Silvia123
10.01.09,19:38
prosím pomôžte mi, v roku 2008 sme uzatvorili viac eurových lízingov na autá, (robím v MRP)
neviem na ktorých účtoch musím viesť tieto lízingy v korunách aj v eurách -Od začiatku som ich viedla v korunách aj v eurách na účte 474+analytika -aby som vedela koľko dlhujem lízingovke, ale na účte 022 som ich účtovala len v korunách, lebo šlo o postúpenie lízingov a faktúru od lízingovky som mala v eurách a bývalý majiteľ faktúroval odstupné v Skk+ ďalšie náklady boli len v Sk, tak som to dala na účet obstaranie len v Skk, veď beztak vstupnú cenu na odpisovanie som musela prerátať kurzom zo dňa prebratia vozidla a účtujem odpisy len v korunách, tak mi pripadalo zbytočné viesť 022 v dvoch menách, a taktiež mi pripadalo zbytočne účtovanie v dvoch menách na 082. Lenže teraz keď budem prevádzať účtovníctvo na eurá, neviem či som neurobila chybu a predsa som nemala aj na tieto dva účty (022,082) účtovať v dvoch menách. Alebo to bude v poriadku,keď mi to program prehodí konverzným kurzom??? Lebo v podstate odpisovanie už nemá nič spoločné s tým čo skutočne dlhujem lízingovke -to mám pekne vyčíslené na tej 474. Prosím poradte či mi to stačí mať zaúčtované len v Skk, alebo sa k tomu mám vrátiť to rýchlo prepočítavať aj na eur
Silvia123
11.01.09,09:44
nikto mi neporadí???
Silvia123
11.01.09,12:46
Ešte niečo neviem či mám v lízingoch v poriadku. Keďže mám lízingy v EUR, tak mi k nim chodí každý mesiac faktúra, takže ste mi kedysi poradili tie faktúry účtovať takto:
042/474 -mám zaúčtovanú ISTINU v denníku a keď mi príde faktúra účtujem:
istina 474/321
úrok 562/321
poistné 568/321
DPH 343/321
úhrada 321/221

takže v podstate tú 474 ponižujem cez dodávateľskú faktúru a teda nemám tieto lízingy evidované v ostatných záväzkoch -lebo veď ako by som to mohla ponižovať z ostatných záväzkov, keď to ponižujem na základe faktúry. Lenže teraz neviem či nebudem mať prúser, keď to nemám v tých ostatných záväzkoch -aj kvôli vyčísleniu kurzového rozdielu k 31.12. Čo mám robiť??? Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkoch???, alebo stačí keď ho mám len na tom účte 474 a ako vyčísliť ten kurzový rozdiel? Stačí len zistiť sumu v eur na 474 a prerátať k 31.12. a zaúčtovať ako k.stratu-k.zisk? Odpovedzte mi niekto, som zúfalá, robím uzávierku prvý krát a tak to aj vyzerá, stále tu na porade otravujem...ale čo sa zabijem keď som z toho jeleň...
Jana Acsová
11.01.09,16:18
...tak som to dala na účet obstaranie len v Skk, veď beztak vstupnú cenu na odpisovanie som musela prerátať kurzom zo dňa prebratia vozidla a účtujem odpisy len v korunách, tak mi pripadalo zbytočné viesť 022 v dvoch menách, a taktiež mi pripadalo zbytočne účtovanie v dvoch menách na 082. ...Nieže zbytočné, ale nesprávne. Na ktorých účtoch sa účtuje vo dvoch menách je ustanovené v § 4 ods. 7 ZoÚ v znení platnom do 31.12.2008:

(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.

Ako vidíte, nenájdete tam účty majetku ani oprávok.

