alicacka
10.01.09,17:43
Dobrý večer.
Rada by som sa spýtala múdrejších na nasledovné: V decembri sme na základe zápisu o odovzdaní a prevzatí vozidla, prevzali nákladné auto na leasing. Teraz nám došiel leasingový kalendár, kde prvá splátka má byť platená 5.1.2009. Leasing je na 36 mesiacov. V ktorom roku začnem odpisovať leasingované auto (v JÚ prosím) v r. 2008 (1 mesačný odpis) alebo až v roku 2009 ? Na základe čoho sa to posudzuje ? V zmluve máme napísané, že prvá splátka je splatná mesiac po odovzdaní a prevzatí predmetu leasingu. Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem.
Johanka
10.01.09,17:08
§ 26 Zákona o dani z príjmov
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
alicacka
15.01.09,15:28
Ďakujem za odpoveď. Ešte b y som rada vedela, či k OC - cena v ktorej zaradím auto do majetku, má obsahovať aj výdavky na kolky za prepis auta ?
Tweety
15.01.09,15:29
Ďakujem za odpoveď. Ešte b y som rada vedela, či k OC - cena v ktorej zaradím auto do majetku, má obsahovať aj výdavky na kolky za prepis auta ?
Áno.
riremordore
23.01.09,12:21
Prosím Vás, pomôžte mi ako v JÚ zaúčtujem predčasné splatenie leasingu?
Pukluš
23.01.09,19:27
Takže som to pochopila, že neodpisujem auto 4 roky ale len 36 mesiacov? Ja mám taký podobný problém, pracovný stroj, ktorý by sa mal odpisovať 6 rokov /2.odp. skupina/ budem podľa leasingovej zmluvy odpisovať 44 mesiacov?
Lianka
24.01.09,15:00
Majetok obstarany prostrednictvom leasingu odpisujes po dobu leasingu, podla poctu mesiacov trvania leasingu (casove odpisovanie).
riremordore
29.01.09,08:32
Leasing od roku 2005, odpisovanie na 48 mesiacov, ale odpisovanie bolo v roku 2005,2006,2007 a v roku 2008 len do apríla, lebo bol predčasne splatený leasing alebo celú zostatkovú hodnotu odpisov ročnú môžem dať do odpisovania za rok 2008?
latka
29.01.09,17:18
dobrý večer, prosím odsúhlaste mi nasledovný postup pri predčasnom ukončení leasingu alebo opravte : MV na leasing 31.05.2006 VC 3625705,50, ...... sme v roku 2008 kedy bol predč. ukonč. leasing a zaplatená zostatk. cena jednorazovo 81348,-. Odpisy na r. 2008 by boli 120864. Pri rovnomernom odpisovaní by boli pri vstup. cene 1.1.2008 181284,50 - odpis 90643,-. Takže si danové výdavky pokrátim rozdielom týchto odpisov /120864-90643/. Sumu jednotl. splátok do 30.5.08 riadne zaúčtujem ako doteraz /PR + obstr.HM/ a čo zo zostatk cenou jednorazovo zaplatenými 81348,- ????? V akej cene zaradiť automobil do používania...... prosím dakujem
latka
31.01.09,16:22
prosím vie mi niekto poradiť k ot. 9, dakujem
Marína
31.01.09,22:58
latka
01.02.09,08:41
dakujeme za presmerovanie, ale tam sme už hladali a odpovede nenašli, dakujeme ešte raz ale radšej odpovedzte suhlasím, nesúhlasím, neviem... alebo nič..
Marína
01.02.09,10:34
dakujeme za presmerovanie, ale tam sme už hladali a odpovede nenašli, dakujeme ešte raz ale radšej odpovedzte suhlasím, nesúhlasím, neviem... alebo nič..
Nesúhlasím.
Link som dala správny. Mne nesúhlasí výška vypočítaných odpisov. Vyberám príspevok z už uvedeného linku http://www.porada.sk/418142-post22.html
Po odkúpení MV od leasing. spoločnosti sa pokračuje v odpisovaní spôsobom, ktorý sa použil pri výpočte rozdielu podľa §17 ods.26 a to z upravenej vstupnej ceny(= zostatková cena pri predč.ukončení prenájmu). Tá sa vypočíta tak, že k obstarávacej cene(= zostatkovej) sa pripočíta kúpna cena a odpočíta istina, ktorá nebola splatená(zostatok neuhradeného záväzku).

