pipiskova81
11.01.09,14:33
Dobrý deň.
Potrebovala by som nejaké info.. Dozvedela som sa o nejakých paušálnych výdavkoch a pravdu povediac neviem o čo sa jedná... Mám ale takýto prípad:
otec má živnosť od 01.08.2008, dovtedy normálne pracoval v jednej firme na PZ. Má živnosť na "dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov"...Za to obdobie dosiahlo príjem 92.300Sk. Lenže nemá žiadne bločiky, alebo faktúry,ktoré by si mohol dať do nákladov.... Má len nasledovne: každý mesiac má faktúru za telefon za 250Sk, dalej sa dobrovolne nahlásil ako platca poistného (takže si platí do SP a ZP normálne preddavky), no a samozrejme ešte má podnikateľský účet, ale tam má strhávané len poplatky banke... A potrebovala by som vedieť, ako sa to robí s tými PV.??? A v akej výške si ich môže uplatniť, ak si ich vlastne môže....??? A musí predtým ešte niečo na daňovom nahlásiť, alebo ako to funguje?
jedna možnosť je , že bude normálne viesť účtovníctvo, normálne zapíše faktúry ktoré vystavil a všetko to, čo som uvádzala si dá do nákladov ovplyv. daň... a z toho mu vyjde suma (základ dane) a z tej bude musieť zaplatiť DÚ 19%.... Však???? Ale podľa všetkého to asi bude dosť... Tak preto sa pýtam na tú paušálnu? To nemusí vôbec viesť účtovníctvo? To si dá normálne len príjmy (čo mal na živnosť), teda tých 92.300Sk a vydelí ich tými 40% alebo 60%????? a vyjde mu ten nejaký základ , z ktorého bude musieť zaplatiť tých 19% daňovému??? A kde sa to potom nejak uvádza, alebo sa to píše len nejak do daňového ???
Ak by som mohla poprosiť, tak po lopate mi to vysvetliť.Ďakujem:)
Zoltán Kovács
11.01.09,13:45
Skús prečítať nasledujúci link:

http://www.porada.sk/t95847-pausalove-vydavky.html
Johanka
11.01.09,14:21
Kto môže uplatňovať výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) ustanovuje §6 ods.10 Zákona o dani z príjmov. Aké evidencie musia viesť nájdeš v § 6 ods. 11.

Prečo daňovníci, ktorí si uplatnia paušálne výdavky nemusia viesť účtovníctvo : http://www.porada.sk/639517-post170.html
pipiskova81
11.01.09,14:25
ďakujem za odpoved. potrebujem ale ešte vedieť , koľko % si teda môže uplatňovať: 40% alebo 60%.....
Zoltán Kovács
11.01.09,14:28
ďakujem za odpoved. potrebujem ale ešte vedieť , koľko % si teda môže uplatňovať: 40% alebo 60%.....

Podľa mňa je to voľná živnosť, tak potom 40%.
ekopo
11.01.09,14:28
ďakujem za odpoved. potrebujem ale ešte vedieť , koľko % si teda môže uplatňovať: 40% alebo 60%.....
Hovorí o tom (remeselné živnosti) Živnostnenský zákon - príloha č.1, skupina 113 stavebníctvo. Ale podľa mňa a podla popisu prác to bude skôr 40 %.
92.300-36920-odvody=ČZD

