tetrisss
09.01.09,21:42
Teraz pozeram na temy minuleho roka a niekedy sa musim zasmiat, co vsetko sme predpokladali a chvalabohu sa to nesplnilo v suvislosti s nasou novou menou a tak ma napadlo sa vas opytat, ako sa vam paci euro?
Rozalka
09.01.09,20:51
Mince sa mi páčia z hľadiska zberateľského - pozerám si ich zadnú stranu, skúmam, z ktorého štátu pochádzajú, no ako užívateľovi pri platbe sa mi vôbec nepáčia, lebo mám plnú a veľmi ťažkú peňaženku (ešte šťastie, že jestvujú kreditky).
No túto otázku by si nám - účtovníkom - mala položiť tak o 3-4 týždne, keď sa budeme "trápiť" so závierkami v korunách, no reál už budeme účtovať v eurách.
Hotová schizofrénia.
tetrisss
09.01.09,20:58
No neviem, kto je na tom horsie, predstav si nove peniaze, stare peniaze, listky a teraz vsetko na euro, ked sa konecne dopracujes k nejakemu vysledku, v hlave, na kase, na normalnej kalkulacke, na eurokalkulacke, na prstoch:) tak ti zakaznik hodi za hrst nejakeho srotu, co sa podoba na cokoladove dukaty a vraj vyberte si, no a ked nechces vyzerat ako zlodej, tak mu trpezlivo vysvetli, ako si prisla k vysledku a co to ma vlastne za peniaze a ako ich rozozna, ale napriek vsetkemu sa mi zacinaju pacit porovnania cien v okolitych statoch a zistenie, ake my mame ceny vysoke, dufam, ze to prispeje k ich znizeniu.
Rozalka
09.01.09,21:04
Pokladníčkam v týchto dňoch nezávidím ... dnes som sa odvážila po prvýkrát na euronákup, našťastie málo ľudí pri pokladni (vysoký dátum pred výplatami), pokladníčka sa práve "hrabala" medzi mincami a žetónmi, ktoré jej vysypala kupujúca predomnou.
Pani pokladníčka očividne pookriala, keď na otázku - ako budem platiť - som odpovedala: kartou.
Ale nebojme sa - ešte týždeň budeme platiť duálne, potom sa to nejako utrasie. Čo myslíš?
tetrisss
09.01.09,21:08
Jasne, je to len o cviku, Slovaci su mudri, bude to OK.
durisovad
09.01.09,21:27
Ked to zvladli Taliani, Francuzi, Rakusania a ini, zvladneme to aj my. Oni platili vsade v zahranici svojou menou, kdezto my vzdy cudzou. A poradili sme si.
michelle84
10.01.09,11:14
Myslím, že si zvykneme rýchlo, veď sme aj nútení, napr. už v obchode. A inak eurá sú dosť ťažké. Mám aj europeňaženku a mám problém ju zavrieť, taká je tučná od tých drobniakov, ktoré ale majú hodnotu.
STRELEC
10.01.09,11:24
EU je dosť skosnatená. Prejavuje sa to aj na minciach. My sme už dávnejšie zrušili haliere a vôbec nám nechýbali. Aj 50-tniky boli podľa mňa zbytočné.
1 a 2 cenťáky detto. Načo je to dobré?! Hodnotu to má zrejme nižšiu ako je výrobná cena a kúpiť sa za to nič nedá.

