murko007
09.01.09,22:53
Dobrý večer, chcela by som sa Vás spýtať, či ste sa niekto už zaoberali daňovým priznaním typu B za rok 2008. Viem, že budú platiť staré tlačivá z minulého roku a či sú tam nejaké nové odlišnosti, ktoré nám budú komplikovať život.
Rozalka
09.01.09,21:58
Ak budú platiť staré tlačivá z minulého roka, aké by tam mali byť odlišnosti?
Nové sú Výkazy (o MaZ, o PaV)
murko007
13.01.09,20:45
Ak budú platiť staré tlačivá z minulého roka, aké by tam mali byť odlišnosti?
Nové sú Výkazy (o MaZ, o PaV)
Ďakujem za názor. Kde by som našla tie nové tlačivá Výkaz o príjmoch a výdavkoch, a Výkaz o majetku a záväzkoch. Je to niekde na internete?
Johanka
13.01.09,20:48
www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) daňové tlačivá\účtovné výkazy pre JÚ
ekopo
13.01.09,21:05
Lucida
07.02.09,19:54
Ahojte!

Mam problem v rocnych vykazoch v MRP. Pri zásobách mi nenačítalo koncoročné stavy materiálu a tovaru. Ja neviem odkial ich zobrat aby som ich tam mohla doklepnut hoc aj rucne.
Prosim viete mi niekto poradit?


Dakujem velmi pekne za pomoc!
Anja111
08.02.09,12:31
Ahojte!

Mam problem v rocnych vykazoch v MRP. Pri zásobách mi nenačítalo koncoročné stavy materiálu a tovaru. Ja neviem odkial ich zobrat aby som ich tam mohla doklepnut hoc aj rucne.
Prosim viete mi niekto poradit?


Dakujem velmi pekne za pomoc!
Skús ich doplniť z inventúrnych súpisov.
Zoltán Kovács
08.02.09,12:37
Skús ich doplniť z inventúrnych súpisov.

Z iného dokladu by sa to asi ani nedalo. :D
Aljok
08.02.09,12:40
No niektoré programy si vedia tieto údaje potiahnuť zo skladovej evidencie. ;)
Zoltán Kovács
08.02.09,12:57
No niektoré programy si vedia tieto údaje potiahnuť zo skladovej evidencie. ;)

Len keď sa vedie poctivo sklad, a sú prepojené moduly. ;)
u.erika
08.02.09,15:16
Ahojte!

Mam problem v rocnych vykazoch v MRP. Pri zásobách mi nenačítalo koncoročné stavy materiálu a tovaru. Ja neviem odkial ich zobrat aby som ich tam mohla doklepnut hoc aj rucne.
Prosim viete mi niekto poradit?


Dakujem velmi pekne za pomoc!
Ak máš vo voľbe a definícia firiem nastavené pripojenie, tak otvoríš rok 2009: sklad > skladové karty > funkcie > počiaatočné stavy kariet v sklade-prepojenie období >úprava počiatočných stavov > funkcie > načitanie stavov z predchádzajúceho obdobia.
Keď v roku 2008 máš skladové zásoby v poriadku, tak Ti program načíta údaje. Dúfam, že v roku 2009 už si spravila ročný prevod z roku 2008
Lucida
08.02.09,17:03
Ak máš vo voľbe a definícia firiem nastavené pripojenie, tak otvoríš rok 2009: sklad > skladové karty > funkcie > počiaatočné stavy kariet v sklade-prepojenie období >úprava počiatočných stavov > funkcie > načitanie stavov z predchádzajúceho obdobia.
Keď v roku 2008 máš skladové zásoby v poriadku, tak Ti program načíta údaje. Dúfam, že v roku 2009 už si spravila ročný prevod z roku 2008


Veľmi pekne ďakujem!!!!
Idem to teda vyskúšať, držte palce!

DAKUJEM!!!
Lucida
08.02.09,17:43
No kurnik sopa jaksi to nefunguje! Ročny prevod mam. A tam to vsetko robim. Joj!
nicram
15.02.09,12:44
Dobrý deň
Chcel,by som vedieť,aké Daňové priznanie mám dať za rok 2008,keď som bol 3 mesiace zamestnanec,potom som bol 1 mesiac vedený na Úrade práce a od 1.4. 2008 som živnostník. Tie prvé 3 mesiace som pracoval v Česku za Českú firmu. Ďakujem
mysimis
15.02.09,12:52
Budeš podávať DP typu B.
nicram
15.02.09,14:03
Budeš podávať DP typu B.