Od 1.1.2009 platí novelizované znenie ustanovenia:

(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách meny euro. V prípade pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v eurách aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.
Jana Acsová
11.01.09,16:21
Alebo to bude v poriadku,keď mi to program prehodí konverzným kurzom?Bude. Stav na súvahových účtoch typu majetku a oprávok k nemu sa ku dňu zavedenia eura prepočíta konverzným kurzom na eurá. Východiskom k prepočtu je inventarizovaný stav majetku a oprávok znejúcich na Sk ku dňu predchádzajúcemu dňu zavedenia eura t.j. k 31.12.2008.
Jana Acsová
11.01.09,16:27
takže v podstate tú 474 ponižujem cez dodávateľskú faktúru a teda nemám tieto lízingy evidované v ostatných záväzkoch -lebo veď ako by som to mohla ponižovať z ostatných záväzkov, keď to ponižujem na základe faktúry. ... no tak, že by ste účtovali úhradu záväzku. Veď čo predstavuje zápis 474/321? Keby sme to mali popísať, tak zníženie záväzku na účte 474 a vznik záväzku na účte 321. To znamená, že v záväzkoch z titulu finačného prenájmu to máte (nielen v denníku), nakoľko v prípade medziročných prevodov nepočítajte zápis v denníku spred dvoch rokov (napríklad). Výška aktuálneho záväzku z titulu nesplatenej časti istiny sa Vám premieta na účte 474, ktorý podlieha inventarizáii a keby ste ho viedli v rámci ostatných záväzkov, je možné predpokladať lepšie východisko pre vykonanie dokladovej inventarizácie. Takto predpokladám, že pracujete s obratmi na účte 474, čo môže byť v prípade viacerých lízingov náročné.
Jana Acsová
11.01.09,16:34
Lenže teraz neviem či nebudem mať prúser, keď to nemám v tých ostatných záväzkoch -aj kvôli vyčísleniu kurzového rozdielu k 31.12. Čo mám robiť??? Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkoch?Kladiete otázku k užívateľským funkciám programu MRP. Účtovník má vedieť, aké sú jeho povinnosti a ako užívateľ programu, ako ich v danom programe zabezpečiť. Predsa účtovanie kurzových rozdielov je možné aj inak, ako cez existenciu evidencie ostatných záväzkov. Valutové pokladne isto neúčtujete cez ostatné záväzky a kurzové rozdiely k nim vznikajú. Ale to len na okraj.

Ale keby som Vám mala odporučiť využitie programu MRP, určite by som odporučila viesť záväzky z titulu finančného prenájmu cez ostatné záväzky, vyznačiť účet 474 ako účet v cudzej mene (to je predpoklad vyčíslenia kurzových rozdielov).

Ale na otázku: "Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkov?" neexistuje odpoveď ÁNO. V každom prípade je to jedna z možností a to jedna z najlepších, nakoľko sa jedná o užívateľskú podporu evidencie záväzkových vzťahov iných ako došlých faktúr.
Jana Acsová
11.01.09,16:38
Odpovedzte mi niekto, som zúfalá, robím uzávierku prvý krát a tak to aj vyzerá, stále tu na porade otravujem...ale čo sa zabijem keď som z toho jeleň...Prvá uzávierka. Leasingy. Prechod na euro. Nie ste jeleň. Ale správne účtovanie nie je len o odvahe a Porade, ale aj o znalosti, zodpovednosti a riziku. Odporúčam alternatívne riešenia Vášho problému. Nielen Poradu. Najmä ak sa jedná o Vašu prvú uzávierku.
Silvia123
11.01.09,16:57
To sú naozaj úžasné a dokonalé odpovede na všetko čo som potrebovala vedieť, ďakujem za ne strašne moc, je pravda že sa mám čo ešte učiť, jasné že sa prihlásim aj na školenia o účtovnej závierke a dani z príjmu, ale veľa vecí z účtovníctva je aj otázka praxe, ktorú ešte nemám.
apo
11.01.09,17:15
Ale na otázku: "Musím mať ten lízing v evidencii ostatných záväzkov?" neexistuje odpoveď ÁNO. V každom prípade je to jedna z možností a to jedna z najlepších, nakoľko sa jedná o užívateľskú podporu evidencie záväzkových vzťahov iných ako došlých faktúr.

Ja som zvolil cestu analytického účtu 474 pre každý lízing, celkom ich mám 20 v jednej firme. Nepoužívam evidenciu záväzkov. V exeli mám spracovaný každý jeden splátkový kalendár.