Náš systém s haliermi, ktorý sme mali, môžeme kľudne odporúčať EU!!
michelle84
10.01.09,11:30
Tiež nechápem, prečo sú 1 a 2 centy. Neviem, či aj ostatné krajiny používajú tieto centíky, lebo v praxi som sa s nimi nestretla. Myslím, že ten 1 cent sa počase hádam zruší. Je najmenší a takmer ho ani nevidieť :)
Ingrid Ondruskova
10.01.09,12:11
Stále dookola počúvame, že problémy hlavne s mincami budú mať starší ľudia, tak som sa chcela "priblížiť" a môjmu 66-ročnému otcovi hovorím-s tými EUR peniazmi je to hrozné, nikdy si na to asi nezvyknem a on na to...ja nemám s tým vôbec žiadny problém, ja si to v hlave vynásobím, príp. vydelím a hotovo...
Maruška54
10.01.09,12:21
Ja som to dnes vyriešila, urobila som tri malé nákupy a všade som platila mincami takže som opäť ľahká.
Rozalka
10.01.09,12:45
Ja som to dnes vyriešila, urobila som tri malé nákupy a všade som platila mincami takže som opäť ľahká.
... že ľahká :D:D:D:D:D
ekopo
10.01.09,12:57
....čo je to minca? platím kartou...je to rýchlejšie
tetrisss
10.01.09,13:14
No vo vacsich mestach je to najlepsie, na dedine sa budeme obhadzovat tymi drobnymi.
ekopo
10.01.09,13:27
No vo vacsich mestach je to najlepsie, na dedine sa budeme obhadzovat tymi drobnymi.
aj na to je riešenie
Olice
10.01.09,13:28
....čo je to minca? platím kartou...je to rýchlejšie
Je pravda, že platba kartou je rýchla a najlepší spôsob tam, kde sa dá. Ale napríklad v bratislavskej tržnici mi nepomôže;). Ale bola som milo prekvapená, že keď som tam nakupovala, tak tie panie, ktoré tam predávajú, nemali najmenší problém s počítaním, ani prepočítaním. A čo sa týka drobných, tak tak ako ich dostávam, tak nimi aj platím a peňaženka je ľahká, aspoň zatiaľ:).
Halli
10.01.09,14:21
Jediný problém mám porovnať ceny, bola som zvyknutá na to, že som vedela, čo sa oplatí a čo nie, prepočítavať sa mi nechce, zatial nakupujem opatrne, tie jednocentovky, to fakt nemusím...
... ale som rada, že my delíme len tisícky,stovky a desiatky, to musela byť sranda v Taliansku s milionmi lír.:rolleyes:Líra končila pri kurze 1936,27 za euro...no to by som bola z toho ozaj jeleň :D
danushka
10.01.09,15:09
Pravdepodobne budeme viac využívať platenie kartami a aj väčšina obchodov tento spôsob platenia svojim zákazníkom umožní.
Na západe je bežné, že zväčša ľudia takto platia a nenosia pri sebe veľkú hotovosť.

Takže vreckoví zlodeji traste sa! Bez pinu na karte si neprídete na veľa, tak vám treba.:D:D:D
tetrisss
10.01.09,15:27
Esteze vacsina sikovnych slovakov nosi pin rovno v penazenke:D:D:D
Tweety
10.01.09,15:28
Esteze vacsina sikovnych slovakov nosi pin rovno v penazenke:D:D:D
Ja nenosím ani kartu:--- Takže majú dvojnásobnú smolu.
Halli
10.01.09,15:28
Esteze vacsina sikovnych slovakov nosi pin rovno v penazenke:D:D:D

mali by si ho aspoň vydeliť 30,126 a tak si ho zapísať :D

ja mám 65,259244 :D čiže 65,26:D:D.... ale podľa socialnej poistovne 65,25:eek:
danushka
10.01.09,15:30
Esteze vacsina sikovnych slovakov nosi pin rovno v penazenke:D:D:D
:eek::eek::eek:
Zita5
10.01.09,15:32
mali by si ho aspoň vydeliť 30,126 a tak si ho zapísať :D

ja mám 65,259244 :D čiže 65,26:D:D

Ty by si už len všetky čísla delila 30,126:D:D
Halli
10.01.09,15:35
Ty by si už len všetky čísla delila 30,126:D:D

Zitkuš podľa toho som konečne mladšia ako ty čo máš 17 násť :D
Zita5
10.01.09,15:38
Zitkuš podľa toho som konečne mladšia ako ty čo máš 17 násť :D

