selika
10.01.09,10:32
Ahojte, chcela by som sa poradiť. Práve začínam spracovávať doklady pre taxikára. V roku 2004 si kúpil osobné motorové vozidla. Vo výkaze o majetku nie je zahrnuté a ani si to neodpisoval. Do nákladov si dával iba bločky z PHM. Ani v roku 2005 ho nemal vo výkaze majetku. V roku 2006 a 2007 si uplatňoval paušálne výdavky. V roku 2008 toto motorové vozidlo predal. Podľa mňa tento príjem je oslobodený od dane. Myslím si správne? V roku 2008 si kúpil iné auto a taktiež ho nezaradím do majetku firmy, aby po prípadnom predaji bol oslobodený platiť daň z príjmu za MV. V roku 2008 mu došiel preplatok z poistky za auto. Ako to je s týmto príjmom? Ďakujem za odpovede.
ekopo
10.01.09,09:48
Platil za auto cestnú daň, resp. daň z MV? Auto predsa používal na podnikanie. Tak mal platiť, PHM si dával do výdavkov, tiež asi nie v súlade so zákonom. Automobil nemusel byť v majetku, mohlo ísť aj o súkromné vozidlo, ale využívané na podnikanie.
ekopo
10.01.09,10:09
.....a skoro som zabudol, príjem pri predaji súkromného OA je od dane oslobodený. Čo sa týka vráteného preplatku poistky , podľa všetkého havarijnej, tak je to PNZD. Predpokladám, že platba poistky bola VNZD ak bola v účtovníctve.
selika
10.01.09,10:34
Daň z MV mal od roku 2004 zaplatenú. Poistku za auto si uplatňoval ako výdavok len v roku 2005, lebo od roku 2006 si učtuje paušálne výdavky.