katka268
11.01.09,16:11
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu - zamestnavatel moze urcit (nariadit) zamestnancovi cerpanie polovice dovolenky. MOja otazka je, ak tak nespravi v prislusnom kalendarnom roku a dovolenka sa prenesie zamestnancovi do dalsieho roka - moze mu nariadit cerpanie "minulorocnej" alebo iba tohtorocnej?
Alebo to funguje tak, ze kazdy rok moze urcit cerpanie 10kalend.dni?
Priklad:
minuly rok som si vycerpala 5 prac.dni, ostalo mi 15 prac.dni,ktore som si preniesla do tohto roku
a tento rok mam uz narok na novu.
Kolko dni mi moze nariadit?

Dakujem za pomoc
veronikasad
11.01.09,15:28
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu - zamestnavatel moze urcit (nariadit) zamestnancovi cerpanie polovice dovolenky. MOja otazka je, ak tak nespravi v prislusnom kalendarnom roku a dovolenka sa prenesie zamestnancovi do dalsieho roka - moze mu nariadit cerpanie "minulorocnej" alebo iba tohtorocnej?
Alebo to funguje tak, ze kazdy rok moze urcit cerpanie 10kalend.dni?
Priklad:
minuly rok som si vycerpala 5 prac.dni, ostalo mi 15 prac.dni,ktore som si preniesla do tohto roku
a tento rok mam uz narok na novu.
Kolko dni mi moze nariadit?

Dakujem za pomoc
Pozri § 111 Zákonníka práce :

§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
ivka70
11.01.09,15:55
vzdy musis najskor ceprat staru dovolenku a az po jej vycerpani novu
Miri82
12.01.09,08:40
Zamestnávateľ má právo rozdeliť zamestnancovi celú dovolenku a nie len polovicu. Práve na túto problematiku som sa pýtala lektorky na školení, keď sa menil Zákonník práce, pretože dovtedy som si myslela tiež, že môže rozdeliť len polovicu. Ona mi povedala, že zamestnávateľ môže rozdeliť celú dovolenku. A keď som to podrobne v Zákonníku študovala, tak tam naozaj nie je napísané, že môže rozdeliť len polovicu.
Klimentová Viera
09.02.09,06:07
Práve riešim problém určenia čerpania dovolenky. § 111 ods.2 umožňuje aj hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov. Hromadnú dovolenku môže zamestnávateľ určiť najviac na dva týždne.(po dohode so zástupcami zamestnancov a ohlásiť ju musí aspoň 14 dní vopred.) To je jasné, ale ja mám však iný problém. Ako je to v prípade, keď prácu zamestnancov ovplyvňuje počasie? To sa nedá naplánovať 14 dní vopred, ani dopredu konzultovať. Môže zamestnávateľ nariadiť jeden-dva dni čerpania dovolenky v takomto prípade? Na základe akého ustanovenia ZP?
Chobot
09.02.09,07:29
Práve riešim problém určenia čerpania dovolenky. § 111 ods.2 umožňuje aj hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov. Hromadnú dovolenku môže zamestnávateľ určiť najviac na dva týždne.(po dohode so zástupcami zamestnancov a ohlásiť ju musí aspoň 14 dní vopred.) To je jasné, ale ja mám však iný problém. Ako je to v prípade, keď prácu zamestnancov ovplyvňuje počasie? To sa nedá naplánovať 14 dní vopred, ani dopredu konzultovať. Môže zamestnávateľ nariadiť jeden-dva dni čerpania dovolenky v takomto prípade? Na základe akého ustanovenia ZP?

Pri hromadnom čerpaní dovolenky sa nehovorí, že musí byť oznámené 2 týždne vopred § 11 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

Tých 14 dní vopred je pre individuálne nariadenú dovolenku a je to v ods. 3:
(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Jedinou podmienkou pre hromadné čerpanie je dohodnúť to so zástupcami zamestnancov. Ak to dohodnete s nimi vo štvrtok, že nasledujúci týždeň bude hromadná dovolenka, ja v tom problém nevidím.