Rybar75
11.01.09,22:42
Dobry večer Poradáci

Prave si lamem hlavu nad podnikatelskym zamerom pre UP a ratam s kazdym jednym centom.
Mal som trosku obavu z odvodov v pripade az by prisli tri styri mesiace , bez zakazky, no clovek si povie, nejak to prekleniem.

O to viac ma dorazila sprava, ktoru som pocul dnes na pol ucha , ze by radi zaviedli preratanie odvodu do ZP a SP podla priemernej mzdy a nie minimalnej.
Ked zarobim, nemam problem, no ked budem mat v zaciatku nazaj zle obdobie, tak si neviem celkom dobre predstavit cvaknut 2800 a 2800 len tak na odvody z nicoho.
Viem ze do buduceho roka do jula by som neplatil socialku, no aj tak.
Co je na tom pravdy? Dobre som pocul?

Zdravotna sa predpokladam plati kazdy mesiac a nie raz rocne k urcitemu datumu. ano?

Od toho je to zrejme preddavok.
Pak sa to raz za rok zuctuje a ked im za rok zaplatim u ZP 33000 a zarobim len 40000sk tak preplatok co som odviedol mi vratia bez problemu?

Ako cely rok mi tam budu vysiet peniaze, ktore som potreboval na zivobytie a vrazil som ich do zvysenych odvodov v obdobi ked som prave potreboval pomoct a nie skopnúť na zem.

Potom socialka sa tiez zuctovava ked uz zacnem platit a na dalsi rok nedosiahnem taky zisk ,aby som musel zaplatit na socialke to co odomna za rok vybrali?

Viem, ze s podnikanim je spojene riziko a kto nechce nech nepodnika, no ked si clovek nevie najst pracu a snazi sa takymto sposobom postavit na nohy, tak ho stat skopne len co zdvihne hlavu.

Mam z toho zmiesane pocity a ked by preslo to o com dnes nasa mudra pani ministerka basnila, tak neviem ci nebudem nuteny zvazit este raz rozbeh zivnosti :-( Kruci a akurat dnes na obed som si tak hovoril, ze zatnem zuby a nejak to rozbehnem, aby som uzivil seba i rodinku.
Vecer v telke taketo zaucho.
Aby si clovek nahodou nebol isty aky zakon bude platit zajtra a pozajtra .

Ospravedlnujem sa za pripadne chyby, no uz ledva vidim na monitor a pak mam od sprav nejaky zvyseny krvny tlak

Dakujem za odpovede
Jozef Mihál
11.01.09,22:03
Nie je vhodné písať takéto komplikované príspevky o polnoci a ešte k tomu so zvýšeným tlakom.

Pani ministerka práve v láske podnikateľov nemá ale až tak dramatické to nebude, ak dôjde k zmene, tak minimálny základ bude povedzme polovica priemernej mzdy, určite nie priemerná mzda. Ak to urobí tak, ako to majú v Česku, bude to vedieť podnikateľ prežiť.
Rybar75
11.01.09,22:51
Vdaka za odpoved

Ale ulavilo sa mi na noc :)

Nuž škrie ma to. Sú to pomerne vážne rozhodnutia a včera človek ráta niečo, čo už zajtra tak nemusí byť. Večne pociťujú potrebu niečo meniť.
Meniť by mali začať ,ale niečo iné a niekde inde :-)


A ako je to s tymi platbami?

mesačné preddavky a tie sú pak zúčtované na základe DP raz za rok. Aj zdravotná aj sociálna?
Preplatok bez problému vratia?
wagner
12.01.09,08:12
Povinné odvody so SP začneš platiť až v ďaľšom roku od júla- podľa zárobku v daňovom priznaní. Od začiatku platíš iba do zdravotnej poisťovne. To môžeš platiť z tých peňazí, čo Ti dá ÚP. Z dotácie môžeš platiť odvody myslí že až do výšky 50 tisíc Sk(neviem koľko €)
Rybar75
12.01.09,08:26
Vdaka, to mi je jasné. Tusim som to aj spomenul hore, ze platim od buduceho roku od jula do SP.
Taktiez v kalkulacii mam urcitu minimalnu cast odvodov do ZP zahrnutu z dotacie /pre istotu pri blbom obdobi na zaciatku/

No hlavne by som rad vedel, ako je to potom s celorocnym zuctovanim mnou zaplatených preddavkov ?
ZP aj SP. Ak mi vyjde preplatok, vratia mi to bez problemu?

Jasne je aj to, ze nabuduci rok predlozim DP pri SP a ak nedosiahnem zisk v urcitom nasobku min mzdy, tak neplatim ani dalej do SP. Ak sa nemylim.