mackova
12.01.09,00:56
ahojte, chcela by som sa spytat, ak mame auto na lesing, zaplatili sme akontaciu a 1. splatku v decembri 2008, ale v technickom preukaze som na pisana ako uzivatel az 09.01.2009, kedy je to uz obchodny majetok, resp. kedy si ho mozem zaradit do majetku: v r. 2008 alebo az 2009?
a co s nakladmi zaplatenymi v roku 2008?
Muška
12.01.09,00:16
..podľa mňa december 2008

§ 26 odst. 8 zákona o dani z príjmov
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
mackova
12.01.09,00:19
diky, muska, ale doklad technicky mam az v januari. nie je dolezity ten datum?
Muška
12.01.09,00:27
Veď máš zmluvu - tá je podľa mňa podstatná, začneš účtovať v decembri, auto už MÁŠ v prenájme v decembri....a bude na TVOJE meno a zákon hovorí:

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak
1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu

....a hovorí, že po skončení musí vlastnícke právo prejsť na nájomcu.

V zákone sa nehovorí o "užívateľovi"

A ako by si chcela začať účtovať v januári, keď máš všetky doklady už aj "za december 2008"??
ekonella
12.01.09,04:46
Ja by som účtovala podľa dátumu prevzatia auta podľa leasingovej zmluvy.