Veľmi pekne ďakujem
Kolenčík
15.02.09,14:25
Prvý krát sa pokúšam urobiť DP typu B. Všetko mi celkom šikovne išlo, len neviem do ktorého riadku mám vložiť odvody do SP a ZP za rok 2008 a mám ich dať jednou položkou? Ďakujem.
abel
15.02.09,14:41
Ťažko jednoznačne odpovedať, upresni otázku. Môžu to byť aj odvody zo závislej činnosti a tie idú do riadku 34 v V. oddiele. Ale ty máš pravdepodobne na mysli odvody, ktoré si platí SZČO - príjmy dosiahnuté zo živnosti. Tie sú zahrnuté v celkových výdavkoch v riadku 2 stĺpec 2 v VI. oddiele. Ak si uplatňuješ výdavky percentami, tak sú započítané v tom riadku 2 a okrem toho sa ešte samostatne uvádzajú pod riadkom 11 v tom VI. oddiele - spolu súčet za zdravotné i sociálne poistenie.
Kolenčík
15.02.09,15:05
Ďakujem, myslel som odvody, ktoré platí SZČO do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
veronikasad
15.02.09,15:13
Prvý krát sa pokúšam urobiť DP typu B. Všetko mi celkom šikovne išlo, len neviem do ktorého riadku mám vložiť odvody do SP a ZP za rok 2008 a mám ich dať jednou položkou? Ďakujem.
Uplatňuješ si paušálne výdavky ?
Kolenčík
15.02.09,15:20
Vlani som mal paušálne a to som našiel v starom priznaní, ale tohto roku nie - idem na skutočné. Ďakujem.
veronikasad
15.02.09,15:26
Vlani som mal paušálne a to som našiel v starom priznaní, ale tohto roku nie - idem na skutočné. Ďakujem.
Ak ideš na skutočné výdavky, musíš si pred vypísaním DP urobiť účtovníctvo. Platby poistného /preddavky na zP a soc.poistenie/ sú VOZD - v členení poistné.
Ak ti zostali z roku 2007 neuhradené pohľadávky, musíš upraviť aj základ dane.
abel
15.02.09,15:46
Vlani som mal paušálne a to som našiel v starom priznaní, ale tohto roku nie - idem na skutočné. Ďakujem.
V takom prípade výšku zaplateného poistného v daňovom priznaní neuvádzaš ( sú súčasťou sumy "Výdavky" v stĺpci 2. Musíš ale k daňovému priznaniu priložiť Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch. Sumu poistného potom uvádzaš vo Výkaze o PaV v riadku 8 - Platby poistného a príspevkov.
Melnick
15.02.09,17:18
Hurá ,už sa dá vypĺňať DP aj na stránke DRSR.

Neviem prečo-najradšej vypĺňam DP práve tu na stránke DRSR . :)
abel
15.02.09,17:33
Ako málo stačí človeku ku šťastiu :cool:
Paula
15.02.09,17:35
Ako málo stačí človeku ku šťastiu :cool:


Tak tak tak, ale ja to (vypĺňanie DP-aby nedošlo k omylu) robím najradšej doma:rolleyes:
tuta
15.02.09,17:47
Hurá ,už sa dá vypĺňať DP aj na stránke DRSR.

Neviem prečo-najradšej vypĺňam DP práve tu . :)

mimotemy Tento rok sú šikovnejší, minulý rok sa to dalo vypĺňať až 01. marca.
Melnick
15.02.09,19:49
mimotemy Tento rok sú šikovnejší, minulý rok sa to dalo vypĺňať až 01. marca.

Ha,ha tuta, ale mne to minulý rok stačilo 1.marca :--- vieš čo to pre mňa znamená, že ho idem použiť už teraz ? Žeby som bola lepšia? :D:D:D
msa
16.02.09,13:11
mám otázku, FO si stále robila JU, tento rok, ale má strašne nízke výdavky, môžem prejsť na paušálne výdavky? pohľadávky a záväzky mala všetko vyrovnané v r 2007, za r.2008 všetko vyrovnané v r.2008. Keby som urobila v JU odpočet nezd.časti na daňovníka a aj jeho manželku vyjde mu daň okolo 8000,- a plus daňový bonus na 2 deti, v konečnom dôsledku mu časť ešte vráti DU, pri paušalnych výdavkoch mu vrátia celý daňový bonus, môžem si vybrať paušalne výdavky? ďakujem
Melnick
16.02.09,13:15
môžeš:) za predpokladu,že nebol k 1.1.2008 platiteľom DPH .
msa
16.02.09,13:17
to som zabudla uviesť, nie je platcom dph, takže môžem . vďaka
azla
16.02.09,14:40
mimotemy
15.2.2009 6.18 PM

Hurá ,už sa dá vypĺňať DP aj na stránke DRSR.