Každý mesiac v internom doklade zaúčtujem úroky, poistné, odpisy, pričom podklad pre každý lízing a každý mesiac mi opäť vyjde z exelovej tabuľky. K 31.12. opäť z exelu vytlačím aj kurzové rozdiely.
Neýhoda tohoto postupu je v tom, že účtovný softvér za mňa neurobí nič. Od roku 2004 asi máloktorý soft dokáže podľa vlastných algoritmov vypočítať a zaúčtovať okrem odpisov aj poistné a úroky.

Poznámka na okraj ku príspevku Jany Acsovej.

ALE mám otázku. Pozrel som si video a zatiaľ neviem ako technicky prevedieme počiatočné stavy účtov z SK na Eurá. Pri lízingoch viem presne koľko je to Euro k 31.12.2008, ale čo ak mi analytický účet po uzávierke bude ukazovať o nejaký cent iné hodnoty. Vychádza mi to tak, že by som mal účtovať súvzťažne s účtom 701, ale mám obavy, že audítor by nesúhlasil s týmto postupom. Takže ako to fyzicky prevedieme?

Pozdravujem.

apo
Stefan2005
11.01.09,17:49
...ALE mám otázku. Pozrel som si video a zatiaľ neviem ako technicky prevedieme počiatočné stavy účtov z SK na Eurá. Pri lízingoch viem presne koľko je to Euro k 31.12.2008, ale čo ak mi analytický účet po uzávierke bude ukazovať o nejaký cent iné hodnoty. Vychádza mi to tak, že by som mal účtovať súvzťažne s účtom 701, ale mám obavy, že audítor by nesúhlasil s týmto postupom. Takže ako to fyzicky prevedieme? Pozdravujem. apo

No video som síce nevidel, ale pre seba som si stanovil takýto scénár:

Začiatočné stavy po otvorení súvahových účtov hlavnej knihy v EUR-ách:
Ak po zaúčtovaní prepočítaných stavov jednotlivých súvahových účtov nie sú vyrovnané strany, rozdiel sa zúčtuje v prospech 379 alebo na ťarchu 378 - protiúčet 701...

Prepočet jednotlivých analytických účtov na EUR:
Rozdiel medzi celkovou sumou analytickej evidencie prepočítanou na eurá k príslušnému začiatočnému stavu súvahového účtu sa účtovne vyrovná úpravou počiatočného stavu daného syntetického účtu (majetku, záväzkov, vlastného imania). Rozdiel sa zaúčtuje na analytické účty kurzových rozdielov pri prechode na EUR - podľa povahy na 563 a 663...

Predpokladám, že môj postup je správny :rolleyes: - ak nie, uvítam korekciu...
Silvia123
11.01.09,17:53
Apo aj ja som si vytvorila analytiku na 474 a každý lízing má zvlášť analytické číslo, aby som vedela koľko z ktorej lízingovej zmluvy dlhujem, ale ja mám tých lízingov zhruba 60 a rozpisovať ich v exceli nechem, rozpisovala som ich ked som ich mala v jednoduchom účtovníctve vo FO, teraz sme ich postúpili na našu sro-čku, tak viem že v tom exceli to bola zdlhavá robota a keďže v podvojnom účte je lepšia prehľadnosť, tak som dúfala že mi to na tej 474 analyticky stačí. Rozdiel oproti tebe mám v tom, že mne chodili faktúry každý mesiac na lízing, takže tam som mala rozpísané jednotlivé položky. Len som zostala na vážkach či som to nemusela mať aj v tých ostatných záväzkoch, tak ma potešila odpoveď že v podstate bolo by dobre, ale nemusí byť!
Jana Acsová
11.01.09,18:31
Z postupov účtovania:

