pipula
09.01.09,17:22
Na izbových kvetoch mi stále hnednú listy. Najprv vzniknú hnedé škvrny na okrajoch listu, alebo na konci a postupne list uschýna. Neviem si s tým poradiť. Prestala som polievať, potom som polievala, ale nepomáha. Má niekto s takýmto javom skúsenosti? Čím to je?
wabi
09.01.09,16:49
Na ktorých kvetoch to je? Najlepšie odfotiť!
arizona
09.01.09,20:38
Bude lepšie, ak by si napísala o aké kvety sa jedná,bližšie napísala aké mali doteraz podmienky a pod., príp. doložila foto.
Všeobecná rada: odstáň napadnuté listy...
pipula
11.01.09,10:27
Prikladám foto kvetov, na ktorých hnednú listy. Kvety sú umiestnené pri okne, ktoré je otočené na východ. Pod oknom je ÚK. Ale kvetom sa robia fľaky aj v lete, keď sa nekúri. Za radu ďakujem.
arizona
11.01.09,11:25
Príčin môže byť viacero.
-polievaj menej,aby nestála v miske voda(hlavne v zime)
-na jar pri presádzaní daj na dno drenáž(keramzit),aby voda ľahšie odtekala
-polievaj odstátou vodou
-v zime rastlinky potrebujú chladnejšie prezimovanie, ak nemáš takú miestnosť, aspoň ich premiestni inam, lebo im môže škodiť horúci vzduch stúpajúci z radiátora.
-rastinkám škodí aj prievan
-ak sú na parapete, môže im škodiť aj mrazivý vzduch z otvorených okien

Skús týchto zopár rád. Odstrihni všetky poškodené listy.Nemusíš mať strach,ak nemajú poškodený koreń, na jar vyženú nové,zdravé lístky.

Ak nepoôže nič, skús nejaký chemický postrek napr. Novozir a pod.-v záhradkárstve poradia,môžeš zobrať aj poškodený list.
mikez
12.09.10,11:44
Ja mam podobný problém s avokádom. V rôznych článkoch som sa dočítal, že hnednutie listov, zväčša najprv po okrajoch a potom začne hnednúť celý list, môže byť spôsobený hubovým ochorením Verticillium Wilt. Je to huba žijúca v pôde, ktorá sa cez korienky dostane do listov, ktorým zapchá prívod vody a živín.
Listy je vraj najlepšie odstrihnúť, vyhodiť do koša a vymeniť pôdu.
PS: ja mám podozrenie, že sa moje rastliny nakazili po presadení do pôdy zo supermarketu. Táto je zabalená v igelite a vlhká, ideálne pre množenie húb.

Ak niekto pozná nejakú vhodnú chémiu na túto hubu, prosím o odpoveď.
pingui
02.01.12,18:51
ja mám tiež takýto problém s hnedými listami na rastlinách palmovytého typu a na dracene.
Mám ich na parapete a pod nimi je radiátor.
Fakt možu vznikať hnedé škvrny na listoch z tepla z radiátora?
Kvety polievam 1-2 do týždna.
poteší ma každá odpoved.
lujza.j
02.01.12,18:57
ja mám tiež takýto problém s hnedými listami na rastlinách palmovytého typu a na dracene.
Mám ich na parapete a pod nimi je radiátor.
Fakt možu vznikať hnedé škvrny na listoch z tepla z radiátora?
Kvety polievam 1-2 do týždna.
poteší ma každá odpoved.

myslím, že zálievka je častá. kvety polievam vtedy ked zem suchá.
lujza.j
05.01.12,19:35