Neviem prečo-najradšej vypĺňam DP práve tu na stránke DRSR . :)

Porada v informovaní ma stále náskok pred stránkou drsr.sk;):D:)

16.2.2009
OZNAM
Oznamujeme Vám, že dňa 15.2.2009 bolo v aplikácii Vyplnenie tlačív na internete zapracované tlačivo Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typ A a typ B za zdaňovacie obdobie 2008.
marcelaStanakova
16.02.09,16:34
SZČO prerušila živnosť v januari , nemala zo živnosti žiaden príjem
až v 11 a 12 príjem na dohodu 90000,- má potvrdenie o zdaniteľnej mzde, odvedená daň 19% , zohľadní sa tento príjem a daň v DP typu B
katarina.j
16.02.09,22:01
ak nevykazuje žiadny prijem, po pripade ani stratu tak nech poda len dan.priznanie typ A a priloži to potvrdenie o zdanit.prijme,na zaklade toho sa vyplni aj dane danove priznanie. /predpokladám ze zivnost bola prerusena v januari 2008????/
Gabca
26.02.09,14:48
Neviete prosim niekto, kedy budu na stranke drsr v sekcii vyplnanie tlaciv na internete tlaciva Vykaz o prijmoch a vydavkoch a Vykaz o majetku a zavazkoch pre rok 2008?
ekopo
26.02.09,14:51
Neviete prosim niekto, kedy budu na stranke drsr v sekcii vyplnanie tlaciv na internete tlaciva Vykaz o prijmoch a vydavkoch a Vykaz o majetku a zavazkoch pre rok 2008?
Mali by začať fungovať najneskôr k 31.3.2009 :)
Gabca
26.02.09,14:55
Dakujem velmi pekne za info, tak pockam do pondelka. pekny den prajem :)
Gabca
26.02.09,14:56
tak ja som tam videla 1.3.2009, tak uz vlastne nevidim :)
inngrid
27.02.09,09:38
Johanka, chcem iba reagovat ze vykazky na drsr.sk nefunguju nejde ti v obdobi nahodit ze to chces za rok 8 je tam vo vybere iba 2007 a nizsie roky cize to nevypises dan. priznanie ano vykazy nie - takze ak niekto mate ine vykazy hodte ich do placu
vdaka
DARJA22
28.02.09,22:48
Ja mám stiahnutú demoverziu Alfy z Krosu, tam robím všetky výkazy, vrátane DP, potvrdenie o podaní DP a aj výpis pre sociálnu poisťovňu, som s ňou nadmieru spokojná.

Odporúčam!
nicram
01.03.09,11:07
Dobrý deň. Píšem za kamaráta , lebo on nemá internet. Celý rok 2008 bol živnostník a teraz by si chcel dať percentuálne daňové priznanie . Pracuje v strojárenstve. Nevie koľko percent si môže uplatniť 40 alebo 60.Potom či si môže niečo odpísať na manželku , keď ona je invalidný dôchodca a tiež živnostník a príjmy z jej podnikania mala zhruba do 50. tis. SK
Ďakujem za každú odpoveď .
abel
01.03.09,11:24
Dobrý deň. Píšem za kamaráta , lebo on nemá internet. Celý rok 2008 bol živnostník a teraz by si chcel dať percentuálne daňové priznanie . Pracuje v strojárenstve. Uveď presne, čo má uvedené v živnostenskom liste a presne z čoho dosiahol v roku 2008 príjem- z akej činnosti. Strojárenstvo je veľmi široký pojem. Nevie koľko percent si môže uplatniť 40 alebo 60.Potom či si môže niečo odpísať na manželku , keď ona je invalidný dôchodca a tiež živnostník a príjmy z jej podnikania mala zhruba do 50. tis. SK Treba uviesť výšku invalidného dôchodku za rok 2008, výšku zaplateného poistenia a presný dosiahnutý obrat, nie zhruba.
Ďakujem za každú odpoveď .
Upresni otázku, ťažko na ňu takto odpovedať.
nicram
01.03.09,11:31
Ďakujem za odpoveď . Musíme to všetko spočítať. Potom sa ozvem.
nicram
01.03.09,13:47
Upresni otázku, ťažko na ňu takto odpovedať.

