martinaivanka
11.01.09,20:39
Dobry vecer,
velmi by som potrebovala poradit v mojej situacii. T.c. som uz niekolko rokov zamestnana pre slovensku s.r.o., ktoru vlastnime s priatelom (cudzincom).
V lete som otehotnela, dalej platim vsetky odvody a dane aj ked sa nezdrzujem v SR a na matersku by som mala nastupit 28 marca.
Problem je vsak v tom, ze moje dieta sa nanarodi v SR ale v Turecku, a na SR sa vratime az ked bude mat nejakych 5-6 mesiacov.
Teraz som prisla posledny krat na Slovensko pred porodom a snazila sa zistit co z toho pre mna vlastne vyplyva a ci mam narok na matersku alebo nejake socialne davky, ktore sa vyplacaju pri narodeni dietata.
Tie zistenia boli dost nemile. Kamenom urazu je hlavne moj trvaly pobyt, ktory mam zatial stale v SR. Ale nakolko som sa do porodu planovala vydat a zmenit si trvaly pobyt podla toho kde sa realne budem aj s dietatom vyskytovat (t.j. Turecko), tak sa mi tato podmienka vyplatenia cohokolvek pravdepodobne zmeni.
Povodne som myslela, ze pridem iba o socialne davky, rodicovky prispevok atd, ale teraz som zistila, ze trvaly pobyt na uzemi SR sa vztahuje aj na vyplatenie materskej :( takze sa bojim, ze nebudem mat narok absolutne na nic.
Nechcem tu rozvijat moje domienky, ale velmi by som bola povdacna keby mi niekto vedel poradit na co mam a na co nemam v tejto situacii narok a ak na nieco mam kam sa to nahlasuje a v akych lehotach.
Taktiez si neviem rady s tym, ake su lehoty pri nahlasovani toho, ze som sa vydala (ale som v zahranici) a kam vsade to musim nahlasit.
Nesposobi mi to dokonca viac problemov?
Tiez by som mala otazku k vyske materskej. Moja uctovnicka mi poradila, ze na to aby som mohla mat maximalnu matersku, bolo by dobre pred nastupom na matersku ma na par mesiacov "prezamestnat" a maximalne mi zvysit mzdu.
Je takyto postup mozny?
Bola by som velmi povdacna keby ste mi pomohli, do odchodu mi nezostava vela casu ak mozem v tomto stadiu urobit nejake kroky na to, aby som sa neochudobnila o to na co mam narok, urcite ich chcem podniknut.
Vopred dakujem.