link na živnostenský zákon: http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html
Johanka
11.01.09,14:32
ďakujem za odpoved. potrebujem ale ešte vedieť , koľko % si teda môže uplatňovať: 40% alebo 60%.....
http://www.porada.sk/843314-post18.html
pavol54
11.01.09,14:56
Možno mám nesprávny názor ale na tržby 92000 sa asi neoplatí robiť paušálny výdavok. veď to je len 18000 na mesiac. Keď si sadnete a odrátate všetky nárokové výdavky tak budete mať aj málo, 1. stravné nároky, 2.stavebné práce sa robia v teréne a s niečím myslím s nejakým náradím , aké mal auto od koho, cestná daň ak bolo použité,3. pracovné náradie od koho,4. odvody v akej sume odvádzal
potom bude : 92300-ODVODY- náklady podľa bodov 1 - 4 - telefón- -atď...alikvotna časť z NZD čo je 8207 ,- na mesiac=ČZD To všetko je v ZDP 595/2003
Ak by sedel doma a nič nerobil tak tak odráta cca 70 000,- Sk a ak si dá paušál pri min mzde tak to je len 57000
ekopo
11.01.09,15:06
Len netreba zabudnúť, že v tomto prípade bol aj zamestnaný...a príjem nevieme, výdavky minimálne
Johanka
11.01.09,15:13
To sa nedá paušalizovať. Výhodnosť použitia paušálnych výdavkov sa posudzuje prípad od prípadu. Stačí ak má daňovník nejaké ďalšie druhy príjmov a už prepočítavame ... ďalej závisí od výšky príjmov ....
Veľa daňovníkov sa napr. teší z toho, že pri použití paušálnych výdavkov nemajú povinnosť viesť účtovníctvo a stačia im iba evidencie podľa §6 ods.11 Zákona o dani z príjmov.
pavol54
11.01.09,15:17
Len netreba zabudnúť, že v tomto prípade bol aj zamestnaný...a príjem nevieme, výdavky minimálne

píše že bol zamestnaný do začatia živnosti tak by mal mať od predchádzajúceho zamestnávateľa nejaký doklad o príjme a zrážkach, výdavky si každý musí pohľadať sám dú mu ich "vymýšľať" nebude
pavol54
11.01.09,15:22
To sa nedá paušalizovať. Výhodnosť použitia paušálnych výdavkov sa posudzuje prípad od prípadu. Stačí ak má daňovník nejaké ďalšie druhy príjmov a už prepočítavame ... ďalej závisí od výšky príjmov ....
Veľa daňovníkov sa napr. teší z toho, že pri použití paušálnych výdavkov nemajú povinnosť viesť účtovníctvo a stačia im iba evidencie podľa §6 ods.11 Zákona o dani z príjmov.

presne tak všetko závisí od výšky príjmov
pipiskova81
11.01.09,15:46
V prvom rade, dakujem za infá...
Ano, bol zamestnaný a tam mal hrubý príjem cca 109.000Sk... ešte nemá od toho zamestnávateľa ten papier, ale ked som to tak predbežne cca rátala.... o to mi veľmi neišlo, lebo to som vedela asi ako sa robí...A to sa vlastne spojí potom s touto živnosťou....nezadniteľnú časť dá vlastne až pri konci, takže.... Ešte k tej živnosti....
On má len tieto výdavky, lebo oni sú vlastne na živnosť pod jednou pani, ktorá im dohadzuje prácu a oni jej to potom vlastne len fakturujú.... A preto nemajú šancu ani žiadnych iných výdavkov, pretože pretože všetok materiál, vrtačky,atd čo k tomu patrí im dala ona... A dokonca aj auto im poskytla......
A ozaj ako je to s ich stravovaním? Dá sa im to dať tiež do nákladov a aká výška? Lebo čo viem, stravujú sa akú majú možnosť..... Stáva sa, že ked sú niekde na nejakom byte,a v blízkosti nie je možnosť niekam ísť na teplé jedlo, tak hladajú nejaké potraviny....Viem, že to nemá nijaký význam, kde sa najedia, ale do budúcna... Či mu mám poradiť, aby si napr. nechával účtenky z obeda...
Johanka
11.01.09,15:53
V prvom rade, dakujem za infá...
Ano, bol zamestnaný a tam mal hrubý príjem cca 109.000Sk... ešte nemá od toho zamestnávateľa ten papier, ale ked som to tak predbežne cca rátala.... o to mi veľmi neišlo, lebo to som vedela asi ako sa robí...A to sa vlastne spojí potom s touto živnosťou....nezadniteľnú časť dá vlastne až pri konci, takže.... Ešte k tej živnosti....
On má len tieto výdavky, lebo oni sú vlastne na živnosť pod jednou pani, ktorá im dohadzuje prácu a oni jej to potom vlastne len fakturujú.... A preto nemajú šancu ani žiadnych iných výdavkov, pretože pretože všetok materiál, vrtačky,atd čo k tomu patrí im dala ona... A dokonca aj auto im poskytla......
A ozaj ako je to s ich stravovaním? Dá sa im to dať tiež do nákladov a aká výška? Lebo čo viem, stravujú sa akú majú možnosť..... Stáva sa, že ked sú niekde na nejakom byte,a v blízkosti nie je možnosť niekam ísť na teplé jedlo, tak hladajú nejaké potraviny....Viem, že to nemá nijaký význam, kde sa najedia, ale do budúcna... Či mu mám poradiť, aby si napr. nechával účtenky z obeda...
K podčiarknutému - pohľadaj príspevky o závislej práci ;).
.
Zita5
11.01.09,15:59
V prvom rade, dakujem za infá...
Ano, bol zamestnaný a tam mal hrubý príjem cca 109.000Sk... ešte nemá od toho zamestnávateľa ten papier, ale ked som to tak predbežne cca rátala.... o to mi veľmi neišlo, lebo to som vedela asi ako sa robí...A to sa vlastne spojí potom s touto živnosťou....nezadniteľnú časť dá vlastne až pri konci, takže.... Ešte k tej živnosti....
On má len tieto výdavky, lebo oni sú vlastne na živnosť pod jednou pani, ktorá im dohadzuje prácu a oni jej to potom vlastne len fakturujú.... A preto nemajú šancu ani žiadnych iných výdavkov, pretože pretože všetok materiál, vrtačky,atd čo k tomu patrí im dala ona... A dokonca aj auto im poskytla......
A ozaj ako je to s ich stravovaním? Dá sa im to dať tiež do nákladov a aká výška? Lebo čo viem, stravujú sa akú majú možnosť..... Stáva sa, že ked sú niekde na nejakom byte,a v blízkosti nie je možnosť niekam ísť na teplé jedlo, tak hladajú nejaké potraviny....Viem, že to nemá nijaký význam, kde sa najedia, ale do budúcna... Či mu mám poradiť, aby si napr. nechával účtenky z obeda...