Vživnostenskom liste má napísané "KOVOOBRÁBANIE" on je sústružník. Príjem v roku 2008 dosiahol z kovoobrábania .Jeho manželka mala dôchodok 3400 SK mesaćne /40800/roćne a z podnikania mala príjem 53117 SK. Poistné bolo zaplatené 6454 SK do zdravotnej poisťovne , lebo platila iba 50%. Do socialnej eśte neplatila.
abel
01.03.09,14:21
Vživnostenskom liste má napísané "KOVOOBRÁBANIE" on je sústružník. Príjem v roku 2008 dosiahol z kovoobrábania .Jeho manželka mala dôchodok 3400 SK mesaćne /40800/roćne a z podnikania mala príjem 53117 SK. Poistné bolo zaplatené 6454 SK do zdravotnej poisťovne , lebo platila iba 50%. Do socialnej eśte neplatila.
V takom prípade si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % + odvody do poisťovní. Na manželku si môže uplatniť 11033.- Sk.
MIŠO T
01.03.09,14:56
Ja mám stiahnutú demoverziu Alfy z Krosu, tam robím všetky výkazy, vrátane DP, potvrdenie o podaní DP a aj výpis pre sociálnu poisťovňu, som s ňou nadmieru spokojná.

Odporúčam!

robim pod ALFOU, nemožem vytlačit DP/ POTVRDENIE ANO/, vždy mi piše, že nemá správnu cestu k tlač.súboru. Už som vyhodil ADOBE READER 5-7 a nainštal po pokyne z Alfy 5.CE - aj tak to nejde
DARJA22
01.03.09,20:53
MIŠO T, nie som veľmi zbehla, kde môže byť chyba.

Každoročne si stiahnem demoverziu a nemám s tým žiadne problémy.
abel
02.03.09,06:34
robim pod ALFOU, nemožem vytlačit DP/ POTVRDENIE ANO/, vždy mi piše, že nemá správnu cestu k tlač.súboru. Už som vyhodil ADOBE READER 5-7 a nainštal po pokyne z Alfy 5.CE - aj tak to nejde
Podobný problém mala kamarátka, keď sme to porovnávali s mojim PC, líšilo sa to v tom, že keď si dala tlač DP, v políčku Umiestnenie nainštalovaného programu Acrobat Reader ona tam mala vypísanú nejakú cestu a ja som mala to políčko prázdne. Tak ho vymazala aj ona a odvtedy jej to tlačí :confused:
MIŠO T
02.03.09,08:33
skusil som to, ale to neide - lebo je koncovka suboru. RPT
aliiica
02.03.09,14:07
Ahojte,

danovnik, bol v r. 2008 zivnostnik, no prijem mal 0 a teda aj vydavky 0, kedze si v r. 07 uplatnoval pausalne vydavky (Od 3/08 mal pozastavenu zivnost).

Mal prijem zo zavislej cinnosti v SR aj v CR. Prijem z CR prepocitam priemernym rocnym kurzom a spocitam s prijmom zo SR? uvediem do r. 33? A co zrazene poistne tiez prepocitat a do r. 33? A dan, do akych riadkov to vpisat?

A este zaplatil ako SZCO odvody do poistovni aj za r. 2007 aj za r. 2008 v r. 2008. Moze si oba tieto roky odpocitat?
nicram
07.03.09,17:24
Zdravím
Manželka je na invalidnom dôchodku a je aj živnostník v ŽL. má napísané Maloobchod v rozsahu voľných živností. Chcel , by som vedieť či má nárok na odpis v daňovom priznaní za rok 2008 . 40 alebo 60%. Alebo či vôbec má nárok.
Ďakujem
mysimis
07.03.09,17:26
Podľa mňa sa pýtaš asi na to, či si môže manželka uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 alebo 60%. V tomto prípade vo výške 40%. A nezabudni jej uplatniť aj nezdaniteľnú položku.
nicram
07.03.09,17:42
Podľa mňa sa pýtaš asi na to, či si môže manželka uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 alebo 60%. V tomto prípade vo výške 40%. A nezabudni jej uplatniť aj nezdaniteľnú položku.


Môžete poradiť ako to urobiť? V DP je položka 29 a 30 o poberaní dóchodku
mysimis
07.03.09,17:45
A prečítal si si čo ten §, ktorý je uvedený v daňovom priznaní hovorí? Asi nie....kuk sem:
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
mysimis
07.03.09,17:47
Invalidný dôchodok sa tam neuvádza.
nicram
07.03.09,17:52
Ďakujem za odpoveď . Veľmi ste mi pomohli.:):):)
abel
07.03.09,17:55
Zdravím
Manželka je na invalidnom dôchodku a je aj živnostník v ŽL. má napísané Maloobchod v rozsahu voľných živností. Chcel , by som vedieť či má nárok na odpis v daňovom priznaní za rok 2008 . 40 alebo 60%. Alebo či vôbec má nárok.
Ďakujem
Môžeš jej uplatniť výdavky vo výške 40 % a zaplatené poistenie do zdravotnej a sociálnej poisťovne ( pokiaľ ho platila). Má nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej čiastky 98496.- Sk.
nicram
07.03.09,17:55
V takom prípade si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % + odvody do poisťovní. Na manželku si môže uplatniť 11033.- Sk.

