majkito
09.01.09,16:42
Mam narok na dávku v nezamestnanosti, ak:- v septembri 2004 som ukončila 12-ročný prac. pomer, pol roka mi bola vyplácaná podpora v nezamestnanosti, potom som bola 3 roky na rodičovskej dovolenke, po ktorej som nastupila do práce. K 1.1. som opäť nezamestnaná.
brčko
09.01.09,16:07
Ak si bola poistená v nezamestnanosti len počas toho druhého PP, skoda neuvádzaš dátumy, ale vychádza mi niečo cez rok, tak nárok na podporu mať nebudeš. Tie tri roky predpokladám, si bola nezamestnaná, no to by aj tak nič nemenilo.
Treba, aby si bola v posledných štyroch rokoch pred zaregistrovaním na Upsvar aspon 3roky poistená v nezam. Ak si mala v období tých 4-och rokov len PP na dobu určitú (žiaden na dobu neurčitú), tak stačí byť poistená v nezam.len 2roky. To však nesplnaš.
majkito
11.01.09,17:23
Vdaka. Určite nesplňam podmienky na davku v nezamestnanosti. Skusim ist na socialku, možno nejaká dávka v hmotnej núdzi. Manžel nemá vysoký príjem.
monikan3
08.02.10,09:28
Dobry den chcela by som sa opytat ci mam narok na podporu ked mi RD skoncila 29.10.2009 a doteraz som mala iba brigady na dohodu.od skoncenia RD som nebola nikde evidovana musim si doplatit zdravotne poistenie.chcel len vediet ci sa mi oplati ist sa hlasi na urad prace vypisovat milion papierov cakat kym pridem na rad a nakoniec by mi povedali ze nemam narok na nic.vopred velmi pekne dakujem
Jana Motyčková
08.02.10,09:31
Poćas RD trvalo zamestnanie? Od kedy si bola zamestaná? Nebolo tam dlhśie neplatené voľno?
ivka70
08.02.10,09:32
Dobry den chcela by som sa opytat ci mam narok na podporu ked mi RD skoncila 29.10.2009 a doteraz som mala iba brigady na dohodu.od skoncenia RD som nebola nikde evidovana musim si doplatit zdravotne poistenie.chcel len vediet ci sa mi oplati ist sa hlasi na urad prace vypisovat milion papierov cakat kym pridem na rad a nakoniec by mi povedali ze nemam narok na nic.vopred velmi pekne dakujem

Podstatne je ,ci si bola zamestnana pocas plynutia RD.
Nepises nic o nejakom pracovnom pomere a pripadne to, kedy bol ukonceny.

