luboCS
12.01.09,11:41
Zdravim,

chcem sa opytat na uctovanie zaplatenej DPH v jednoduchom uctovnictve, ma sa to uctovat ako výdavok neovplyv. zaklad dane z primu?
Nieje mi to zcela jasne, kedze je to moj vydavok v ramci firmy a nemozem si odpisat zo zisku...

dakujem za info..

L.
Tweety
12.01.09,10:43
Zdravim,

chcem sa opytat na uctovanie zaplatenej DPH v jednoduchom uctovnictve, ma sa to uctovat ako výdavok neovplyv. zaklad dane z primu?
Nieje mi to zcela jasne, kedze je to moj vydavok v ramci firmy a nemozem si odpisat zo zisku...

dakujem za info..

L.
Dph je mimo základu dane z príjmu, teda nezplyvní ZD. Jej zaplatenie je VNOZD.
Zoltán Kovács
12.01.09,10:46
Zdravim,

chcem sa opytat na uctovanie zaplatenej DPH v jednoduchom uctovnictve, ma sa to uctovat ako výdavok neovplyv. zaklad dane z primu?
Nieje mi to zcela jasne, kedze je to moj vydavok v ramci firmy a nemozem si odpisat zo zisku...

dakujem za info..

L.

A si vôbec platiteľom DPH? Moja otázka sa opiera o hrubo označené, a vzbudzuje vo mne dojem, že nie si platiteľom DPH.
Tweety
12.01.09,11:06
A si vôbec platiteľom DPH? Moja otázka sa opiera o hrubo označené, a vzbudzuje vo mne dojem, že nie si platiteľom DPH.
AK to tak je, výdavkom je celá jeho výška, t.j. aj s prípadnou dph, uplatnenou voči Tebe.
luboCS
12.01.09,11:17
platcom DPH som urcite...
a mozem vediet co je VNOZD?
dakujem
Tweety
12.01.09,11:18
platcom DPH som urcite...
a mozem vediet co je VNOZD?
dakujem
Výdavok neovplyvňujúci základ dane.:)
Zoltán Kovács
12.01.09,11:18
platcom DPH som urcite...
a mozem vediet co je VNOZD?
dakujem

Ak si, potom ma zaskočilo tvoje konštatovanie, že si to nemôžeš odpísať zo zisku.
hanelie
12.01.09,11:18
VNZD - výdaj neovplyvňujúci základ dane
Zoltán Kovács
12.01.09,11:19
A doplním ešte jednu otázku: A ako účtuješ prijatú DPH od odberateľov?
hanelie
12.01.09,11:20
nielen rychlé prsty, ale aj protekcia :D - / čas rovnaký:)
Johanka
12.01.09,11:24
Zdravim,

chcem sa opytat na uctovanie zaplatenej DPH v jednoduchom uctovnictve, ma sa to uctovat ako výdavok neovplyv. zaklad dane z primu?
Nieje mi to zcela jasne, kedze je to moj vydavok v ramci firmy a nemozem si odpisat zo zisku...

dakujem za info..

L.
§21 Zákona o dani z príjmov:
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
luboCS
12.01.09,12:36
Dakujem za reakcie, uz som to pochopil... :)
Zoltán Kovács
12.01.09,12:37
Dakujem za reakcie, uz som to pochopil... :)

Ako účtuješ DPH, ktorú prijímaš od odberateľov?
luboCS
12.01.09,13:37
napr. dosla faktura za material:
predkontacia: 500 - vydavok ovplyv. zakalad dane-material
typ DPH : Odpocitanie dane (tuzemsko) paragraf 51 ods. 1 písm. a) - plný odpočet [20,21]

moze byt?
Johanka
12.01.09,13:46
Smith sa pýtal na odberateľov, nie na dodávateľov.
Jeho otázka bola v inom znení takáto - ak si si chcel DPH z nákupov dávať ako daňový výdavok, kam účtuješ prijatú DPH :)?
luboCS
12.01.09,14:11
Pardon.. zle som si pozrel..

predkontacia: 210 - prijem, vyrobky a sluzby
Typ DPH: Dodanie tovaru a sluzby paragraf 8 a 9 [1,3]

spravne?
Johanka
12.01.09,14:27
... ide o to, či náhodou prijatú DPH neúčtuješ ako príjem, ktorý ovplyvňuje daň z príjmov. Ak áno, nie je to správne.