Ľuba
03.06.05,11:23
Mám na účte 321 cca 16000,-, o ktorých neviem zistiť, čo to vlastne je (zostatok po predchodkyni). čo sa s tým dá robiť ? Okrem toho tam mám aj nejaké fa. z rokov 99 a staršie, ktoré si nik zatiaľ nenárokoval ani nedával odsúhlasiť. Dá sa to nejako zlikvidovať ?
Palino
03.06.05,09:34
My sme mali tiež takéto položky, keď sme prebrali jedno účtovníctvo. Postupne sme ich s písomným súhlasom majiteľov zaúčtovali do výnosov a vyrovnali sme účet 321.
evina
03.06.05,09:44
Ja som takéto prípady riešila tak, že som si vytvorila analytiku na niektorom z nákladových účtov /501, 518/ a v účtovnej osnove ho nezaradila do DN, čiže v daňovom priznaní to bola pripočítateľná položka.

Účtovne sa mi to zdá čistejšie ako účtovať do výnosov, lebo tam to skresľuje obrat.
Palino
03.06.05,09:51
Takže by si účtovala napr. ak je povedzme 16000 na strane D 321 takto?

16000 321/501xxx, prípadne mínusom na 501xxx ?

My účtujeme 321/648xxx (analytika pre tieto prípady).
Ľuba
03.06.05,10:17
Ďakujem za odpovede, lenže nie som si istá, či to vôbec malo byť na 321, či tam nebol použitý zlý účet (napr. 314 alebo niečo iné).
Ľuba
03.06.05,10:21
Ja som takéto prípady riešila tak, že som si vytvorila analytiku na niektorom z nákladových účtov /501, 518/ a v účtovnej osnove ho nezaradila do DN, čiže v daňovom priznaní to bola pripočítateľná položka.

Účtovne sa mi to zdá čistejšie ako účtovať do výnosov, lebo tam to skresľuje obrat.
Evina - toto by som urobila pri pohľadávkach, nie pri záväzkoch.
evina
03.06.05,10:35
[QUOTE=Palino]Takže by si účtovala napr. ak je povedzme 16000 na strane D 321 takto?

16000 321/501xxx, prípadne mínusom na 501xxx ?

áno takto, tie výnosy sa mi tam nepáčia. Vieš výška obratu sa používa aj na určenie x vecí, a predsa neuhradený záväzok je pomyselným výnosom a ešte navyše, ak sa vôbec nevie o čo ide. Ak ho z tých nákladov vyberiem, neskreslím ani náklady ani výnosy-môj názor.
evina
03.06.05,10:37
Evina - toto by som urobila pri pohľadávkach, nie pri záväzkoch.
neviem, ja mám stále taký pocit, že keď išlo o záväzky, tak ten zmätok sa má riešiť v rámci nákladov-lebo tam je niečo o čom neviem, čo to je. A možno to práve bola tá záloha....-ale zjavne to nebolo uhradené-tak účtovať to v príjmoch vidím ja osobne problém.
Palino
03.06.05,10:38
Ďakujem za odpovede, lenže nie som si istá, či to vôbec malo byť na 321, či tam nebol použitý zlý účet (napr. 314 alebo niečo iné).
Keďže píšeš, že nemôžeš zistiť o čo ide, tak inak sa to podľa môjho názoru nedá vyriešiť, len tým, že uvedenú čiastku odúčtuješ podľa toho, či ju máš na strane MD alebo D do výnosov, alebo nedaňových nákladov.
evina
03.06.05,10:41
Keďže píšeš, že nemôžeš zistiť o čo ide, tak inak sa to podľa môjho názoru nedá vyriešiť, len tým, že uvedenú čiastku odúčtuješ podľa toho, či ju máš na strane MD alebo D do výnosov, alebo nedaňových nákladov.Toto je správne lebo my tu teoretizujeme a vlastne nevieme, na ktorej strane Ti ten rozdiel vyskakuje- môže ísť aj o preplatenie záväzkov.
Jana Acsová
03.06.05,10:53
Následne ešte po odpísaní evidencia na podsúvahe, aby si vedela čo, kedy a koľko si odpísala (pre prípad budúcich možných vplyvov) a uvedenie v poznámkach k účtovnej závierke (verný a pravdivý obraz).
Palino
03.06.05,10:59
Následne ešte po odpísaní evidencia na podsúvahe, aby si vedela čo, kedy a koľko si odpísala (pre prípad budúcich možných vplyvov) a uvedenie v poznámkach k účtovnej závierke (verný a pravdivý obraz).A podľa mňa by toto mohla byť bodka za Ľubinym problémom?!
Ľuba
03.06.05,14:14
Vďaka za rady, aj keď musím povedať, že ma príliš nepotešili. Tých neuhradených fa. je dosť veľa, resp. dosť veľká čiastka - čo by mohol byť problém dať to naraz do výnosov. Ja som sa skôr chcela spýtať, že ak by sme sa dohodli s veriteľmi o odpustení, či by to nešlo nejako nedaňovo dostať von.
Palino
03.06.05,14:43
V každom prípade, keď ide o dodávateľské faktúry, myslím si, že nepomôže nič, lebo už raz boli v nákladoch, teda keď by boli aj "odpustené" (neviem ako by to bolo, asi dobropis), tak by išli z nákladov von.
Ako som ja už písal vyššie, my sme mali veľa takýchto a iných zostatkov, ktoré bolo treba dať do výnosov. Robili sme to postupne, nie v jednom roku, podľa potreby.