tkt
03.06.05,12:50
Viete mi niekto poradiť?

Ak zamestnanec rozviaže pracovný pomer dohodou (zamestnaný bol od 08/2000), vznikne mu nárok na podporu v nezamestnanosti? Okolie mi tvrdí, že nedostane nič, nakoľko sa dohodol.
Ďakujem
Darana
03.06.05,10:53
Podľa mojej skúsenosti (nie je síce čerstvá) určite dostane!
Janka6685
05.06.05,07:03
Mám skúsenosť s ľuďmi, ktorí ukončili pracovný pomer dohodou a všetci dostávali podporu v nezamestnanosti.
garter
05.06.05,11:37
Skúsim pripojiť informácie o dávke.

Dúfam, že to pomôže.
Jozef Mihál
05.06.05,12:39
Boli časy, keď to bolo tak, ako sa tkt pýtate.

Dnes to, či má niekto nárok na podporu, vôbec nezávisí od spôsobu ukončenia prac.pomeru. Viď zákon 461/2003 o soc.poistení, niekde okolo § 100 (alebo viď príloha v príspevku od garter).
Slavka
07.06.05,10:06
Chcela som sa dozvedieť, ak mám pracovníka , ktorý pracuje len 10 mesiacov v roku a dva mesiace je nezamestnaný / sezonná práca /.Je na úrade práce , ale platí si ako dobrovolne nezamestnaný poistenie nezamestnanosti , teda nemá prerušené ani tie dva mesiace má nárok na podporu v nezamestnanosti. On podstate splnil podmienku, že nemá prerušené poistenie v nezamestnanosti.
garter
07.06.05,12:25
Chcela som sa dozvedieť, ak mám pracovníka , ktorý pracuje len 10 mesiacov v roku a dva mesiace je nezamestnaný / sezonná práca /.Je na úrade práce , ale platí si ako dobrovolne nezamestnaný poistenie nezamestnanosti , teda nemá prerušené ani tie dva mesiace má nárok na podporu v nezamestnanosti. On podstate splnil podmienku, že nemá prerušené poistenie v nezamestnanosti.
Podľa Vašich údajov sa to nedá posúdiť.

Pozrite si §§ 104 a 105 zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení.
Musí byť splnená podmienka platenia poistenia najmenej 3 roky v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie. Opätovný nárok na dávku má po uplynutí troch rokov odo dňa zániku predchádzajúceho nároku na dávku.
ilona
08.06.05,04:28
Je to presne tak,ako píše GARTER.Nezáleží na spôsobe rozviazania,ale musí byť splnená podmienka platenia poistného v posledných 4 r. 3 roky.
ondrejvla
11.06.05,19:58
Aj ja mám jednu otázku, v ktorej som si nie istá, nakoľko nie som "úplná" mzdárka.