(4) Po zaúčtovaní začiatočných stavov jednotlivých súvahových účtov podľa odsekov 1 až 3, ak sa celková suma strany má dať účtu 701 – Začiatočný účet súvahový nerovná celkovej sume strany dal účtu 701- Začiatočný účet súvahový, vzniknutý rozdiel sa účtovne vyrovná buď na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom v prospech účtu 379 – Iné záväzky alebo v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 378 – Iné pohľadávky.
(5) Vzniknutý rozdiel podľa odseku 4 sa k 1. januáru 2009 účtuje na ťarchu účtu 379 – Iné záväzky so súvzťažným zápisom v prospech vytvoreného analytického účtu 663 – Kurzové zisky pri prechode na euro alebo sa vzniknutý rozdiel účtuje v prospech účtu 378 – Iné pohľadávky so súvzťažným zápisom na ťarchu vytvoreného analytického účtu 563 – Kurzové straty pri prechode na euro, okrem rozdielu vzniknutého z dôvodu prepočítavania základného imania zapísaného v obchodnom registri v eurách. Rozdiel medzi sumou začiatočného stavu účtu 411 – Základné
imanie v slovenských korunách po prepočítaní konverzným kurzom a zaokrúhlení na najbližší eurocent41) a sumou zapísaného základného imania v obchodnom registri v eurách sa účtuje na účet 413 – Ostatné kapitálové vklady so súvzťažným zápisom na účet 701 – Začiatočný účet súvahový.
svetluška
11.01.09,18:56
Neviete či posielajú lízingové spoločnosti nové splátkové kalendáre v EURO pri starších lízingoch,alebo si to musíme prepočítať sami ? Aké máte skúsenosti ?
Rozalka
11.01.09,18:59
Posielajú a aj musia, pretože suma DPH musí byť vyčíslená v €.
svetluška
11.01.09,19:14
Vdaka za rýchlu odpoveď.
apo
11.01.09,22:10
Apo aj ja som si vytvorila analytiku na 474 a každý lízing má zvlášť analytické číslo, aby som vedela koľko z ktorej lízingovej zmluvy dlhujem, ale ja mám tých lízingov zhruba 60 a rozpisovať ich v exceli nechem, rozpisovala som ich ked som ich mala v jednoduchom účtovníctve vo FO, teraz sme ich postúpili na našu sro-čku, tak viem že v tom exceli to bola zdlhavá robota a keďže v podvojnom účte je lepšia prehľadnosť, tak som dúfala že mi to na tej 474 analyticky stačí. Rozdiel oproti tebe mám v tom, že mne chodili faktúry každý mesiac na lízing, takže tam som mala rozpísané jednotlivé položky. Len som zostala na vážkach či som to nemusela mať aj v tých ostatných záväzkoch, tak ma potešila odpoveď že v podstate bolo by dobre, ale nemusí byť!

Fajn, takže nie som osamelý v tom, že pri lízingoch obchádzam evidenciu záväzkov. Faktúry k mesačným lízingovým splátkam mi chodili ak bol lízing v eurách. Tieto faktúry som dával iba ako prílohu k internému dokladu, aby bol podklad na odpočet DPH vyjadrený v SK. V tomto roku už faktúry chodiť nebudú, mám to overené nakoľko už nie je dôvod.

Analitické rozlíšenie každého lízingu na účte 474 je postačujúce k tomu, aby sme dodržali zásady, že celkový záväzok na syntetickom účte 474 nemože byť jednoduchým prepočtom, ale súčtom jednotlivých syntetických útov - presnejšie povedané súčtom záväzkov z každého lízingu.

apo
apo
11.01.09,22:13
Začiatočné stavy po otvorení súvahových účtov hlavnej knihy v EUR-ách:
Ak po zaúčtovaní prepočítaných stavov jednotlivých súvahových účtov nie sú vyrovnané strany, rozdiel sa zúčtuje v prospech 379 alebo na ťarchu 378 - protiúčet 701...

Prepočet jednotlivých analytických účtov na EUR:
Rozdiel medzi celkovou sumou analytickej evidencie prepočítanou na eurá k príslušnému začiatočnému stavu súvahového účtu sa účtovne vyrovná úpravou počiatočného stavu daného syntetického účtu (majetku, záväzkov, vlastného imania). Rozdiel sa zaúčtuje na analytické účty kurzových rozdielov pri prechode na EUR - podľa povahy na 563 a 663...

Ďakujem, za radu a ešte aj pani audítorka to podčiarkla.

apo