Dobre si to vydelila ?:):rolleyes:
janomila
10.01.09,15:39
Ja som si zvykla rýchlo. Len trocha tolerantnosti a trpezlivosti a všetko ide ako má. Len ma fascinujú niektorí ľudia, ako napr. dnes jedna dôchodkyňa, ktorá za chleba a rožky platila tisíckou. Predavačka jej vydala v eurách a babke sa očividne nepáčila rýchlosť, s akou pokladníčka vydávala. Tak som ju upozornila, že môže byť vôbec rada, že jej vydali, mohli ju s úsmevom odmietnuť. A že už má dosť rokov na to, aby vedela, ako sa treba správať. Keby oči mohli vraždiť, už vám nenapíšem ani písmenko. Ale pokladníčkine oči a neskôr aj slová a takisto reakcia ostatných kupujúcich ma presvedčili, že som povedala správnu vec na správnom mieste. Moja mama mi minule vravela, že sa hanbí za to že je dôchodkyňa, pretože ju skoro udupali jej rovesníci medzi sviatkami pri raňajšom dovoze chleba.:D:mee:
ekopo
10.01.09,15:50
Esteze vacsina sikovnych slovakov nosi pin rovno v penazenke:D:D:D


:eek::eek::eek:
danushka asi chcela povedať: dobre skloňuješ? :D
m.hladka
10.01.09,15:57
V peňaženke mám len pár drobných, aby som sa s nimi zoznámila, pretože nemám čas na nákupy, tie robí manžel. Nech posiluje!

P.s.
Ale napr. v Španielsku od nás v obchode ani nechceli drobné, len kývli rukou, že o.k., ale veľmi radi nám ich vydávali, keď bolo treba, aby sa ich zbavila predavačka v pokladni.
Halli
10.01.09,16:05
V peňaženke mám len pár drobných, aby som sa s nimi zoznámila, pretože nemám čas na nákupy, tie robí manžel. Nech posiluje!

P.s.
Ale napr. v Španielsku od nás v obchode ani nechceli drobné, len kývli rukou, že o.k., ale veľmi radi nám ich vydávali, keď bolo treba, aby sa ich zbavila predavačka v pokladni.

No tu nám kývať určite nebudú :D
Rozalka
10.01.09,16:10
Aj v Čiernej Hore mávnu nad drobnými, za nákupy sa platí zaokrúhlene vždy DOLE. ČH používa eurá, ale ich nemôže raziť, tak je tam nedostatok mincí.
Kazu
10.01.09,16:33
Aj v Čiernej Hore mávnu nad drobnými, za nákupy sa platí zaokrúhlene vždy DOLE. ČH používa eurá, ale ich nemôže raziť, tak je tam nedostatok mincí.

V minulej mene nosil môj manžel drobné domov a sypal ich do takého keramického hrnčeka na polici. Ja som mala na starosti púšťať ich znovu do obehu. Včera bol manžel na prvom nákupe a na stôl mi nasypal zo dve hrste mincí s tým, aby som zaobstarala väčší hrnček, lebo tých šestákov je akosi priveľa. Tak som to začala triediť a prekvapený manžel zistil, že väčšinou tie "šestáky" majú hodnotu od 30,- Sk nahor. Ale bol napálený, keď som zobrala len centy a mince od 1,- € som mu dala naspäť do peňaženky aby si ich míňal sám. Rozčúlený potriasal peňaženkou, aby som skúsila aká je ťažká. :D:D:D Tuším ho s nimi pošlem do Čiernej Hory. :---
tetrisss
10.01.09,16:34
danushka asi chcela povedať: dobre skloňuješ? :D
Dufam, ze ta nenapadlo, co mna!?:D:D
danushka
10.01.09,17:17
Esteze vacsina sikovnych slovakov nosi pin rovno v penazenke:D:D:D


