wedec
11.01.09,21:34
dobry den,

mam slobodne povolanie a moj bratranec ma presvieca, ze je vyhodnejsie mat zivnost, pretoze pri rocnom zuctovani dane sa SZCO znizuje zaklad dane na polovicu -> cize SZCO zarobi rocne 500.000, pausalne si odpocita 40% = 200.000, dalej vydavky na zdravotne, socialne a vyjde mu napr. 250.000,- zaklad dane, ktory si ale vydeli na polovicu a nakoniec ma celkovy zaklad dane 125.000,-

je to mozne? alebo som to nepochopil (to s tym polovocnim delenim???)

dakujem za vysvetlenie
Idiotka
14.01.09,11:11
To s tým delením na polovicu je mne neznámy nezmysel...ale nemám napr. manželku na materskej ???
Ty ako slobodný umelec môžeš použiť - až po delenie na polovicu - ten istý postup :
Od príjmov odpočítaš náklady stanovené percentom, odpočítaš aj skutočne zaplatené poistné....klasický daňový postup.
Niet rozdielu.
Alebo vedieš účtovníctvo, väčšinou jednoduché, a od príjmov odpočítaš "náklady" v skutočnej výške etc.
A živnosť nemôžeš stotožňovať s "činnosťou" umelca/autora diela, na napr. réžiu filmu ti nemôžu živnost. úrady dať živnostenský list (aj keď v skutočnosti som videla všeličo). Živnostník sa riadi živnos. zákonom, umelci majú Autorský zákon.
Daňový prístup je ale totožný.
wedec
15.01.09,13:07
To s tým delením na polovicu je mne neznámy nezmysel...ale nemám napr. manželku na materskej ???


mne sa to tiez zdalo cudne, ale presviedcat ho nebudem.
ja uz takto pausalne zdanujem 5-ty rok (bez toho 1/2 delenia)
a aj na danovom na mna pred tyzdnom pozerala, ked som jej to povedal...

k tej materskej -> su tam nejake vynimky, bonusy, alebo ako si to myslela?

dakujem
veronikasad
15.01.09,13:11
dobry den,

mam slobodne povolanie a moj bratranec ma presvieca, ze je vyhodnejsie mat zivnost, pretoze pri rocnom zuctovani dane sa SZCO znizuje zaklad dane na polovicu -> cize SZCO zarobi rocne 500.000, pausalne si odpocita 40% = 200.000, dalej vydavky na zdravotne, socialne a vyjde mu napr. 250.000,- zaklad dane, ktory si ale vydeli na polovicu a nakoniec ma celkovy zaklad dane 125.000,-

je to mozne? alebo som to nepochopil (to s tym polovocnim delenim???)

dakujem za vysvetlenie
Odvody živnostníka do sociálnej poisťovne sa počítajú naozaj z 1/2 základu dane, najmenej však z minimálneho vymer. základu.

Pri zdr.poistení k základu dane pripočítaš zaplatené preddavky na zdr. poistenie a delíš 2,14.

Či je rozdiel vo výpočtoch medzi slobodným povolaním a živnosťou - neviem ...
Johanka
15.01.09,13:56
dobry den,

mam slobodne povolanie a moj bratranec ma presvieca, ze je vyhodnejsie mat zivnost, pretoze pri rocnom zuctovani dane sa SZCO znizuje zaklad dane na polovicu -> cize SZCO zarobi rocne 500.000, pausalne si odpocita 40% = 200.000, dalej vydavky na zdravotne, socialne a vyjde mu napr. 250.000,- zaklad dane, ktory si ale vydeli na polovicu a nakoniec ma celkovy zaklad dane 125.000,-

je to mozne? alebo som to nepochopil (to s tym polovocnim delenim???)

dakujem za vysvetlenie
Podľa mňa ide o zmätok v pojmoch. Bratranec hovoril o vymeriavacom základe na sociálne poistenie (ale tiež možno netušil o čom hovorí).
... ale nápad to nie je zlý :D, šup s ním do parlamentu !
wedec
15.01.09,18:31
Či je rozdiel vo výpočtoch medzi slobodným povolaním a živnosťou - neviem ...

je :-) a podstatny - odvody do socialky su na zaklade dobrovolnosti (NIE SU POVINNE) a zdravotne platim ako dobrovolny platca (NIE AKO SZCO) nakolko svoje slobodne povolanie nevykonavam NEPRETRZITE - 12 mesiacov rocne (vsak si dam raz rocne mesiac volna, aby som splnil literu zakona, aj tak zaciatkom roka nie je co robit, kym firmy zistia ci su v strate alebo v pluse :-)))
wedec
15.01.09,18:34
Podľa mňa ide o zmätok v pojmoch. Bratranec hovoril o vymeriavacom základe na sociálne poistenie (ale tiež možno netušil o čom hovorí).
... ale nápad to nie je zlý :D, šup s ním do parlamentu !

bratranec je SZCO od decembra 2007, takze nemal a este stale nema tusenie ;-)

v parlamente sa odvody kompenzuju tendramy, ale to je verejne tajomstvo, psssst