Synovec zamestnal svoju nezamestnanú matku na 2 hodiny denne v predajni, vtedy, keď on vybavuje iné náležitosti, dokupuje tovar a iné. Tie dve hodiny nie sú vždy v tom istom čase. A teraz to najdôležitejšie: zamestnal ju od 8.6.2005, prihlásil ju do SP, do ZP aj seba ako zamestnávateľa. Upozorňujem, že matka je evidovaná na Úrade práce! Tzn., je povinný odvádzať za ňu všetky fondy? - nie len 0,8 na úrazové, bolo mi povedané, že všetky, tak som mu vyplnila prihlášky, ale teraz som v pomykove! Jej príjem bude mesačne okolo 1500 - 1600 Sk, teda nedosiahne ani ten povolený pri evidovaných uchádzačoch. Pýtam sa, nemal by zrušiť prihlášku na ZP, a ako sa potom prihlásiť na SP, keď to bude len tých 0,8%?, alebo je to inak?
lenkak
11.06.05,20:03
Záleží ako ju zamestnal, či na pracovný pomer alebo na dohodu. Ak je to dohoda potom platí len 0,8% úrazové poistenie do SP, ZP neplatí, ale ak je to klasický PP potom platí všetky odvody.
Daska
11.06.05,20:06
Ak je zamestnana na riadny pracovny pomer, musi sa ohlasit z UP a ovazaju sa vsetky odvody.
Moze ju zobrat na DoVP a potom sa neohlasuje, a plati sa len to urazove...
Ale ta ohoda by mala byt na konkretnu pracu, nemala by to byt cinnost...
ondrejvla
11.06.05,20:07
Záleží ako ju zamestnal, či na pracovný pomer alebo na dohodu. Ak je to dohoda potom platí len 0,8% úrazové poistenie do SP, ZP neplatí, ale ak je to klasický PP potom platí všetky odvody.To sa nedá na dohodu o vykonaní prác, nakoľko je to opakovaná činnosť, takže na prac.zmluvu, §49 ZP, kratší pracovný čas, t.j. 2 hodiny denne, týždenne to bude cca 10 hodín ( možno niekedy i viac). Na ÚP jej povedali, že môže robiť do 16 hod.týždenne. Takže som urobila dobre, keď som ju prihlásila na všetky poisťovne? Jedna známa ma domotala, povedala mi, že mala byť len na úr.poistenie tých 0,8%, tak som bola z toho čudná...
lenkak
11.06.05,20:09
Potom máš to OK.
ondrejvla
11.06.05,20:09
Ak je zamestnana na riadny pracovny pomer, musi sa ohlasit z UP a ovazaju sa vsetky odvody.
Moze ju zobrat na DoVP a potom sa neohlasuje, a plati sa len to urazove...
Ale ta ohoda by mala byt na konkretnu pracu, nemala by to byt cinnost...
No Daška, teraz som už totálne blbá! Na ÚP jej povedali, že môže robiť 16 hod.týždenne-tzn.na kratší prac.čas, pri takejto činnosti predsa nemôže byť dohoda! To skutočne musí byť odhlásená z ÚP?! Veď sa tam bola pýtať!
lenkak
11.06.05,20:16
Vlasti týmto som nie istá, ale tak či tak, každý nezamestnaný musí zaniesť na UP zmluvu, či už Dohodu alebo PP a tak mu povedia či zostane v evidencii alebo nie.
ondrejvla
11.06.05,20:22
Vlasti týmto som nie istá, ale tak či tak, každý nezamestnaný musí zaniesť na UP zmluvu, či už Dohodu alebo PP a tak mu povedia či zostane v evidencii alebo nie.
Lenka, ona sa tam bola pýtať predtým, kým bola uzatvorená zmluva a takto ju informovali! Teraz mám zmätok v duši, či nepríde o podporu! To by bola škoda, lebo chce po pol roku požiadať o príspevok na podnikanie, chce byť SZČO.
lenkak
11.06.05,20:25
To by bola škoda, ale myslím si, že pokiaľ neprekročí tú hranicu 3200Sk mesiac / 64 hod. mes. tak o podporu by nemala prísť. Toto je môj názor, keby to bola dohoda tak týmto som si na 100% istá.
Janka6685
12.06.05,07:14
Ahojte. Pridám sa ku vašej debate. Je mi jasné, že človek evidodovaný na ÚP môže robiť na DoVP za určitých podmienok (64 hod. a 3200,-/mes.). Ale môže evidovaný pracovať aj na skrátený pracovný uväzok? Samozrejme pod podmienkou, že neprekročí tie hranice.
lenkak
12.06.05,07:21
Práve toto sme rozoberali v predchádzajúcich odpovediach a nedospeli sme k 100% istote, ale mohlo by to byť tak.
Janka6685
12.06.05,07:30
Práve toto sme rozoberali v predchádzajúcich odpovediach a nedospeli sme k 100% istote, ale mohlo by to byť tak.
Ospravedlňujem sa, ale skoro každý deň čítam poradu. Prečítam si nové témy a potom keď sa rozširujú, čítam len od dátumu, odkedy som nebola na porade. Potom je v tom asi zmätok a zabudnem, o čom sa písalo v predchádzajúcich príspevkoch.
ondrejvla
12.06.05,10:37
Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na odpovediach na moju otázku. Teraz už viem, že môže pracovať na DoVP, nie podľa § 49 ZP. Zamestnávateľ doteraz nestihol ju ísť prihlásiť na SP, bol len na ZP, tam bude musieť ísť zrušiť prihlásenie. Na SP pôjde už len s DoVP, aby nestratila dávky, nakoľko sa jedná len o 2 hod. denne, t.j. 10 hod. týždenne, odvody budú len 0,8 = na úraz.poistenie.
Pri vašich radách sa zo mňa možno aj stane "úplná" mzdárka. Ešte raz vďaka všetkým.