wegamizi
10.01.09,14:24
Ahojte, je pravdou, ze parcely evidovane pod registrom "C" maju rozdiel v m2 oproti vymere pod registrom "E", teda menej?
Sused mojej parcely si ju chce odkupit, je registrovana ako"C", ze ju da na vlastne naklady preregristrovat do "E", ale ma upozornil, ze to bude urcite menej, ze to je bezne pri preregistrovani, je to pravda, alebo ma zavadza, prosim poradte, dakujem vopred:---
anonym222
10.01.09,19:51
Vôbec nerozumiem, prečo by ju mal preregistrovať na parcelu registra E? Nie je to práve naopak? Nechce náhodou vyňať pozemok z pôdneho fondu? Teda previesť ju z E na C?
geronimo13
10.01.09,20:09
pravdepodobne ide prevedenie pozemku z registra "E" do registra "C" katastra nehnuteľností.

ak je už raz pozemok v registri "C", tak pozemok evidovaný pod ním ako pozemok registra "E" vlastne neexistuje (je teda nulkový);
zrušenie pozemku v registri "C" a návrat k pozemku registra "E" je možný, ale len tzv. katastrálnym konaním, ale to už zachádzam do detailov, ktoré sa líšia prípad od prípadu ...
wegamizi
10.01.09,22:55
Sorry, mas pravdu, z E-ckovej na C-ckovu registraciu, moze byt tam rozdiel vo vymere?
anonym222
11.01.09,07:33
Predávaš susedovi celú E-čkovú parcelu? Ak áno, v čom je problém? Dohodnite sa na cene celej parcely a nie na cene za m2, a ostatné je už susedov problém. Rozdiely by asi mohli byť, neviem či aj vo výmere, ale v polohe určite áno.
Ak predávaš iba časť parcely, musíš si dať urobiť geometrický plán a tam bude už jasné, čo a koľko predávaš. Neviem však či môžeš vôbec časť E-čkovej parcely predať? Nebude to už drobenie?
Ak má sused obavy, nech si to dá na vlastné náklady vopred vymerať.
geodet123
11.01.09,07:48
Výmera C a E je zväčša rozdielna (môže byť E > C ale tiež E < C)
Spravidla sú C určené presnejšie ako E (závisí na histórii mapovania v danom katastrálnom území)
Ak existuje C, ktorej si vlastník a na nej E ktorej si tiež vlastník, tak sa E zruší, lebo je to chyba (nemôžeš dva krát vlastniť ten istý kus pôdy)Jednoduché vysvetlenie, nakresli si štvorec 10x10 cm a do neho nakresli 4 štvorce 5x5 cm. Ten väčší nazvime E, tie menšie C. A polož si otázku má jedna z tých C menšiu výmeru ako E? Má E väčšiu výmeru ako jedna C? Má E väčšiu výmeru ako všetky C?

Myslím si, že sused ťa nezavádza, len si pletie pojmy z dojmami.

Ak by si neplietol pojmi z dojmami, tak ti vyrieši buď komunikáciu s katastrom ohľadne opravy chyby v katastrálnom operáte, alebo to od teba kúpi a vyrieši si to sám.
kabatik
11.01.09,08:12
Môže mi niekto vysvetliť rozdiel medzi C a E? E je extravilán a C je intravilán?
Alebo je v tom aj nejaký iný rozdiel?
geronimo13
11.01.09,08:48
Môže mi niekto vysvetliť rozdiel medzi C a E? E je extravilán a C je intravilán?
Alebo je v tom aj nejaký iný rozdiel?

si absolútne vedľa, E môže byť aj v intraviláne aj v extraviláne a taktiež aj C, snažil som sa to vysvetliť v jednom príspevku, ale je naozaj ťažké to pochopiť, keď to človek nevidí ...

