lucy1
03.06.05,21:04
Prosim Vas o radu, lebo neviem ako dalej. Som studentka denneho studia a pracujem v jednom casopise na "Zmluvu o vytvoreni autorskeho diela". Tuto zmluvu mam uzatvorenu jednorazovo na rok 2005 v sume 140 000,- Sk. Vobec neviem ake mam odvodove povinosti a ci mam z tohto prijmu platit aj dan z prijmu, resp. ake ma povinnosti zamestnavatel. Okrem toho pracujem u ineho zamestnavatela aj na dohodu o vykonani prace kde dostavam po zdaneni 2850,- Sk mesacne. Za zrozumitelnu odpoved Vam budem velmi vdacna.
RenataK
03.06.05,19:21
Skús si dať vyhľadať na porade. Je tu na túto tému veľa dobrých príspevkov od takých naslovovzatých odborníkov ako je napr. p. Jozef Mihál.
lucy1
04.06.05,07:21
Skusala som, ale uspokojivú odpoved som nenasla...Poradi mi niekto?
Jana Motyčková
04.06.05,13:10
Keďže vykonávaš práce na základe Zmluvy o vytvorení autorského diela, mala si sa do 8 dní odo dňa začiatku tejto zmluvy prihlásiť do ZP ako SZČO a platiť preddavky na poistné vo výške 910 Sk. Zo sumy 140000 by mal platiteľ odviesť 2% do literárneho fondu. Preddavky na daň z tejto sumy neplatíš.
Neviem ako to dopadne s ročným zúčtovaním poistného, možno ho budeš musieť robiť, možno nie, sleduj poradu.
Po skončení roka by si si mala urobiť daňové priznanie, kde uvedieš hrubý príjem z dohody do príjmu zo závislej činnosti (predpokladám, že poistné Ti nestŕhajú, nemali by), a príjem z autorskej zmluvy uvedieš pod príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§6 ods.2a zákona o dani z príjmu). Z príjmu z autorskej zmluvy si môžeš uplatniť výdavky - zaplatené preddavky na poistné alebo poistné na ZP a zaplatený príspevok do literárneho fondu (mali by Ti ho strhnúť vo výške 2 %). Z rozdielu ešte vypočítaš 25%, to je ďalší výdavok, ktorý si uplatníš poďla §6 ods.10.
lucy1
04.06.05,13:31
Velmi pekne dakujem
Nike
07.06.05,05:54
Súhlasím so somij až na malú drobnosť, 2% literárnemu fondu sú výdavkom vrámci 25% paušálnych výdavkov nie plus k paušálnym výdavkom.
Jana Motyčková
07.06.05,12:19
Nike, tak to bolo do r.2004, od r.2005 je to plus k paušálnym výdavkom. Pozri §6 ods.10 zákona o dani z príjmu - cit.".. v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť ..."
Nike
08.06.05,04:59
Nike, tak to bolo do r.2004, od r.2005 je to plus k paušálnym výdavkom. Pozri §6 ods.10 zákona o dani z príjmu - cit.".. v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť ..."Somij to čo hovoríš je OK a platilo to už za rok 2004. Ja hovorím len o 2% LF to určite nie je plus k 25% paušálnych výdavkov. Plus sú len poistné na ZP, SP, SZ, SDS.
Toto sa tu riešilo dosť búrlivo už v marci a je to tak, ja osobne mám písomné stanovisko DR.
Jana Motyčková
08.06.05,11:47
Nike, v tej časti zákona, ktorú som citovala, v r. 2004 neboli uvedené "príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť", tie sú tam doplnené od r.2005. A príspevok do LF je povinný príspevok, takže, ten si odrátam mimo 25%.
A máš pravdu, v marci sme to tu rozoberali.
Nike
10.06.05,09:15
Takže, somij, moja posledná reakcia. "príspevky, ktoré je povinný platiť.." - v tomto znení to je od začiatku a platí to od 1.1.2004 t.j. už za rok 2004 bolo možné uplatniť 25% paušálne výdavky a + poistné a príspevky.
To ktoré príspevky si môže uplatniť + v preukázateľnej výške sú tie, ktoré sú vymenované v § 5/7e ZDP. Ak nesúhlasíš tak si to aspoň prever.
Jana Motyčková
10.06.05,10:51
OK Nike, presvedčila si ma. Beriem všetko späť.
Jozef Mihál
10.06.05,12:42
Zamiešam sa do toho po funuse, a teda len potvrdím stanovisko Nike. Odvod 2% do LF je už započítaný v 25%-tách paušálnych výdavkov.
henriettka
16.06.05,13:50
Prosim Vas o radu, lebo neviem ako dalej. Som studentka denneho studia a pracujem v jednom casopise na "Zmluvu o vytvoreni autorskeho diela". Tuto zmluvu mam uzatvorenu jednorazovo na rok 2005 v sume 140 000,- Sk. Vobec neviem ake mam odvodove povinosti a ci mam z tohto prijmu platit aj dan z prijmu, resp. ake ma povinnosti zamestnavatel. Okrem toho pracujem u ineho zamestnavatela aj na dohodu o vykonani prace kde dostavam po zdaneni 2850,- Sk mesacne. Za zrozumitelnu odpoved Vam budem velmi vdacna.
Mne sa zdá, že príjem autorov za príspevky do novín, časopisu, rozhlasu atď.... podliehajú §43 ods3 pís h.) zákona o dani z príjmu. T.j., ide o zrážkovú daň, ktorú má vysporiadať platiteľ dane / redakcia časopisu/ a odviesť z nej 2% do LF.
Takže zo 140.000,-Sk by mala redakcia časopisu za príjemcu odviesť 2.800 sk do LF, zrážkovú daň zo 105.000,-Sk t.j. 19.950,-Sk a vyplatiť netto odmenu 117.250,-Sk. Alebo sa mýlim?
Jana Acsová
16.06.05,14:33
Príjem autorov sa zdaňuje zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. h) ZDP.
Súhlas s predchádzajúcim príspevkom, daň 19950,00 zráža ten, kto honorár vypláca.
Zrazená daň je považovaná za preddavok, ktorý je potrebné si vysporiadať v daňovom priznaní.
henriettka
20.06.05,06:06
Príjem autorov sa zdaňuje zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. h) ZDP.
Súhlas s predchádzajúcim príspevkom, daň 19950,00 zráža ten, kto honorár vypláca.
Zrazená daň je považovaná za preddavok, ktorý je potrebné si vysporiadať v daňovom priznaní.
Ďakujem Avo za potvrdenie. Už som si aj ja istejšia.
Palito&LilDevil
25.08.08,16:39
Ahojte,
pridam sa este do tejto diskusie, lebo moje otazky s nou maju vela spolocneho.
Som student, zivnost nemam a vsade pracujem na dohodu. Pre jednu firmu som na Zmluvu o vytvoreni diela vytvoril personalny program, ale problem je s vyplatenim penazi. Velmi nerad by som sa prehlasil za SZCO a tak ma zaujima, ci sa daju tieto peniaze, konkretne 20.000 brutto, vyplatit na dohodu?
A este jedna vec je ta, ze tento personalny program budem musiet servisovat. Servisne vykony mam spoplatnene v cenniku, ktory je sucastou Zmluvy o vytvoreni diela a tak ma zaujima, ci sa daju aj tieto servisne zasahy zaplatit formou Dohody o vykonani prace.

Vopred dakujem za reakcie a pomoc.