§ 17 ods. 26 ZoDP
(26) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo
a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a od odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,
b) po skončení nájmu okrem finančného prenájmu ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je zostatková cena, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 27 alebo § 28, sa upraví o rozdiel už uplatneného
nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28.

Komentár k § 26
ods. 26 – Úprava základu dane pri nedodržaní podmienok finančného prenájmu.
V tomto ustanovení ZDP od roku 2005 upravuje podmienky, za ktorých dochádza k úprave základu dane nájomcu, ak:
a) nájomca poruší podmienky zmluvy o finančnom prenájme (predčasné ukončenie nájomnej zmluvy z dôvodu zničenia predmetu nájmu, odcudzenia (krádeže), z dôvodu insolventnosti, z dôvodu ďalšej nepotrebnosti tohto majetku pre nájomcu,
b) nájomca po skončení bežného nájmu – operatívneho nájmu, odkúpi prenajatý hmotný majetok.
Za nedodržanie podmienok finančného prenájmu zákon postihuje len nájomcu , nie prenajímateľa.
Ak nájomca predčasne ukončí nájomnú zmluvu, zákon už neukladá povinnosť skúmať mieru zavinenia nájomcu a ukladá mu len jednu povinnosť, posúdiť túto zmluvu za rovnakých podmienok ako pri operatívnom prenájme. Preto ukladá nájomcovi len jednu povinnosť, ktorou je úprava základu dane tak, že namiesto odpisov uplatnených a zahrnutých do základu dane počas celej doby trvania finančného prenájmu vypočítaných podľa § 26 ods. 8 ZDP, uplatní odpisy, ktoré by počas tohto obdobia uplatňoval ako vlastník majetku vypočítaných podľa § 27 alebo § 28 ZDP (t.j. môže v základe dane ponechať len odpisy v takej výške, aké by mohol uplatniť z tohto majetku, keby bol jeho vlastníkom).
Nájomca nie je povinný (na rozdiel od postupu platného do konca roku 2003) vylúčiť zo základu dane aj čiastky nájomného (úroku) zaúčtovaného
v nákladoch na účte 562 a zahrnu tého do základu dane od začatia nájomnej zmluvy až do jej predčasného ukončenia. Takýto postup je od roku 2004 pre nájomcu podstatne výhodnejší, pretože je povinný upraviť základ dane len o rozdiel medzi zrýchlenými „lízingovými“ odpismi vypočítanými podľa § 26 ods. 8 ZDP a odpismi podľa § 27 alebo § 28 ZDP, ktoré by za rovnaké obdobie mohol uplatniť ako vlastník tohto hmotného majetku, ak by uplatňoval odpisy z majetku obstaraného kúpou. Táto úprava sa vykoná v zdaňovacom období, v ktorom nastalo porušenie podmienok finančného prenájmu a týka sa celej doby trvania nájmu (aj predchádzajúcich zdaňovacích období).
V § 2 písm. s) ZDP sa uvádza, že za porušenie podmienok finančného prenájmu sa nepovažujú prípady, kedy jeden nájomca postúpi nájomnú
zmluvu za podmienok dohodnutých při jej podpise druhému nájomcovi.

Predčasné odkúpenie predmetu finančného prenájmu
Ďalej zákon rieši situáciu, keď po skončení operatívneho prenájmu (ale aj finančného prenájmu, ktorý nespĺňa podmienky finančného prenájmu definované v § 2 ZDP) dôjde k odkúpeniu prenajatého predmetu.
Ak sa prenajatý predmet odkúpi za cenu nižšiu ako je, resp. ako by bola zostatková cena, odpisoval by sa podľa § 27 alebo § 28 ZDP. To zn., že pri akomkoľvek prenájme, ktorý nie je finančným prenájmom, ak je kúpna cena nižšia ako zostatková cena majetku podľa § 27 alebo 28 je povinnosť upraviť základ dane tak, že v základe dane môže nájomca ponechať len odpisy vypočítané podľa § 27 alebo 28. Vyššie odpisy zahrnuté do základu dane vypočítané spôsobom podľa § 26 ods. 8 zákona a zisková prirážka (úrok, nájom) sa rovnako vylúčia zo základu dane.