Veľmi pekne ´dakujem za remeselné činnosti
gazzica
08.03.09,11:46
Takže ja môžem kľudne použiť tlačivo DP z roku 2007, len výkazy o M a Z, P a V musia byť nové, tak? Chcem sa ešte opýtať, kto musí vypĺňať výkazy o M a Z a o P a V?
JankaO
08.03.09,12:10
Takže ja môžem kľudne použiť tlačivo DP z roku 2007, len výkazy o M a Z, P a V musia byť nové, tak? Chcem sa ešte opýtať, kto musí vypĺňať výkazy o M a Z a o P a V?
Výkazy predkladá účtovná jednotka uvedená v § 17 odstavec 4, zák. č. 431/2002 Z. z.
NJF
13.03.09,07:08
Hurá ,už sa dá vypĺňať DP aj na stránke DRSR.

Neviem prečo-najradšej vypĺňam DP práve tu na stránke DRSR . :)

Neviem, ako je to možné, ale nejde mi otvoriť vypĺňanie tlačív DP na tejto stránke. Mám Mozzilu Firefox, že by to bol dôvod ? Poraďťe prosím
janka.mo
13.03.09,13:00
dobry den, chcem sa opytat na vas nazor, do ktoreho riadku sa uvedu prijmy, ked robi poistovaka, robi to na DICO a ma zmluvu o obchodnom zastupeni pre danu spolocnost. tu na porade som niekde citala, ze to ide do riadku 8, ale teraz som volala na danovy urad a tam mi povedali, ze do riadku 3. tak som z toho jelen.... poradte prosiiiim
Zoltán Kovács
13.03.09,13:24
dobry den, chcem sa opytat na vas nazor, do ktoreho riadku sa uvedu prijmy, ked robi poistovaka, robi to na DICO a ma zmluvu o obchodnom zastupeni pre danu spolocnost. tu na porade som niekde citala, ze to ide do riadku 8, ale teraz som volala na danovy urad a tam mi povedali, ze do riadku 3. tak som z toho jelen.... poradte prosiiiim

Je to príjem podľa §6. V DP VI. oddiel riadok 3.
janka.mo
13.03.09,13:26
Je to príjem podľa §6. V DP VI. oddiel riadok 3.
srdecna vdaka
AIMA
13.03.09,15:09
Ja mám stiahnutú demoverziu Alfy z Krosu, tam robím všetky výkazy, vrátane DP, potvrdenie o podaní DP a aj výpis pre sociálnu poisťovňu, som s ňou nadmieru spokojná.

Odporúčam!

Asi som trochu temná, ale nemôžem sa dopátrať, kde vyplním daňové priznanie. Prosím o pomoc. Alfu som stiahla.:(
Aljok
13.03.09,15:11
Tlač - Výkazy - Daň z príjmov fyz. osôb
AIMA
13.03.09,15:25
Tlač - Výkazy - Daň z príjmov fyz. osôb
veľmi pekne ďakujem za bleskovú odpoveď, už som na to medzičasom prišla. Koľko priznaní môžem urobiť? Je tam nejaké obmedzenie, zdá sa mi to až moc dobré.:eek:
veronikasad
13.03.09,15:28
veľmi pekne ďakujem za bleskovú odpoveď, už som na to medzičasom prišla. Koľko priznaní môžem urobiť? Je tam nejaké obmedzenie, zdá sa mi to až moc dobré.:eek:
B-čok koľko potrebuješ.
A-čka tiež môžeš robiť kolko potrebuješ, len si ich hneď tlač. Sú zoradené podľa abecedy a po nahratí 10. A-čka sa ti posledné v abecede schová. Vrátiť sa môžeš len k 10. Inak by tam bolo treba dokúpiť nejaký modul.
AIMA
13.03.09,15:43
B-čok koľko potrebuješ.
A-čka tiež môžeš robiť kolko potrebuješ, len si ich hneď tlač. Sú zoradené podľa abecedy a po nahratí 10. A-čka sa ti posledné v abecede schová. Vrátiť sa môžeš len k 10. Inak by tam bolo treba dokúpiť nejaký modul.
Super, veľmi pekne ďakujem, rada by som vytlačila DP, ale nemám na ntb nainštalovanú tlačiareň, prenášam pdf cez usb kľúč, je to možné?