http://www.porada.sk/t69235-p2-rozdiel-medzi-parcelami-registra-e-a-c.html#post819186
geronimo13
11.01.09,08:51
a ešte k tým výmerám, zväčša "éčkové" sú väčšie ako "céčkové" z jednoduchého dôvodu, a to, že republika je v skutočnosti menšia (má menšiu výmeru) ako sa uvádza, ale nikomu to nehovorte :D
wegamizi
11.01.09,12:03
Dik, ano, on si to da vymerat, mozem sa spolahnut na serioznost geodeta, ktoreho si on vyberie? Som asi dost v tomto nedoverciva, lebo sa jedna o cloveka, ktory uz narobil dost podvodov s pozemkami a je to zaujimava lokalita ( Donovaly ).
kabatik
11.01.09,15:38
Môžem ja ako laik zistiť na kastrálnej mape /online/ presné rozmery určitej parcely?
anonym222
11.01.09,15:41
To wegamizi:Prečo ju neprevedieš na Céčkovú parcelu sám, a nepredáš ju až potom? Bude mať tak vyššiu hodnotu. Vieš vôbec akú má teraz hodnotu táto parcela, ak hovoríš že je to zaujímavá lokalita?
Podľa toho čo ti hovoril sused, (že to bude menej m2) asi sa jedna o špekulanta a chce na tom zarobiť. Ak mám predsa o niečo záujem, tak si dohodnem cenu a nešpekulujem, že čo a koľko to bude potom a zoberiem predsa na seba toto riziko nie?
Ináč čo sa týka toho prevodu z E na C, bežne sa to robí aj tak, že sa vyberie do C iba tá časť, ktorá bude zastavaná. Je to asi tým, že sa za vyňatie platí poplatok za každý vyňatý m2 a naviac daň za ornú pôdu, resp. trvalé trávnaté pozemky, ktoré tak ostanú v E-čku sa platí menšia ako za stavebné pozemky.
anonym222
11.01.09,15:44
Môžem ja ako laik zistiť na kastrálnej mape /online/ presné rozmery určitej parcely?
Rozmery si vieš relatívne dosť presne pozrieť priama na mape. Je tam nástroj na meranie vzdialenosti. Presnú rozlohu v m2 máš uvedenú na liste vlastníctva, ktorý si ku danej parcele vygeneruješ ako zostavu.
kabatik
11.01.09,15:56
Rozmery si vieš relatívne dosť presne pozrieť priama na mape. Je tam nástroj na meranie vzdialenosti. Presnú rozlohu v m2 máš uvedenú na liste vlastníctva, ktorý si ku danej parcele vygeneruješ ako zostavu.
Súhlasím, že dosť presne. Ale ja by som potreboval úplne presne. Napr. šírku pozemku pri ulici. Dá sa to bez geodeta?
geronimo13
11.01.09,16:00
Môžem ja ako laik zistiť na kastrálnej mape /online/ presné rozmery určitej parcely?

treba rozlišovať či ide o mapu číselnú alebo o mapu nečíselnú, ak ide o mapu číselnú je to relatívne presné, ale ak ide o mapu nečíselnú, tak tam môžu veľmi veľké rozdiely rádovo v metroch (to sa treba poďakovať zhotoviteľom registra obnovenej evidencie pozemkov a systému tunelovania štátneho rozpočtu)
wegamizi
11.01.09,18:47
Dakujem, mas pravdu, urcim si pravidla a tie bude musiet dodrzat, urobim to tak a nebudem cakat na jeho spekulacie, presvedcili ste ma,s pozdravom
kabatik
11.01.09,20:12
treba rozlišovať či ide o mapu číselnú alebo o mapu nečíselnú, ak ide o mapu číselnú je to relatívne presné, ale ak ide o mapu nečíselnú, tak tam môžu veľmi veľké rozdiely rádovo v metroch (to sa treba poďakovať zhotoviteľom registra obnovenej evidencie pozemkov a systému tunelovania štátneho rozpočtu)
A ako sa dostanem na mapu číslenú? Ja som bol doteraz len na nečíslenej.
geronimo13
11.01.09,20:57
A ako sa dostanem na mapu číslenú? Ja som bol doteraz len na nečíslenej.

To záleží od histórie mapovanie v tom ktorom katastrálnom území, t.z. niekde je číselná mapa (S-JTSK - systém jednotnej trigonometrickej siete katastrálnej) a niekde nie je (tzv. miestny systém), a keď nie je, tak nie je a tak to vyzerá, že ani nebude, jedine, že by sa našiel niekto kto by všetko zameral (S-JTSK) zadarmo :D
kabatik
11.01.09,21:04
A to mi geodet tú šírku len tak odhadne?
geronimo13
12.01.09,04:02
A to mi geodet tú šírku len tak odhadne?

nie, na geometrickom pláne budeš mať presnú šírku (odchýlka rádovo v centimetroch) , doteraz sme sa bavili o online mapách na katastrálnom portáli kde môžu a aj sú chyby, prevažne na nečíselných mapách (na týchto mapách miery z geometrických plánov nemusia byť vždy dodržané, záleží to od kvality spracovania alebo od schopností spracovateľa)
kabatik
12.01.09,08:45
Dík. Teda záver.
Na online mapách nezistím presné rozmery. Treba sa obrátiť na geodeta a on mi dá presné miery s výpisom z katastra.