Dufam, ze ta nenapadlo, co mna!?:D:D

A čo také Ťa Tetrisss napadlo, no to by ma teda zaujímalo:D:D:D. Som tak rozmýšľala, rozmýšľala a zrazu som preveľký rehot spustila...
Pepa
10.01.09,17:18
No chvíľu potrvá, kým sa naučíme rozoznávať tie mince - hrúúúza. Používam kartu, keď náhodou musím platiť kešom, drobáky hádžem do šálky v kredenci :D a sb to potom "likviduje" pri sobotňajšom nákupe.
Dneska som vraj dostala tringelt :D:D:D chodíme do školy autom a skladáme sa na naftu - po päťdesiatke - na eurá som to ešte neprepočítavala - ale jedna zo spolucestujúcich to stihla :D:D pri vystupovaní mi podala 20 centov a zahlási - nevydávaj mi - to je dobré :D:D:D:D
tetrisss
10.01.09,17:25
No celkom by som ta rada videla, ako si sa na tento "trigelt" zatvarila,haha...
Pepa
10.01.09,17:30
No celkom by som ta rada videla, ako si sa na tento "trigelt" zatvarila,haha...
Ako som sa zatvárila, by ti vedeli povedať poraďáci, ktorí ma poznajú :D:D nebudem na seba "kydať" :D:D - ale mykalo mi ľavým kútikom úst a zahlásila som - vieš čo? nechaj tak - dáš mi na budúce - hádam sa "do nabudúce" naučí rátať :D
VladoaKatka
10.01.09,17:37
Všetko ukáže čas, ale tiež predpokladám zvýšené využívanie platobných kariet hlavne mladšou a strednou generáciou,... ľutujem starých a horšie vidiacich, mali problém s bankovkami, naozaj to budú mať ťažké s tými drobnými mincami.

.... aj ja by som radšej platila s kartami, ale nemôžem :D ... ja som asi iná kategória našincov, karty síce mám ... len som zabudla PIN ...:mee: lepšie povedané mám ich, len neviem ktorý ku ktorej patrí ...

...nikto mi nepovedal, že PIN mám napísať na zadnú stranu platobnej karty :---:):---
Halli
10.01.09,18:07
Dnes ma zavolala kamoška na kávu, tak som v kauflande kúpila krásne tvarohové zákusky...že zoberiem k tej káve,.... no keď obidva len za 2 €.:eek: čo by som nezobrala ..to Vám vravím, že 60,- sk by som za to teda nedala :D
comodo
10.01.09,18:40
Čo už , nič s tým neurobíme. Ja sa ibe čudujem, ako mohli múdre európske hlavy vymysliet 50 cent väčší než 1 euro a že vôbec zaviedli 2 centovu mincu.
jaros5
10.01.09,20:15
Teraz pozeram na temy minuleho roka a niekedy sa musim zasmiat, co vsetko sme predpokladali a chvalabohu sa to nesplnilo v suvislosti s nasou novou menou a tak ma napadlo sa vas opytat, ako sa vam paci euro?
Nebyť toho veľkého množstva "drobniakov", tak žiaden problém.
Zbytočne veľké množstvo malých mincí.
Rozalka
11.01.09,08:24
.... aj ja by som radšej platila s kartami, ale nemôžem :D ... ja som asi iná kategória našincov, karty síce mám ... len som zabudla PIN ...:mee: lepšie povedané mám ich, len neviem ktorý ku ktorej patrí ...

...nikto mi nepovedal, že PIN mám napísať na zadnú stranu platobnej karty :---:):---
Katka, skús jedno číslo najprv s jednou kartou, potom druhou, atď. - však na jednej to bude platiť a takto postupne zistíš, ktoré číslo ku ktorej karte patrí.
Ja mám čísla napísané v mobile, samozrejme, zašifrované, ale vždy viem, ktoré číslo práve potrebujem.