Zdroj: Poradca 5-6/2008
Marína
01.02.09,14:21
latka Posledná návšteva: Dnes 03:21 PM
Pomohla moja odpoveď?
latka
03.02.09,17:31
prepáč ale naozaj je chyba VC je 362570,50 mala som tam preklep- nie je mi stále jasné či spočítavam odpisy uplatnené 2006+2007 a porovnám aké by boli rovnomer. metodou odpisl 2006+2007 alebo robím len porovnanie odpisov v roku 2008 a neprihliadam na staré roky a či si vobec môžem nejaké uplatniť, ak k 31.12.2008 nie je vozidlo už v majetku - vyradenie z podnikania predajom. Ide o FO jednoduché účtovníctvo. Čo z sumou zaplatenou pri predčasnom odkupení vozidla - likvidácia záväzku a obstaranie majetku? Potom zaradenie majetku a jeho vyradenie a uplatnenie celej sumy ako ZC pri vyradení predajom, aj ked zmluva o predaji bola uzavretá 06/08, ale nie je zaplatené - príjem bude až v 2009.???
Pinocchio
22.03.09,11:45
Dobry den, viete mi poradit kolko mesiacov v roku 2008 mozem odpisovat, ked som zmluvu podpisal a zaplatil prvu zvysenu splatku vopred 15.7.2008, ale vozidlo bolo prihlasene do evidencie na policii az 1.8.2008? Prva normalna splatka podla splatkoveho kalendara bola splatna 5.8.2008 a zaplatena 4.8.2008. Odpisujem teda v roku 2008 6 alebo 5 mesiacov?
siskage
03.03.10,12:47
Dobrý deň,
tohto roku sme splatili posledné splátky leasingu auta. Chcela by som sa
opýtať (možno to vyznie smiešne), ale čo s tým autom potom? Odpísané bude v tomto roku v konečnej výške, ale používať sa bude aj naďalej.
To znamená, že ho asi vyradzovať nebudem? Bude to v poriadku? Ak si
chcem dávať do účtovníctva naďalej PHM aj po celkovom odpísaní auta - môžem? Ohľadom leasingu, splácania a odpisovania som tu našla všetko, čo potrebujem (za to ďakujem), ale čo po úplnom splatení leasingu?Aký je ďalší postup. Auto jednoducho používam ďalej, až kým sa ho nerozhodnem vyradiť?
Misicka21
16.03.10,08:07
Odpisujem leasingované vozidlá, v priebehu roka sa mi zmenili zmluvy a splátky a mám tieto problémy:
1, zo 48 mesiacov na 61 mesiacov,
2, nezmenili sa mesiace ale suma (6 mesiacov som nemala istinu
v splátkach a potom sa mi navýšila )
3, keď sme v priebehu roka uhradili len 10 splátok, odpis bude
menší??
Neviem sa pohnúť, poradťe mi prosím
Zita5
16.03.10,08:15
Odpisujem leasingované vozidlá, v priebehu roka sa mi zmenili zmluvy a splátky a mám tieto problémy:
1, zo 48 mesiacov na 61 mesiacov,
2, nezmenili sa mesiace ale suma (6 mesiacov som nemala istinu
v splátkach a potom sa mi navýšila )
3, keď sme v priebehu roka uhradili len 10 splátok, odpis bude
menší??
Neviem sa pohnúť, poradťe mi prosím

skúste si preštudovať dokument
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
Misicka21
16.03.10,08:35
"Špecifické prípady vznikajúce u daňovníkov fyzických osôb, ktoré nie sú porušením podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov"
som si našla jeden z mojich prípadov, znamená to že sa mi odpis nezmení, keď sme neporušili podmienky, áno??