Narok na podporu ti vznikne len ak si pocas RD bola zamestna a od pripadného ukoncenia PP neuplynul viac ako rok. Dohody na to vplyv nemaju.
Xanti
08.02.10,09:32
Vdaka. Určite nesplňam podmienky na davku v nezamestnanosti. Skusim ist na socialku, možno nejaká dávka v hmotnej núdzi. Manžel nemá vysoký príjem.
No neviem, ale ak tvoj manžel nemá príjem nižší ako 252,80 € v čistom tak nemáte nárok na dávku v hmotnej núdzi.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
monikan3
08.02.10,09:39
kym som nastupila na RD som pracovala ako barmaka ale musela som ukoncit pracovny pomer nakolko sa rusil podnik v ktorom som pracovala.este som si potom 3mesiace platila.a nakoniec som aj tak dostavala minimum nakolko som mala minimalnu mzdu.takze vyzera to tak ze nemam narok na nic :-(
Jana Motyčková
08.02.10,10:56
Ak počas RD netrval prracovný pomer, nárok na dávku v nezamestnanosti nemáš.
monikan3
08.02.10,11:06
aj tak ďakujem za info
IvetaH
08.02.10,18:58
Dobrý večer,
mám neter, po RD odrobila 18 mesiacov, cez RD nebola zamestnaná. Tých 18 mesiacov mala na dobu určitú. Nemá nárok na podporu. Prosím vás, ak by mala odrobené 24 mesiacov, mala by nárok na podporu z úradu práce? Nevie, čo s tými 4 rokmi.
Ďakujem
Jana Motyčková
09.02.10,07:57
Ak v posledných 4 rokoch bola poistená v nezamestnanosti iba z dôvodu pracovných pomerov na dobu určitú alebo z dobrovoľného poistenia, tak pre dávku v nezamestnanosti jej stačí 2 roky poistenia v nezamestnanosti (v posledných štyroch). Inak by potrebovala 3 roky poistenia v posledných 4 rokoch.
Čiže ak by ešte 6 mesiacov bola zamestnananá na dobu určitú alebo dobrovoľne poistená v nezamestnanosti, potom by jej vznikol nárok na podporu - ale nie 6 mesiacov, iba 4.
IvetaH
09.02.10,14:56
Ďakujem za jasnú odpoveď. Ten PP skončila v októbri 2009. To sa asi už nič nedá robiť. Teraz berie nejakú podporu zo sociálky. Prosím vás, aké je váš názor:
1. zamestná sa na PP 1 hod denne
alebo
2. nech sa len dobrovoľne poistí.
Predpokladám, že najbližšie dva roky robotu nezoženie. Brigády a záskoky na tri týždne nie je riešením.
Ďakujem
Jana Motyčková
10.02.10,07:10
Doporučujem len dobrovoľné poistenie v nezamestnanossti - môže si určiť VZ a neplatí ostatné poistenia. Ak by sa zamestnala na 1 hod, mzda by bola nízka a to by jej znížilo dosť aj podporu.
IvetaH
10.02.10,18:07
Dobrý večer,
no tak som bola po úradoch, ale des.
Prosím vás, ešte jedna otázka, môže sa spätne prihlásiť ako dobrovoľný plátca do SP? Ja som jednu pani pochopila, že bez problémov, ale že sa jej to započítavať nebude. To je divné, lebo načo by sa hlásila spätne , ak sa jej to aj tak nebude počítať.
Ďakujem.
Jana Motyčková
11.02.10,07:11
Spätne na poistenie v nezamestnanosti sa prihlásiť nedá.
sirup
11.02.10,13:34
Prosim, mozte mi potvrdit, ci uvazujem spravne?
Toho casu som doma s dcerkou, od decembra 2009 som nezamestnana, poberam RP - dcerka bude mat 3 roky v marci 2011. Kedze manzel je SZCO, ale uz vyse roka nema ziaden prijem (ani narok na ziadnu davku), uvazujem, ze by poberal RP on a ja by som sa hlasila na UP - lebo mne asi vznikne narok na podporu.
-Od 1.10.2006 do 8.12.2009 som bola zamestnana. Predtym UP
-8.2.2008 som nastupila MD, potom RD. 8.12.2009 rozviazanie pracovneho pomeru, teda koniec RD.
-Od 9.12.2009 som sa prihlasila na soc.poist. a platim si DPvN, ale bohuzial z minima. Ked som si to teraz vsetko na porade citala, zistujem, ze si asi pekne kazim vymeriavaci zaklad, kedze zo zamestnania som odvadzala PvN z maxima.
Chcem sa opytat: 1.mozem sa napr. hned zajtra (uz po dvoch mesiacoch) odhlasit z DPvN a v ten isty den aj podat prihlasu a platit DPvN z maximalneho zakladu?
2. Ak planujem, ze sa pojdem nahlasit na UP od 1.4.2010, ake obdobie sa bude u mna posudzovat pri vypocte davky? Od 1.4.2007 do 8.2.2008 (kedy som nastupila MD) + od 9.12.2009 do 31.3.2010(obdobie dobrovolneho poistenia)?
Dakujem za rady
Jana Motyčková
12.02.10,09:19
1. §142 hovorí, že dobrovoľen poistneá osoba môže zmeniť VZ najskôr od posledného určenia VZ - či sa to vzťahuje aj na zrušenie a opätovné prihlásenie neviem, treba skúsiť v SP
2. Bude sa počítať VZ z 1.4.2007-8.2.2008 + 9.12.do 31.3.2010
Ak by sa nedal VZ zvýšiť na maximálny, je lepšie sa z PvN úplne odhlásiť.
Džipák
13.02.10,21:37
Moja neter skončila RD v októbri 2009. Zaevidovala sa na ÚP, ale na podporu nárok nemala. Je stále na ÚP evidovaná. Niekde som sa tu dočítal, že keby sa na pár dní napr. od 19.02.2010 do 28.02.2010 zamestnala a od 01.03.2010 by sa išla opäť zaevidovať na ÚP mala by vtedy nárok na podporu ? Dobre som to pochopil ?
Jana Motyčková
14.02.10,08:40
Dobre .
Džipák
14.02.10,10:26
Dobre .

