kovoplast
09.01.09,13:52
Zdravím,

Som tu nový , tak dúfam, že som to dal do správnej sekcie.

Chcem sa opýtať , ako by sa dalo realizovať vrátenie DPH pri kúpe nového auta kategórie M1 (konkrétne auto sa nevyrába v prevedení N1). Ide o to, že hľadám čo najlacnejšie vozidlo do firmy a toto konkrétne vozidlo sa dá kúpiť už za cca 7000 euro s DPH . Všetky ostatné autá , ktoré sa robia aj v prevedení N1 sú pre mňa vysoko nad túto sumu.

Firma je platcom DPH a auto bude využívať konateľ na prepravu na stretnutia , prípadne sem tam sa niečo hodí do kufra.
Zoltán Kovács
09.01.09,12:56
Nárok na vrátenie DPH pri kúpe auta kategórie M1 nie je. Pozri §49 ods. 7.
Prikladám ti link na zaujímavú diskusiu:

http://www.porada.sk/t68691-skoda-octavia-n1-a-odpocet-dph.html
kovoplast
10.01.09,08:48
Uf , no diskusiu som si prečítal a teda nemám z toho velmi radosť :-(
Tak isto mi ale včera bolo poradené , že si mám do živnosti dať dopísať "prenájom hnutelného majetku" (nenašiel som tu o tom zmienku) a že v tomto prípade by sa DPH dala odpísať.
Čo si o tom myslíte ?
Vopred ďakujem za odpovede.
Evanka
10.01.09,09:14
Uf , no diskusiu som si prečítal a teda nemám z toho velmi radosť :-(
Tak isto mi ale včera bolo poradené , že si mám do živnosti dať dopísať "prenájom hnutelného majetku" (nenašiel som tu o tom zmienku) a že v tomto prípade by sa DPH dala odpísať.
Čo si o tom myslíte ?
Vopred ďakujem za odpovede.
Citujem časť zákona o DPH, ktorého sa to týka

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom
misomiso
10.01.09,09:24
Citujem časť zákona o DPH, ktorého sa to týka

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily a to aj formou zmluvy podľa § 8 ods. 1 písm. c) na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom


Teda musi zalozit dve firmy (zivnosti). Prva bude mat zivnost na prenajom auta, auto kupi bez DPH a bude ho prenajimat tej druhej firme, ktora si bude robit svoj doterajsi biznis (skratka - to, co aj doteraz robis).
kovoplast
10.01.09,09:25
Ďakujem presne toto som hľadal :)

Čo som ešte nepochopil je nasledovné:
"ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom."

BTW ďakujem za odpovede , veľmi mi pomohli.
kovoplast
10.01.09,09:27
Teda musi zalozit dve firmy (zivnosti). Prva bude mat zivnost na prenajom auta, auto kupi bez DPH a bude ho prenajimat tej druhej firme, ktora si bude robit svoj doterajsi biznis (skratka - to, co aj doteraz robis).

Myslím si , že to auto by som mohol požičať aj napríklad môjmu otcovi.
misomiso
10.01.09,09:47
Myslím si , že to auto by som mohol požičať aj napríklad môjmu otcovi.

To by si sice mohol, no ak tvoj otec nepodnika, nemohol by si davat do nakladov PHM a ani z PHM uplatnovat vratenie DPH.
kovoplast
10.01.09,10:06
To by si sice mohol, no ak tvoj otec nepodnika, nemohol by si davat do nakladov PHM a ani z PHM uplatnovat vratenie DPH.

Podniká aj on , takže aj benzín by sme vedeli nejako vyriešiť, že by som si zasa ja požičiaval jeho auto.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Pomohli ste mi velmi :)
Evanka
10.01.09,11:06
Podniká aj on , takže aj benzín by sme vedeli nejako vyriešiť, že by som si zasa ja požičiaval jeho auto.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Pomohli ste mi velmi :)
Pri takomto riešení by som spokojne nespávala. Zdá sa, že si to prekombinoval :confused:.
Johanka
10.01.09,11:25
Myslím si , že to auto by som mohol požičať aj napríklad môjmu otcovi.
Dobre si pozri citáciu zákona v príspevku od Evanky. Čo myslíš, prečo je v ods. 8 množné číslo a v ods. 9 jednotné číslo ....?
misomiso
10.01.09,14:05
Dobre si pozri citáciu zákona v príspevku od Evanky. Čo myslíš, prečo je v ods. 8 množné číslo a v ods. 9 jednotné číslo ....?

Myslim, ze to nie je podstatne.