Viem , že väčšinou remeselníci nemajú inú možnosť , nie je to také jednoduché ......ale aby ste aspoň trošku mali prehľad o čo ide ....a ostatné hľadajte ako píše vyššie Johanka ..

Zákonník práce
§ 1
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
pipiskova81
11.01.09,16:09
Asi ma nakopnete do mojej zadnice, ale vôbec teraz neviem....... Nemôžem to nájsť. Ale značí to, že čo som mala info doteraz bolo mi nanič. Lebo nič z toho nemôžem použiť? Však on nie je u nej na zmluvu? Oni vlastne nič spolu nemajú. len on jej vystaví faktúru za mesiac a ona im nakúpi potrebný materiál,ktorý jej oni povedia , že potrebujú....Ale ked sa to tak vezme, tak zase majitelia bytu, alebo domu, vyplatia odvedenú prácu jej....
Zoltán Kovács
11.01.09,19:57
Chcela by som ti len tolko povedat, ze tvoj tatino si moze dat do nakladov aj napr. topanky, prasok, toaletny papier, mydlo, ale nia kazdy mesiac, ak si kupite domov niaky vrtak, sroby.... vsetko si moze dat do nakladov. Moze si objednat gastrolistky a ma narok na 89,--Sk listok na den. Ak si niekto z Vasej rodiny nieco stava, opravuje vypitajte si blok, popripade mozes spravit kupno-predajnu zmluvu ale do 10.000,--Sk. Nech mu tvoj kamos, alebo kamoska predaju fotak co mate doma, lebo teoreticky aj fotak si moze dat do nakladov, nakolko si moze fotit svoju pracu a potom ju prezentovat...je toho vela cim si moze znizit. Nech si da zivotnu poistku aj tu si moze odcitat. Popripade aj na nete predavaju niektory bloky...Snad som ti trosku pomohla :-)


Označené je navádzanie na porušovanie zákona o dani z príjmov, a je v rozpore aj s Etiketou porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
Johanka
11.01.09,20:01
... a ešte sú to aj rady zmätočné. Akých 10.000 ? To platilo dávno, pradávno ...:rolleyes:
pipiskova81
11.01.09,22:08
prepáčte, teraz som z toho už úplne mimo...išla som to hladať a pravdu povediac nemám šajnu kde a čo???!!! Stačí ma ozaj len nakopnúť z tých údajov ktoré som dala - ako mu to teda môžem spraviť.....
ďakujem, ďakujem