adaz
09.01.09,15:26
Dobrý deň. Som živnostníčka, mám obchod s oblečením. Nemám žiadnych zamestnancov, pracujem sama. Každú sobotu je však namiesto mňa v obchode priateľ. Prosím Vás musím mu dať nejaké splnomocnenie/príp.iný papier na to, aby tam mohol byť. Myslím obsluhovať registračku, prijímať peniaze a pod. ....Ja v soboty tam vôbec nie som.
ďakujem
Anja111
09.01.09,14:47
Dobrý deň. Som živnostníčka, mám obchod s oblečením. Nemám žiadnych zamestnancov, pracujem sama. Každú sobotu je však namiesto mňa v obchode priateľ. Prosím Vás musím mu dať nejaké splnomocnenie/príp.iný papier na to, aby tam mohol byť. Myslím obsluhovať registračku, prijímať peniaze a pod. ....Ja v soboty tam vôbec nie som.
ďakujem
Mal by byť zamestnaný na kratší pracovný čas, alebo na dohodu...
STRELEC
09.01.09,14:50
Mal by byť zamestnaný na kratší pracovný čas, alebo na dohodu...
... alebo nejak inak. Môže to byť posúdené "nelegálna práca" aj keď nedostáva odmenu. Teda aspoň nie v € :D
adaz
09.01.09,14:54
hmm, tak to je paráda. A kto /z akého úradu/ chodí také niečo kontrolovať?
ekonella
09.01.09,14:54
Treba urobiť nejakú dohodu /DOV,DoPČ/ čím skôr, pokuty su vysoké.
STRELEC
09.01.09,14:55
Pozri - je to málo pravdepodobné, ale ...
Predovšetkým Inšpektorát práce.

PS: Ja byť na Tvojom mieste, tak urobím "na zastupovanie, na brig. výpomoc" inú zmluvu ako DVP, DoPČ... Mimo zákonník práce. Nebude ho treba prihlasovať kde - kade (najmä ak zamestnávateľom doposiaľ nie si). Ak kontrola bude, vykážeš ju (tú odmenu myslím :) ) , ak nebude, vyhodíš ju (tú zmluvu ):):)
adaz
09.01.09,14:59
ale ak urobím nejakú dohodu, tým pádom ho budem musieť hlásiť aj na sociálke a odvádzať za neho odvody ? /čiže ako za brigádnika?
adaz
09.01.09,14:59
joj predbehol si ma
STRELEC
09.01.09,15:00
Som veľký a šikovný :) :)
adaz
09.01.09,15:04
OK, ale aj napriek tomu niekde tu na porade som čítala že ak mám brigádnika tak ho musím riadne prihlásiť do sociálnej poisťovne a odvádzať za neho 0,8% a 0,25 % do poisťovne. Čo je na tom pravdy?
STRELEC
09.01.09,15:09
je to plná pravda, ak bola reč o DVP a DoPČ, resp. o dohode o brig. práci študentov. Inak - nie.
STRELEC
09.01.09,15:10
Pod týmto príspevkom je téma "príkazná zmluva" . Pozri si ju - môžeš to použiť.
adaz
09.01.09,15:12
tak ďakujem pomohol si mi.
STRELEC
09.01.09,15:15
prepáč - urobil som naschvál ...:):):)


PS: Aj ja dakujem.
adaz
12.01.09,08:57
Tak tú príkaznú zmluvu som si pozrela. Ale nemyslím si žeby to bolo to pravé orechové pre mňa. Totiž ja som ju tak trochu pochopila ako zmluvu o dielo. A keď potrebujem od priateľa, aby za mna zaskakoval v obchode kedykoľvek tak to asi nebude jednorázová záležitosť. Najmä netuším aký dohodnutý termín na výkon práce tam môžem napísať. Môže byť neobmedzene? Alebo je to už naozaj hlúposť?
nikula
19.03.09,08:55
Pozri - je to málo pravdepodobné, ale ...
Predovšetkým Inšpektorát práce.

PS: Ja byť na Tvojom mieste, tak urobím "na zastupovanie, na brig. výpomoc" inú zmluvu ako DVP, DoPČ... Mimo zákonník práce. Nebude ho treba prihlasovať kde - kade (najmä ak zamestnávateľom doposiaľ nie si). Ak kontrola bude, vykážeš ju (tú odmenu myslím :) ) , ak nebude, vyhodíš ju (tú zmluvu ):):)
Neviem,či som to dobre pochopila? Akú dohodu máš na mysli? Tú odmenu si dám do nákladov a tá dohoda bude kryť tú odmenu.
Tiež riešim prípad, keď na občasné zastupovanie počas PN a dovolenky chcú dať "brigádnika", ale nechcú ho evidovať ako dohodára, lebo by pracoval možno len 4 dní v mesiaci, niekedy viac a inokedy možno vôbec.
Poradí mi niekto???