a keď sa mi zmení doba splácania??
to som sa nikde nedočítala
seda
24.03.12,09:52
Dobrý deň, prosím o radu. SZČO platca DPH, JU, má auto na leasing. V r. 2011 uhradil 1 mesačnú splátku navyše, tú ktorá mala byť uhradená až v 01/12. Môžem túto splátku dať do výdavkov r. 2011? Neviem, či si správne myslím, ale nemala mu leas.spol. poslať daňový doklad na DPH na prijatú platbu vopred? Na uplatnenie DPH danej splátky mám len v spl.kalendári k 20.1.12, uplatním DPH až za 1/12? Ďakujem o rady.
Zita5
24.03.12,10:39
Lízingová splátka sa neúčtuje do výdavkov. http://www.porada.sk/t190757-szco-a-phl.html#post2022559 pozrite, ako splátky účtovať.

DPH uplatníte podľa splátkového kalendára, ak nemáte iný doklad.Čo tým chcel získať, že to zaplatil vopred?
seda
24.03.12,20:05
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Predpokladám, že nič tým nechcel. Splašil sa v 11/11, že neuhradil za 10/11 a tak uhradil v 11/11 2x a potom aj riadne v 12/11. On ani nevedel, že uhr. 13 splátok. Vidíte aj ja som sa zle vyjadrila, do výdavkov dávam len úrok.
lucka625
24.03.12,20:59
Ahojte, prosím vás, vie mi niekto poradiť?
Prevzala som účtovníctvo od inej účtovníčky a vyskytol sa takýto problém: FO (JÚ) si v roku 2008 kúpila kamión (ťahač a náves) a po dobu 4 rokov ho splácala, teda posledná splátka bola v decembri 2011. Podľa zákona sa má takýto majetok odpísať počas doby splácania (teda v rokoch 2008 - 2011), v prípade ťahača to tak je, avšak pri návese predch. účtovníčka zaradila majetok do 2. odpisovej sk. (teda OC 34272/6=5712 €/ročný odpis), skutočný odpis mal však byť 8568 €. Ja som si to nevšimla a v rokoch 2009 a 2010 som takisto uplatnila 5712 €. Čo je teda podstatne nižšia suma ako mala byť. Avšak čo teraz?

1) Prakticky pri zostavovaní výkazu o MaZ by hodnota mala byť 0 €, avšak pôvodným odpisovaním (po zohľadnení odpisov za 2011) je 11 424 €
V ďalších rokoch si odpis uplatniť nemôžem, čo by ste teda poradili. Ako to vysporiadať.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mona Lisa
26.03.12,14:19
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Predpokladám, že nič tým nechcel. Splašil sa v 11/11, že neuhradil za 10/11 a tak uhradil v 11/11 2x a potom aj riadne v 12/11. On ani nevedel, že uhr. 13 splátok. Vidíte aj ja som sa zle vyjadrila, do výdavkov dávam len úrok.


Ak je v splatkovom kalendari istina..200,-€, fin.činnost....40,-€ . DPH...48.-€ - ak SZCO nie je platca DPH.?
Čo bude výdaj OZD?:
1.istina vydaj NZD
2.fin.cinnost VOZD
3.DPH vydaj OZD, pricom v OC vozidla nie je DPH.
akontacia rozpocitana na 42 mesiacov, v prvom roku len za 7 mesiacov /odo dna zaradenia/ a detto odpis za 7 mesiacov.
tannislava
27.03.12,10:24
Dobry den, nechcem zakladat novu temu, ale neviem isto, ci to sem patri... v roku 2011 kupil zivnostnik nove auto. Obstaral ho 10/2011 formou leasingu na 4 roky. Mozem dat odpis za rok 2011 a to vo vyske 1/4? Alebo to musim preratat na mesiace, kedze bolo obstarane az v 10/2011?
Mona Lisa
29.03.12,10:06
Este za rok 2011 das podla tohto v ktorom mesiaci prevzali resp. zacali pouzivat MV. T.j. alikvotne. Od roku 2012 je iny rezim pre leasing, ale to to plati len pre nove zmluvy .