... prípadne si ich napíš na kartu :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Danielle369
11.01.09,08:30
aj ja mam jednu perličku s eurom..zákazník mal platiť 1,94 euro a dal nam na pult 0,65 centov a ked ho predavačka upozornila že je to málo tak jej povedal že lahko sa jej mudruje ked to ovláda a že on tomu nerozumie a viac jej nedá lebo ho oklame...horor..bol rozčúlený do nepríčetna a nedal si nič vysvetliť a nakoniec to zaklincoval tým že jej povedal že on euro menu nechcel a preto sa ju ani nemieni naučiť a má jej stačiť to čo jej dal na pult.
ekopo
11.01.09,08:40
Podľa mňa chýba skôr papierová 1€ a povedzme ešte 2€. Niektoré z kovových by sa potom možno mohli zrušiť. Čo sa týka 1 centovky, ak by sa zrušila, zase by to spôsobilo problémy pri vydávaní hotovosti.
tetrisss
11.01.09,08:54
No za tu jednoeurovku uz prebehla na internete aj podpisova akcia, myslim, ze to vyslo zo slovinska, no ale vsetci kompetentni nas maju cau. Terajsie ceny maju na svedomi aj ustanovenia zakona, vsak ja na kusovom textile urcite nebudem mat ziadne jedno a dvojcentove zaokruhlovanie a kludne to dam na 5 centov dole, ale teraz sme to museli presne preratat, ale postupne s novymi tovarmi to zmizne. No a urcite po dvoch-troch mesiacoch budeme euro uz inak brat, ja za tyzden v predajni som sa s eurom uz celkom skamaratila:D. Horsie je to s tou urovnou cien, to je hokej a v podstate som prestala sa cenami napr. potravin zaoberat, pretoze by som v potravinach musela stravit ovela viac casu.
Excise Duty
11.01.09,09:01
aj ja mam jednu perličku s eurom..zákazník mal platiť 1,94 euro a dal nam na pult 0,65 centov a ked ho predavačka upozornila že je to málo tak jej povedal že lahko sa jej mudruje ked to ovláda a že on tomu nerozumie a viac jej nedá lebo ho oklame...horor..bol rozčúlený do nepríčetna a nedal si nič vysvetliť a nakoniec to zaklincoval tým že jej povedal že on euro menu nechcel a preto sa ju ani nemieni naučiť a má jej stačiť to čo jej dal na pult.
No nič, hlavne že má ten zákazník volebné právo.
tetrisss
11.01.09,09:57
No nič, hlavne že má ten zákazník volebné právo.

Vsak potom to u nas aj tak vyzera....:eek:
Bibika22
11.01.09,10:22
Ono je to teraz také srandovné.
Kedysi v reštike by sme nechali tringelt 10,20,30 aj viac korún (ako kto), a teraz čakáme na vydanie aj jedného centa. A aké je trapné, keď na ten jeden cent čaká čašník. Tí "chudáci" sa všetci búria, pretože nemajú žiadne tringelty. Je to sila.
Ale myslím si, že časom si na všetko zvykneme a bude to ok.
A s tými cenami to bude tiež dobré, pretože ako poznám slovenský ľud,
ani sa nenazdáme a obchodníci zaokrúhlia ceny minimálne na desatiny a 1, 2-oj a možno aj 5 centové mince budú mimo. :---
michelle84
12.01.09,10:22
Pravdepodobne budeme viac využívať platenie kartami a aj väčšina obchodov tento spôsob platenia svojim zákazníkom umožní.
Na západe je bežné, že zväčša ľudia takto platia a nenosia pri sebe veľkú hotovosť.

