Soňula
09.01.09,19:18
Zdravím poraďákov, ktorý sa rozumejú do PC, ktorý mi niekoľko krát veľmi pomohli.
Už viac krát sa mi stalo, že som zapla notebook, normálne sa spustil win, potom som chcela otvoriť Internet Explorer, čo vôbec nešlo. Ostatne programy sa spustiť dali, ale boli extremne pomalé. Chcela som reštartovať, ale keď som klikla na tlačidlo vypnúť z ponuky štart, tak som mala na ploche 10 min presípacie hodiny a nič sa nedialo. Tak som PC vypla normálnym talčidlom na PC. Po pár minutách som ho znova zapla objavilo sa mi toto:

kontrola systému súboru na C
systém suboru je typu FAT32
Nektery z disku vyžaduje kontrolu konzistence
sériove č. svazku je 0954-16DC

Keď toto prebehne, tak môžem opať bez problémov otvárať programy.
Prosím o pomoc, nie som niak zručna extra v PC, poprípade by som ho mala zaniesť niekam do opravy?
Ďakujem.
marko182
09.01.09,18:34
Pokial to robi iba po zapnuti notebooku, tak prve, co ma napada, je, ze sa este nespustili vsetky systemove procesy a programy, ktore bezia na pozadi. Ked zapnes pocitac a nabehne ti windows a jeho pracovna plocha, tak este stale sa v pozadi vykonavaju dalsie operacie potrebne ku startu a spustaju sa aplikacie, ktore potom bezia na pozadi (napr. antivir, nejake ovladace a pod.).
Toto je uplne bezna vec a robi to kazdy pocitac, ci uz PC alebo laptop. Ale u laptopov to obvykle trva trochu dlhsie.
Takze opytam sa, robi ti to iba po zapnuti notebooku? A ked ti nabehne windows a nechas ho povedzme este minutu v klude bez toho, aby si spustila nejaky program, robi to aj potom?

Co sa tyka tej kontroly, ktora sa spusti po zapnuti, ta sa spusta automaticky, ked "natvrdo" vypnes pocitac. Neodporucam to robit moc casto, lebo sa ti mozu poskodit systemove subory.
Soňula
09.01.09,19:38
Skúsim ešte vyskúšať, že keď zapnem PC, tak aspoň 10 min.počkám. Predtým som mala iný antivírus.program, dokedy sa neobjavila na lište ikona tohto programu, tak som vedela, že ešte nemám nič robiť. Asi 2 týždne mám iný antiv.program, tá ikona je tam hneď, preto si myslím, že už môžem robiť s PC. Dám si na to pozor. V každom prípade Ti ďakujem, si ma ukľudnil, ozvem sa, keby problém aj tak pretrvával. čakala som niečo horšie....
Marko182 ešte raz dík.
marko182
09.01.09,19:53
Urcite nemusis cakat 10 min. Staci pockat tak minutu po prihlaseni do windowsu. Pokial sa to bude opakovat, tak bude problem v niecom inom. Moze to byt vela veci. Kazdopadne daj vediet, ako si pochodila a potom budeme skusat dalej. Aky verziu windows pouzivas? Ako dlho ho mas nainstalovany? A aky antivirovy program mas teraz?
Soňula
09.01.09,20:48
Je to Win XP Home Edition, 2002. Mám ho nainštalovaný tretí rok, antivirový p. ESET. Nikdy som nemala žiaden problém, pracujem takto tri roky v kuse, toto je prvý problém, čo mám.
marko182
09.01.09,22:20
Ja zvyknem preinstalovat cely system v priemere kazdeho pol roka. Ale urcite by som odporucal to urobit aspon raz za rok. Zase na druhej strane, pokial casto neinstalujes programy a podobne, tak to az take nutne nie je. Kazdopadne by som odporucal ho po tych 3 rokoch preinstalovat. Si myslim, ze by mu to vcelku prospelo :o) A tiez som si takmer isty, ze by to vyriesilo tvoj problem.
Skus sa popytat v rodine/znamych, ci by sa ti niekto na to nepozrel. My ti tu sice mozeme radit na dialku, ale ovela jednoduhsie sa to riesi, ked to clovek vidi.
sthruska
10.01.09,07:59
V prvom rade by som poupratoval PC

1 odstránil dočasné súbory
2 upratal registre
3 defragmentoval disk, hlavne ak máš FAT32

Toto robím minimálne raz mesačne. Spomalenie PC mal aj brat. Urobil dané odporúčania a išiel mu ako nový.
Stevo5
10.01.09,17:33
Súhlasím so sthruska, po 3 rokoch používania je najvyšší čas spraviť údržbu v systéme. Zrejme ti to poradí aj marko182 ako usudzujem podľa toho na čo sa pýtal.
Soňula
10.01.09,19:18
Takže môj problém naďalej pretrváva...Dnes mi PC opať išiel až na "druhý pokus", ako som písala na začiatku. Mám v blízkosti jeden obchod aj servis s PC, tak tam pôjdem. Nemam skúsenosti s " upratovaním PC". Ale všetkým vám ďakujem.
marko182
10.01.09,20:11
V tom pripade urcite odporucam preinstalovat cely system. Ale predtym, nez sa do toho pustis, alebo to niekomu zveris, urob si zalohu vsetkych dat (dokumenty, fotky, hudba,...), ktore budes neskor potrebovat (bud na DVD, externy disk, USB kluc,...).
Je to totiz dost pravdepodobne, ze ti zmazu vsetky data z disku. Najlepsi sposob na novu instalaciu je totiz na cisty naformatovany disk.
A posledna rada, skus sa este raz popytat svojich znamych, ci ti to niekto nenainstaluje, lebo PC servisy zvyknu pytat dost vysoke ciastky a pritom je to jednoducha praca na 2-4 hodinky. Alebo sa tam skoc opytat, kolko by ta to stalo. Za opytanie snad nic uctovat nebudu ;)
Soňula
11.01.09,10:19
O.K. a dík.
evika23
11.01.09,16:41
Prosim pomozte mi..:( neviem ako si spustit web cameru napr ked chcem telefonovat a vidiet sa aj..:) mam notebook msi u 100
misoft
12.01.09,10:52
Telefónovanie cez Skype? Kamera sa potom nastavuje v Skype>Nástroje>Nastavenie>Obecné>Video: zaškrtnúť Povoliť video, Odosielať video automaticky.
Potom v priebehu hovoru nastaviť ďalšie nastavenia v obraze (príjemca nastaví sa aj na celú obrazovku a odosielateľ [ty] ako malé okienko v ňom) pravým klikom na obraze.
domenico.office
16.01.09,20:00
Môj názor, ak dovolíš, jednoznačne preinštalovať operačný systém. Je to najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie. Radil to marko 182 vo svojom príspevku. Ak to tu ešte nikto nespomenul, okrem poškodených systémových súborov to môžu spôsobovať vírusy, ale i spyware a kedejaké iné ...ware, ktoré sa ľahko dostanú hlavne do PC pripojeného do netu, nechráneného kvalitným antivírovým programom. Ešte by som k markovi182: Každá práca je jednoduchá, ak ju ovládaš, netvrdím ani ja, že preinštalovať Windows je drina nad driny, ale zase treba o tom niečo vedieť. A vedieť tak, aby som v budúcnosti predišiel, napr. citujem ťa: "urob si zalohu vsetkych dat (dokumenty, fotky, hudba,...), ktore budes neskor potrebovat (bud na DVD, externy disk, USB kluc,...)." Takže nie je preinštalovať Windows, ako Windows preinštalovať.