claudia
12.01.09,11:34
Dobrý deň,

mám na vám jednu prosbu. Kamarátka sa na mňa obrátila s prosbou, či jej neviem poradiť. Je živnostníčka a zrejme pri sťahovaní sa jej kompletne stratilo účtovníctvo za celý rok 2007 (bol to jeden šanon). Kedže to nemala vedené v softvéri (čo je aj tak jedno, kedže doklady k tomu nemá), tak jediné, čo vie dokázať sú príjmy, lebo faktúry si vie nanovo vytlačiť. Poraďte jej prosím, ako by ste postupovali. Ona je ochotná aj urobiť nové daňové priznanie a doplatiť daň. Chce to mať čisté. Len nevie, či môže urobiť napriklad to, že by preukázala výnosy a dala tam paušálnu daň 40%? A čo výdavky na postenie soc. poisťovňa, zdravotná poisťovňa? Tie si tiež asi nemôže odrátať? Alebo by tam stačilo si vyžiadať bankové výpisy alebo nejaké potvrdenie z poisťovní, že to naozaj uhradila? Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek pomoc
nika224
12.01.09,10:47
Ja by som počkala, či bude mať vôbec daňovú kontrolu za ten rok. Daňové priznanie už predsa podala - podľa skutočnosti, tak uvidí, či ju budú vôbec kontrolovať. Ak je ochotná doplatiť, tak doplatí neskôr - pri daňovej kontrole.
Zoltán Kovács
12.01.09,10:48
Ja by som počkala, či bude mať vôbec daňovú kontrolu za ten rok. Daňové priznanie už predsa podala - podľa skutočnosti, tak uvidí, či ju budú vôbec kontrolovať. Ak je ochotná doplatiť, tak doplatí neskôr - pri daňovej kontrole.

Ak daňový úrad predvolá na kontrolu príslušného roka, tak už nie je možné podávať dodatočné priznanie, a doplatenie dane.
nika224
12.01.09,10:59
S tým súhlasím. Ale myslela som, že jej to daňový úrad domeria a zaplatí potom...;)
Zoltán Kovács
12.01.09,11:04
S tým súhlasím. Ale myslela som, že jej to daňový úrad domeria a zaplatí potom...;)

Je pokuta nižšia, ak to vyrieši sama s DDP (uplatnením 40% výdavkov) ako daňový úrad dorúbi daň, a ešte aj úrok. Totiž úrok po 5 rokov môže byť oveľa vyššia ako terajší prípadný doplatok.
evina
12.01.09,11:43
Ja by som počkala, či bude mať vôbec daňovú kontrolu za ten rok. Daňové priznanie už predsa podala - podľa skutočnosti, tak uvidí, či ju budú vôbec kontrolovať. Ak je ochotná doplatiť, tak doplatí neskôr - pri daňovej kontrole.
Určite by som takto nepostupovala, nakoľko nemá k dispozícii žiadne doklady. Stratu dokladov je podľa mojej mienky povinná nahlásiť DÚ a ten určí ďalší postup. Tomuto by som sa však vyhla podaním DDP s použitím paušálu 40% a odrátaním zaplateného poistného. Požiadala by som asi o vyhotovenie opisov bankových výpisov, aj keď toje s poplatkom, lebo nimi nádväzne preukáže úhradu príjmov...no nevylučujem aj spoluprácu s poisťovňami.

Nezabudnúť na úpravu základu dane pri prechode na paušál. Nájdeš tu na POrade.
claudia
12.01.09,14:41
Ďakujem vám veľmi pekne za rady. Predpokladám k tej úprave základu dane (čo spomínala evina), že to by sa jej nemuselo týkať, lebo to bol prvý rok jej podnikania. Tak upravovať nemá čo.

Vyzerá, že to bude jediné riešenie.

Môže teda požiadať banku o bankové výpisy, aby si mohla uplatniť presné výdavky na poistenia? A potom sa od príjmov odráta poistné a zo zvyšnej sumy sa vypočíta 40%, odráta a z toho sa zaplatí dať. Ak vyjde nová daňová povinnosť napríklad 100.000,- a v pôvodnom daňovom bola daňová povinnosť 20.000,- (tú aj vtedy uhradila), tak teraz doplatí len zvyšných 80.000,-?

A čo s doplatením poisťovní? Aj ich sa to tým týka, že?
Zoltán Kovács
12.01.09,14:44
Ďakujem vám veľmi pekne za rady. Predpokladám k tej úprave základu dane (čo spomínala evina), že to by sa jej nemuselo týkať, lebo to bol prvý rok jej podnikania. Tak upravovať nemá čo.

Vyzerá, že to bude jediné riešenie.

Môže teda požiadať banku o bankové výpisy, aby si mohla uplatniť presné výdavky na poistenia? A potom sa od príjmov odráta poistné a zo zvyšnej sumy sa vypočíta 40%, odráta a z toho sa zaplatí dať. Ak vyjde nová daňová povinnosť napríklad 100.000,- a v pôvodnom daňovom bola daňová povinnosť 20.000,- (tú aj vtedy uhradila), tak teraz doplatí len zvyšných 80.000,-?

A čo s doplatením poisťovní? Aj ich sa to tým týka, že?

Z celkových príjmov najprv odráta 40% ako výdavky, až potom poistenie. Ak takto podá DDP tak samozrejme musí doplatiť aj rozdiel na dani. A netreba zabudnúť ani na podanie dodatočného ročného zúčtovania zdravotného poistenia, a zaslania nového výpisu z daňového priznania do SP.
Monika Kováčová
12.01.09,15:33
Stratu dokladov je podľa mojej mienky povinná nahlásiť DÚ a ten určí ďalší postup.
Prečo?:eek:
claudia
12.01.09,15:49
A viete mi ešte zhruba povedať, aká je tam pokuta a aký vysoký úrok? Ďakujem
evina
12.01.09,16:17
Prečo?:eek:

nemám teraz čas presne hľadať z čoho to vyplýva. aplikovala som to na jeden prípad o ktorom viem, keď vyhorela firma a všetky doklady v nej - t.j. nie sú napr. žiadne doklady k prípadnej kontrole. Vtedy to kázali nahlásiť na DÚ a ten nám určil dátum, dokedy má firma čas získať doklady od dodávateľov a pod. ....
Ak stratila doklady akokeby nič nerobila a jej DP nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu....
Monika Kováčová
12.01.09,16:36
evina prosím ťa a ak by si si našla čas, pozrieš z čoho to vyplýva?
Pretože riešim podobný problém: firma stratila časť účtovných dokladov, konkrétne prvé štyri mesiace knihu ERP spolu s dennými uzávierkami a kontrolné pásky za toto obdobie.
Účtovníctvo vediem tomuto klientovi priebežne, t.j. tržby mám zaúčtované, len už sa nedajú hodnoverne preukázať, nakoľko od mája technik vynuloval GT a z nejakého dôvodu a uzávierky idú od č. 1.
Tak by ma zaujímalo, či je povinný stratu nahlásiť Daňovému úradu.
JankaO
12.01.09,17:09
Melnick
12.01.09,17:35
A viete mi ešte zhruba povedať, aká je tam pokuta a aký vysoký úrok? Ďakujem
§ 35b - Zákona o správe daní.......

(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.