Takže vreckoví zlodeji traste sa! Bez pinu na karte si neprídete na veľa, tak vám treba.:D:D:D


Tak som asi zo západu :) Ja už roky využívam platbu kartou kde sa to len dá a moja hotovosť je niekedy až nula :) Bohužiaľ, v niektorých obchodoch sa nedá platiť kartou, preto treba mať určitú hotovsť.
Nepáčil sa mi príspevok TV JOJ, keď 500 eurovkou chceli zaplatiť v stánku. V stánku nemáme možnosť platby kartou a je tiež zvláštne, ak by niekto mal takúto bankovku v ruke a platil ňou jedny noviny ...
tetrisss
12.01.09,14:30
Tak kazdy slovak by si mal pre tento pripad uvedomit, ze je to vyse 15000,-sk a to ziadny maly obchodik, stanok a male prevadzky sluzieb nerozmenia, nakoniec inak to nebolo ani s nasou 5000,- nad tym sa niet co pozastavovat, nehodno s takou sumou chodit kazdy den pod pazou, to je fakt.
murko007
13.01.09,21:15
Ja si tiež zvykám na euro, ale trvám na tom, že my so slovenskými korunami sme to mali jednoduchšie, zbavili sme sa tých malých drobákov a teraz sa opäť vraciame k nim. Ale chce to čas, aby sme si zvykli. Naspäť cesta nemožná. Nech žije euro
bepo
13.01.09,22:35
Takže vreckoví zlodeji traste sa! Bez pinu na karte si neprídete na veľa, tak vám treba.:D:D:D
Dobrá sranda, sestrinmu šéfovi v reštaurácii ukradli kreditnú kartu a za dve hodiny nakúpili elektroniku za 80tis a u známej zlatníčky platili zlodeji 50tis za šperky ukradnutou kartou, podpis sedel takže chudáci majitelia kariet. Radšej prísť o peňaženku s pár stovkami ako o kartu s pár desaťtisícmi.
danushka
15.01.09,17:08
Inak, nevedela som si predstaviť, ako si zvyknem hovoriť zaplatila som za to a za hento toľko Eur.
Ale naša nádherná slovenčina už má ekvivalent za suché Euro a to Juroš.
N Á D H E R A.
Takže Bohu dušu a nám dukáty, opravujem - Juráše :D:D:D.
ekopo
15.01.09,17:19
nech žije platobná karta
danushka
15.01.09,17:21
nech žijú zbojníci
ekopo
15.01.09,17:23
nech žijú zbojníci
ktorí?
Tweety
15.01.09,17:24
ktorí?
No predsa tí 150:---
danushka
15.01.09,17:27
nech žijú zbojníci


ktorí?

...no my všetci, keď máme platidlo ,,juráše":D:D:D
ekopo
15.01.09,17:27
No predsa tí 150:---
rozmýšľal som, rozmýšľal, ale došlo mi :D
Tweety
15.01.09,17:29
rozmýšľal som, rozmýšľal, ale došlo mi :D
A nebolelo? lebo rozmýšľanie bolí.:---
ekopo
15.01.09,17:31
A nebolelo? lebo rozmýšľanie bolí.:---
zas som to neprehnal , ale už sme mimotemy
Excise Duty
15.01.09,18:08
No predsa tí 150:---
A kto ich tam posadil?
ekopo
15.01.09,18:28
A kto ich tam posadil?
teoreticky všetci
alla66
15.01.09,19:06
Zbaviť sa drobných mincí je jednoduché : Ak mám zaplatiť 2,37€ ,tak dám napr.5€ a zvyšok dám centy a predavačka mi vydá len 3€. Po pár nákupoch mi nezostali vôbec drobné.....Má to i výhodu,že nemusím premýšľať,či mi správne vydali.:)
Míšatko
15.01.09,19:09
Ja pracujem v domove dôchodcov a ľutujem tých chudákov, majú s tým dosť problém, hádam si dáko zvyknú, niektorí nevedia pochopiť tú hodnotu, niektorí maju problém rozlíšiť centy od eur, tie mince sú dosť podobné a nečudujem sa im, niektorí maju panický strach nakupovať, pretože si myslia, že to nie je dosť peňazí a tiež si myslím, že tie haliere bol len krok späť, len to komplikuje. Samozrejme, že im ako sociálne pracovníčky pomáhame, ale aj tak je to pre väčšinu ťažké, kým si zvyknú.Niekedy zažijeme aj srandovné situácie:)
2009
30.01.09,09:42
Len tak pre zaujímavosť :-)