, ak má účt.jednotka povinnosť auditu. či nie?:eek: Ježiši, ja o zákazkovej výrobe ani neuvažujem.
Mali sme daňovú kontrolu za min. rok a zatiaľ mi nič nevytkli, že o nej neúčtujem, tak neviem.
Ale Smith, našla som na porade takéto účtovanie:
- nedokončená výroba - rozpracovaná 121/611
- hotové výrobky, ktoré sú ku koncu účt.obdobie vyrobené, ale nie sú vyfakturované odberateľovi - 123/613.
Zásobami sú aj:
- materiál
- polotovary vlastnej výroby
- nedokončené výrobky
- tovar
Účtovanie zákazkovej výroby má presne stanovené pravidlá v postupoch účtovania ( musí byť zmluva o dielo, ...),

účet 326 slúži na účtovanie záväzkov, tebe príde dodací list , poznáš presnú výšku záväzku,

pokiaľ výroba plastových okien spĺňa požiadavky zákazkovej výroby, tak by som účtovala o zákazkovej výrobe, ak nie tak isto o nedokončenej výrobe.
Pokiaľ neúčtuješ o NV mesačne, alebo štvrťročne, urobila som internú smernicu, kde by som uviedla, že účtujeme len ročne.
Lenka1979
11.01.09,11:55
Účtovanie zákazkovej výroby má presne stanovené pravidlá v postupoch účtovania ( musí byť zmluva o dielo, ...),

účet 326 slúži na účtovanie záväzkov, tebe príde dodací list , poznáš presnú výšku záväzku,

pokiaľ výroba plastových okien spĺňa požiadavky zákazkovej výroby, tak by som účtovala o zákazkovej výrobe, ak nie tak isto o nedokončenej výrobe.
Pokiaľ neúčtuješ o NV mesačne, alebo štvrťročne, urobila som internú smernicu, kde by som uviedla, že účtujeme len ročne.

dom, ďakujem, pohľadám si tu nejakú IS, aby som si to dala do poriadku, mne ide hlavne o to zaúčtovanie na konci roka. Všetky plast.okná, ktoré nám zostali ako nevyfakturované na sklade sú v celkovej hodnote 300.000 Sk-nie malá suma, tak by som to nerada mala zle zaúčtované.
Ďakujem ....