Prosím Vás a aký je podľa nového zákona možný najvyšší VZ ? A koľko dní musí byť najmenej zamestnaná ? Aj keď by bola napr. len 4 dni, ale zamestnávateľ musí odvody odviesť za celý mesiac . Áno ? A viem , že som to tu kdesi všetko čítal a nemôžem to nájsť, vedeli by ste mi poradiť kde to nájdem, aby som Vás nemusel otravovať. Určite to tu kdesi bolo.
brčko
14.02.10,10:46
Moja neter skončila RD v októbri 2009. Zaevidovala sa na ÚP, ale na podporu nárok nemala. Je stále na ÚP evidovaná. Niekde som sa tu dočítal, že keby sa na pár dní napr. od 19.02.2010 do 28.02.2010 zamestnala a od 01.03.2010 by sa išla opäť zaevidovať na ÚP mala by vtedy nárok na podporu ? Dobre som to pochopil ?

Súhlasím s Jankou motyčkovou, ale nedá mi overiť, či ozaj čerpala RD ako zamestnanec? To je podstatné, že jej PP trval.

V takom prípade jej stačí sa zamestnať na pár dní (stačí aby mala 1den skutočný VZ), zamestnávatel nemusí platiť za celý mesiac, ale treba si uvedomiť, že jej VZ sa rozpočíta na dni trvania PP, t.j. aj na víkenkdy, ak by trval napr. PP 7dní.
Džipák
14.02.10,11:49
Súhlasím s Jankou motyčkovou, ale nedá mi overiť, či ozaj čerpala RD ako zamestnanec? To je podstatné, že jej PP trval.

V takom prípade jej stačí sa zamestnať na pár dní (stačí aby mala 1den skutočný VZ), zamestnávatel nemusí platiť za celý mesiac, ale treba si uvedomiť, že jej VZ sa rozpočíta na dni trvania PP, t.j. aj na víkenkdy, ak by trval napr. PP 7dní.
Áno počas RD bola stále zamestnancom.Po skončení RD dostala výpoveď. Po skončení strednej školy sa zamestnala v jednom podniku a v tom pracovala vkuse 6 rokov na dobu neurčitú a potom išla na materskú a po pol roku na rodičovskú. Stačí sa jej zamestnať napr. od pondelka do štvrtku ? 4 dni, aby tam nebola sobota - nedeľa ? A aký môže byť VZ ?
Ďakujem
brčko
14.02.10,12:05
maximálny VZ, z ktorého sa platí podpora je tuším cca 71,31.. eur na kalen.den
Džipák
14.02.10,12:41
maximálny VZ, z ktorého sa platí podpora je tuším cca 71,31.. eur na kalen.den
Ďakujem.
evka-janekova
15.02.10,08:49
Ja sa chcem spýtat tiež k tejto téme: dačo som započula, že sa má skrátiť alebo sa už skrátila doba, koľko treba mat odpracovaných rokov, ak chcem mať nárok na dávku v nezamestnanosti.
1. marca 2010 budu 2 roky co pracujem, predtým som bola ma RD. Od 1. apríla pravdepodobne budem nezamestaná. Mám nárok na dávku v nezamestnanosti či nie?
V júli pojdem na materskú dovolenku, ked teraz rozviažem PP, budem mat nárok na rodičovský 250 €??
ivka70
15.02.10,09:03
Ja sa chcem spýtat tiež k tejto téme: dačo som započula, že sa má skrátiť alebo sa už skrátila doba, koľko treba mat odpracovaných rokov, ak chcem mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Tie 2 roky budu stacit az od septembra 2010.
1. marca 2010 budu 2 roky co pracujem, predtým som bola ma RD. Od 1. apríla pravdepodobne budem nezamestaná. Mám nárok na dávku v nezamestnanosti či nie? Ak tvoj PP spolu s RD pocas PP trval aspin 3 roky, tak ano.
V júli pojdem na materskú dovolenku, ked teraz rozviažem PP, budem mat nárok na rodičovský 250 €??
Ak si tehotna, nemozes dostat vypoved pre zrusenie prac. miesta.
Akym sposobom skonci tvoj PP?

Podmienka naroku na matersku a aj na zvyseny RP je 270 dni nemocenskeho poistenia pred nastupom na MD.



V texte